Nikon Capture NX-D nový software pro formáty RAW Produktové aktuality

Nikon Capture NX-D nový software pro formáty RAW

Martin LukešAktualizováno: 25. 2. 2014 v 14:56 • Rubrika: Produktové aktuality

Společnost Nikon vydala nový software pro nekomprimovaný obrazový formát RAW. Nikon Capture NX-D postupně nahradí velmi populární Nikon Capture NX 2. Beta verze nová aplikace je v současné chvílí nabízena všem uživatelům zcela zdarma a její vývojáři budou bedlivě naslouchat postřehům a připomínkám, tak aby ji mohli vyladit do konečné podoby.

Capture NX-D

Tento prohram do budoucna nahradí velmi populární program určený pro úpravu fotografií v nekomprimovaném formátu RAW Nikon Capture NX 2. V současné době si každý může zdarma stáhnout beta verzi této novou aplikaci a zapojit se do testovacího provozu. Výrobce bude po určitou dobu sbírat ohlasy a postřehy od uživatelů a na základě nich aplikací doladí do finální verze.

Program Nikon Capture NX-D umí zpracovávat snímky Nikon RAW (s příponou NEF nebo NRW) a mimo to pracuje i s normalizovanými formáty JPEG a TIFF. Po celou dobu beta verze této nové aplikace bude Nikon poskytovat podporu a aktualizace programu Nikon NX 2. Po vydání plné verze nového softwaru, však bude tato podpora ukončena.

Hlavní funkce programu Nikon Capture NX-D
 

1.  Funkce pro úpravy a zpracování snímků RAW, známé ze softwaru Capture NX

Aplikace obsahuje funkce pro následnou úpravu snímků RAW pořízených digitálními fotoaparáty Nikon (s příponou NEF nebo NRW), například vyvážení bílé barvy nebo korekci expozice. Snímky můžete snadno upravit, jakmile je přenesete do počítače. Aplikace podporuje také exkluzivní funkci Picture Control společnosti Nikon, která umožňuje specifikovat obrazové charakteristiky snímků.

2.  Podpora jednoduchých úprav snímků JPEG a TIFF

Vedle nástrojů pro zpracování a úpravy snímků RAW nabízí tento software stejné funkce jako aplikace Capture NX 2. U snímků JPEG a TIFF s ním můžete upravovat tónové křivky, jas a kontrast a také korigovat barevné vady a vinětaci způsobené objektivy.

3.  Plovoucí palety, které se snadno používají na více obrazovkách

Při použití dvou nebo více monitorů je možné rozšířit oblast zobrazení snímku tím, že přesunete jednotlivé plovoucí palety funkcí pro úpravy. Chcete-li si usnadnit práci, můžete spojit dvě nebo více plovoucích palet a pohybovat s nimi současně.

4. Různá zobrazení, jako například několik snímků vedle sebe nebo porovnání snímků před úpravou a po ní

Okno aplikace bylo upraveno tak, aby se s ním pracovalo snadněji. K dispozici je zobrazení náhledů, filmového pásu, jednotlivých snímků a zobrazení na celou obrazovku. Pokud vyberete zobrazení filmového pásu, náhled lze umístit nad nebo pod obrazové pole, případně doleva či doprava od něj.

Navíc máte k dispozici zobrazení pro porovnávání snímků, a můžete tak porovnávat několik souborů nebo jednotlivý snímek před úpravami a po nich. Pokud při porovnávání zvětšíte část jednoho snímku, dojde k automatickému zvětšení stejné části druhého snímku. Díky tomu můžete snadněji provádět úpravy a současně porovnávat jejich efekt s původním snímkem.

5. Zavedení doprovodných souborů, které uchovávají původní data a chrání je před odstraněním

Nově je zavedeno použití samostatných doprovodných souborů, kam se ukládají snímky v původním stavu před úpravami. Díky ukládání dat do chráněných souborů mohou uživatelé obnovit snímky RAW v původním stavu po pořízení, aniž by bylo nutné vracet předchozí úpravy.

6. Další funkce

Dále v aplikaci najdete funkce filtrování, pomocí kterých mohou uživatelé snadno najít hledané snímky. K filtrování lze používat kritéria, jako je název fotoaparátu nebo ohnisková vzdálenost objektivu, která jsou uložena v metadatech. Současné úpravy více souborů už nemusí být díky dávkovému zpracování

Zdroj: Tisková zpráva výrobceZobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Lukeš

  Reaguje na (3) | Dobrý den, v mnoha ohledech je Zoner skutečně srovnatelný ba dokonce v něčem lepší. Převod beztrátově komprimovaného formátu na nekomprimovaný jsme nezkoušeli, takže Vám tuto informaci nemůžeme potvrdit. Tato verze Zoneru již bohužel není v prodeji takže jí nemáme k dispozici.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 09.04.2019 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Takže Zooner 18 je srovnatelný s CaptureNX - D ? Mám na mysli , že umí nafocený formát bezeztrátově komprimovaný uvést do formátu nekomprimované ( N 850 ) . Děkuju za odpověď .

  Zdenek, 08.04.2019 | Reagovat

 • 2

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Dobrý den, mezi nejlepší programy na úpravu rawu patří Adobe Lightroon, Adobe Photoshop (Camera Raw), Capture One a Zoner Photostudio. To jsou ale placené SW, které se nedají stáhnout zdarma. Pokud Vám jde o bezplatný program, můžeme doporučit Nikon Caprure NX-D, který se dá stáhnout na stránkách výrobce.
  https://www.nikon.cz/cs_CZ/product/software/capture-nx-d

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 15.05.2018 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Dobrý den, zakoupil jsem u vás fotoaparát NIKON D3400, mohli byste mi poradit nějaký program na úpravu fotografií, popř. na jakých stránkách ho mohu stáhnout do mého počítače. Děkuji. Luska

  Martin Luska, 13.05.2018 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím