Nejpřesnější a nejkvalitnější filtry od LEE FILTERS, 2. část Fotoporadna

Nejpřesnější a nejkvalitnější filtry od LEE FILTERS, 2. část

Karel DočekalAktualizováno: 13. 5. 2013 v 15:12 • Rubrika: Fotoporadna

V druhém pokračování seriálu o LEE filtrech se můžete seznámit především s nejpoužívanějším a zdaleka nejrozšířenějším systémem od LEE Filters, tedy s filtry a držáky šířky 100mm. Začneme ale filtry se šířkou 150mm, které jsou určené pro extrémně širokoúhlé objektivy.

SW-150 – držák filtrů

Držák filtru SW-150 je navržen tak, aby vyhovoval použití na objektivu Nikon 14-24mm. SW-150 je k dispozici jako startovací kit obsahující držák filtru, držák filtrů pro objektiv, filtr 0.6ND tvrdý ve velikosti  filtru 150 mm x 170 mm, a plastovou krytku objektivu, která se uchycuje za vnější průměr adaptérového kroužku, když držák filtrů není připojen.  I pro tento systém jsou k disposici všechny pryskyřicové filtry. Vzhledem k jejich rozměrům (150 x 150mm, 150 x 170mm) je celý rozsah filtrů, nabízených pro rozměr 100 x 100mm k disposici i v rozměru 150 x 150mm, pouze s výjimkou polarizačního filtru a šedého filtru BIG STOPPER. Samostatně prodávaný  systémový adapter umožňuje přizpůsobit SW-150  stávajícím adaptačním kroužkům pro jiné objektivy.

 

 Základy systému LEE Filters 100

Jádrem systému LEE filtrs je držák filtrů, standardně dodávaný jako sestava se dvěma sloty pro filtr. Umožňuje však snadnou přestavbu podle toho, kolik filtrů bude fotograf pro svůj snímek potřebovat. Výrobcem jsou doporučené maximálně 4 sloty. Držák filtrů je navržen tak, aby byl kompatibilní se 100mm filtry, tedy filtry ve standardní šířce LEE filtrů. Aby bylo možno připevnit držák filtrů na objektiv, musí být do filtrového závitu objektivu našroubován adaptérový kroužek. Existují dva typy LEE filtrs adaptérových kroužků - jeden pro základní a teleobjektivy a druhý pro širokoúhlé objektivy.

 

Základem celého systému je univerzálně použitelný držák filtrů a adaptérové kroužky.

 

Univerzální držák filtrů 100 mm

 

Univerzální držák filtrů LEE byl navržen tak, aby byl použitelný pro téměř všechny myslitelné  fotografické možnosti a kombinace fotografických a filmových objektivů a filtrů LEE. Základní držák dostanete sestavený pro použití maximálně dvou filtrů. Vlastním sestavením držáku filtrů a náhradních planžet můžete docílit vložení až čtyř kusů filtrů různých typů za sebou. Lze tak snadno kombinovat šedé neutrální filtry s oteplujícími filtry a přizpůsobit se tak konkrétní světelné situaci v místě fotografovaného motivu.

Další možností je například současné ztmavení oblohy neutrálně šedým filtrem a posílení její modré barvy filtrem půleným modrým. Kromě jiného lze držákem, usazeným na adaptérovém kroužku otáčet kolem osy objektivu a zatmavovat nebo barvit různé části fotografovaného motivu v libovolném úhlu. Tato vlastnost držáku filtrů, kroužku a filtru umožňuje fotografovi dokonalé vyvážení nestejně osvětlených míst na fotografovaném snímku. Lze to i v tom případě, kdy přesvětlená obloha je v motivu pouze v levém horním rohu, ve tvaru trojúhelníku.

 

Foundation Kit je k disposici pro 100 mm filtry LEE. V základním provedení má dva sloty pro zasunutí hranatých fotografických filtrů LEE. Lze však na držák filtrů namontovat náhradní planžety a přizpůsobit ho tak pro použití až čtyř filtrů. Foundation Kit se nasazuje na adapterový kroužek, zašroubovaný do filtrového závitu objektivu

 

Rekapitulace možností Foundation Kitu:

 • jedná se o držák filtrů se dvěma sloty pro filtry o šířce 100 mm
 • v sadě foundation Kit je šroubovák, šroubky a příručka
 • po nasazení držáku filtrů na adaptérový kroužek, s ním lze otáčet kolem osy objektivu
 • s filtry, zasunutými do slotů lze pohybovat, vysouvat je a zasouvat a tak hledat optimální polohu filtru při vyvážení expozice snímku
 • pokud používáme LEE filters na fotoaparátu s čipem FULL FRAME, se standardním adapterovým kroužkem, pak máme jistotu, že k vinětami nedojde až do ohniskové vzdálenosti objektivu 24 mm.
 • pokud používáme LEE filters na fotoaparátu s čipem APS-C, se standardním adapterovým kroužkem,  pak máme jistotu, že k  vinětaci  nedojde až do ohniskové vzdálenosti objektivu 18 mm.
 • pokud používáme LEE filters na fotoaparátu s čipem FULL FRAME, se širokoúhlým  adapterovým kroužkem, pak máme jistotu, že k vinětaci nedojde až do ohniskové vzdálenosti objektivu 17 mm.
 • pokud používáme LEE filters na fotoaparátu s čipem APS-C, se širokoúhlým  adapterovým kroužkem,  pak máme jistotu, že k  vinětaci nedojde až do ohniskové  vzdálenosti  objektivu 10 mm.
 • k základnímu Fountation Kitu lze připojit i tzv. tandemový adapter, který lze zakoupit ve formě kitu s názvem Upgrade Kit
 • tím získáme možnost vložení dalších filtrů a možnost jejich nezávislé rotaci vůči sobě
 • spolu s Upgrade kitem vzniká tzv. Profesinal Kit, umožňující plnou nezávislost fotografa.

 

Jak je držák filtrů konstruován?

 1. Na plochu držáku filtrů – na jeho zadní stranu – položíte zadní krycí plech
 2. Na tento plech položte příslušné množství  vodítek (na levém obrázku je jedno vodítko pro jeden filtr, na pravém obrázku jsou tři vodítka pro celkem tři filtry)
 3. Na poslední vodítko položte přední krycí plech a celou sestavu spojte šroubky, které upevníte do držáku filtrů.

 

Dodatkové informace o použití systému LEE 100 mm.

 

Nasouvací držák byl speciálně navržen tak, aby byl přímo použitelný na některé velkoformátové širokoúhlé  objektivy,  které by bylo jinak nutné používat bez filtračního systému. Pro použití standardních 100mm filtrů a objektivů s vnějším průměrem 100 mm (filtrový závit bývá často 95mm) se přímo hodí a to bez použití adaptérového kroužku. Tato vlastnost nasouvacího držáku je vhodná pro objektivy s velkým průměrem filtrového závitu. Pro velikost filtrového závitu menší, než 86 mm už není vhodný.

 

Upgrade Kit

Upgrade Kit obsahuje držák filtrů a tandemový adaptér, který se připojuje jednou stranou do základního držáku a druhou stranou do držáku z upgrade kitu. Tím vznikne profesionální sada filtrových držáků PROFESIONAL KIT.

 

Profesional Kit

Máte-li jasno, že kompozice vašich obrazů budou vyžadovat více filtrů – šedých, půlených šedých barevných event. i proužkových, je vhodné objednat si přímo profesionální kit. Sada Professional obsahuje dva držáky filtrů a tandemový adaptér dohromady. To umožňuje provádět nezávislé rotace půlených filtrů, jakož i možnost používat více než čtyři filtry podle potřeb kompozice vašeho obrazu.

 

Systém adaptérových kroužků LEE

Standardní adaptérový kroužek se montuje do filtrového závitu objektivu a je vhodný pro použití s objektivy až středně širokoúhlými. Standardní adaptérový kroužek lze použít na objektivech s nejkratší ohniskovou vzdáleností cca 24-28 mm (vyjádřeno jako ekvivalent 35mm SLR kamer) a na dalších objektivech s ohniskovou vzdáleností delší než je uvedeno v tomto textu.

 

 

 Širokoúhlý adaptérový kroužek je doporučeno používat pro širokoúhlé objektivy. Velký zobrazovací úhel u širokoúhlých objektivů sice poskytuje pro zobrazení velký záběr fotoaparátu, ale současně zobrazuje i předměty, které jsou velmi blízko objektivu. Je tedy schopen zobrazit i všechny nástavby, které používáme u ostatních objektivů běžně a bez vad. Proto je nutné i držák filtrů dostat co nejblíže vstupní pupile objektivu. Tomu slouží širokoúhlý adaptérový kroužek, který je nutné použít vždy, když ohnisková vzdálenost objektivu klesne pod 24 mm (vyjádřeno jako ekvivalent 35mm SLR kamer).  V důsledku toho je výrazně snížena pravděpodobnost vinětace.

 

Adapterové kroužky

U adapterových kroužků jsou důležité dva rozměry. Vnější průměr adaptérového kroužku je u všech rozměrů filtrového závitu objektivu stejný. Odpovídá velikosti použitého systému. Znamená to tedy, že vnější průměr adaptérového kroužku je pro 100 mm systém 105 mm a pro systém SEVEN5 je vnější rozměr 76 mm. Oba druhy kroužků se vyrábějí s následujícími vnitřními průměry:

 1. Systém 100 mm pro základní a teleobjektivy lze koupit s vnitřními průměry – 49, 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77, 82, 86, 93 a 105 mm, dále v systému ROLLEI IV a 50, 60 a 70 mm bajonet pro objektivy HASSELBLAD.
 2. Systém 100 mm pro  širokoúhlé objektivy (širokoúhlé adaptérové kroužky)  lze koupit s vnitřními průměry – 49, 52, 55, 58, 62, 67, 72, 77, 82 mm.

Speciální velikosti vnitřního rozměru adaptérových kroužků lze objednat.


Adaptérový kroužek se na objektivu kamery šroubuje do filtrového závitu a držák filtrů se nasouvá na vnější průměr adaptérového kroužku. Našroubování adaptérového kroužku do filtrového závitu objektivu jde velmi snadno díky přesnosti závitů, robustní konstrukci kroužku a hliníkovému závitu.

 

To je z této lekce vše, příště se zaměříme na nový systém filtrů LEE, na systém SEVEN5.


Kompletní nabídka systému LEE FILTERS

První část článku Nejpřesnější a nejkvalitnější filtry od LEE FILTERS
Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím