Recenze Nikon 80-400mm f/4,5-5,6 G AF-S ED VR

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 15. 04. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Velmi dobrá kvalita fotek i na otevřenou clonu
  • Rychlé a přesné ostření
  • Kvalitní zpracování
  • Účinný stabilizátor obrazu

Co se nám nelíbí

  • Vysoká cena

Představení Nikon 80-400 mm f/4,5-5,6 G AF-S ED VR

Představení Nikon 80-400 mm f/4,5-5,6 G AF-S ED VR

Objektiv s rozsahem 80-400 mm má Nikon v nabídce už poměrně dlouho. Tedy ten původní, který nese označení Nikon 80-400mm f/4,5-5,6 D VR, byl určen ještě pro kinofilmové zrcadlovky. Na digitálních to ale jaksi není to pravé. Konstruktéři v Nikonu si toho asi jsou dobře vědomi a nedávno přišli se zcela novou a kompletně přepracovanou verzí, která už na digitálních zrcadlovkách funguje perfektně. Má označení Nikon 80-400mm f/4,5-5,6 G AF-S ED VR.

Zpracování objektivu je velmi solidní, tělo je vyrobeno z kvalitního plastu v kombinaci s kovovými součástkami. Zoom jde naprosto plynule v celém rozsahu, což se dá u takového objektivu očekávat. Podobně dobrý dojem jsem měl ale i z toho, jak tento objektiv funguje po nasazení na fotoaparát. Ostření funguje naprosto spolehlivě, rychle a přesně, až mi to přišlo trochu neuvěřitelné vzhledem k tomu, jakou má světelnost.

Pokud jde o optickou stránku, myslím, že se najde skutečně jen málo toho, co bychom mohli hodnotit negativně. Velmi dobře je korigována chromatická aberace, která se vyskytuje jen při skutečně extrémních situacích. Kresba je vynikající dokonce i na otevřenou clonu (což jsem popravdě moc nečekal), přičemž nejlepší je kolem f/8. Na f/11 je to jen nepatrně horší a od f/16 se už celkem znatelně projevuje difrakce. I tahle vlastnost naznačuje, že je nový 80-400 vhodný třeba pro focení zvířat, kde potřebujete používat raději kratší časy.

Velmi dobře funguje stabilizátor, se kterým se mi povedlo z ruky vyfotit celkem ostrou fotku i na 1/25s (!!!!). Při použití stativu a delšího expozičního času, je ale samozřejmě třeba stabilizátor vypnout. A pokud to váš přístroj umožňuje, tak také fotit s předsklopeným zrcadlem. S D800 a kvalitním karbonovým stativem, to byla nutnost. I samotné sklopení zrcátka ve foťáku dokáže vyprodukovat nepatrný otřes, který se při ohnisku 400 mm (ale i kratším) projeví jako pohybové rozmazání celého snímku.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Obměňoval jsem stařičkou Sigmu 150-500mm f/5.0-6.3. Ani se mi nechtělo věřit, jak propastný rozdíl v kvalitě uvidím. Pravda, není to zadarmo. Ale kvalita ceně přinejmenším odpovídá.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jaroslav, Praha - Horní Počernice, 19.05.2015

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Teleobjektiv Nikon 80-400mm f/4,5-5,6 G AF-S ED VR je nástupce starší verze 80-400mm VR. Tělo objektivu se skládá z 20ti optických členů ve 12cti skupinách. Z toho jsou 4 členy ED a 1 Super ED. Maximální zvětšení je 0,2x.

Teleobjektiv se zoomem formátu FX o rozsahu ohniskových vzdáleností 80–400 mm (120–600 mm při použití na jednookých zrcadlovkách Nikon formátu DX).

Vynikající optický výkon: čtyři optické členy ze skel ED (optická skla s extrémně nízkým rozptylem světla) a jeden optický člen ze skla Super ED korigují barevnou vadu, která se negativně projevuje zejména u delších ohniskových vzdáleností.

Antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat účinně potlačují výskyt reflexů a závoje i při fotografování v protisvětle.

Systém redukce vibrací (VR) s režimy Normal (Normální), Active (Aktivní) a Tripod (Stativ). Minimalizuje účinky chvění fotoaparátu a umožňuje fotografovat časy závěrky až o 4 EV delšími než obvykle.

Ultrazvukový zaostřovací motor (SWM) zaručuje tiché a přesné automatické zaostřování.

Tři zaostřovací režimy: A/M (automatické zaostřování s možností manuální úpravy zaostření), M/A (automatické zaostřování s prioritou manuálního zaostření) a M (manuální zaostřování).

Automatické zaostřování při použití telekonvertoru: automatické zaostřování pracuje v případě použití fotoaparátů podporujících světelnost f/8 i při nasazení telekonvertoru 1,4×.

Spínač omezení rozsahu zaostřitelných vzdáleností: nabízí nastavení „FULL“ (plný zaostřovací rozsah) a ∞–6 m pro zkrácení doby zaostřování při fotografování v určeném rozsahu vzdáleností.

Aretace tubusu objektivu (působí při zasunutém tubusu objektivu v poloze ohniskové vzdálenosti 80 mm) zamezuje vysunutí tubusu objektivu vlastní vahou v době, kdy se objektiv nepoužívá.

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Optický zoom 5 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 80-400
Minimální ohnisková vzdálenost 80 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 400 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 4,5
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 5,6
Maximální clona (F) 40
Konstrukce objektivu 20 členů / 12 skupin
Stabilizátor obrazu Ano
Typ sluneční clony HB-65 (součást balení)
Délka objektivu 203 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Sport, Zvířata, Reportáže, Street foto, Koncerty
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 175 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 77 mm
Hmotnost 1590 g

Ostatní

Číslo produktu JAA817DA
Značka Nikon

Zobrazit popis a parametry