Magazín

Fotoporadna

Nejlepší mobilní aplikace pro úpravu fotek pro iOS i Android

Filip BrožAktualizováno: 27. 8. 2021 v 16:55 • Rubrika: Fotoporadna

Nejlepší mobilní aplikace pro úpravu fotek pro iOS i Android

Zastávám názor, že každá fotka si zaslouží úpravu. Je jedno zda fotíte pomocí zrcadlovky či mobilu. Někdy jen obyčejný ořez fotografie dokáže divy s výslednou kompozicí. A co teprve šetrná úprava jasu, barev nebo nějaké hlubší retuše. To vše lze zvládnout z displeje iPhonu či Android telefonu. Mluvím z vlastní praxe, kdy jsem schopen v zásadě upravovat jakékoliv fotky na displeji iPhonu. Jaké aplikace používám?

Přemýšlejte nad kompozicí

Ještě než se pustíte do úprav a hledání vhodných aplikací, pamatujte si jednoduché pravidlo. Snažte se fotit tak, abyste následně měli co nejméně práce. Přemýšlejte o kompozici, hledejte neobvyklé úhly, zkuste zachytit příběh, emoce nebo krásné světlo. Uvidíte, že následná editace bude mnohem snažší, když budete vědět, co jste chtěli zachytit. Je těžké začít upravovat fotky, když nevíte, jak by podle vás měly vypadat. 

Obecně vám však doporučuji vybrat si jednu/dvě aplikace a ty používat naplno. Není nic horšího, než když váš telefon doslova přetéká aplikacemi na úpravu fotek, ale v zásadě neumíte používat ani jednu. Všechny si samozřejmě vyzkoušejte. Záleží ale na vašem vkusu. Některé zde zmíněné aplikace jsou multiplatformní a můžete je stáhnout na iOS zařízení i Android. Jiné jsou speciálně určené pro dané platformy. Pojďme se do toho pustit. 

Nejlepší aplikace pro jakoukoliv úpravu

Snapseed

Mám rád jednoduchost a přímočarost. Z toho důvodu si již několik let myslím, že nejlepší a nejdostupnější aplikace pro všechny milovníky „mobilové“ fotografie je Snapseed. Dokonce si pamatuji úplné začátky této aplikace, než ji koupil Google. Jsem moc rád, že se za ty roky až tak nezměnila a Google se nesnažil pozměnit její jádro a filozofický koncept. Je totiž v zásadě dokonalá naprosto pro všechny. A hlavně je zdarma pro všechny platformy.

Snapseed nabízí plnohodnotný editační nástroj, který si poradí i s náročnějšími úpravami. Aplikace je celkově velmi intuitivní a kompletně v české lokalizaci. Po prvním spuštění stačí jen povolit přístup do galerie, vybrat nějaký snímek a můžete se směle pustit do úprav.

Po otevření libovolné fotky máte tři možnosti – vzhledy, nástroje a exportovat. Vzhledy, tedy filtry doporučuji spíše ignorovat. Naopak vaší pozornosti nesmí uniknout nástroje. Naleznete zde vše, po čem jen vaše srdce touží. Od základních nástrojů přes ořez, filtry až po lokální štětce. Ano, do fotky můžete klidně malovat. 

Pokud zvolíte jakýkoliv nástroj, můžete si všimnout, že samotné úpravy probíhají pomocí tažení prstu po displeji, přičemž pohybem doprava a doleva provádíte úpravy a swipnutím nahoru a dolů si vybíráte nové editační možnosti. 

Mezi nástroji nechybí ani základní oříznutí, vinětace, štětec nebo detaily. Naopak u filtrů mohu vybírat z široké škály různě zaměřených možností. Velmi oblíbené je například HDR či experimentování se starou klasikou v podobě černobílé barvy a zrna. Vždy platí pravidlo, že uměleckému potenciálu se meze nekladou, ale pamatujte také na to, že nic se nemá přehánět.

Všechny úpravy jsou nedestruktivní, tedy kdykoliv se můžete vrátit o krok zpět či exportovat kopii fotky. Snadno pak porovnáte originál a upravenou fotku. Snapseed je zdarma pro iOS i Android, takže směle do testování.

Chci profesionální aplikaci a komplexní služby

Adobe Lightroom pro mobily

Adobe Lightroom je aplikace, kterou používám už hodně dlouhou dobu. Myslím si, že pokud to s fotografií myslíte vážně a chcete se posunout na nejvyšší úroveň, nic lepšího v rámci mobilu nenaleznete. Lightroom používají profesionálové v různých odvětvích. Mám ho velmi rád především na iPadu Pro v kombinaci s Apple Pencil. Na druhou stranu i na displeji iPhonu umím upravit fotku naprosto stejně. Liší se to akorát velikostí displeje. 

Lightroom lze v omezené míře používat zdarma. Pokud si však zvolíte nějaké předplatné, kde obdržíte i místo na Cloudu (vřele doporučuji), tak se vám především otevře svět štětců, retuší a lokálních úprav. Vždy si připadám jako malíř, který vylepšuje svůj vlastní obraz. Je neskutečné, že si můžete přiblížit nějakou část fotografie, označit ji pomocí štětce a následně upravit dle svých představ. 

V Adobe Lightroom samozřejmě naleznete všechny základní i pokročilejší metody úprav. Nechybí ani práce s barvami, ostření, kompozice, ořez nebo filtry. Sami si můžete vytvořit vlastní presety, tedy filtry, které pak dávkově můžete použít na celý soubor vašich fotek, například svatbu. Stále mluvíme o tom, že vám k tomu stačí mobilní telefon. 

Osobně si myslím, že jakmile se jednou naučíte Lightroom ovládat, tak už nebudete chtít nic jiného používat. Na druhou stranu to chce nějaký čas a cvik. Adobe Lightroom je opět dostupný pro všechny platformy. Ke stažení zde pro iOS i Android.

Něco pro Apple

Halide

Aplikace Halide nepatří úplně do segmentu editace, ale samotného focení. Pokud vám nestačí nativní aplikace Fotoaparát ve vašem iPhonu, doporučuji vyzkoušet právě Halide. Tahle aplikace vám doslova odemkne všechny možnosti a funkce vašich čoček v iPhonu. Je to „trochu“ podobné jako u zrcadlovky. Najednou můžete ovládat hloubku ostrosti, clonu nebo čas. 

Jednotlivé režimy si můžete různě zamykat a odemykat. Velkou výhodou Halide je i to, že podporuje fotografování do formátu RAW. Dokonce vidíte živý histogram či kompenzaci expozice. Je toho mnohem více, co Halide umí. Za mě nejlepší aplikace na fotografování, pokud máte iPhone a nestačí vám systémová aplikace.

Spectre aneb rozmazaná voda

Máte rádi fotografování na dlouhý čas? Chcete mít hezky rozmazanou (až pohádkově) bílou vodu či LED pruhy od aut v noci? Tohle všechno dříve šlo jen a pouze s pomocí stativu, zrcadlovky a dlouhé času. Nyní vše zvládnete jen s vaším iPhonem a aplikací Spectre. Jedná se o sesterskou aplikaci od Halide. V zásadě stačí nalézt jen vhodný objekt, který se hýbe (voda, světla, auta…) a začít fotit.

V aplikaci si jen nastavíte, jak dlouho má iPhone daný záběr snímat. Většinou si vystačíte se třemi sekundami, ale můžete nastavit až devět sekund. V takovém případě se hodí iPhone podepřít, dát do stativu či se pevně opřít o ruce a nedýchat. Na displeji přímo uvidíte, zda je iPhone stabilizovaný a následně stačí zmáčknout spoušť. Výsledek? Krásně rozmazané pozadí. Schválně zkuste vyfotit přijíždějící metro soupravu do stanice, LED světla auta v noci, tekoucí vodu nebo vodopád. Efekt a úspěch zaručen.

Aplikace pro Android

Picsart Photo Editor

V případě, že by vám nevyhovoval Snapseed či Adobe Lightroom a máte telefon s Androidem, zkuste aplikaci Picsart. Ta v zásadě umí všechny úpravy jako dosud zmíněné aplikace a navíc umí pracovat i ve vrstvách. Snadno tak můžete svoji fotku zcela přetvořit a předělat k obrazu svému. 

V Picsart se také velmi dobře tvoří různé koláže či plakáty. Máte svoji vlastní fotku a na ni vložíte jiný motiv nebo nějakou grafiku. V aplikaci opět nechybí základní i pokročilé editační možnosti a funkce. Aplikace je přitom v obchodě Google Play zcela zdarma.

Přemýšlet a pak tvořit

Editačních aplikací existuje samozřejmě daleko více. Stačí jen hledat. Osobně se však vracím k již zmíněnému názoru – méně je vždy více. Nejprve přemýšlejte a pak upravujte. Je fajn si všechny aplikace vyzkoušet, ale následně se snažte používat jednu či dvě. V závěru zjistíte, že všechny stejně dělají to samé, jen se liší svým přístupem, designem a samozřejmě někdy i cenou. Přeji vám šťastnou ruku a mnoho úspěchů při úpravách.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.