Nikon a Wi-Fi Produktové aktuality

Nikon a Wi-Fi

Aktualizováno: 29. 3. 2006 v 17:56 • Rubrika: Produktové aktuality

Zeptali jsme se obchodního zástupce Nikon s. r. o. Honzy Kozáka na technologii Wi-Fi používanou v digitálních aparátech právě této značky.

Co vlastně znamená označení Wi-Fi?
Jedná se o zkratku slov Wireless Fidelity. Tato technologie nám umožňuje velmi kvalitní bezdrátový přenos dat, v našem případě obrazových souborů.

Co by nás mělo zajímat na Wi-Fi nejvíce?
V prvé řadě je to volnost-svoboda bez kabelů, jednoduchost nastavení (které zvládne i průměrný uživatel PC), rychlost, dosah a bezpečnost tohoto přenosu. K dispozici je několik norem přenosů (IEEE802.11), přičemž Nikon podporuje normy b a g, u nichž je rychlost přenosu až 11 Mb/s a 54 Mb/s, oproti např. přenosu Bluetooth s rychlostí 1 Mb/s, známého především u mobilních telefonů. Dosah přenosu Wi-Fi je 30 až 40 metrů, u kompaktních aparátů řady Coolpix, až 150 metrů u profesionálních zrcadlovek Nikon, u technologie Bluetooth je to max. do 20 metrů. Přenos dat pomocí Wi-Fi je zabezpečen různými metodami šifrování dat, u technologie Bluetooth však nikoliv.

Jak je to tedy v současné době s Wi-Fi u fotoaparátů Nikon?
Poprvé Nikon použil tuto technologii u profesionální zrcadlovky D2H již v roce 2003. Od tohoto modelu se stalo mezi profesionály již běžným příslušenstvím našich fotoaparátů, hojně a s oblibou využívaným. Představte si např., že fotograf pracující pro agenturu sídlící v Paříži fotí fotbal v Manchesteru. Přijde na stadion, přihlásí se na místní Wi-Fi síť a téměř v tom okamžiku kdy fotografuje se fotografie přenáší do Paříže a obrazový redaktor vybírá, popisuje a prodává pořízené snímky. Po skončení utkání může jít fotograf v klidu na pintu dobrého piva. Také na základě zkušeností z profi techniky Nikon jako první na světě představil digitální kompaktní aparáty se zabudovaným Wi-Fi přenosem přímo do těla aparátu. Bylo to v roce 2005 u modelů Coolpix P1 a P2. V tomto roce k nim přibyly další modely pod označením P3 a S6.

Jaké jsou možnosti využití přenosu Wi-Fi v našich podmínkách?
Wi-Fi přenos nabízí hned několik možností. První z nich je připojení fotoaparátu do počítače (Ad-hoc). V tomto případě mohu přenášet fotografie přímo při fotografování, nebo při prohlížení již pořízených fotografií všech, mnou vybraných, vybraných dle data, nebo fotoaparát porovná s počítačem, které fotografie již jsou uloženy a přenese pouze zbývající. Další možností je připojení fotoaparátu k bezdrátové síti (Infrastruktura). Poslední v tomto výčtu je přímý bezdrátový tisk, s použitím tiskového adaptéru PD-10, u tiskárny podporující PictBridge, přímo z fotoaparátu.
Využití se tedy nabízí mnoho. Při párty, oslavě, prezentaci, firemní akci apod. fotografování a okamžitá projekce pořízených fotografií na monitoru, projektoru apod.. Po příchodu domů, kanceláře, bytu jednoduše, rychle a pohodlně stáhnete fotografie bez kabelů pořízené daný den, či ještě neuložené v počítači apod.

Jaká je budoucnost této technologie?
Pokud se bavíme o bezdrátovém přenosu dat, je to právě Wi-Fi technologie, která má budoucnost. Již dnes se s tímto přenosem můžeme setkat u mnoha přístrojů: počítače, PDA, projektory...a právě fotoaparáty. Nově se tato technologie dostává do mobilních telefonů, MP3 přehrávačů apod. Vše je dáno právě rychlostí, dosahem, ochranou přenášených dat a dostupností.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím