Recenze Nikon 18-140mm f/3,5-5,6 G ED VR

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 12. 09. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Univerzálně použitelný rozsah zoomu
  • Dobré vlastnosti v protisvětle
  • Rychlé a přesné ostření
  • Účinný stabilizátor obrazu
  • Kovový bajonet a gumové těsnění kolem něj

Co se nám nelíbí

  • Lehce měkčí kresba na dlouhém ohnisku
  • Vysoká cena

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Nikon 18-140 mm f/3,5-5,6 G ED VR od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon 18-140 mm f/3,5-5,6 G ED VR v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Nikon 18-140 mm f/3,5-5,6 G ED VR

Představení Nikon 18-140 mm f/3,5-5,6 G ED VR

Představení Nikon 18-140 mm f/3,5-5,6 G ED VR

Objektiv Nikon 18-140mm f/3,5-5,6 G ED VR je už na první pohled velice podobný svému předchůdci s označením Nikon 18-105mm f/3,5-5,6 AF-S DX G ED VR. Hlavní rozdíly jsou především v rozsahu zoomu a v bajonetu, který je u nového modelu kovový a opatřený gumovým těsněním.

Zpracování objektivu je standardní, zcela odpovídající kategorii, do které tento objektiv spadá. Tedy univerzální objektiv pro nejširší fotografickou veřejnost. Konstrukce je samozřejmě kvalitnější, než u těch nejlevnějších zoomů, takže při zaostřování nedochází k otáčení předního členu. Díky tomu není žádný problém s používáním otočných filtrů (polarizační, půlené a podobně). Průměr závitu pro filtry je příjemných 67mm.  Zoomovací prstenec je stejně jako u předchůdce příjemně široký. O to užší je zaostřovací prstenec, který by mohl být klidně o něco širší, ale to je maličkost. U této kategorie objektivů se stejně manuální ostření používá naprosto výjimečně.

Podle všeho zůstal i stejný zaostřovací motorek, takže i když fyzicky jde zaostřovat ručně při zapnutém autofokusu, objektivu to moc nesvědčí a časem by se tím mohl poškodit. Byl ale použit výkonnější stabilizátor. U objektiv 18-105 dokázala stabilizace prodloužit bezpečný expoziční čas o cca 3 EV, zatímco u nového typu pomůže stabilizátor až o 4 EV. To je příjemné, v praxi jsem měl z fungování stabilizátoru skutečně vynikající pocit. Stejně tak z rychlosti a přesnosti ostření. Neporovnával jsem sice s předchůdcem přímo, ale subjektivně mi připadalo, že je 18-140 nepatrně rychlejší.

Pokud jde o optickou stránku, myslím, že v tomto ohledu je výkon s modelem 18-105 velice podobný. Jak jsem psal před chvilkou, neměl jsem možnost přímého srovnání, ale při krátkém zkoušení novinky jsem se nedočkal žádného nepříjemného překvapení. Pravda, na delším konci zoomu bych čekal přece jen o něco ostřejší kresbu při všech clonách, ale použitelné to je celkem bez problémů. V čem mi ale 18-140mm připadal lepší, to je protisvětlo. Jak si můžete prohlédnout na ukázkových snímcích, reflexů je minimum a přenos kontrastu je také velmi dobrý.

Velmi dobře je korigována chromatická aberace, která se vyskytuje jen při skutečně extrémních situacích a především v okrajových oblastech snímku. Tedy opět dobrá zpráva. Kresba je velmi dobrá (s výjimkou nejdelšího ohniska) až do clony cca f/11, na f/16 už je to trošku horší. Na f/22 se difrakce projevuje už dost znatelně a snímek je celý dost měkký.

Pokud mám na závěr vše shrnout, připadá mi nový objektiv Nikon 18-140mm f/3,5-5,6 G ED VR nepatrně lepší oproti jeho předchůdci. Když ale vezmeme v úvahu cenový rozdíl, už je má radost z novinky o dost menší. Cena 14 990 Kč je oproti 5 990 Kč za 18-105mm přece jen hodně nepochopitelná. Jestliže nepotřebujete tak univerzální rozsah zoomu, možná se vyplatí přidat si 500 Kč a investovat do konstrukčně kvalitnějšího objektivu Nikon 16-85mm f/3,5-5,6 G AF-S DX ED VR, který nabízí sice jen nepatrně lepší optický výkon, ale je širokoúhlejší.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Dávid, Ostrava - Moravská Ostrava, 28.07.2015

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Nikon 18-140mm f/3,5-5,6 G ED VR je kompaktní všestranný objektiv formátu DX s 7,8x zoomem a systémem redukce vibrací (VR). Je vybaven ultrazvukovým zaostřovacím motorem (SWM). Je ideálním objektivem na cesty, který zachytí vše od rozsáhlých krajin až po detaily vzdálených objektů.

Hlavní rysy

Všestranný objektiv formátu DX s 7,8× zoomem a rozsahem ohniskových vzdáleností 18–140 mm (ekvivalentní ohniskové vzdálenosti na kinofilmu a formátu FX: 27–210 mm).

Ohniskové vzdálenosti od širokoúhlého objektivu až po teleobjektiv: Ideální objektiv „na výlet“, který zachytí vše od rozsáhlých krajin až po detaily vzdálených objektů.

Vysoký optický výkon: Jeden optický člen ze skel ED (optická skla s extrémně nízkým rozptylem světla) a jeden asférický optický člen pomáhají dosahovat vysokého rozlišení a kontrastu obrazu při současné minimalizaci většiny vad zobrazení včetně barevné vady.

Systém redukce vibrací (VR): Minimalizuje účinky chvění fotoaparátu a umožňuje fotografovat časy závěrky až o 4 EV delšími než obvykle. Provoz redukce vibrací je tichý i při záznamu videosekvencí.

Ultrazvukový zaostřovací motor SWM (Silent Wave Motor) zaručuje tiché a rychlé automatické zaostřování.

Konstrukce objektivu má kompaktní a lehké provedení s bajonetem utěsněným proti klimatickým vlivům.

Objektiv nabízí vynikající poměr ceny a výkonu.

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3
Crop faktor 1,5 x

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Optický zoom 7,8 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 27-210
Minimální ohnisková vzdálenost 18 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 140 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 3,5
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 5,6
Maximální clona (F) 38
Konstrukce objektivu 17 členů / 12 skupin
Stabilizátor obrazu Ano
Typ sluneční clony HB-32 (není součástí balení)
Délka objektivu 97 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Zvířata, Móda, Street foto
Rozdělení podle ohniska Univerzální
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 45 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 67 mm
Hmotnost 490 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu JAA819DD
Značka Nikon

Zobrazit popis a parametry