Objednávejte bezpečně online! Vše vám přivezeme zdarma až domů!

Naše prodejny jsou otevřené, ale jen pro výdej internetových objednávek.

Nebojte se ateliérových světel Fotoporadna

Nebojte se ateliérových světel

Martin LukešAktualizováno: 12. 1. 2018 v 13:55 • Rubrika: Fotoporadna

Mnoho fotografů nedá dopustit na klasické denní světlo a k životu v podstatě nepotřebují žádné jiné. Existují ale fotografické žánry, které se bez umělého světla neobejdou. Namátkou mohu zmínit například produktovou fotografii, reportáže a dokumenty ve špatných světelných podmínkách, ateliérové focení portrétu, aktů, glamour, nebo fashion, reklamní fotografie atd. Zrovna tak je mnoho žánrů, které se sice dají fotit při denním světle, ale někdy je zkrátka lepší, když si na ně posvítíte. Tady bych jmenoval například focení makra, halového i outdoorového sportu, fotografování jídla, nebo zátiší. Pro začátečníka je samozřejmě velmi těžké vyznat se ve všech těch fotografických světlech a proto jsme pro vás připravili následující článek, který je jakýmsi úvodem do dané problematiky.

Základní rozdělení externích fotografických světel

Před nákupem nebo použitím jakéhokoliv externího světelného zdroje by měl být fotograf seznámen s jeho parametry, možnostmi a také s vhodností pro daný žánr nebo styl fotografie. Fotografická světla se dají rozdělit podle několika parametrů a každý si tak může vybrat podle toho, co mu bude vyhovovat nejlépe.

Vůbec nejzákladnější rozdělení umělých světelných zdrojů je podle typu světla. Existují v podstatě pouze dvě varianty a těmi jsou světla trvalá, nebo-li stála a pak světla záblesková.


Set trvalých světel Fomei Digital Light Kit-1

Trvalé světlo

Je vůbec nejzákladnějším světelným zdrojem, který v podstatě jenom svítí a dal by se přirovnat třeba ke stolní lampě. Fotografické lampy jsou od těch běžných trochu sofistikovanější. Nabízí například možnost plynule regulovat výkon. Ten je navíc většinou vyšší, než má běžné světlo. V neposlední řadě nabízí fotografická trvalá světla možnost použít nejrůznější příslušenství pro modulaci světla. Mezi ně patří deštníky, klapky, reflektory nebo softboxy.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/7/222007.jpg
Scéna nasvícena trvalým světlem (foto: Martin Lukeš)

Výhodou trvalých světel je to, že má fotograf pod kontrolou jejich intenzitu a samozřejmě také případné stíny. Jednoduše řečeno - to, co vidíte bude i na fotografii. Další výhodou je relativně nízká cena. Jsou tu ale také nevýhody. V určitých situacích výkon trvalých světel nemusí stačit a tak je třeba udělat nějaký expoziční kompromis. Ať už prodloužit délku expozice, odclonit nebo zvednout citlivost. Mnohdy jsou tyto kompromisy kontraproduktivní a v některých případech je v podstatě použít nelze. Další nevýhodou je vyšší spotřeba energie a u běžných žárovkových světel také teplota kterou vydávají. To je zásadní hlavně v malých místnostech. Pro představu zmrzlinový pohár žárovkou o výkonu 1000W nenasvítíte, protože se Vám během pár minut rozteče. Všeobecně tedy doporučuji trvalá světla na ty záběry, které se dají fotit ze stativu, protože pak se dá výkon světel dohnat delší expozicí bez toho, aniž by se musela zvedat citlivost ISO. Hodí se proto například na zátiší, drobnou produktovou fotografii, teoreticky i na focení jídla, které jsou ale odolně proti "teplotní zkáze". Stálá světla jsou také nezbytným doplňkem při natáčení video, nebo různých video blogů.


Profesionální systémový blesk Nikon blesk SB-5000

Blesky

Použití externích blesků je další stupeň dovednosti zkrotit umělé světlo na fotografii. Výhodou proti stálým světlům je jejich kompaktní rozměr a z toho vycházející použití v terénu. Hodí se proto například na focení svateb, rodinných momentek, reportáží a všude tam, kde nejsou dobré světelné podmínky. Oproti trvalým světlům mají větší výkon a práce s nimi je celkově pohotovější. Na druhou stranu i blesky mají určitá omezení. V přímém směru vytváří celkem ploché světlo a mnohem lepší je světlo blesku odrazit o strop, o stěnu, nebo jinou plochu. Díky tomu je světlo mnohem přirozenější a plastičtější.


Scéna svícená jedním externím bleskem odrazem o strop (foto: Martin Lukeš)

Další nevýhodou externích blesků je velikost plochy ze které světlo vychází, tedy velikost hlavy blesku. Ty nejdražší profesionální blesky mají hlavu o velikosti 6,5 x 3,5cm. Všeobecně platí, že čím menší použijeme světelný zdroj, tím tvrdší je světlo a tím ostřejší stíny vytváří. Světlo blesku je tedy všeobecně tvrdé a pokud ho budete chtít změkčit, musí se světlo odrazit o větší plochu jako je již zmiňovaný strop, stěna nebo odrazná deska. To je ale mnohdy produkčně složitější a někdy dokonce nemožné. Opět tedy přichází na řadu fotografické deštníky, softboxy a další příslušenství, které světlo blesku rozptýlí. To už se ale dostáváme oklikou zpět do studia, i když na druhou stranu, pomocí blesků a podobného příslušenství si můžete udělat improvizované studio v podstatě kdekoliv. Osobně se mi toto řešení osvědčilo při fotografování jídla přímo v restauracích u zákazníka. Díky dvěma systémovým bleskům, které pohodlně složím do brašny nebo fotobatohu si mohu vytvořit miniateliér kdekoliv a kvalita výsledných fotografií je v podstatě shodná, jako kdyby byly pořízeny v klasickém studiu.


Řídící jednotka systémových blesku Nikon SU 800

Ohromnou výhodou systémových blesků je to, že se dají řídit na dálku, a to ať už pomocí rádiových odpalovačů, nebo tak, že se blesky řídí navzájem nebo jsou dokonce řízeny interním bleskem fotoaparátu. V tu chvíli máte pod kontrolou všechny tři důležité prvky, které je potřeba brát v potaz při práci s externím světlem všeobecně. Těmi jsou:

 • charakter světla (měkké světlo / tvrdé světlo)
 • směr světla
 • počet světelných zdrojůSet profesionálních zábleskových světel Fomei Digital Pro X/500/500

Záblesková studiová světla

Vysokou školou svícení je práce s profesionální studiovou technikou. Tou jsou záblesková světla. Jde v podstatě o jakousi kombinaci trvalého světla a velmi výkonného blesku. Záblesková hlava má tedy dva světelné zdroje. Tím prvním je pilotní žárovka nebo LED dioada. Pilotní světlo má tři základní využití. Pokud vypnete zábleskové světlo, lze ho použít jako klasické trvalé světlo. To je ale v principu krok zpět, když lze použít světlo zábleskové. Co je důležitější, že vytváří dostatek světla pro zaostření. V ateliéru je většinou šero a v takových podmínkách se velmi těžko zaostřuje. Proto je nutné pracovat s pilotním světlem. Důležité je si uvědomit to, že při běžné expozici vůbec nehraje roli na jaký výkon je pilotní světlo nastaveno. Na fotografii totiž vůbec není vidět, protože samotný záblesk je mnohem silnější a pilotní světlo přesvítí. Není tedy nutné nastavovat pilotní světlo na plný výkon. Zbytečně se přehřívá. Z ekonomického hlediska má vysoký odběr a při focení portrétů zbytečně oslňuje portrétovanou osobu. V podstatě stačí takový výkon, aby přistroj spolehlivě zaostřil. Poslední funkcí pilotní žárovky je to, že zhruba naznačuje směr a případně hloubku stínu.


Profesionální výkonné zábleskové světlo Fomei Digital Pro X 1200

Druhou částí studiového zábleskového světla je záblesková výbojka. Podobnou najdeme v klasickém blesku. Jen ty ve studiových světlech mají podstatně větší výkon. Ten jde navíc plynule regulovat. Při práci ve studiu by se tedy mělo správně postupovat tak, že si nejdříve nastavíte požadovanou expozici a výkon záblesku si přizpůsobíme podle ní. Záblesková světla mají dostatečný výkon, aby se dalo pracovat s minimální citlivostí a případně vyšší clonou. Tím dosáhnete maximální možné obrazové kvality bez jakýchkoliv kompromisů. Záblesková světla se proto používají především při focení, kde jsou kladeny velmi vysoké nároky na obrazový výstup. Je to především reklamní a produktová fotografie, portréty, glamour, módní fotografie atd.

Aby došlo k samotnému záblesku, musí být světlo vybaveno přijímačem a do sáňek blesku se zasune radiový odpalovač. Ten dá stisknutím spouště signál světlu a to reaguje přesně ve stejnou dobu, kdy probíhá expozice.Set rádiového odpalovače a dvou přijímačů pro záblesková světla Fomei Digital Pro X-1

Drobnou nevýhodou studiových záblesků je to, že barevnou teplotu i výslednou expozici nevidíte předem a to ani v živém náhledu. Záblesk proběhne až během samotné expozice a proto je nutné nastavit všechny potřebné parametry předem. K tomu může posloužit například flashmetr.

Při focení se zábleskovým světlem nelze použít žádný z automatických režimů a dokonce ani preferenci času (S / Tv), nebo preferenci clony (A / Av). Ve všech těchto režimech pracuje interní expozimetr fotoaparátu se stávajícím světlem a podle něj nastavuje expoziční hodnoty nebo některou z nich. Ze zábleskem ale nepočítá. Proto je nutné pracovat výhradně v manuálním režimu, kde si kompletní expozici nastavíte předem. Na druhou stranu to není zas tak složité jak se zdá.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/6/204256.jpg
Portrét nasvícený studiovým zábleskem (foto: Martin Lukeš)

Záblesková světla zažívají v poslední době poměrně velký boom a díky cenové dostupnosti není domácí ateliér výhradou pouze profesionálních fotografů. Výrobci navíc přicházejí stále s novými technologiemi a na trhu se objevují záblesky s celou řadou doplňkových funkcí nebo zajímavých parametrů. Novým fenoménem jsou záblesky fungující na externí bateriový zdroj s výdrží kolem 300 záblesků. Díky tomu lze světla použít i v exteriéru bez nutnosti zapojení do elektrické sítě. Dříve se to řešilo velmi drahými a velmi těžkými generátory, které si mohl dovolit jen málokdo.


Bateriový generátor Fomei Panther Pro 2000 Power Pack

Z dalších zajímavých funkcí, kterými nově disponují záblesková světla je režim TTL, kdy fotoaparát předává veškeré informace záblesková jednotce a ta podle toho nastavuje výkon automaticky. Tento systém známe již dlouhá léta ze systémových blesků. Z nich je převzata i další funkce, kterou je tzv. vysokorychlostní synchronizace (HSS). V tomto režimu lze použít kratší expozici, než je standardní synchro čas a tak je možné exponovat až v řádech tisícin vteřiny. To ocení především fotografové sportu, tance a pohybové fotografie všeobecně.

Nejmodernější světla mají dokonce takovou vychytávku, že je po zapojení na místní Wi-Fi síť a po spárování s aplikací tabletu nebo mobilního telefonu jdou ovládat na dálku. Odpadá tak neustále pobíhání po ateliéru od jednoho světla k druhému.


Řízení studiových světel na dálku pomocí aplikace

Nastavení expozice při práci se studiovými blesky.

Čas - standardně jsme zvyklí, že délka expozice ovlivňuje to, kolik světla snímač posbírá. Delším čase děláme fotografii světlejší a krátkým časem tmavší. To ale v tomto případě tak úplně neplatí. Množství světla je dáno délkou hoření výbojky a proto je potřeba nastavit tzv. synchronizační čas. Při běžném focení se u většiny fotoaparátů doporučuje nastavit hodnotu 1/125s, nebo 1/160s. I kdybyste ale nastavili 1/100s, nebo 1/200s tak na všech fotografiích s těmito různými expozičními časy bude stejné množství světla.

Jediný problém může nastat pokud překročíte synchro čas a nastavíte kratší expozici. Pak by záblesk proběhl mimo expozici samotnou a na části fotografie by byl vidět tmavý pruh, což je stín lamely závěrky. Čím kratší čas nastavíte, tím větší plochu stín pokryje. Synchro časy se u různých fotoaparátů mohou lišit, ale většinou to jsou do hodnoty 1/250s. Někdy je to ale méně a proto časem 1/160s nic nezkazíte.


Kompaktní bateriové zábleskové světlo s funkcemi TTL a HSS Fomei Digitalis Pro T400 TTL

ISO -  při použití současných moderních záblesků, není nutné zvyšovat citlivost, protože mají dostatečný výkon. Citlivost tedy nastavíme na minimum. I to se liší podle typu fotoaparátů. Standardně je to hodnota ISO 100, ale některé mají nejméně ISO 200 a jiné ISO 64. Při minimální citlivosti negeneruje fotoaparát žádný šum a výsledkem jsou naprosto čisté fotografie.

Clona - jedinou možností, jak řídit hladinu světla při použití záblesků je nastavení clony. Vyšší clonové světlo ubere a fotku ztmaví a menší clonové číslo světlo přidá a fotografii projasní. Pokud ale pracujete ve studiu sami, je lepší si nastavit clonu podle potřebné hloubky ostrosti a světlo upravit výkonem záblesku. Pak je i hodnota clony fixní.


Softbox pro studiová světla Fomei Recta Exclusive 75x100S

Zdroj světla

Další rozdělení světla je podle použité technologie. Stálá světlá dříve fungovala na bázi zářivkových trubic nebo výkonných žárovek. V současné době jsou tyto varianty nahrazovány stále populárnější technologií LED diod. Ty mají minimální odběr, dlouho životnost a v současné době už i poměrně vysoký výkon. Dnes už dokonce existují fotografické světelné panely a makro-světla, které umožňují nastavit nejen výkon a upravit barevnou teplotu, ale také umí krátkodobě zvýšit výkon a tím simulovat záblesk.


Led světlo Aputure Amaran AL-HR672C

Kurzy a workshopy

V naší nabídce naleznete celou řadu kurzů, které jsou zaměřeny právě na použití externího světla, takže pokud by vás daná problematika zajímala, neváhejte si vybrat z nabídky naší fotoškoly.

Fotografování a retuše portrétů

Luminografie aneb malba a hrátky se světlem

Externí světlo ve fotografii - beseda s garantem soutěže Vítkem Ludvíkem

Ateliérový portrét

Fotografování aktu

Práce s externím bleskem

Na naší pražské prodejně naleznete také plně vybavený ateliér se čtyřmi zábleskovými studiovými světly, který si lze pronajmout a to jak samostatně, tak s asistentem, který Vám pomůže s nastavením a obsluhou světel.

https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/6/244996.jpg
Portrét nasvícený studiovým zábleskem (foto: Martin Lukeš)

Fotografická soutěž

V současné době probíhá fotografická soutěž právě na téma svícení externím fotografickým světlem. Uzávěrka soutěže s názvem BUDIŽ SVĚTLO, končí 31.1.2018 a jde o první kolo velké 12ti měsíční foto-soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018.


Garant soutěže Vítek Ludvík při práci se studiovým světlemZobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Avatar

  Článek super, pomohl mi pochopit spoustu věcí ohledně focení s blesky.

  Zdeněk Soldán, 20.09.2019 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Dobrý den, Taky se muísm přidat, přínosné, pro mne jako začínajícího amatéra se světly ve fotografii .. Dík Dušan

  Dušan Čupa, 20.09.2018 | Reagovat

 • 2

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Dobrý den, děkuji. Jsem moc rád že se článek líbil.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 13.01.2018 | Reagovat

 • 1

  Fiala

  moc pěkný a užitečný článek

  Petr Fiala, 12.01.2018 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Pronájem ateliéru

  Láká vás fotografování v profi ateliéru? Vždy jste si chtěli zkusit práci se světlem, velkými softboxy a modelkou? Tuto lákavou představu si u nás…

 • Budiž světlo

  První měsíc v roce zrovna nenabízí ideální podmínky pro fotografování při denním světle. Slunce vychází pozdě a zapadá velmi brzy a tak jsme my…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím