Magazín

Produktové aktuality

Neuvěřitelné se stává realitou! Sony představuje nadupaný Sony A7S III! Nabídne 4K RAW 120 fps a 15 stop dynamického rozsahu

Tom KalousAktualizováno: 28. 7. 2020 v 16:55 • Rubrika: Produktové aktuality

Neuvěřitelné se stává realitou! Sony představuje nadupaný Sony A7S III! Nabídne 4K RAW 120 fps a 15 stop dynamického rozsahu

Zdálo se, že je to jako čekání na Godota, který nikdy nepřijde. Opak se stává realitou a Sony po dlouhé odmlce přichází s novým video foťákem Sony Alpha A7S III! Vyplatilo se čekat tak dlouho? Rozhodně ano! Nabízí pokročilé funkce, na které bylo nutné použít profesionální videokamery za několik stovek tisíc korun.

Dlouho očekávaná novinka je tady!

Trvalo to dlouhých 5 let, ale dočkali jsme se! Sony představilo novinku z rodiny Alpha zaměřenou na video - Sony Alpha A7S III. Novinka obsahuje nový CMOS senzor Exmor R o rozlišení 12,1 megapixelu, který prý díky velkým pixelům dosahuje výjimečných výsledků při fotografování za nízké hladiny osvětlení. Použitím většího množství pixelů se už před pár lety inspirovali i výrobci telefonů. Dnes mají fotomobily tzv. Quad-Bayer senzor. Ten zajišťuje "spojení" 4 fotocitů do jednoho většího, který zachytí více světla.

To v praxi znamená lepší výsledky v hůře osvětleném prostředí. 12,1megapixelový vylepšený Exmor R snímač je typu BSI - BackSide Illumination - v češtině ho lze nazvat jako snímač se zadným osvětlením. Sony jeho první verzi představilo už v roce 2009. Novému snímači sekunduje obrazový procesor BIONZ XR, který je 8x výkonnější než předchozí verze BIONZ X. Nový procesor má zásadně eliminovat tzv. "rolling shutter" efekt v srovnání s A7S II. 

Předobjednat Sony A7S III

Vyměňte starý foťák za nový a získejte bonus 20 %
 

Získejte slevu 8 000 Kč na vybrané objektivy a 3letou záruku zdarma!

Pokud si předobjednáte nový Sony Alpha A7S III, získáte k němu 3 roky záruky zdarma. Navíc k předobjednávkám obdržíte slevu 8 000 Kč na vybrané objektivy Sony. Stačí zadat kód: AKCEA7SIII
Předobjednávky platí do 30. 9. 2020.

Objektivy se slevou 8 000 Kč
Sony FE 24-70 mm f/2,8 GM
Sony FE 16-35 mm f/2,8 GM
Sony FE 70-200 mm f/2,8 GM OSS
Sony FE 85 mm f/1,4 GM
Sony FE 100 mm f/2,8 STF GM OSS
Sony FE 100-400 mm f/4,5-5,6 GM OSS
Sony FE 24 mm f/1,4 GM
Sony FE 135 mm f/1,8 GM
Sony FE PZ 28-135 mm f/4,0 G OSS
Sony FE 12-24 mm f/2,8 GM

Nejlepší hybrid na video?

Jak se to vezme... Velkou konkurecní je zde stále Panasonic S1H, který umí záznam 6K. Novinka Sony A7S III ovšem zastiňuje konkurenci videem v rozlišení 4K/120 fps a Full HD 240 fps, což je pro mnoho kameramanů zásadní. Novinka natáčí až do 4K/60fps v 4:2:2 bez ořezu a díky funkci Relay Recording s duálními sloty je možné nahrávat video více než hodinu, resp. až do vybití baterie nebo naplnění kapacity paměťových karet. U 4K/120fps je již 1,1x crop faktor, ale délku nahrávání Sony nespecifikuje.

Náš odhad je, že u 4K 120fps bude nahrávání omezeno na 30 minut. Co je ovšem velice zajímavé pro náročnější kameramany, tak je záznam 16-bitového RAW formátu přes HDMI do externího rekordéru v 4K/60fps. Sony vyvinulo nové režimy pro nahrávání videa. Například režim All-intra a MPEG-H HEVC/H.265 kódování (XAVC HS™). Bitrate při záznamu videa je až 500 Mbps v režimu XAVC-S-I (All-I). Nově vyvinutý unikátní systém odvádějící teplo udržuje teploty obrazového snímače a obrazového procesoru v normálních provozních podmínkách a zamezuje přehřívání. Kompaktní rozměry těla jsou stále zachovány.

Nově se u modelu A7S III objevilo nativní ISO 160 v neutrálním profilu S-LOG3, což oceníte především při natáčení světlých scén v exteriéru, kdy v mnohých případech nebudete potřebovat ND filtr. Novinka se naopak nedočkala duální nativní citlivosti ISO, což je tak trochu škoda. Jak jsme ale zvyklí z předchozí verze A7S II, ISO není problém a lze pohodlně natáčet i na vyšší citlivosti. Moje osobní zkušenost s ISO 25 600 je velmi kladná a klip je použitelný. 

Sony A7S III nabízí tři různá nastavení barevného gamutu: S-Gamut, S-Gamut3, a S-Gamut3.Cine. Při použití gamutu S-Gamut3 nebo S-Gamut3.Cine lze snadno kombinovat videa natáčená pomocí Alpha 7S III se záběry natáčenými na profesionálních videokamerách. Tato novinka usnadňuje a zrychluje postprodukční proces při práci s více kamerami. Kromě křivek gamma S-Log3 podporuje Alpha 7S III také obrazový profil HLG (Hybrid Log-Gamma).

Přineste nám starý foťák a získejte 20% bonus

Nový snímač, nové možnosti!

Všechny pokročilé vlastnosti by nebyly možné bez rychlých výpočtů, které zajišťuje a zpracovává nový procesor BIONZ XR. Jak jsem již zmiňoval, v srdci fotoaparátu se nachází 12,1Mpx BSI snímač Exmor R, díky kterému dostáváme s novinkou 15 stop dynamického rozsahu pro ještě kvalitnější rozsah světlo – stín. Poprvé se u S série setkáváme se systémem detekce fáze AF. Základní citlivost ISO byla snížena na 80. Výsledkem je standardní rozsah citlivosti ISO 80-102 400 (rozšiřitelný na 80-409 600 pro video a 40-409600 pro fotografie).

Sony tvrdí, že široký dynamický rozsah a nízká hladina šumu zlepšují kvalitu obrazu přibližně o 1 EV redukce šumu při nastavení střední a vysoké citlivosti. Sony A7S III má jako první režim stabilizace Active Mode a ten díky pětiosé optické stabilizaci pomůže hlavně při natáčení z ruky. Sériové snímání dokáže zachytit až 10 snímků za sekundu. V režimu živého náhledu 8 snímků a díky novému systému bufferu umožňuje pořídit až 1000 snímků v nekomprimovaném RAW-u. Novinkou je také podpora HEIF.

A co ostření?

S novým procesorem je možné opravdu vše! Ostřící systém obsahuje neuvěřitelných 759 ostřících bodů pokrývajících 92 % plochy snímače. Poprvé Sony představilo také nový systém ostření Fast Hybrid AF, který kombinuje detekci fáze a detekci kontrastu. U všech režimů videa je možné používat Real-time Tracking a Real-time Eye AF, které má zlepšení detekce až o 30 % oproti předchozímu systému. Stačí na displeji klepnout na objekt, který chcete sledovat a fotoaparát se o vše postará. Zároveň se aktivuje Real-time AF pokud fotoaparát detekuje oko. Výkonnejší AF slibuje lepší sledování i v případě odvrácení objektu. 

Novinka dosahuje skvělých výsledků také u ostření při špatné hladině osvětlení až -6 EV, což je hladina osvětlení, u které jde ťežko rozpoznat objekty lidským okem. Fotoaparát je také vybaven několika funkcemi automatického ostření pro profesionální uživatele, včetně sedmi nastavení přechodového efektu AF Transition Speed, který umožní snadno nastavit plynulé přeostření a pět nastavení citlivosti pro změnu zaostření na objekt (AF Subject Shift Sensitivity).

To uživateli umožňuje nastavit si podle vlastních potřeb, jak snadno autofokus přeostří, nebo zůstane zaostřený na vybraný objekt. Další funkce Touch Tracking umožňuje uživateli nejen spustit Real-time Tracking, ale také upravovat kompozici a natáčet při použití gimbalu. Nově je možné dotykové ostření prostřednictvím dotykového displeje nebo dálkově, pomocí aplikace Imaging Edge Mobile, v případě, že je aktivován režim manuálního ostření.

Drobnosti, které oceníte

Menu je dlouhodobým problémem mnoha uživatelů fotoaparátů Sony. S posledními modely přišla možnost nastavení vlastního menu, kde jste si navolili nejčastěji používané funkce do samostatné záložky v menu. Se Sony A7S III přichází ale nově designové, přehlednější menu, ve kterém se budete rychle orientovat. Nově se v menu pohybujete mezi nastaveními ve vertikálném směru. Podobně jako třeba u Fujifilmu. Změnila se také barevnost menu. Pokud se věnujete natáčení a také focení, můžete si nově uložit různá nastavení jak pro fotografování, tak pro natáčení videí. 

Displej je typu LCD, má uhlopříčku 3 palce, je výklopný a dotykový s rozlišením 1,44 milionů pixelů. A nesmíme také zapomenout na hledáček. Ten není ledajaký, Sony se chlubí jeho rozlišením 9,44 milionů bodů, které je jak z jiné planety! Hledáček je dle Sony také největší a nejjasnejší. Typ jeho zvětšení je 0,64 Quad-XGA, jedná se o OLED displej s vysokým rozlišením a vylepšenou optikou. Hledáček dále nabízí zvětšení 0,9x a diagonální zorní uhel 41°. Je také odolný vůči prachu a zamlžení. 

Pokud tedy stále váháte o přechodu na bezzrcadlovku kvůli elektronickému hledáčku, díky takto vysokému rozlišení to ani nepoznáte! Na duální sloty paměťových karet jsme už poměrně zvyklí. Takto vysoké rozlišení a datový tok ovšem nelze zaznamenat na obyčejné SD karty a tak Sony A7S III obsahuje duální kombinované sloty na paměťové karty CFexpress typu A a SD karty typu UHS-II. Zároveň byly představeny dvě nové CFexpress type A karty o kapacitě 80 GB a 160 GB s rychlostí zápisu až 700MB/s a rychlosti čtení 800MB/s. Karty vyhovují specifikacím TOUGH společnosti Sony. Jsou tedy odolné proti ohybu a nárazům. Nebojte se, Sony pro nás nově má také kompatibilní čtečku pro nové CFexpress karty.      

Konektivita

Sony A7S III podporuje WiFi 5GHz / 2,4 GHz (IEEE 802.11ac) a nabízí technologii MIMO - obsahuje více antén pro komunikaci a díky tomu je ve srovnání s A7R IV dvojnásobně rychlejší. Podporuje také tethering přes USB. Podporováno je pouze se zařízeními standartu 5G a přes mobilní sítě 5G, takže si na využití této funkce v Česku ješte budeme muset chvíli počkat. Nechybí ani vysokorychlostní připojení USB k LAN pro rychlý přenos souborů na FTP server. Fotoaparát disponuje portem USB-C standartu USB 3.2 (až 5Gbps), díky kterému lze s aplikací Imaging Edge Desktop Remote bezproblémové zpracovat velké obrazové soubory. 

 

Cena Sony A7S III je 113 990 Kč a na našem trhu se objeví koncem září. 

 

Předobjednat Sony A7S III

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Alexandr Žák

Tak na tento stroj se tesim)))

7

Alexandr Žák, 22. 08. 2020 |Reagovat

S

Ono je fakt velice důležité jakou optikou se na tenhle stroj koukáme, chápu že je to pro nekoho drahá vec, na druhou stranu se ale jedna o dost specificky výrobek, -evidentně na video orientovný profi FF ( Sony má k tomu i adekvátní - i zoom- FF videoobjektivy a v uplne jiných relacích než např. Cinema zoomy Canonu...), prostě jakási kompaktnejší (tedy lehší a nenápadnejší- tam fakt ocenuji ten spůsob chlazení vs pak následná hmotnost a velikost např. již jen vs pan.S1H, o drahších cinema kamerách nemluvě)a podstatně levnejší SONY PXW-FX9V, na co čekalo mnoho lidí ...o čem nakonec svedčí i " drobnosti" jak kodeky, zlepšení rolling shutter či 16 raw výstup atdatad...Tam pak to porovnání cenově s tou FF kamerou Sony,ale i např. FF Canon Cinema už tak špatne nevypadá;-) Pro mne osobně práve i hmotnostně a rozmerově výhoda, je např. rozdil ve spontánnosti lidí ,když na nekoho namíříte na rameni položenou např. PXW-FX9V nebo jen tak jakože v ruce držíte A7SIII že... Jen jedina vec co mne tu mrzí je displej, ten když už jen 3 palce, i pixlu nic moc " za ty prachy" tak alespon mohl mít pomer 16: 9-nakonec je to video řada, zvlášt když to má tak kvalitní AF( vs. S1H) a je to touchscreen, fakt škoda, tahle je to dost titerný , to by jsem radeji ubral na tom mega rozlišení hledáčku...No ale rozhodně je z čeho vybírat... docela jsem i rád že Sony nepodlehla ve videu te pixelové manii-viz poslední blackmagicy...hezký den!

6

StandaR, 10. 08. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (2) | Dobrý den, ceny novinek se za posledních 10 let drží více méně na stejné úrovni. Jde jen o to v jaké třídě daný fotoaparát je. Stále je na trhu dost velké množství dostupných fotoaparátů, které si může pořídit i rodinný fotograf.

5

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 03. 08. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Dobrý den, žijeme v tržní ekonomice a u žádného produktu na trhu výrobce negarantuje, že bude stát stejně ve všech zemích na světě. Ceny na trhu jednotlivých státu jsou řízeny nejen kupní silou, ale také poptávkou, politikou zastoupení dané značky v daném státě, ale také kurzy jednotlivých měn. Je to stejné, jako kdybyste se zeptal, proč nekoupíte 1 USD za 1 Kč.

4

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 03. 08. 2020 |Reagovat

RK

Jen pořád nechápu, proč máme mimo US za tuto kameru platit o 1 500 dolarů víc??

3

Radek Kudrna, 01. 08. 2020 |Reagovat

AM

Je to jistě chvályhodný počin. Ale pokud se člověk podívá na v poslední představené novinky, tak si je všechny, vzhledem k cenám, může pořídit jenom profesionál nebo bohatý amatér. A potom se prodejci diví, ze lidi přecházejí na focení mobilním telefonem.

2

Angus McFife, 29. 07. 2020 |Reagovat

KN

Chvalim sony za chytry pristup.
Vedi, ze na to spousta lidi ceka, ze si to oni i spousta dalsich koupi a ze davaji na trh v mnohem jedinecny produkt a tak cenu oproti konkurenci nikterak neprestrelili.
Myslim dobry tah, pro mne docela prekvapko.

1

Kamil Novak, 28. 07. 2020 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.