Na safari s profi kompaktem Sony RX10 III Blog

Na safari s profi kompaktem Sony RX10 III

Luděk BouškaVydáno: 13. 4. 2017 v 13:00 • Rubrika: Blog

Fotograf Chris Schmid vyrazil na fotografickou expedici na suché solné pláně v Namibii. Fotografování bylo součástí Chrisova dokumentu „The African Survivors“, filmování a fotografování ohrožených druhů v Africe, v němž sleduje, jak se stejná zvířata chovají odlišně v různých prostředích. Krásu divočiny obohacuje pohled objektivem fotoaparátu Sony RX10 III, který kombinuje rozšířený superzoom 24-600mm 25x s výkonným senzorem a dokáže tak zachytit úchvatné detaily při velkém přiblížení. Díky svým rozměrům a hmotnosti a díky špičkové kvalitě fotografií je výkonný kompakt použitelnější, než velké, těžké a také hlučné zrcadlovky.

Se Sony DSC-RX10 III na divoká zvířata

Od stopování nosorožce dvourohého, přes vzácné setkání s karakalem, až po zahlédnutí smečky lvů lovících kořist. Tyto výjimečné fotografie divoké přírody zachycují nehostinnou krásu divočiny. Chris Schmid, fotograf švýcarského původu ověnčený cenami, zachytil tuto úchvatnou sérii v prosinci, v období, kdy může být počasí proměnlivé. To, jak série ukazuje, představuje pro fotografa různé výzvy, ale také rozšiřuje možnosti tvorby.

Tipy, jak zachytit nejlepší záběry divoké přírody

  • Zajistěte si dobrého stopaře: Vyhledávejte dobré stopaře, protože vám poskytnou nedocenitelnou pomoc. 
  • Buďte připraveni vstávat brzy, abyste se mohli připojit ke skupině zvířat, např. ke smečce lvů, a buďte připraveni také na čekání: Lvi obvykle spí až 20 hodin denně, takže musíte být pozorní, abyste zjistili, kdy se dají do pohybu, a mějte fotoaparát v pohotovosti. 
  • Buďte všímaví: Zní to jednoduše, ale mohou se vám tak podařit úžasné a neočekávané záběry. I když trávíte den pozorováním gepardů nebo lvů, kteří zrovna nelovili, je pravděpodobné, že se na lov vypraví následující den, proto pokračujte ve sledování. 
  • Dodržujte pitný režim a pijte velké množství vody: Platí obecné pravidlo, že byste měli vypít během tří hodin přibližně jeden litr vody. 
  • Používejte fotografické filtry: Živly umí být nelítostné, aspoň na afrických pláních tomu tak je. Fotografické filtry mohou nabídnout značnou ochranu.

Chris Schmid uvedl: „Fotografování místní přírody v Namibii mi připadá fascinující: sledovat, jak zvířata přizpůsobují své chování, aby mohla přežít, je úchvatný příběh, který můžete vyprávět prostřednictvím objektivu svého fotoaparátu. Vegetace je sporá a zásoby vody jsou v takovémto suchém prostředí velmi omezené, mnohem častěji pozorujeme, jak se skupiny zvířat rozdělují, když se vydávají na lov svého dalšího zdroje potravy. Místa, kde je možné nalézt úkryt, jsou vzácná a nepočetná, takže je jejich teritorium extrémně efektivní a smrtící.”

„Fotografování v takovémto drsném životním prostředí vás může postavit před mnohé výzvy, ale opravdovým problémem je tady prach. Na druhou stranu umožňují nekonečné pláně výhled do velké dálky, proto je důležité vybavit se dobrými teleobjektivy. Používání Sony RX10 III při tomto konkrétním testovacím focení mi dodalo sebedůvěru. Působivá rychlost autofokusu a rozsah ohniskových vzdáleností byly při fotografování divoké přírody zásadní.“

„Při setkání tváří v tvář se vzácnými zvířaty jsem musel reagovat pohotově, abych nepromeškal ani záběr, a nemohl jsem se k nim příliš přiblížit, proto byla rychlost tiché závěrky fotoaparátu klíčová. Také použití 600mm objektivu se světelností F4 by normálně znamenalo nosit s sebou vybavení, které hodně váží, ale díky tomu, že se vše ukrývá v jednom kompaktním těle fotoaparátu, bylo fotografování mnohem snazší.“Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím