Nejpřesnější a nejkvalitnější filtry od LEE FILTERS, 5. část Fotoporadna

Nejpřesnější a nejkvalitnější filtry od LEE FILTERS, 5. část

Karel DočekalAktualizováno: 3. 7. 2013 v 10:22 • Rubrika: Fotoporadna

Práce výtvarného fotografa vyžaduje různé pomůcky a vychytávky, se kterými by bylo možné i světelně velmi nevyrovnané snímky zobrazit tak, jak je třeba – s vyrovnanými světelnými poměry. Mezi nejznámější a současně i nejpoužívanější pomůcky patří obecně filtry, ale nejčastěji a nejvíce filtry šedé graduální s označením ND. Je jedno, zda se jedná o šedé filtry celoplošné nebo půlené, jako pomůcka fotografa jsou důležitější, než všechny ostatní filtry barevné.

ŠEDÉ ND FILTRY GRADUÁLNÍ –  využití nejdůležitějších filtrů v práci výtvarného fotografa

Řadu šedých, tedy barevně neutrálních filtrů LEE lze bez obav z ovlivnění barevnosti tedy použít k vyvážení expozice v rámci scény – obvykle mezi jasnou oblohou a výrazně tmavší půdou, trávou, silnicí atd. Jak už bylo zmíněno, úplný rozsah šedých neutrálních filtrů je k disposici ve dvou řadách. Jednu řadu tvoří filtry neutrální denzity – šedé celoplošné, druhou řadu pak filtry půlené. V této lekci si budeme všímat filtrů nejpotřebnějších – šedých ND graduálních, tedy půlených.

O  těchto filtrech a jejich použití si povíme podrobně v následujících odstavcích. Nejprve se však podívejme, jak dokonale je dovedou používat fotografové, spolupracující s firmou LEE. Při snímání byly použité šedé graduální filtry neutrální denzity a na snímcích je zachována atmosféra bez stop použití těchto filtrů. Nahlédněte tedy do kuchyně profesionálů a nechte se inspirovat.


Joe Cornish: Dunstanburgh Castle, Northumberland, England. 
LEE 0.45 ND Grad Hard + LEE 0.6 ND Grad Hard

 


Joe Cornish: Chamber of Secrets, Antelpoe Canyon, USA
LEE 0.9 ND Grad Soft


Mark Denton: Canary Wharf, London, England
LEE 0.3 ND Grad Hard

 

Šedé neutrální půlené filtry

Filtry LEE s neutrální denzitou se vyrábějí ručně – opravdu ručně!

Šedé půlené filtry se vyrábějí a kontrolují v laboratořích firmy LEE opravdu ručně, nikoli strojově. Vzhledem k ruční výrobě jsou intenzita a výsledky výroby podřízeny intenzitě práce v těchto laboratořích. Záměrem je dostat neutrální šedé filtry do každé fotografické brašny. Zkušení pracovníci postupně vytvářejí šedé ztmavení ND filtrů jejich postupným namáčením opticky vhodných čirých pryskyřičných filtrů do lázně s barvivem a neustále sledují výsledky. Každý filtr představuje hodinu, kvalifikované práce.

 

 

Všechny filtry uvedené v tomto přehledu, jsou kompatibilní s oběma typy fotografických a filmových kamer a to jak s digitálními, tak i s analogovými kamerami. Jsou vhodné pro jakýkoli formát filmu nebo čipu. Za pomoci těchto filtrů se fotografovi podaří, aby kamera viděla světelné poměry ve scéně stejně nebo velmi podobně jako to vidí lidské oko – v širokém tónovém rozsahu, který by nebylo možné bez použití filtru kamerou zobrazit a zaznamenat.

Přesné kreativní ovládání

V krajinářské fotografii lze použít přechodové neutrálně šedé filtry s jemným i s tvrdým přechodem. Který z těchto filtrů použít záleží pouze na rozhodnutí fotografa a na motivu, který bude fotografován. Stejně důležitá pro rozhodnutí který filtr použít, zda tvrdý nebo jemný, je i použitá ohnisková vzdálenost objektivu. Pro záběry se širokoúhlými objektivy jsou obecně lepší filtry s jemným přechodem, pro základní a teleobjektivy doporučuji použít filtry s tvrdým přechodem.

Obecně platí, že přechodové neutrální filtry s tvrdým přechodem budou použity pro krajinářské fotografie obsahující horizont nebo jakýkoliv tvrdý přechod mezi oblohou a popředím motivu. Platí to i pro nestejnorodé horizonty jako jsou například horské obzory. Expozici lze mnohem snadněji ovládat za pomoci filtrů s tvrdým přechodem.

Přechodové neutrální filtry s jemným gradientem vykazují nejlepší výsledky u snímků v lese, za mlhy nebo v interiérech. Dobře použitelné jsou kdekoli, kde není žádný definitivní přechod mezi nebem a popředím nebo mezi velmi jasnými a tmavými částmi motivu. Jemný přechod na filtru dobře vyváží expozici obrázku.

Využití půlených filtrů


ND šedé půlené filtry mohou být v držáku filtrů skládány dohromady, nebo kombinovány s jinými typy filtrů a tak může fotograf přesně reagovat na téměř každou situaci v motivu nebo jeho osvětlení.


Jeremy Walker, Durdle Door, England   LEE 0.6 ND Grad Hard,  LEE 81C Standard

Popis, použití, velikost a zařazení přechodových šedých ND filtrů

Půlené graduální šedé filtry LEE (ND) umožňují fotografovi selektivně nastavit správnou expozici napříč celým připraveným záběrem, bez ovlivnění vyvážení barev. Jejich funkce se týká pouze denzit v obraze.

Přechodové neutrálně šedé filtry s jemným přechodem

Přechodové šedé ND filtry jsou téměř nezbytné v moderní krajinářské fotografii. Jejich použití je stejně nezbytné a vhodné jak u digitálních, tak i u analogových kamer na filmy a jsou v řadě silných filtrů, které mění světelnou situaci podle přání fotografa. V mnoha případech mají i silný omezující účinek na dopadající světlo.

 Přechodové neutrálně šedé filtry s tvrdým přechodem

Vlastnosti ND půlených graduálních filtrů nejlépe poznáme, pokud srovnáme to, jak vypadal snímek bez použití filtrů a s použitím filtrů. Nemusí vždy jít o použití pouze šedých ND filtrů. Lze je vhodně kombinovat i s filtry barevnými nebo s filtry, které korigujícími celkovou barevnost zobrazovaného motivu. Nejlépe je vše vidět na následujících ukázkách:

Tolik o půlených filtrech LEE. V příští lekci si povíme další informace o šedých celoplošných filtrech, o profesionálních skleněných celoplošných šedých filtrech, o filtru BIG STPPER a o kombinovaných půlených filtrech.


Kompletní nabídka systému LEE FILTERS

První část článku

Druhá část článku

Třetí část článku

Čtvrtá část článku
Zobrazeny komentáře (3 - 1)

 • 3

  Šmíd

  super článek a právě pro mě aktuální, ale sehnat tu i ve speciálním obchodě jen jedinej šedej filtr v 77mm "a to o systému LEE ani nemluvím...to skoro ani nevěděli co po nich chci", po celém Zurich věc prostě zhola nemožná!!! Je ná líto, bohužel NIC...otrávenej sem přijel domu... Nakonec jsem zatím sehnal sadu od Cokinu a až bude cesta do CZ, tak se zastavím si vybrat ;) na začátek a testování to snad zatím postačí :)

  Vojtěch Šmíd, 01.07.2013 | Reagovat

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | ...slova Mistra. Přesně tak, Dane.

  Luděk Bouška - Megapixel, 01.07.2013 | Reagovat

 • 1

  Svoboda

  Dobrá práce. Ani s digitálem to úplně bez filtrů nejde a často je snažší věc řešit filtrem na místě než složitou manipulací u počítače.

  Dan Šála, 01.07.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím