Nejčastější chyby při focení zvířat Fotoporadna

Nejčastější chyby při focení zvířat

Luděk BouškaAktualizováno: 18. 8. 2014 v 12:29 • Rubrika: Fotoporadna

Denně procházím fotky, které zasíláte do soutěže Máme rádi zvířata, protože kolega Lukeš, který se o soutěž stará normálně, je na dovolené. Snažím se k alespoň některým fotkám připojit komentář o tom, co se mi na fotce líbí, nebo co bych udělal jinak. Nejen u soutěžních fotek se ale poměrně často setkávám s několika stále se opakujícími chybami, které není nijak těžké odstranit. Neberte, prosím, tento článek jako kritiku, spíše jako náměty na zlepšení pro příště.

Pohybová neostrost

Tohle je jedna z vůbec nejčastějších fotografických chyb. Příčinou neostrých fotek v naprosté většině není chyba nebo porucha techniky. Objektivy jsou většinou dostatečně kvalitní (zejména tehdy, je-li fotka zmenšena na webovou galerii) a zaostřují tam, kam jim řeknete. Tedy tam, kam zamíříte zaostřovacím bodem. Kde je tedy problém?

/foto/63626
Fofr. Čas 1/60s bohužel vůbec nedostačuje na zachycení takhle rychlého pohybu. Zde dokonce nepomohl ani použitý blesk.

Problém tkví v příliš dlouhém expozičním čase. Při použití příliš dlouhé doby expozice dochází k tomu, že cokoliv, co se na fotce pohybuje, nebude zobrazeno ostře, ale více, či méně rozmazaně. A to se nemusí týkat pouze objektů, které fotografujeme, ale dokonce celého snímku. Velkou roli totiž hraje i náš vlastní pohyb. I když si to mnohdy neuvědomujeme, velice často neudržíme fotoaparát v naprostém klidu během expozice. Především ale tehdy, když používáme teleobjektivy. Tam je potřeba dbát na použití krátkých časů ještě daleko víc, než, když fotíte základním, nebo širokoúhlým objektivem.


Vládce kocourů II. Jak je vidět, ani čas 1/500s mnohdy nestačí na to, aby byl pohyb zaznamenán dostatečně ostře.

Skvělý článek na toto téma je Fotografujeme pohyb - krátké expoziční časy. Kolega Martin Lukeš ho napsal zhruba před rokem, ale je aktuální vlastně neustále.

Musím se ale zmínit i o jiném druhu neostrosti, který je způsoben nastavením příliš vysoké citlivosti a následnou redukcí šumu. Moc velký komentář nepotřebuje následující snímek:


Jeden z našich nejmenších. Autor bohužel nastavil příliš vysokou citlivost ISO 3200 a nejspíš také provedl velký výřez. Obojí se negativně podepsalo na ostrosti.

Úhel pohledu

Volba správného úhlu pohledu je možná dokonce ještě důležitější, než pohybová neostrost - když vypadá fotka skvěle, ale není úplně ostrá, dá se to přejít. Přitom ale stačí docela málo, aby vaše fotky vypadaly lépe. Stačí se na fotky zvířat koukat stejně, jako třeba na portréty lidí. Podobné je to i s focením "celé postavy".

Při focení portrétů (a je skutečně jedno, je-li to zvířecí a nebo lidský portrét) vypadá portrétovaný "objekt" nejlépe, fotíte-li ho z výšky jeho očí. Docílíte tím hned několika efektů, které fotkám hodně přidají. 


Je mu horko. Určitě daleko zajímavější by byla fotka vyfocená skoro od země. Jednak by pejsek neměl nepřirozeně velkou hlavu, ale také by se podařilo lépe rozostřit pozadí.

Je to především proporčně správné zobrazení. Při výrazném nadhledu totiž dojde k perspektivnímu zkreslení a vše, co se nachází ve větší vzdálenosti od objektivu, se zdá být taleko menší. Při použití teleobjektivu to není tak hrozné, ale pokud fotáte kratším ohniskem, bývá to velice markantní. Výsledkem jsko pak záběry, na kterých vidíte velikou hlavu, daleko menší tělo a výrazně menší a kratší nožky... Pokud budete při focení držet objektiv vodorovně, zobrazí se vše proporčně správně a celý fotografovaný objekt bude vypadat velice přirozeně. Při focení zvířat vás to mnohdy donutí fotit z pokleku, nebo dokonce z polohy ležmo. Odměnou vám budou skvělé fotky, které budou daleko lepší kromě správné perspektivy ještě o mnoho lépe vypadajícím pozadím záběru.


Budoucí šampion v agility. Tady je úhel pohledu vynikající. Bohužel se ale jedná o příliš velký detail, takže šampiónovi chybí tlapky a uši.

Když totiž míříte objektivem směrem k zemi, abyste zachytili třeba plovoucí kachnu, nebo svého psa či kočku, v pozadí se objeví jenom jednolitá plocha vodní hladniny, trávníku, případně jiného povrchu. Při focení z výrazně nižšího stanoviště ale můžete do záběru dostat třeba stromy, louku, nebo dokonce oblohu, což záběr velice oživí. Pokud chcete navíc dosáhnout co možná nejrozostřenějšího pozadí, podaří se vám to daleko lépe. Když je totiž pozadí dostatečně vzdáleno od hlavního objektu, dá se zobrazit rozostřeně velice snadno i v případě, že nefotíte teleobjektivem se špičkovou světelností. Dokonce i při mírném zaclonění zůstane hloubka ostrosti relativně malá a hlavní objekt bude na rozmazaném pozadí zobrazen pěkně ostře.


Orel bělohlavý na hradě Točník. Ohnisko 200mm a clona f/5,6 (tedy žádná "zvláštní" světelnost) dokáže rozostřit pozadí, pokud je dostatečně vzdáleno. V tomto případě cca 7 m. Foceno Nikonem D800 a objektivem Tamron 70-200/2,8 VC.

Příště si povíme něco o dalších nejčastějších chybách.Zobrazeny komentáře (10 - 1)

 • 10

  Bouška

  Reaguje na (8) | Dobrý den, ano, jsme si toho vědomi. Kolega Lukeš se snaží komentovat co možná nejvíc fotek, ale nemůže stihnout všechno. Máme ale v plánu množství kvalitních komentářů zvýšit, snad se nám to brzy podaří.

  Luděk Bouška - Megapixel, 25.08.2014 | Reagovat

 • 9

  Hrabák

  Přesně tak souhlasím s Lukášem. :)

  Petr Hrabák, 22.08.2014 | Reagovat

 • 8

  Pravda

  Reaguje na (2) | Dobrý den, obecně bych ocenil, kdyby se k fotografiím na Vaší galerii, objevovalo více Vašich komentářů. Je mi jasné, že množství vkládaných fotografií je velké, ale dříve mi přišlo, že bylo komentářů přímo od někoho z Megapixelu více. Toto by mohli ( a občas to tak i je) suplovat i někteří zkušenější fotografové z galerie. Bohužel drtivá většina komentářů je "líbí", "super", "pěkné" apod. Více detailů a kritiky by myslím jenom prospělo. Pokud budete mít čas, tak bych ocenil Váše připomínky k fotkám na mém profilu. Děkuji předem

  Lukáš Pravda, 21.08.2014 | Reagovat

 • 7

  Bouška

  Reaguje na (6) | Dobrý den, na Točníku jsem se stavil minulou neděli a kromě dravců (které jsem tam viděl už dříve) tam žádný další program nebyl.

  Luděk Bouška - Megapixel, 21.08.2014 | Reagovat

 • 6

  Novák

  Ten orel je z letošního Oživení historie na hradě Točník ?

  Milan Novák, 20.08.2014 | Reagovat

 • 5

  Bouška

  Reaguje na (3) | Dobrý den, díky za odkaz. Vezmu to hromadně: pozor na středovou kompozici - hlavní objekt se na Vašich fotkách často vyskytuje uprostřed záběru, což je škoda. Zlatý řez je daleko účinnější. A u některých fotek mi přijde, že nejsou moc ostré. Podle EXIFu je vidět, že z ruky fotíte relativně dlouhým časem i při použití dlouhého ohniska. Takže doporučuji používat výrazně kratší expoziční časy.

  Luděk Bouška - Megapixel, 20.08.2014 | Reagovat

 • 3

  Hrabák

  Aha. Zde je aktivní profil http://www.megapixel.cz/fotograf/126161 Prní 4 fotografie. (Ještěrka, Pták, plameňák, krokodýl, Labuť.) :) + http://www.megapixel.cz/foto/55032 A tento asi můžete v klidu smazat. http://www.megapixel.cz/fotograf/134120

  Petr Hrabák, 19.08.2014 | Reagovat

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, samozřejmě rádi přispějeme názorem, případně radou. Pošlete nám odkaz na Váš profil, abychom věděli, které fotky si přejete ohodnotit (pod Vaším jménem jste totiž v Galerii zaregistrováni celkem dva uživatelé...).

  Luděk Bouška - Megapixel, 19.08.2014 | Reagovat

 • 1

  Hrabák

  Krásný a pouční článek. Byl bych rád kdyby někdo z Megapixelu taky ''zkritizoval'' moje fotografie na téma '' Máme rádi zvířata '' Jelikož jsem amatér tak snáším kritiku spíše jako radu a ponaučení. Ale moc jí tu nedostávám a docela mě to mrzí.

  Petr Hrabák, 19.08.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

 • 10 nejlepších wildlife fotek podle Petra Bambouska Blog 10 nejlepších wildlife fotek podle Petra Bambouska

  Martin LukešAktualizováno: 25. 5. 2018 v 8:29

  Dubnová fotosoutěž na téma WILDLIFE doslova trhala rekordy. Do Galerii jste nahráli bezmála 1000 fotografií zvířátek a celkem se jí zúčastnilo téměř 400 fotografů. O to víc jsme při vyhodnocování soutěže přivítali účast…

 • WILDLIFE - inspirace z Galerie Megapixel Fotoporadna WILDLIFE - inspirace z Galerie Megapixel

  Martin LukešAktualizováno: 16. 4. 2018 v 14:48

  Fotografování a pozorování zvířat všeobecně patří ke stále populárnějším zálibám. Mnoho lidí v této činnosti nachází určitou formu relaxace, odpočinku a splynutí s přírodou. V naší celoroční fotografické soutěži ROK S…

 • Vyhodnocení soutěže - PESTROBAREVNÁ FAUNA Blog Vyhodnocení soutěže - PESTROBAREVNÁ FAUNA

  Martin LukešAktualizováno: 19. 10. 2017 v 11:45

  Soudě podle přihlášených snímků (687) a podle počtu soutěžících fotografů (286) patřila soutěž na téma zvířat k těm oblíbenějším. Naštěstí měla porota při vyhodnocování odborníka na slovo vzatého a garant soutěže Petr…

 • PESTROBAREVNÁ FAUNA - deváté kolo celoroční fotosoutěže Blog PESTROBAREVNÁ FAUNA - deváté kolo celoroční fotosoutěže

  Martin LukešAktualizováno: 5. 9. 2017 v 13:05

  Naše celoroční fotosoutěž ROK S MEGAPIXELEM 2017 se pomalu přehoupla do poslední třetiny a na září jsme si připravili téma, která potěší jistě všechny milovníky fotografování fauny. Necháme na vás, jestli půjde o…

 • Vyhodnocení soutěže - ZVÍŘECÍ PORTRÉT Blog Vyhodnocení soutěže - ZVÍŘECÍ PORTRÉT

  Martin LukešAktualizováno: 28. 11. 2016 v 22:25

  Říjnové kolo naší celoroční fotografické soutěže ROK S MEGAPIXELEM, bylo doslova rekordním. Nejenom že se do něj zapojilo 722 fotografů, ale přihlásili jste do ní 1629 fotografií. To jsou poměrně úctyhodná čísla a jsme…

Doporučené stránky

 • Království zvířat

  Fotografie zvířat se těší v poslední době čím dál větší oblibě. I to je jeden z důvodů, proč tento žánr nemůže v naší celoroční foto soutěži chybět.…

 • Zvířecí portrét

  V jednom z minulých kol jsme soutěžili na téma portrétní fotografie. V této soutěži spojíme portrétní fotografii se světem zvířat. Zadáním tedy…

 • Pestrobarevná fauna

  Fotografické soutěže na téma zvířátek patří k jedněm z nejoblíbenějších vůbec. Ani v letošním ročníku ROKU S MEGAPIXELEM 2017, jsme proto nemohli…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím