Nikon a Wi-Fi Produktové aktuality

Nikon a Wi-Fi

Aktualizováno: 29. 3. 2006 v 16:56 • Rubrika: Produktové aktuality

Zeptali jsme se obchodního zástupce Nikon s. r. o. Honzy Kozáka na technologii Wi-Fi používanou v digitálních aparátech právě této značky.

Co vlastně znamená označení Wi-Fi?
Jedná se o zkratku slov Wireless Fidelity. Tato technologie nám umožňuje velmi kvalitní bezdrátový přenos dat, v našem případě obrazových souborů.

Co by nás mělo zajímat na Wi-Fi nejvíce?
V prvé řadě je to volnost-svoboda bez kabelů, jednoduchost nastavení (které zvládne i průměrný uživatel PC), rychlost, dosah a bezpečnost tohoto přenosu. K dispozici je několik norem přenosů (IEEE802.11), přičemž Nikon podporuje normy b a g, u nichž je rychlost přenosu až 11 Mb/s a 54 Mb/s, oproti např. přenosu Bluetooth s rychlostí 1 Mb/s, známého především u mobilních telefonů. Dosah přenosu Wi-Fi je 30 až 40 metrů, u kompaktních aparátů řady Coolpix, až 150 metrů u profesionálních zrcadlovek Nikon, u technologie Bluetooth je to max. do 20 metrů. Přenos dat pomocí Wi-Fi je zabezpečen různými metodami šifrování dat, u technologie Bluetooth však nikoliv.

Jak je to tedy v současné době s Wi-Fi u fotoaparátů Nikon?
Poprvé Nikon použil tuto technologii u profesionální zrcadlovky D2H již v roce 2003. Od tohoto modelu se stalo mezi profesionály již běžným příslušenstvím našich fotoaparátů, hojně a s oblibou využívaným. Představte si např., že fotograf pracující pro agenturu sídlící v Paříži fotí fotbal v Manchesteru. Přijde na stadion, přihlásí se na místní Wi-Fi síť a téměř v tom okamžiku kdy fotografuje se fotografie přenáší do Paříže a obrazový redaktor vybírá, popisuje a prodává pořízené snímky. Po skončení utkání může jít fotograf v klidu na pintu dobrého piva. Také na základě zkušeností z profi techniky Nikon jako první na světě představil digitální kompaktní aparáty se zabudovaným Wi-Fi přenosem přímo do těla aparátu. Bylo to v roce 2005 u modelů Coolpix P1 a P2. V tomto roce k nim přibyly další modely pod označením P3 a S6.

Jaké jsou možnosti využití přenosu Wi-Fi v našich podmínkách?
Wi-Fi přenos nabízí hned několik možností. První z nich je připojení fotoaparátu do počítače (Ad-hoc). V tomto případě mohu přenášet fotografie přímo při fotografování, nebo při prohlížení již pořízených fotografií všech, mnou vybraných, vybraných dle data, nebo fotoaparát porovná s počítačem, které fotografie již jsou uloženy a přenese pouze zbývající. Další možností je připojení fotoaparátu k bezdrátové síti (Infrastruktura). Poslední v tomto výčtu je přímý bezdrátový tisk, s použitím tiskového adaptéru PD-10, u tiskárny podporující PictBridge, přímo z fotoaparátu.
Využití se tedy nabízí mnoho. Při párty, oslavě, prezentaci, firemní akci apod. fotografování a okamžitá projekce pořízených fotografií na monitoru, projektoru apod.. Po příchodu domů, kanceláře, bytu jednoduše, rychle a pohodlně stáhnete fotografie bez kabelů pořízené daný den, či ještě neuložené v počítači apod.

Jaká je budoucnost této technologie?
Pokud se bavíme o bezdrátovém přenosu dat, je to právě Wi-Fi technologie, která má budoucnost. Již dnes se s tímto přenosem můžeme setkat u mnoha přístrojů: počítače, PDA, projektory...a právě fotoaparáty. Nově se tato technologie dostává do mobilních telefonů, MP3 přehrávačů apod. Vše je dáno právě rychlostí, dosahem, ochranou přenášených dat a dostupností.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím