Nejpřesnější a nejkvalitnější filtry od LEE FILTERS, 7. část Fotoporadna

Nejpřesnější a nejkvalitnější filtry od LEE FILTERS, 7. část

Karel DočekalAktualizováno: 29. 8. 2013 v 10:27 • Rubrika: Fotoporadna

Polarizační filtr je nejčastěji používán v černobílé a barevné fotografii ke ztmavení příliš světlé oblohy. Protože obloha je největším zdrojem polarizovaného světla a světlo odražené od oblaků polarizováno není, má polarizační filtr vliv pouze na ztmavení oblohy. Ve výsledku tedy dojde ke zvýšení kontrastu mezi oblaky a oblohou.

Polarizační filtry a jejich použití

Polarizačním filtrem lze dobře odstranit vzdušný opar a odražená světla, což ve výsledku vede k nasycení barev na snímku. Efekt polarizačního filtru, zejména jeho vliv na odlesky, nelze jednoduše nahradit dodatečným zpracováním v počítači. Použití polarizačního filtru před objektivem je tedy nezbytné u analogových i digitálních kamer.

Polarizační filtry existují ve dvojím provedení a to lineární a cirkulární. Lineární polarizační filtr jednoduše propustí pouze světlo polarizované v jedné rovině. Cirkulární polarizační filtr kromě toho navíc obsahuje další vrstvu, která filtrované světlo opět převede na nepolarizované. To je nezbytné pro použití s některými typy fotoaparátů, zejména zrcadlovkami, jejichž TTL expoziční automatika nepracuje s polarizovaným světlem správně.

 

Když se světlo odrazí od plochého nekovového povrchu, jako například od leštěného dřena, lesklých dlaždic, plovoucí podlahy, skla nebo vody, stává se polarizovaným a všechny odražené světelné vlny kmitají ve stejné rovině. Tento odraz může být odstraněn polarizačním filtrem.

Cirkulární a lineární polarizační filtry - tyto názvy nejsou v žádném vztahu k fyzickému tvaru samotných filtrů, ale odkazují na způsob, jakým jsou světelné vlny přenášeny přes filtr pro dosažení správného polarizačního efektu.

Ve svém nabídkovém portfoliu má firma LEE Filters kromě klasických kulatých polarizačních filtrů v provedení cirkulárním nebo lineárním také polarizační filtry tvaru čtvercového. Výhodou těchto filtrů je, že je lze používat jako ostatní celoplošné filtry LEE a nasouvat je do slotu držáku filtrů. Podmínkou však je, že v držáku filtrů není nasunut žádný přechodový filtr. Jejich použití je nezbytné zejména při fotografických pracích v atelieru, zejména při reprodukcích knih, obrazů nebo fotografií.

 

Pokud je však nutné použít se čtvercovým polarizačním filtrem i filtr přechodový, je třeba použít tzv. profesionální držák filtrů, sestávající ze dvou držáků filtrů a jednoho kroužku, který umožňuje nezávislé otáčení držáků vůči sobě.

                             
Při používání přechodových filtrů je tento držák nezbytností nejen při použití polarizačního čtvercového filtru, ale zejména při použití půlených filtrů pro ztmavení vrchu i spodku snímku.

Ukázka téhož snímku krajiny s polarizačním cirkulárním filtrem a bez něho:

Zopakujme si tedy ještě jednou. Všichni uživatelé autofokusových zrcadlovek a objektivů, by měli používat cirkulární polarizační filtry, aby nedocházelo ke zkreslení expozičních hodnot. Lineární polarizační filtry lze použít všude tam, kde nedochází k měření expozice přes TTL automatiku, přes objektiv. Je jedno, zda je používána 35 mm kamery, kamera pro střední formát nebo velkoformátová měchová kamera. Nezapomínejme však, že polarizační filtr obecně prodlužuje expoziční časy 1,5 až 2x. S tím je třeba počítat zejména u snímků s lineárním polarizačním filtrem, kde expozice není měřena přes objektiv.

 

Jak může vypadat snímek se správným použitím polarizačního filtru a správnou expozicí, vidíte na předchozím snímku, kterým je informace o polarizačních filtrech od firmy LEE Filters uzavřena.

Obrázky, použité ve všech dílech povídání o filtrech LEE, byly zapůjčeny laskavou péčí firmy LEE Filters, England.


Kompletní nabídka systému LEE FILTERS

První část článku

Druhá část článku

Třetí část článku

Čtvrtá část článku

Pátá část článku

Šestá část článkuVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím