Recenze Nikon 16-35mm f/4,0 AF-S G ED VR

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • velmi dobrá obrazová kvalita
  • účinný stabilizátor obrazu
  • těsnění proti prachu a vlhkosti
  • tiché a rychlé ostření

Co se nám nelíbí

  • na širokém ohnisku znatelné soudkové zkreslení

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Nikon 16-35 mm f/4 AF-S G ED VR od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon 16-35 mm f/4 AF-S G ED VR v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Nikon 16-35 mm f/4 AF-S G ED VR

Představení Nikon 16-35 mm f/4 AF-S G ED VR

Představení Nikon 16-35 mm f/4 AF-S G ED VR

Společnost Nikon je vyhlášená kromě jiného tím, že ke svým zrcadlovkám vyrábí také vynikající objektivy. V širokoúhlých zoomech určených pro velké FX snímače jsme si donedávna mohli vybrat ze dvou špičkových modelů Nikon 17-35 mm F2,8 AF-S NIKKOR IF-ED a ve své třídě bezkonkurenčního Nikon 14-24 mm F 2,8 AF-S G ED. O jejich optické i konstrukční kvalitě nepochyboval snad nikdo, jen jejich cena je pro mnohé fotografy přece jen dost vysoká. Nikon na to zareagoval novým cenově dostupným objektivem Nikon 16-35 mm F 4 AF-S G ED VR, který je určen právě těm, kdo nechtějí do širokoúhlého zoomu tolik investovat.

Objektiv Nikon 16-35 mm F 4 AF-S G ED VR skvěle doplňuje nabídku právě o model určený všem, kteří nepotřebují světelnost f/2,8 a je pro ně přednější především příznivá cena, ale také například stabilizátor obrazu. Z toho tedy vyplývá, že nový Nikon 16-35 mm F 4 AF-S G ED VR je vynikající například pro fotografování přírody a krajiny, tedy žánrů, kde je světelnost skutečně zbytečná. Velikou pochvalu si zaslouží stabilizátor obrazu, který je velmi užitečný právě při focení statických fotografií. Bez stativu se mi dařilo fotit i časy 1/8s, takže jsem si mohl dovolit použít i vyšší clony. Asi jediné, co bych tomuto jinak vynikajícímu objektivu vytknul, je poměrně znatelné soudkové zkreslení, což relativně omezuje použitelnost například pro focení architektury.

Hodnocení zákazníků (4)

Hodnocení zákazníků (4)

4.5

Oba produkty (objektiv, filtr) jsou tradičně vynikající, vyplatí se se orientovat na výrobce s dobrou pověstí!

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Otakar, Praha 2, 27.02.2022

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jiří, Ostrava, 07.02.2020

5

Dobrý den, bohužel nemůžu hodnotit, bo jsem objektiv reklamoval bo byl rozmackany obal od nárazu. Zatím mi bohužel druhý nedošel... JH

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jiří, Malá Morávka 273, Karlova Studánka, 11.10.2019

3

Po dlouhém a nelehkém rozhodování, zda-li pořídit dvě pevná skla, nebo jedno zoomové, jsem vsadil na toto sklo. Pro mě, jako pro amatérského krajináře, je víc než dostačující a dle mě poskytuje zcela vynikající výsledky.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Tomáš, Úžice, 18.06.2015

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Objektiv Nikon 16-35mm s optickým stabilizátorem je zoomový ultra širokoúhlý objektiv pro zrcadlovky Nikon formátu FX (FULL FRAME). Při použití na fotoaparátech DX (APS-C) se ohnisko přepočítává na 24-52,5mm. Jeho hlavní předností je konstantní světelnost f4 a optická stabilizace VR. Využití najde v žánrech jako architektura, interiéry, reportáže, nebo krajina. Na zrcadlovkách DX pak může sloužit jako základní objektiv.

Nový objektiv AF-S NIKKOR 16-35 mm F/4G ED VR definuje novou třídu objektivů NIKKOR.

Společnost Nikon Europe dnes ohlásila nový objektiv AF-S NIKKOR 16-35 mm F/4G ED VR, první ultra širokoúhlý zoomový objektiv s funkcí VR pro fotoaparáty formátu FX na světě. Nový objektiv je cenově dostupným a praktickým řešením pro běžné fotografování s fotoaparáty formátu FX, jakým je například model D700.

Zurab Kiknadze, produktový manažer pro oblast objektivů, příslušenství a software ve společnosti Nikon Europe říká: „Objektiv AF-S NIKKOR 16-35 mm f/4 G ED VR splňuje veškeré nároky na širokoúhlou fotografii a je reakcí na požadavky trhu, který volal po dostupnější alternativě k profesionálnímu objektivu AF-S Zoom-Nikkor 17-35 mm f/2.8 D IF-ED nebo novějšímu extrémně širokoúhlému objektivu AF-S NIKKOR 14-24 mm f/2,8 G ED ".

Záruka ostřejších snímků pořízených z ruky delšími časy závěrky

Objektiv AF-S NIKKOR 16-35 mm F/4G ED VR je první ultra širokoúhlý zoomový objektiv na světě, který nabízí technologii redukce vibrací, poskytující schopnost fotografovat s časy závěrky až o čtyři stupně delšími. Systém redukce vibrací doplňuje světelnost f/4 při fotografování za nízké hladiny osvětlení.

Nejvyšší kvalita snímků ve své třídě

Optická konstrukce nového objektivu se vyznačuje exkluzivní anti-reflexní vrstvou Nano Crystal společnosti Nikon, dvěma optickými členy ED a třemi asférickými členy, které minimalizují zkreslení a aberaci dokonce i při použití nižších clonových čísel. Systém redukce vibrací VR II a ultrazvukový zaostřovací motor zajišťují extrémně tichý a diskrétní provoz, a devět lamel clony tvořících téměř dokonale kruhový otvor přispívá k vynikající reprodukci neostrých míst obrazu (bokeh).

Stvořen pro každodenní použití

Objektiv AF-S NIKKOR 16-35 mm f/4 G ED VR je optimálním doplňkem kompaktnějších fotoaparátů formátu FX, jako je například model D700, a je zhotoven tak, aby vydržel nároky každodenního provozu. Robustní mechanická konstrukce z hořčíkové slitiny a těsnění proti klimatickým vlivům jsou ideální volbou pro amatérské fotografy dobrodružné povahy i profesionály. Objektiv se dodává včetně odolné sluneční clony HB-23 a měkkého pouzdra.

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Optický zoom 2,2 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 14-24
Minimální ohnisková vzdálenost 16 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 35 mm
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 17 členů / 12 skupin
Stabilizátor obrazu Ano
Typ sluneční clony HB-23 (součást balení)
Délka objektivu 125 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Reportáže, Street foto
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 28 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 77 mm
Hmotnost 680 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu JAA806DB
Značka Nikon

Zobrazit popis a parametry