Recenze Nikon 35mm f/1,4 AF-S G

Martin Lukeš

Martin Lukeš • 16. 04. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • světelnost f/1,4
 • rychlé ultrazvukové ostření
 • formáty FX a DX
 • sluneční clona a pouzdro v ceně
 • 9 lamolová clona

Co se nám nelíbí

 • lehčí vinětace při nižší cloně
 • vyšší hmotnost

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Nikon 35 mm f/1,4 AF-S G od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon 35 mm f/1,4 AF-S G v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Nikon 35 mm f/1,4 AF-S G

Představení Nikon 35 mm f/1,4 AF-S G

Představení Nikon 35 mm f/1,4 AF-S G

Po více než 40 letech se Nikon rozhodl inovovat jeden z nejpopulárnějších reportážních objektivů minulého století Nikon 35mm/f1,4. Původní verze ještě nebyla vybavena automatickým ostřením, což už je z dnešního hlediska nemyslitelné. Nový verze objektivu Nikon 35mm f/1,4 AF-S G je vybaven ultrazvukovým pohonem autofokusu, takže ostří automaticky na všech současných digitálních zrcadlovkách, včetně těch z nižší cenové kategorie, které nejsou vybaveny vlastním ostřícím motorkem.

Pevná pětatřicítka je určena pro zrcadlovky formátu FX a DX. Na těch se samozřejmě ohnisko přepočítává crop-faktorem 1,5x. Po přepočtu se tedy dostáváme na ohnisko cca 52,5mm. Při použití na plnoformátových zrcadlovkách jde tedy o výkonný reportážní a dokumentární objektiv použitelný i v těch nejhorších světelných podmínkách. Na FX fotoaparátech ho lze kromě zmíněných žánrů také na portrétní fotografie, kde lze díky světelnosti f1,4 maximálně kontrolovat hloubku ostrosti.

Vzhledem k tomu že jde o profesionální objektiv, čemuž odpovídá i cena, na něm budete jen velmi těžko hledat nějaké vady. Vyznačuje se velmi dobrou kresbou po celé ploše fotografie, minimální náchylností na aberaci a na jiné optické vady. Při nejnižších clonách se sice může objevit lehčí vinětace, ale ta je od clony f/2,8 v podstatě neviditelná. Navíc to není jediný profesionální objektiv, u kterého se vinětace projevuje a většina zkušenějších fotografů to bere jako důkaz toho, že má objektiv duši. Náplastí na to může být opravdu nádherný bokeh, se kterým se může měřit málo který objektiv.

Objektiv Nikon 35mm/1,4 G je vybaven antireflexní vrstvou Nano Crystal Coat, která potlačuje odlesky a závoje v protisvětle. Clonový mechanismus tvoří 9 lamel a konstrukci objektivu pak 10 optických členů7 skupinách s čehož jeden člen je asférický. Úhel záběru objektivu je 63° pro fotoaparáty FX a 44° pro DX formát. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 30cm. V ceně objektivu dostane každý šťastný majitel také praktickou sluneční clonu a měkké transportní pouzdro.

Popis a parametry

Popis a parametry

Profesionální objektiv Nikon 35mm s výbornou světelností f/1,4 lze použít jak na zrcadlovkách formátu FX (FULL FRAME), tak na přístrojích s menším snímačem DX (APS-C). Na těch se ale ohnisko přepočítává na hodnotu 52,5mm. Díky vlastnímu pohonu AF funguje automatické ostření i na digitálních zrcadlovkách nižší třídy bez ostřícího motorku. Rychlé ostření a světelnosti se dá využít především při fotografování reportáží, portrétů, momentek a to i v situacích kde jsou horší světelné podmínky. Navíc objektiv nabízí maximální kontrolu nad hloubkou ostrosti což ocení především kreativnější fotografové.

AF-S NIKKOR 35mm F1.4G

Profesionální, širokoúhlý objektiv s jedinou ohniskovou vzdáleností a rychlou clonou f/1,4. Navržen pro použití s jednookými zrcadlovkami Nikon formátu FX. Obsahuje druhou generaci systému redukce vibrací společnosti Nikon a vrstvu Nano Crystal Coat pro mimořádně ostré snímky i při nízkém osvětlení. Pyšní se 9lamelovou kruhovou clonou pro super jemné vykreslení obrazů. Robustní a spolehlivé zařízení - jeho mimořádný optický výkon z něj dělá ideální objektiv pro fotografy, kteří chtějí od svého objektivu nekompromisní výsledek.

 • Profesionální, širokoúhlý objektiv formátu FX.
 • Ohnisková vzdálenost 35 mm (DX ekvivalent: 52,5 mm) s rychlou clonou f/1,4.
 • Mimořádný optický výkon: pyšní se sférickým objektivovým členem pro skvělé rozlišení a kontrast.
 • Jasný obraz v hledáčku.
 • Antireflexní vrstva Nano Crystal Coat výraznou měrou potlačuje reflexy a závoj.
 • Otvor kruhové clony s 9 lamelami pro super jemné vykreslení obrazu.
 • SWM (ultrazvukový zaostřovací motor) pro tichý autofokus.
 • Hořčíkové tělo odolné proti počasí.
 • Snímatelná sluneční clona a měkké pouzdro jsou součástí balení.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 35
Minimální ohnisková vzdálenost 35 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 35 mm
Světelnost pevného objektivu 1,4
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 10 členů / 7 skupin
Stabilizátor optický Ne
Typ sluneční clony HB-59 (součást balení)
Délka objektivu 89,5 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Portréty, Reportáže, Móda, Street foto, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 30 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 601 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu JAA134DA
Značka Nikon

Filtry

Průměr filtru 67 mm

Zobrazit popis a parametry