Nejpřesnější a nejkvalitnější filtry od LEE FILTERS, 6. část Fotoporadna

Nejpřesnější a nejkvalitnější filtry od LEE FILTERS, 6. část

Karel DočekalAktualizováno: 24. 7. 2013 v 12:57 • Rubrika: Fotoporadna

Fotografické filtry se standardy ND – neutrální šedé mohou být považovány za zásadní v moderní fotografii. Tyto filtry absorbují světlo rovnoměrně ve viditelném spektru, snižují tedy světlo vstupující do objektivu, aniž by byla ovlivněna barevnost obrazu. Tradičně se šedé filtry s neutrální denzitou používají u filmových kamer pro zvýšení nebo snížení rychlosti závěrky za jasných světelných podmínek. Zásadní se však stává v současnosti i pro fotografy s digitálními kamerami pro snížení citlivosti čipu na digitálních kamerách, které obvykle mají relativně vysoké minimální nastavení citlivosti ISO.

Neutrální denzita ve standardních filtrech

Prodloužení doby expozice podle norem pro ND filtry umožňuje zachytit pohyb v obraze, ať už se jedná o lidi, vodu, zeleň nebo oblaka na obloze. Pokud jsou ND filtry používány s citem a opatrností, účinky mohou být velmi působivé.

Jak se dále dozvíte, šedé neutrální filtry se vyrábějí v různých denzitách. Denzity ND filtrů odpovídají prodloužení expozičních časů  o 1EV, 2EV, 3EV nebo i 4EV. Na jejich použití závisí fotografova možnost rozostřit pohyb například vody, lidí nebo automobilů na dálnici atd. K rozostření dochází tím, že při stejné hodnotě clony musí být pro správnou expozici snímku prodloužena expozice. Tím se dostaneme ze zlomků sekundy na expozici, odpovídající celým vteřinám, v extrémních případech i minutám.


Vhodný pro celkové jemné ztmavení snímku, i jako podklad pro použití silnějšího šedého ND Grad půleného nebo barevného filtru. Jako příklad poslouží následující snímek.

 
Pro tento snímek fotograf použil celkem tři filtry. Barevný oteplující celoplošný filtr 81B, celoplošný filtr ND 0,3 a půlený filtr ND Grad 0,6 soft. Výsledek odpovídá požadavku autora, podat v barevném, rytmicky se opakujícím tónu, v podstatě nebarevný snímek v přímém protisvětle.

Vhodný po obecné použití všude tam, kde je buď hodně světla – pláže, vysokohorské hřbety – nebo tam, kde potřebujeme mírně prodloužit expozici k celkovému ztmavení snímku před použitím půleného ND filtru s náklonem. Více na následujícím snímku.


U tohoto snímku použil fotograf dva filtry. Celoplošný ND šedý filtr ND 0,6 standard a půlený ND šedý 0,6 tvrdý, nakloněný o úhel 45° tak aby ztmavil oblohu vlevo nad schodištěm.

Neutrální šedý filtr 0,9 celoplošný se používá zejména při velmi světlém dni, při fotografování pohybu např. vodopádu, je-li požadována dlouhá doba expozice pro vytvoření efektu rozmazání tekoucí vody. I při nastavení minimální citlivosti čipu digitálního fotoaparátu a největším clonovém čísle, bude správný expoziční čas příliš krátký pro dosažení efektu pohybově rozmazané tekoucí vody. Bude zde stále mnoho světla. Při použití neutrálního šedého 0,9 ND filtru snížíme množství světla dopadajícího na čip a tím i potřebné prodloužení expozičního času.


Kompozice tohoto snímku si vyžádala použití šedého celoplošného ND filtru s hodnotou 0,9 pro snížení vysoké hladiny osvětlení scény. Pro zdůraznění dramatických oblaků použil fotograf David NOTON i půlený šedý filtr 0,6 Grad tvrdý.

Jako mezistupně mezi filtry ND 0,3 a ND 0,6 je filtr ND 0,45 a mezi ND 0,6 a ND 0,9 vytvořila firma LEE filtr ND 0,75. S jejich použitím lze vytvořit velmi podobné snímky, které jste si prohlédli v předchozím textu. Jemné odstupňování šedé dává fotografům možnost exaktně přesných výsledků z jejich fotografických záměrů.

Profesionální šedé skleněné filtry ProGlass ND Standard

K disposici ve skleněném provedení

ProGlass ND jsou mimořádně kvalitní skleněné ND standardní filtry, které jsou optimalizovány pro použití s digitálními fotoaparáty. Neméně užitečné jsou i pro použití na filmových fotoaparátech.


U tohoto snímku použil jeho autor filtr ProGlas 0,6 ND šedý celoplošný společně s filtrem 0,6 ND tvrdý půlený a celoplošným filtrem Soft 2 standard.

Použitý filtr:

U těchto filtrů používá výrobce na povrchu vrstvu z napařovaných kovů, a proto filtry poskytují velmi kvalitní obraz i přes značnou absorpci viditelného spektra, UV paprsků a infračerveného světla.


K dosažení jemnosti vodní hladiny a explozívního efektu oblaků byl kromě širokoúhlého objektivu použit celoplošný filtr ProGlass 0,9ND Standard a půlený filtr 0,6ND tvrdý.

Použitý filtr:

 

U digitálních zrcadlovek uživatelé potřebují využívat standardní filtry ND k prodloužení expozičních časů, zejména za jasných podmínek pro fotografování krajiny, ale i k odstranění nadměrného UV a IR záření, která mohou způsobit problémy s barevností snímků v některých světelných situacích. ProGlass filtr snižuje šanci falešných barevných odrazů.

Profesionální šedý skleněný filtr Big Stopper

K disposici je pouze ve skleněném provedení

Big Stopper je šedý celoplošný neutrální filtr, který snižuje množství světla vstupující do objektivu tak, že prodlužuje expozici o cca 10 EV. Používá se všude tam, kde je třeba fotografickou cestou zobrazit pohyb nějakého media, vozidel, lidí apod. Například s jeho pomocí se podaří zobrazit například Karlův most zcela bez lidí – normálním časem to není možné, protože Karlův most není bez lidí ani v noci. Jak takové fotografie vypadají je zobrazeno na následujícím snímku.


Vzhledem k vysoké hladině osvětlení scény musel fotograf pro svůj umělecký záměr v tomto snímku použít celkem dva filtry LEE. Prvním filtrem je Big Stopper k tomu, aby se celkově snížila hladina osvětlení a čas závěrky se tak prodloužil řádově do desítek vteřin. Druhým filtrem byl půlený ND filtr 0,6 tvrdý, pro zdůraznění dramatičnosti oblak, plynoucích po obloze.

Použitý filtr:

 

Čím více filtr Big Stopper prodlužuje expoziční časy, tím více umožňuje zobrazit rozmazaně vše, co se v obrázku pohybuje. Lze tak docílit, že pohybující se media, lidé nebo auta se stávají pouze vlastním duchem, který na snímku je, ale není vidět v provedení, jak ho známe z reality. Z mořských vln se stane měkká, téměř snová pěna, ze které vystupují pouze pevné, nepohyblivé útvary pobřeží, mračna jsou zobrazena většinou tak, jako by se jimi prohnal velmi silný vítr.  Filtr může být také použit jako krajinotvorný prvek určený k rozmazání lidi nebo na silnicích a dálnicích k rozmazání nebo odstranění provozu.

Kombinované šedé filtry

K disposici jsou pouze v provedení z optické pryskyřice.

Kombinované filtry jsou vyráběny na zakázku přesně podle požadavků zákazníka pomocí stejných ručních pracovních postupů jako všechny ostatní ND půlené filtry. Firma LEE nabízí tyto filtry ve dvojím provedení a to jako filtry kombinované s doplňujícími se barvami anebo jako filtry kombinované prolínající se.

Filtry kombinované – barvy se na ploše filtru doplňují.


Místo aby fotograf použil dva půlené pryskyřicové filtry, nechal si na zakázku vyrobit filtr, který má jednu polovinu filtru 0,6 ND šedou a druhou polovinu 81 A nebo B neplující. Přechod mezi barvami u těchto filtrů byl tvrdý.

Použitý filtr:

nebo:

Volba z těchto dvou filtrů záleží na tom, jak si fotograf přeje „oteplit“ základní obrázek, který chce na své fotografii dokumentovat. Šedá barva zůstává stejná, mění se pouze síla opravného filtru v dolní části. Sami můžete volit kombinaci filtrů podle toho, jakou fotografií se zabýváte nebo na jakou fotografii máte zakázky. Protože individuální výroba kombinovaných filtrů je samosebou nákladnější, je třeba se rozmyslet a pak volit. Nejžádanější kombinované filtry má LEE k disposici.  Kromě shora vyobrazených kombinovaných filtrů můžete volit ještě další a to 0,6 ND + Coral 2, 0,9 ND + Straw 2 anebo 0,75 ND + Coral 2 atd. podle vlastního vkusu nebo potřeb.

Filtry kombinované – barvy se na ploše filtru překrývají.


U této fotografie použil fotograf kombinovaný filtr, kde na oteplující filtr 81 A byla nanesena jako další barva šedá v hodnotě 0,9 ND soft. Všechny barvy na tomto podvečerním snímku dostaly oteplený nádech a obloha se vlivem šedého filtru stala čitelnou a fotograf tak zdůraznil i její dramatickou kresbu. Normálně by se pro tento snímek daly použít dva filtry a to celoplošný oteplující 100 x 100 mm 81A a neutrálně šedý filtr 0,9 ND soft. Jednodušeji lze tohoto účinku dosáhnout použitím následujícího kombinovaného filtru LEE.

Použitý filtr:

 

nebo:Kompletní nabídka systému LEE FILTERS

První část článku

Druhá část článku

Třetí část článku

Čtvrtá část článku

Pátá část článkuZobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, nejlepší je vyzkoušet to v konkrétních podmínkách, ale je běžné, že tmavá část filtru překryje i vyčnívající horu. Většinou to nijak nevadí.

  Luděk Bouška - Megapixel, 25.07.2013 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  porad mi neni jasne, jak se ten filter nastavi, kdyz napr. jsou tam ty hory, prekryji se nebo se hranice prechodu nastavi nad nejvyssi horu? kdyz to nekde prekryje, nevadi to pak? nebo se to musi v pocitaci upravit ? diky za info

  MartyM, 24.07.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím