Recenze Nikon Coolpix L6

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Malé rozměry
  • Snadné ovládání
  • Videosekvence 640x480/30
  • 15 motivových programů
  • Face priority
  • D-lighting

Co se nám nelíbí

  • Ohnisko od 38mm
  • Makro od 10cm
  • Malé rozlišení LCD

Představení Nikon Coolpix L6

Představení Nikon Coolpix L6

Tento model Nikonu je určen těm nejméně náročným uživatelům, kteří nepotřebují žádné zbytečné funkce a od fotoaparátu očekávají pouze to, aby byl vždy po ruce a uměl si sám nastavit vše potřebné pro dobrou fotku. Samozřejmě ale i v této třídě přístrojů dochází k neustálému vývoji a vylepšování, a tak jsem se dočkali třech zásadních vylepšení.

Jsou to funkce Face priority, kdy přístroj automaticky detekuje a zaostřuje lidskou tvář portrétované osoby a zajišťuje tak vždy perfektní výsledek bez ohledu na polohu objektu v záběru. Další novinkou je automatická korekce červených očí přímo ve fotoaparátu. A poslední inovací je funkce D-lighting, která zachraňuje podexponované snímky a snímky s nadměrným množstvím protisvětla tvorbou kopie snímku s upraveným jasem světel a stínů pro zvýšení počtu viditelných detailů bez ovlivnění správně exponovaných míst obrazu.

Popis a parametry

Popis a parametry

Pěkný digitální kompakt s velkým LCD displejem. Díky velmi snadnému ovládání je pořizování kvalitních fotografií velmi jednoduché i pro začínající a nezkušené fotografy. Velmi nízká spotřeba energie. Rozlišení 6,0 Mpx, 3x optický zoom.

Štíhlé, lehké tělo fotoaparátu COOLPIX L6 nabízí vysoký obrazový výkon 6,0 milionu efektivních pixelů. Přístroj je vybaven objektivem Zoom-Nikkor s 3x zoomem o rozsahu ohniskových vzdáleností 38-116 mm (ekvivalent u kinofilmu) pro snadné zachycení všech motivů od překrásných portrétů po rozsáhlé krajiny ve věrných barvách a s jemnými detaily. COOLPIX L6 rovněž disponuje nejdelší výdrží baterií na světě* - díky schopnosti pořídit neuvěřitelných 1000 snímků při napájení pomocí dodávaných lithiových AA
baterií Energizer™! Tato vysoce praktická dlouhá výdrž baterií je ideální pro cestování a pro fotografování důležitých událostí, jako je například svatba, kde si nemůžete dovolit přijít o zdroj energie.

COOLPIX L6 nabízí citlivost k působení světla nad možnostmi běžných digitálních kompaktních fotoaparátů - až ISO 800. To zároveň znamená možnost fotografovat za nízké hladiny osvětlení bez nutnosti použití dlouhých expozic. Uživatelé rovněž mohou volit kratší časy závěrky pro zachycení rychle se pohybujících objektů. A protože je COOLPIX L6 vybaven velkým, snadno čitelným 2,5" LCD monitorem se 115000 pixely, jsou tvorba kompozice snímků a zábavné přehrávání snímků hračkou.

15 volitelných motivových programů usnadňuje dosažení optimálních výsledků v širokém rozmezí snímacích podmínek. Stačí jen vybrat motivový program nejlépe odpovídající
fotografované scéně a COOLPIX L6 automaticky vybere nejlepší nastavení pro dosažení perfektních výsledků. Čtyři z těchto motivových programů jsou vybaveny asistenčním režimem napomáhajícím tvorbě lepších kompozic snímků.

COOLPIX S6 také extrémně usnadňuje dosažení vynikajících výsledků v kritických snímacích podmínkách, a to díky třem unikátním vestavěným inovacím Nikon - funkci Face Priority AF** pro automatickou detekci a perfektní zaostření tváře portrétované osoby bez ohledu na její polohu v záběru, Redukci červených očí ve fotoaparátu pro automatickou korekci efektu „červených očí" na zhotovených snímcích a funkci D-Lighting pro záchranu podexponovaných snímků a snímků s nadměrným množstvím protisvětla.

COOLPIX L6 je vybaven 23 MB interní pamětí pro možnost fotografovat i v případě nepřítomnosti paměťové karty. Fotoaparát podporuje paměťové karty SD, které jsou široce dostupné po celém světě. A co více, COOLPIX L6 zvyšuje pohodlí i při tisku - umožňuje uživatelům připojit fotoaparát přímo k tiskárně standardu PictBridge pro tisk překrásných snímků bez použití počítače.

Vysoká kvalita obrazu podpořená technologiemi Nikon
COOLPIX L6 poskytuje vysoce kvalitní snímky uživatelům všech úrovní zkušeností. S 6,0 milionu efektivních pixelů a objektivem Zoom-Nikkor s 3x zoomem o rozsahu ohniskových vzdáleností 38-116 mm (ekvivalent u kinofilmu) nabízí COOLPIX L6 uživatelům kompoziční svobodu pro zachycení všech objektů od rozsáhlých krajin po portréty ve velkém měřítku s vysokou brilancí, jemnými detaily a živými barvami.

Nejlepší výdrž baterií na světě v kategorii kompaktních fotoaparátů s 3x zoomem
COOLPIX L6 dává fotografům nejdelší výdrž baterií na světě! Díky možnosti zhotovit úžasných 1000 snímků s dodávaným párem lithiových AA baterií Energizer™ mohou uživatelé pokračovat ve fotografování ještě dlouho potom, co ostatním kompaktním fotoaparátům dávno došla energie. COOLPIX L6 rovněž umožňuje zhotovit až 400 snímků při použití alkalických baterií AA.

Tři inovace v oblasti zpracování obrazu pro kvalitnější snímky
Tři unikátní inovace Nikon pro zpracování snímků usnadňují dosažení špičkově vyhlížejících snímků. Funkce Face-priority AF automaticky detekuje a zaostřuje lidské tváře a zajišťuje tak trvale perfektní výsledky bez ohledu na polohu objektu v záběru. Redukce červených očí ve fotoaparátu automaticky detekuje výskyt efektu „červených očí" na zhotovených snímcích a provádí automatickou korekci přímo ve fotoaparátu. Funkce D-Lighting zachraňuje podexponované snímky a snímky s nadměrným množstvím protisvětla tvorbou kopie snímku s upraveným jasem světel a stínů pro zvýšení počtu viditelných detailů bez ovlivnění správně exponovaných míst obrazu.

Obrazový snímač

Formát snímače 1/2,5
Rozlišení snímače 6 Mpx
Rozlišení fotografií 2048x1536, 640x480, 1024x768, 2816x2112
Technologie snímače CCD
Stabilizátor snímače Ne

Objektiv

Optický zoom 3 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 38-116
Minimální ohnisková vzdálenost 38 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 116 mm

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 30 cm
Makro od 10 cm

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 4:3
Digitální zoom 4
ISO - minimální citlivost 50
ISO - maximální citlivost 800
Scénické režimy Ano

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 4
Nejkratší expoziční čas 1/500

Hledáček

Typ hledáčku Nemá

Displej

Velikost displeje 2,5 "
Rozlišení displeje v bodech 115000

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Směrné číslo blesku 5

Záznam

Maximální rozlišení videa VGA (640×480)

Rozhraní a napájení

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 91 x 60,5 x 26
Hmotnost 125 g

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD, MMC

Ostatní

Příslušenství v balení 2 lithiové baterie, USB kabel UC-E6, A/V kabel EG-CP14, řemínek, disk CD-ROM se softwarem PictureProject
Značka Nikon
Typ produktu Kompakt

Zobrazit popis a parametry