Nejpřesnější a nejkvalitnější filtry od LEE FILTERS, 4. část Fotoporadna

Nejpřesnější a nejkvalitnější filtry od LEE FILTERS, 4. část

Karel DočekalAktualizováno: 14. 6. 2013 v 11:23 • Rubrika: Fotoporadna

Tentokrát se podíváme na další velice důležité příslušenství k LEE filtrům. Jedná se o kompendia. Jsou to v podstatě sluneční clony, ovšem daleko účinnější a také sofistikovanější. Vhodně zvolená sluneční clona, respektive kompendium, má ohromný vliv na výsledný kontrast a celkově na kvalitu fotky.

Modular Hoods – sluneční clony – kompendia

Řady LEE filtrů můžete doplnit o tzv. Modular Hood – kompendium. Kompendium je fotografova pomůcka, která zabraňuje vnikání nežádoucích světelných odrazů na plochu filtru a po té i do objektivu. Kompendium lze používat samostatně nebo ve spojení s držákem filtrů a filtry. Pokud se podaří za pomoci kompendia zabránit vnikání nežádoucích odlesků do objektivu, obraz je pak celkově jasnější, kontrastnější a rozdíly v barevnosti jednotlivých ploch nejsou setřené – obraz je kvalitnější.


Obrázek, pořízený s pomocí kompendia i v prudkém protisvětle zůstávají kontrast a jas zachovány na původní hodnotě, černá zůstala černou. Bez použití kompendia by to nebylo možné.

Otáčením kompendia lze selektivně stínit přesně stanovené části obrazu a snížit tak vstup odrazů na přesné místo v kompozici obrazu. Díky pružné a samonosné konstrukci kompendia ho lze používat pro různé ohniskové vzdálenosti objektivů. Vzhledem k tomu, že kompendium lze použít spolu s velkoformátovými, středoformátovými i maloformátovými kamerami, stala se z něj univerzální pomůcka fotografa, kterému opravdu záleží na kvalitě jeho snímků.

Všechny LEE Modular Hoods – kompendia jsou samonosná, což je vlastnost, kterou mají pouze kompendia od LEE. Znamená to, že kompendia nepotřebují žádnou podpěru nebo vodící tyčku, která by zajišťovala polohu „harmoniky“ kompendia. V důsledku toho jsou kompendia LEE velmi lehká a skladná a staly se tak dobrou pomůckou pro všechny fotografy – krajináře.

 

Univerzální Modular Hood – kompendium

Kompendium je navrženo tak, aby vyhovovalo potřebám většiny fotografů, kteří je používají jako jednoduché zastínění objektivu. Toto kompendium umožní i použití filtrů. V základní výbavě kompendia jsou dva sloty pro filtry. Dá se však nakonfigurovat i tak, aby bylo možné použít různé kombinace filtrů. Je ideální pro zastínění i širokoúhlých objektivů pro kamery DSLR, 35mm SLR a středoformátové kamery.

 


Modular Hood – kompendium pro širokoúhlé objektivy


U širokoúhlých objektivů a zejména pokud fotografujeme v protisvětle, se bez kompendia prakticky neobejdeme. Bez kompendia by přední část domů na nábřeží řeky byla nečitelná.

Pro širokoúhlé objektivy nabízí LEE Filters širokoúhlá kompendia, která jsou mnohem větší, než standardní kompendium. Velikost těchto kompendií a možnost upravovat jejich „provozní“ délku, snižuje pravděpodobnost vinětace, která by při použití širokoúhlého objektivu vznikla, použilo-li by se standardní kompendium.

 

Standardní kompendium

Standardní kompendium se dá upevnit i do 2mm patice v přední části držáku LEE filtrů, držák filtrů je pak kompatibilní se standardním krytem, který nabídne sloty pro filtry a je tak i s kompendiem připraven k použití. Alternativně mohou být kompendia upevněna přímo na adaptérový kroužek. Všechna kompendia LEE, tedy i standardní kompendium, jsou samonosná a jsou snadno upravitelná podle použité ohniskové vzdálenosti objektivu.  Pro ještě větší tvůrčí možnosti je standardní kompendium kompatibilní s řadou pomůcek, které umožňují vinětaci při jejich upevnění na přední stranu kompendia.

 

Kompendia standardní/širokoúhlá, osazená držákem filtrů se sloty pro dva filtry.


I při tak šikmém osvětlení, jako je ranní slunce, se fotograf bez kompendia neobejde. Stíny jsou hlubší, barvy jsou čitelnější.

Navržena jsou tak, aby je bylo možné použít upevnění na objektivu přes adaptérový kroužek – držák filtrů je namontovaný přímo na kompendiu a lze tak využít jeho jeden nebo dna sloty pro vsunutí celoplošných nebo půlených filtrů. Napojení kompendia na držák filtrů má v nabídce firma LEE jak pro standardní a teleobjektivy i pro širokoúhlá kompendia

2 mm filtrové sloty se nacházejí přímo za měchem kompendia, zatímco měch kompendia si zachovává všechny své vlastnosti – strukturu i flexibilitu, v plném rozsahu.

Standardní i širokoúhlá kompendia jsou dostupná s namontovaným držákem filtrů; jsou vhodná zejména pro reportážní fotografy, kteří často vyžadují pro své snímky kombinaci kompendia a držáku filtrů.

 

V příští lekci již opustíme příslušenství pro používání filtrů LEE a dostaneme se k nejpoužívanějším filtrům – k šedým filtrům. Přehledně se dozvíte o tom, jaké filtry se v provedení ND vyrábějí, jak vypadají, pro jaké systémy LEE se vyrábějí a v jakých sadách byste ten který filtr mohli zakoupit.


 

Kompletní nabídka systému LEE FILTERS

První část článku

Druhá část článku

Třetí část článkuVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

  • Denní doručení PPL 129 Kč
  • Kurýr od 249 Kč
  • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
  • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím