Recenze Nikon 70-200mm f/4,0 AF-S ED VR

Martin Lukeš

Martin Lukeš • 26. 07. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • fixní světelnost po celé délce ohniska
  • výborné optické vlastnosti
  • sluneční clona a pouzdro v ceně
  • pro formát FX / DX

Co se nám nelíbí

  • stativová objímka není v ceně

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Nikon 70-200 mm f/4,0 AF-S ED VR od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon 70-200 mm f/4,0 AF-S ED VR v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Nikon 70-200 mm f/4,0 AF-S ED VR

Představení Nikon 70-200 mm f/4,0 AF-S ED VR

Představení Nikon 70-200 mm f/4,0 AF-S ED VR

Společnosti Nikon bylo celou řadu let vyčítáno, že v profesionálních zoomových objektivech nabízí pouze top techniku, se světelností f2,8, která je pro mnohé neprofesionální fotografy cenově velmi nedostupná. Konkurence na tom byla v tomto směru donedávna o trochu lépe a kromě "dvaosmičkových" objektivů nabízí i levnější a dostupnější čtyřkové verze. Všechny pomyslné prosby ale byly nakonec vyslyšeny a Nikon představil levnější alternativu objektivu Nikon AF-S 70-200mm f/2.8 G ED VR. Jde o stabilizovaný objektiv Nikon AF-S 70-200mm f/4 G ED VR. Zkušenější fotografové vědí, že pro určité fotografické scény a žánry může být světelnost f/4 určitým hendikepem, zvláště v místech s horším světlem, jako jsou koncerty, divadlo, reportáže v interiéru, nebo halový sport. Na druhou stranu existuje spoustu situací, kdy světelnost f/4 naprosto stačí, navíc když je konstantní po celé délce ohniskové vzdálenosti.

Objektiv Nikon 70-200mm f/4 je určen pro všechny digitální zrcadlovky a formátem snímače Full Frame (FX) a přístroje se snímačem APS-C (DX). Na menším snímači se ale ohnisko musí přepočítávat crop faktorem 1.5x. Ohnisko tedy po přepočtu odpovídá hodnotě 105-300mm. Dá se tedy říct, že jde o kvalitní teleobjektiv vhodný pro fotografování středně vzdálených a vzdálených objektů. Skvěle se hodí na venkovní fotografování, ať už jde o sport, zvířata, architektonické detaily, nebo například portréty.

Aby ale nedošlo vzhledem k horší světelnosti k omylu, jedná se o velmi výkonný poloprofesionální objektiv, který může být v určitých žánrech řazen i do kategorie profi. Optické členy objektivu jsou opatřeny antireflexní vrstvou Nano Crystal Coat, která eliminuje a potlačujíe závoje a reflexy, hlavně v protisvětle. Další ohromnou zbraní je pokročilá verze optického stabilizátoru, která podle výrobce dokáže posunout hranici toho, co je shcopný fotograf udržet z ruky až o pět expozičních časů. Navíc lze u stabilizátoru zapnout aktivní mód, který lépe funguje při chvění vyšší frekvence, které vzniká například při jízdě ve vlaku, nebo při fotografování z jedoucího vozidla.

Ostření objektivu je vnitřní, takže tubus při změně zaostření nevyjíždí, nemění velikost a ani se neotáčí přední optický člen. Díky vlastnímu pohonu autofokusu lze objektiv použít i na zrcadlovkách nižší třídy, které nejsou vybaveny vlastním ostřícím motorem.

Co se týče obrazová kvality, tak objektiv patří k absolutní špičce toho, co současný trh nabízí. Vyniká především velmi kvalitní kresbou po celé ploše snímače, a to i u fotoaparátů s vysokým rozlišením.

Cena objektivu zahrnuje sluneční clonu HB-60 a měkké transportní pouzdro CL-1225. V ceně bohužel není objímka se stativovou patkou RT-1. Dá se ale samozřejmě dokoupit.


Hodnocení zákazníků (8)

Hodnocení zákazníků (8)

4.75

Ověřený zákazník
mila vašíčková, 06.08.2019

4

Ověřený zákazník
Aleš Kouřil, 30.07.2019

5

Ověřený zákazník
Viktor Šmídl, 26.03.2019

5

Vše, co bylo o tomto objektivu napsáno v recenzích, je pravda. Stabilizátor je excelentní, ostření rychlé a přesné i za šera, snímky na DX prakticky bez zkreslení, podání kontrastu lepší ostatní objektivy - nevím jak popsat - prostě fotíte-li běžně někdo na doostření nastaveném v těle na určitý stupeň, s tímto sklem je třeba nastavit o 1 dílek méně, aby podání kontrastu bylo stejné. Hmotnost a délka nejsou tak velké, aby to překáželo. Škoda, ze výrobce nedodává stativovou objímku v ceně, ještě že existuje e-bay. S objektivem jsem spokojen a tomu kdo je ochoten obětovat vyšší cenu, jej doporučuji.

Ověřený zákazník
Václav Vorel, 20.01.2016

5

Ověřený zákazník
Karel Kudera, 04.12.2015

5

Výborný portrétní objektiv. Rozměry i váha ideální (ani moc velký, ani moc těžký/lehký). Stativová objímka chybí, ale zatím jsem ji nepotřeboval.

Ověřený zákazník
Pavel Židek, 30.04.2015

5

Jedna hvezda dolu ze k tomu nikon nedava tu nohu. Jinak je to parada.

Ověřený zákazník
Pavel Saska, 22.04.2015

4

Ověřený zákazník
Luděk Bouchner, 26.11.2014

5

Parametry

Parametry

Výkonný teleobjektiv Nikon 70-200mm s pokročilým optickým stabilizátorem (VR) a konstantní světelností je určen pro digitální zrcadlovky formátu FX (FULL FRAME). Použít ale lze i na digitálních fotoaparátech s menším snímačem FX (APS-C). Zde se ohnisko přepočítává na 105-300mm. ultrazvukové ostření zajišťuje velmi rychlý a tichý chod autofokusu na všech digitálních zrcadlovkách. Další velkou předností je světelnost f4, která je konstantní po celé délce ohniska.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Optický zoom 2,8 x
Minimální ohnisková vzdálenost 70 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 200 mm
Světelnost objektivu zoom 4
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 4
Maximální clona (F) 32
Konstrukce objektivu 20 členů / 14 skupin
Stabilizátor optický Ano
Typ sluneční clony HB-60 (součást balení)
Délka objektivu 178 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Portréty, Sport, Zvířata, Reportáže, Koncerty, Svatební fotografie
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 100 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 850 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu JAA815DA
Značka Nikon

Filtry

Průměr filtru 67 mm

Zobrazit parametry