Recenze Nikon 24-120mm f/4,0 AF-S ED VR

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • univerzální rozsah zoomu
 • světelnost f/4 v celém rozsahu zoomu
 • ultrazvukové ostření (SWM)
 • stabilizátor obrazu
 • použitelný na snímače FX i DX
 • gumové těsnění bajonetu
 • nízká hmotnost
 • poměr cena / výkon
 • sluneční clona a pouzdro v ceně

Co se nám nelíbí

 • na širokém ohnisku viditelná aberace a sférické zkreslení při otevřené cloně

Představení Nikon 24-120 mm f/4 AF-S ED VR

Představení Nikon 24-120 mm f/4 AF-S ED VR

Objektiv Nikon 24-120mm f/4,0 AF-S ED VR je určen především majitelům digitálních zrcadlovek Nikon se snímačem formáfu FX (velikost kinofilmového políčka). Díky skvělému rozsahu zoomu je velmi univerzálně použitelný, takže se skvěle hodí například pro cestování.

Zpracování objektivu je velmi solidní, tělo je vyrobeno z kvalitního plastu v kombinaci s kovovými součástkami. Zoom jde naprosto plynule v celém rozsahu, což nebývá úplně obvyklé dokonce i u daleko dražších objektivů. Podobně dobrý dojem jsem měl ale i z toho, jak tento objektiv funguje po nasazení na fotoaparát. Ostření funguje naprosto spolehlivě, rychle a přesně a nepozoroval jsem prakticky žádný rozdíl oproti světelnějším objektivům.

Optický výkon tohoto objektivu je velmi dobrý. Jak máte možnost přesvědčit se na ukázkových snímcích, bez problémů stačí i tak náročnému přístroji, jako je Nikon D800. Při zcela otevřené cloně je na nejširším ohnisku patrná vinětace a soudkové zkreslení. Ale také neostrost v rozích, ta je patrná i při cloně f/5,6 a úplně zmizí až při cloně f/11. To stejné se dá říci i o chromatické aberaci.

Vzhledem k pětinásobnému rozsahu zoomu jsou ale tyto drobné nešvary celkem pochopitelné a vyskytují se především na nejširším ohnisku 24 mm. Na delších ohniscích jsou popsané vady daleko menší, takže si jich patrně ani nevšimnete. Kresba je na otevřenou clonu velmi dobrá a nejlepších výsledků dosáhnete při zaclonění na f/8. Při cloně f/16 se už začíná mírně projevovat difrakce, ale není to žádná tragédie. Velmi silnou stránkou tohoto objektivu je bokeh, tedy vzhled rozostřeného pozadí. Svým charakterem připomíná spíše objektivy s pevným ohniskem a vysokou světelností. Nejlepší je to samozřejmě na ohnisku 120 mm a cloně f/4, kdy se objekty mimo rovinu ostrosti zobrazí jako krásné kroužky.

Vzhledem k dobrému stabilizátoru není žádným problémem ani světelnost f/4, tedy pokud se nechystáte fotit nějaké rychlé akce za špatného světla - tam by se samozřejmě daleko víc hodila světelnost f/2,8 a vyšší. Ale pro běžné použití, focení statických snímků, focení třeba na dovolené, kam si chcete vzít jen jediný univerzální objektiv, je Nikon 24-120mm f/4,0 AF-S ED VR jednoznačně dobrou volbou.

Popis a parametry

Popis a parametry

Kompaktní a všestranný objektiv Nikon 24-120mm s 5× zoomem a konstantní světelností f/4 je určen pro zrcadlovky formátu FX (FULL FRAME). Při použití na digitálních zrcadlovkách FX (APS-C) se ohnisko přepočítává na 36-180mm. Tím pádem na nich pozbývá na své univerzálnosti a širokoúhlosti. Na FX fotoaparátech je to výborný univerzální objektiv vhodný například na cestování, nebo pro takové příležitosti, kdy fotograf nemůže, nebo nechce nosit více objektivů.

Kompaktní a všestranný objektiv s 5× zoomem určený pro jednooké zrcadlovky Nikon formátu FX. Objektiv se vyznačuje vysokým optickým výkonem, konstantní světelností f/4 a všestranným rozsahem ohniskových vzdáleností 24-120 mm. Druhá generace systému redukce vibrací Nikon nabízí výjimečně ostré snímky i za nízké hladiny osvětlení a antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat výrazným způsobem snižují účinky reflexů a závoje. Objektiv nabízí vynikající hodnotu pokročilým fotografům s omezeným rozpočtem.

 • Vysoce výkonný objektiv s 5× zoomem.
 • Všestranný rozsah ohniskových vzdáleností 24-120 mm a konstantní světelnost f/4.
 • Systém redukce vibrací VR II včetně režimů Normal a Active. Možnost použití až o 4 EV delších časů závěrky.
 • Antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat pro redukci reflexů a závoje.
 • Ultrazvukový zaostřovací motor SWM (Silent Wave Motor) pro tiché a přesné automatické zaostřování.
 • Gumové těsnění okolo bajonetu.
 • Kompaktní a dostupná alternativa k profesionálním objektivům.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Optický zoom 5 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-120
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 120 mm
Světelnost objektivu zoom 4
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 4
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 17 členů / 13 skupin
Stabilizátor optický Ano
Typ sluneční clony HB-53 (součást balení)
Délka objektivu 103,5 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Portréty, Reportáže, Street foto, Koncerty, Produktová fotografie
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 45 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 77 mm
Hmotnost 670 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu JAA811DA
Značka Nikon

Zobrazit popis a parametry