Recenze Nikon 24-85mm f/3,5-4,5 G AF-S NIKKOR ED VR

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozsah ohniska
 • širokoúhlý záběr (24mm)
 • ultrazvukové ostření (SWM)
 • stabilizátor obrazu (VR II)
 • formáty DX a FX
 • gumové těsnění bajonetu
 • nízká hmotnost
 • poměr cena / výkon
 • sluneční clona a pouzdro v ceně

Co se nám nelíbí

 • minimální clona f3,5

Představení Nikon 24-85 mm f/3,5-4,5 G AF-S NIKKOR ED VR II

Představení Nikon 24-85 mm f/3,5-4,5 G AF-S NIKKOR ED VR II

V současnosti začali digitální zrcadlovky se snímačem Full Frame (FX) pronikat i mezi amatérské a "hobby" fotografy. Může za to cenová dostupnost těchto modelů a všeobecná strategie výrobců, kteří vidí v této kategorii obrovský obchodní potenciál. Z tohoto důvodu se začali na trhu adekvátní cenově dostupné objevovat objektivy, určené zmiňované vlastníky FX přístrojů. Jedním takovým objektivem je Nikon 24-85mm f/3,5-4,5 G AF-S NIKKOR ED VR II.

Jde o základní objektiv s velmi příjemným rozsahem ohniska 24-85mm. Na přístrojích s menším DX snímačem je to pak 36–127,5 mm. Jak již rozsah napovídá, jde o objektiv, který je určen pro běžné rodinné fotografování, reportáže, dokumenty a výlety. Díky ohnisku od 24mm se s ním dají velmi dobře fotografovat také krajiny, interiéry, nebo architektura. Jedním z mála omezení objektivu je světelnost f3,5-5,6. Předchůdce tohoto objektivu na to byl o něco lépe (Nikon 24-85mm f/2.8-4 AF-D). Na druhou stranu je u nového typu světelnost kompenzována pokročilou optickou stabilizací VR II, která posouvá hranici expozičních časů udržitelných z ruky až o 4 kroky. Navíc je na první pohled zřejmé, že je tento objektiv vyroben spředevším s ohledem na poměr ceny, váhy, rozměrů a kvality. Osobně myslím že se Nikonu v tomto případě povedlo najít ideální kompromis. Další možností, jak kompenzovat světelnost je vyšší ISO, které je u současných zrcadlovek použitelné v mnohem vyšších hodnotách bez výrazné ztráty obrazové kvality. Objektiv je vybaven ultrazvukovým ostřícím motorkem SWM, takže i rychlost ostření se výrazně zlepšila.

K dalším přednostem patří gumový těsnící kroužek bajonetu, proti prachu a vlhkosti, nebo speciální antireflexní vrstvy, které výrazně snižující výskyt reflexů a závojů. Příjemným bonusem je i semišový obal a profilovaná sluneční clona, která je v ceně objektivu. Vzhledem k ceně jsem byl velmi příjemně překvapen kresbou a optickými vlastnostmi objektivu, které byly zachovány i na přístrojích s velmi vysokým rozlišením.

Tento objektiv určitě osloví každého, kdo hledá rozumný kompromis mezi cenou a výkonem a nechce investovat do optiky stejně jako do samotného těla fotoaparátu.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

4

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Pavel, Zábřeh, 07.11.2020

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Bohuslav, Velký Újezd, 01.09.2014

3

Popis a parametry

Popis a parametry

Dostupný objektiv se základním rozsahem ohniska 24-85mm je určen pro zrcadlovky formátu FX (FULL FRAME). Použít jde i na přístrojích s menším snímačem DX (APS-C). U těch se ohnisko přepočítává na 36-127,5mm. Objektiv zde ale pozbývá na své širokoúhlosti. Objektiv je vybaven pokročilým optickým stabilizátorem (VR II) a ostřícím motorkem, takže funguje i na zrcadlovkách nižší třídy bez motorku v těle.

Rozsah 24-85 mm pokrývá nejpoužívanější ohniskové vzdálenosti od širokoúhlého objektivu až po teleobjektiv. Systém redukce vibrací Nikon zaručuje ostré a stabilní snímky. Optická skla ED pomáhají dosahovat vynikající ostrosti a kontrastu obrazu i při plné světelnosti.

 • Základní objektiv se zoomem formátu FX o rozsahu ohniskových vzdáleností 24-85 mm (36-127,5 mm při použití na digitálních jednookých zrcadlovkách Nikon formátu DX).
 • Systém redukce vibrací (VRII) umožňuje stabilnější fotografování z ruky a dovoluje pracovat s časy závěrky delšími až o 4 EV.
 • Vícenásobné antireflexní vrstvy Nikon Super Integrated Coating výrazně snižují výskyt reflexů a závoje a zaručují vynikající reprodukci barev.
 • Objektiv je konstruovaný speciálně pro digitální jednooké zrcadlovky Nikon formátu FX.
 • Optické členy ze skel ED (optická skla s extrémně nízkým rozptylem světla) a tři asférické optické členy zaručují vysoké rozlišení a kontrast při současné korekci optických vad a zkreslení obrazu.
 • Ultrazvukový zaostřovací motor (SWM) nabízí tiché a přesné automatické zaostřování.
 • Dva zaostřovací režimy: M/A (automatické zaostřování s prioritou manuálního zaostření) a M (manuální zaostřování).
 • Kompaktní a lehká konstrukce.
 • Upevňovací bajonet s gumovým těsněním proti klimatickým vlivům.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Optický zoom 3,5 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 24-85
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 85 mm
Světelnost objektivu zoom 3,5-4,5
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 3,5
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 4,5
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 16 členů / 11 skupin
Stabilizátor optický Ano
Typ sluneční clony HB-63 (součást balení)
Délka objektivu 82 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Portréty, Produktová fotografie
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 0,38 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 72 mm
Hmotnost 465 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu JAA816DA
Značka Nikon

Zobrazit popis a parametry