Magazín

Blog

Nahlédnutí do výroby stativů Manfrotto

Aktualizováno: 12. 12. 2022 v 16:01 • Rubrika: Blog

Nahlédnutí do výroby stativů Manfrotto

Stativ je příslušenství, které se hodí při focení zvířat, portrétů, krajiny, je nezbytný pro dlouhé expozice a bracketing. Své místo má i ve světě videa. Z čeho a jak se vlastně takový stativ vyrábí?

Obsah

Výrobců stativů je nespočet a přichází k nám z celého světa. My jsme měli tu možnost nahlédnout do výroby Italských stativů s tradicí. Značka Manfrotto byla založená v 60. letech reportérem Linem Manfrottem, jemuž nevyhovovaly dostupné dřevěné a těžkopádné stativy dané doby, tak společně s Gilbertem Battocchiem začali vyrábět hliníkové stativy v městečku Bassano del Grappa na severu Itálie. Na tomto místě je ostatně sídlo Manfrotto stále, jen výroba se rozrostla natolik, že byla posunuta za město a nalezneme ji mezi horami. Krásný výhled u obědové pauzy.  

Ruční výroba stativů

Téměř vše si tu vyrábí sami, do fabriky přichází surové materiály a opouští ji hotové zabalené produkty – stativy, monopody, foto i video hlavy, svorky či ramena. Oblékli jsme oranžové vesty, dostali základní školení a vyrazili na začátek celého procesu – odlévání jednotlivých součástek. Tento proces je plně automatizovaný, jejich opracování a barvení už ne, lidská práce je zde třeba. Jsou součástky a jejich místa, která stroj nedokáže tak skvěle opracovat, zbrousit či nabarvit, v tomto momentě je zapojována ruční práce pro docílení perfektního výsledku. 

Manfrotto stativy

Cestou potkáváme spoustu beden plných hliníkových pilin a ptáme se, k čemu jsou, odpad? Odpověď je ano i ne. Jedná se o zbytky po broušení součástek a vadné kusy, vše se recykluje a vrací se do výroby dalších komponent. Ekologie patří do filozofie Manfrotto a odráží se nejen v recyklaci materiálů, ale i balení, dostupnosti jednotlivých náhradních dílů či produktů se zárukou 10 let. 

Naše prohlídka pokračuje směrem k sestavování jednotlivých částí, konkrétně stativových hlav. Na rozdíl od předchozí haly je zde již krásné ticho a klid. Hala je opět rozdělená na mnoho stanovišť, zde na rozdíl od výroby potkáváme větší množství žen, konkrétně jich ve fabrice pracuje 38 % a číslo se stále zvyšuje. Na konci každého měsíce se vyhodnocuje soutěž o nejlepší pracoviště, výhrou je společný oběd – pizza ☺. Skládání produktů je už výhradně manuální práce a sledovat skládání jedné z největších a nejsložitějších video hlav je koncert. Všechno je možné složit pomocí šroubků, žádné lepení nebo svařování, jedině takto je možné produkty servisovat. 

 

Karbonové i hliníkové stativy

Pokračujeme dál, všude vidíme jednotlivé, našim očím známé součástky – středy stativů, trubky tvořící nohy, stativové hlavy... Jednou ze zajímavostí je samotná výroba trubek – karbonových i hliníkových. Karbonové trubky se zde vyrábí jinak než u konkurence. Jednotlivá karbonová vlákna jsou splétána „jako ponožka“, což zaručuje větší odolnost než slepení karbonového plátu, kde následně vzniká náchylnější lepený spoj. 

U hliníku je to obráceně. Hliníkové trubky Manfrotto jsou vyráběny z hliníkového plátu, u kterého je přísně kontrolovaná tloušťka a kvalita, tento plát se za tepla ohýbá a svařuje. Tento svár je ale na rozdíl od toho karbonového pevný. Levnější variantou výroby by bylo plnění formy roztaveným hliníkem, kde není možné přesně kontrolovat tloušťku stěny a případné nežádoucí bublinky, tuto cestu zde nezvolili. 

Nároky na kvalitu stativů

Pokračujeme dál a setkáváme se s menší výrobní linkou, ze které vychází malé, skoro až kapesní stativy. Jedná se o známé a oblíbené malé stativy Manfrotto Pixi a jeho druhé varianty u sesterské Joby - HandyPod, oboje nově vyráběné v Itálii s vyššími nároky na kvalitu. Potkáváme krabice se spoustou plastových i kovových kuliček, vypadají jako součástky na Joby GorillaPod, a taky že jsou. Výroba jejich vyšších modelů 3K a 5K byla také přesunuta do italské fabriky, zbytek GorillaPodů bude následovat. 

Manfrotto nebylo jediné, které jsme měli možnost vidět. Vyrábí se zde i již zmíněná Joby, prémiové GITZO či Avenger – robustní a kvalitní studiové stativy. 

Posledním bodem prohlídky bylo stanoviště pěti zručných pracovnic, kterým přišly pod ruce jednotlivé součástky a ty za zvuku vzduchových pistolí a šroubků sestavily finální stativ. Každá měla na starost konkrétní část – složení středu, kompletace nohou apod. a svou část také kontrolují. Následovalo kompletní rozložení, složení a zabalení rukama Italky s rukavicemi, jinak bychom na stativu mohli vidět otisk prstu, jak tomu bývalo v historii. 

Tyto stativy putují už přímo k nám, kde si je můžete vyzkoušet a obhlédnout. Budeme se na vás těšit.

Chci Manfrotto

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.