Magazín

Fotoporadna

Nejlepší aplikace pro vzdělávání dětí na iPadu

Filip BrožAktualizováno: 7. 5. 2021 v 15:07 • Rubrika: Fotoporadna

Nejlepší aplikace pro vzdělávání dětí na iPadu

Jak zabavit děti v době, kdy musí být doma? Velmi těžká a náročná otázka, kterou si kladou všichni rodiče. Pohyb venku je omezený, televize a pohádky dlouho nevydrží. Hračky a Lego už jsou okoukané. A co teprve, když mám doma školáka a batole (předškoláka). Víte o tom, že dobrým pomocníkem může být iPad a různé vzdělávací či zábavné aplikace? Pojďme se na ty nejlepší podívat, a to hezky systematicky od předškolního po školní věk.

Obsah

Vše jsem si samozřejmě sám vyzkoušel. Doma mám dvě dcery – 3 roky a rok a půl. Holkám jsem vyhradil stařičký iPad 4 s Retinou, který jsem zcela upravil na míru jejich potřebám. Skrze své Apple ID jsem jim nejprve nainstaloval všechny potřebné vzdělávací aplikace a následně se kompletně odhlásil. Stejně tak jsem smazal všechny nepotřebné aplikace, takže zůstal jen naprostý základ. Co nepotřebují, je pryč.

iPad 4 | Megapixel

Pokud nemáte plonkový iPad, využijte ten, co máte. Jen si například vyhraďte jednu plochu, kde budou jen aplikace pro děti. Ať je nic neruší. Důležité je zmínit, že iPad vždy používají buď společně se mnou či mojí ženou. Sami ho mají pouze tehdy, když sledují nějaké pohádky a ty je většinou lepší pustit na velkou televizi. Doma jedeme kompletně na HBO GO skrze připojenou Apple TV. Využít můžete i AirPlay či přenos skrze kabel.

Aplikace pro děti | Megapixel

Pokud máte doma děti nejen předškolního, ale i školního věku, je důležité, aby děti používaly iPad za dozoru dospělé osoby. Párkrát v týdnu si vždy vyhradím čas, kdy vezmu jednu nebo druhou dceru k sobě ke stolu a společně procházíme jednotlivé aplikace. Důležitý je můj komentář, příběh a další vyprávění. Snažím se jim konkrétní věci převádět do reálné podoby a vše vysvětlit. Není to tak, že bych jim dal iPad a nechal je, ať si s tím dělají co chtějí. Na to jsou dle mého ještě malé. Věřím však, že by jim to asi nedělalo problém, především pak té starší.

Snažím se, aby iPad měly za odměnu. Zároveň je však nechci od technologií izolovat. Stejně je vidí u mě nebo mé ženy. Pokud byste chtěli iPad zcela přenechat dětem, na konci článku naleznete doporučené postupy a nastavení. Teď se pojďme podívat na App Store. 

Vývojáři a aplikace

Když si otevřete App Store, tak zjistíte, že Apple dětem věnoval samostatnou sekci. Když na záložce Aplikace sjedete úplně dolů, uvidíte rychlý odkaz pro Aplikace a hry pro děti. Ty jsou uspořádané do tří věkových kategorií, přičemž vývojář dané aplikace označil, pro kterou věkovou skupinu je vhodná – do 5 let, 6–8 a 9–11 let. Na všech stránkách vždy naleznete nějaké doporučené aplikace a hry s žebříčky, které ukazují nejvíce stahované a kupované aplikace.

Appky pro děti | Megapixel

Vše je sice přehledné, ale má to drobný háček. Ve výčtu naleznete dohromady aplikace v češtině i v angličtině. Z praxe to tak chce trochu trpělivosti a správného hledání. Osobně samozřejmě nejvíce hledám v sekci do 5 let, ale dám vám tipy i na vzdělávací aplikace pro starší.

Aplikace pro děti na iPad | Megapixel

Předškolní věk

Na našem dětském iPadu převažují české aplikace. Udělal jsem však pár výjimek a mají tam i pár povedených aplikací v angličtině, kde hrají jen nějaké melodie a jde spíše o animaci a provedení, než o jazyk. Z českého výběru jsem si velmi oblíbil aplikace od UceniBezMuceni. Když se podíváte do jejich portfólia v App Storu, zjistíte, že mají mnoho povedených aplikací pro děti různého věku, především pak předškolní.

Učení bez mučení | Megapixel

Podobně je na tom i výběr aplikací od Bimi Boo Kids, kde naleznete spousty užitečných her a aplikací pro výuku, například kreslení, dětský telefon, batolecí hry, puzzle nebo učení čísel a barev. Stačí jen hledat v App Storu.

Aplikace podle věku | Megapixel

Učení bez mučení

Když se vrátím k první jmenované skupině aplikací, musím vyzdvihnout pár konkrétních her. Velmi se mi líbí aplikace První slova, kde děti naleznou různé životní situace a prostředí. Jakmile na cokoliv kliknou, příjemný hlas jim řekne, co to je. Pokud máte malé děti, asi znáte nejobvyklejší otázku, která u nás padá několikrát za den. „Co to je, táto?” Právě u téhle aplikace mě baví holkám vysvětlovat reálné zkušenosti a použití, například zásady hygieny, jaká u nás žijí zvířata, proč si po sobě mají uklízet věci a tak podobně. 

Velmi užitečná je i aplikace Pohádka – animovaná Červená Karkulka. V aplikaci se můžete rozhodnout, zda číst bude vypravěč, zatímco děti mohou prozkoumávat prostředí lesa a babiččiny světničky. Všechny předměty jsou animované a ozvučené. Holky hrozně rády během vyprávění pohádky klikají na drobné bubliny, ve kterých jsou různé předměty. Celkem vývojáři připravili 100 interaktivních prvků.

Červená Karkulka | Megapixel

Zmínit se také musím o Veršovaném divadélku, kde děti naleznou veršované pohádky o zvířátkách s výchovnou tématikou. Například o pyšnosti, o lenosti nebo o utrácení. Pravda je, že tahle aplikace je možná pro starší děti, ale i přesto se starší dceři velmi líbí. 

Jednoduché básničky

Nechtějí si vaše děti čistit zuby nebo večer chodit spát? Zkuste Šikovné básničky pro děti. V této aplikaci naleznete soubor jednoduchých, snadno zapamatovatelných básniček, které můžete s dětmi přeříkávat. U nás to zabírá především na čištění zubů a česání vlasů

Šikovné básničky | Megapixel

Pro starší děti pak mohu vřele doporučit různé aplikace zaměřené na dopravní výchovu, například Dopravní výchova pro děti či Tísňomat pro nácvik přivolání pomoci a tísňové linky. Pokud je naopak u vás doma tématem psaní prvních písmen a číslic, zkuste aplikaci Česká písanka. Aplikace obsahuje grafomotorická cvičení pro předškolní děti. Aplikace dokonce podporuje Apple Pencil, což je naprosto super. 

Z dalších aplikací, které doma používáme jsou fajn i Hravé písničky, pohádkové. Děti si mohou vybrat, kdo bude písničku zpívat a u toho ještě mohou zkoušet klepat na bubínek rytmus. Vše za doprovodu nějaké animace a moc příjemného zpěvu. 

Hravé písničky | Megapixel

Starší dcera si také nějakou dobu pletla různé barvy. Zkusil jsem ji ukázat aplikaci České výukové kartičky, kde děti musí rozpoznávat barvy. Věřte nevěřte, ale konečně rozezná správně hnědou, oranžovou, fialovou a červenou barvu. Aplikace je opět kompletně v češtině. Kromě barev jsou na výběr například zvířata, ovoce nebo hudba a nástroje. 

Výukové kartičky | Megapixel

Velmi povedená je i aplikace Veselá zvířátka pro děti – puzzle hra pro děti, kde naleznete různé živočichy a krásné animace. Děti mají za úkol správně dosadit jednotlivé části těla daných zvířat. Následně se vždy o zvířatech něco dozví a přejdou do další lokace.

Velmi roztomilá je i Hravouka. Děti s Malou Myškou objevují krásy a záhady přírodního světa. Celý svět je přitom ručně malovaný. Ideální výuková hra nejen pro předškolní, ale i školní děti.

Školní věk

Pokud máte doma školáka, který navštěvuje první stupeň, vřele doporučuji všechny hry a aplikace od vývojářů Toca Boca. Super je především série Toca Life, kde se děti musí starat o různé postavy, přesouvat předměty a hledat různé skryté poklady, a to vše v reálných situacích každodenního života. Když u toho budete dětem vyprávět příběhy a dávat do kontextu reálné situace, je to skvělá výuka různých životních situací – u lékaře, na dovolené, na poště a tak dále.

Toca Boca AB | Megapixel

Jestli hledáte něco hodně kreativního, vřele doporučuji Creature Garden od vývojářů z Tinybop. Děti si postaví vlastní stvoření a ty musí rozhýbat a přivést k životu. Poté se o ně musí starat nebo s nimi různě soutěžit. 

Další skvělá výuková aplikace je How It Works? Jak je již z názvu patrné, jedná se o aplikaci, kde například vidíte vulkán a pomocí animací děti zjistí, jak reálně funguje. To samé například funguje u fotosyntézy, planet a tak dále. Aplikace je však v angličtině, což by nemělo vadit.

Děti rozhodně také zabaví výukové hry a aplikace ze série Dr. Panda. Desítky her a různých životních událostí. Dr. Panda jako lékař, obsluha v restauraci, rozvoz jídla, pošťák a další. 

Dr. Panda | Megapixel

Dr. Panda pošťák | Megapixel

V App Storu také naleznete řadu klasických výukových aplikací, kde se děti hravou formou naučí zlomky, abecedu nebo zeměpis. Existuje toho celá řada a v tomto případě bych vás rád odkázal na web ipadvevyuce.cz, kde naleznete desítky až stovky ověřených postupů, rad a aplikací, a to nejen pro základní školu.

Myslím si, že řadu aplikací zvládnou vaše děti, i když jsou kompletně v angličtině. Díky tomu si procvičí jazyk a ještě se naučí něco nového.

Animované pohádky

V dětském iPadu samozřejmě nechybí aplikace HBO GO, skrze kterou koukají na animované seriály a pohádky. Také tam mají pár zakoupených dětských filmů z iTunes. Samozřejmě nic se nemá přehánět, proto z praxe vím, že holky u iPadu vydrží tak maximálně půl hodiny. Během té doby se jim věnuji a snažím se je něco nového naučit. Doba použití iPadu se samozřejmě bude lišit dle věku vašich dětí.

Pohádky | Megapixel

Nezapomeňte také na to, že existuje YouTube Kids! Vřele také mohu doporučit Netflix pro sledování nejen pohádek, ale i některých filmů (zvlášť pro starší děti). Využít také můžete audioknihy nebo různé podcasty, což opět ocení starší děti. 

V neposlední řadě naleznete v App Store tisíce klasických her. Řada z nich je aktuálně zcela zdarma, například slavné série Monument Valley, Altos Adventure nebo Rolando. Zdarma je také mnoho služeb a různých pořadů. To vše vám může být nápomocno. 

Čas u obrazovky

Na závěr si neodpustím rychlý exkurz do funkcí rodičovské kontroly a správy. Pokud chcete iPad plně svěřit svému dítěti, je fajn zamyslet se nad nějakými limity a omezeními. Asi nechcete, aby vaše ratolest jen hrála hry a koukala na YouTube. Od toho nám tu Apple zřídil funkci Čas u obrazovky. 

Čas u obrazovky | Megapixel

Čas u obrazovky naleznete v Nastavení. Kromě toho, že vidíte čas strávený u zapnutého displeje, můžete nastavit různé funkce, například klidový čas, tedy dobu, kdy budou povolené jen určité aplikace a telefonní hovory.

Nastavení času u obrazovky | Megapixel

Můžete také nastavit různé limity pro aplikace, například jen hodinu denně pro sociální sítě a hry. Omezit také můžete komunikaci, tedy zprávy či hovory. Naopak nezapomeňte nastavit funkce, které budou vždy povolené. V rámci tohoto nastavení také můžete omezit nevhodný obsah, reklamy či dodatečné nákupy v aplikacích. Naopak si myslím, že je fajn, když dítěti nákupy a stahování aplikací sami povolíte a schválíte. Využít k tomu můžete Rodinné sdílení. 

Výběr aplikací | Megapixel

Samozřejmostí je nastavení kódu k Času obrazovky, aby vám nastavená pravidla dítě nezrušilo. Důležité je o tom dítě informovat, vysvětlit mu to a na všem se dohodnout. Uvidíte, že vše bude jen ku prospěchu. Držím vám palce.

Kupte si některý z iPadů v našem eshopu

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.