Recenze Nikon D3 tělo

Zpět na detail

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Vynikající obrazová kvalita
 • rychlost snímání až 11 snímků za sekundu
 • odolnost proti prachu a vlhkosti
 • vynikající displej
 • velmi výkonný akumulátor
 • možnost použití DX objektivů
 • živý náhled

Co se nám nelíbí

 • vyšší hmotnost se světelnými objektivy
 • přístup k funkci živý náhled
 • při rychlosti snímání 11 sn/s se AF zablokuje na pozici prvního snímku a nezaostřuje

Nahoru

Získaná ocenenění Nikon D3 těloCo to je?

 • EISA

  EISA

  Ocenění EISA je udělováno od roku 1982 organizací 50 specializovaných magazínů, které se zabývají technickými novinkami. Tuto prestižní cenu mohou každoročně získat špičkové produkty v rámci několika produktových kategorií mimo jiné i fotoaparáty a objektivy.

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Nikon D3 tělo od členů naší Galerie

Přejít do Galerie

 • bloudí v lese
  Exp. čas:1/320Clona:2.2ISO:100Ohnisko:85 mm Objektiv:
  Nikon 85mm f/1,8 AF-S G
 • Petra - portrét kamarádky
  Exp. čas:-Clona:-ISO:-Ohnisko:0 mm Objektiv:
  -
 • Old Boys
  Exp. čas:-Clona:-ISO:-Ohnisko:0 mm Objektiv:
  -
 • Prague Harpies
  Exp. čas:-Clona:-ISO:-Ohnisko:0 mm Objektiv:
  -

Nahoru

Představení Nikon D3 tělo

Pro koho je určen

Nikon D3 je jednoznačně profesionální přístroj, ale jeho použití je díky jeho jedinečným vlastnostem velice široké. Nabízí totiž "vše v jednom", což je naprosto vynikající zpráva.
Jednak je to vynikající obrazová kvalita, o kterou se stará zcela nový snímač CMOS s rozlišením 12 Mpx a velikostí kinofilmového políčka (mimochodem D3 je první DSLR Nikon s touto velikostí snímače) a také skvělý procesor Expeed, který vynikajícím způsobem zpracovává data ze snímače.
Další vlastnost, kterou může D3 nabídnout je vynikající rychlost snímání, která dosahuje v současnosti bezkonkurenční rychlosti až 11 snímků za sekundu (při nastavení DX formátu). Skvělá je také rychlost a přesnost autofokusu a to i díky zcela novému AF senzoru, který obsahuje 51 ostřících oblastí.
Z výše uvedeného je tedy jasné, že Nikon D3 naprosto spolehlivě vyhoví nárokům všech profesionálů, ať se jedná o sportovního repotréra a nebo studiového fotografa, pro kterého je prvořadá obrazová kvalita. Neméně nadšeni budou i fotografové přírody, protože díky vynikající odolnosti proti prachu a vlhkosti je na D3 spolehnutí i když povětrnostní podmínky technice zrovna nepřejí...

 

Ovládání

Ovládání je velice podobné, jako u předchozích modelů, takže s přechodem na novější model rozhodně nebudete mít nejmenší problémy. Přibyly některé nové funkce, jako je například živý náhled (Live view), zapíná se stejným otočným voličem, který slouží k nastavování režimů snímání. Osobně to hodnotím jako ne zcela šťastné řešení, protože v situacích, kdy se hodí kompozici "rychle překontrolovat" na displeji, není tato funkce zrovna snadno dostupná. To je ale patrně jediná výtka, kterou k ovládání D3 mohu mít. Všechny ovládací prvky jsou rozmístěny na povrchu přístroje stejně, jak jsme zvyklí u ostatních modelů tohoto výrobce, takže komu takové ovládání vyhovuje, může být šťastný.

 

Obrazová kvalita

Kdo čeká, že obrazová kvalita je vynikající, rozhodně se neplete. Rozlišení 12 Mpx je dostatečně vysoké i pro velmi vysoké nároky na zachycení detailů, i když u těch nejlepších modelů jiných výrobců jsme se již před nělolika lety setkali s daleko vyšším rozlišením. Nedá se ale v žádném případě říci, že by to bylo u D3 nevýhodou, právě naopak. Díky tomu, že se na velký snímač vešlo "jen" 12 milionu bodů, jsou výsledky z tohoto přístroje tak vynikající. Jednotlivé pixely jsou totiž relativně větší než u konkurence a právě kvůli tomu poskytují daleko kvalitnější data k dalšímu zpracování. To má za následek vynikající dynamický rozsah, takže je zachována velmi dobrá obrazová kvalita jak ve stínech, tak ve světlech, což je velmi důležité. Na vynikající úrovni je ze stejného důvodu i šum, který dosahuje překvapivě malých hodnot i při nastavení vysokých citlivostí. ISO 1600 je použitelné naprosto bez nejmenších problémů a skvělých výsledků dosáhnete i s ISO 6400 (viz ukázkové snímky). Pro zajímavost jsem zveřejnil i jednu fotografii pořízenou na maximální citlivost odpovídající hodnotě ISO 25600 a výsledek posuďte sami... Připadá mi to velmi slušné i když použitelnost je diskutabilní.

Ostrých a věrných snímků bez optických vad ovšem dosáhnete pouze s těmi nejlepšími objektivy - jak je u přístrojů této kategorie běžné. Ukázkové snímky byly pořízeny skvělými zoomovými objektivy Nikon 24-70 mm F 2,8 AF-S G ED, Nikon 70-200 mm F2,8G AF-S VR IF, pevnými ohnisky Nikon 20 mm F2,8 AF NIKKOR D A, Nikon 50 mm F1,4 AF NIKKOR D A a Nikon 105mm f/2,8G NIKKOR Micro IF-ED VR AF-S.
Velkou výhodou je ale také možnost použití objektivů speciálně konstruovaných pro menší snímač formátu DX.

 

Co je ještě nového

Kromě několika zajímavých funkcí, jako je například virtuální vodováha, která usnadňuje nastvení přístroje do vodorovné polohy je to právě již zmíněná kompatibilita s objektivy určenými pro DX formát. Nikon D3 je schopen tyto objektivy automaticky rozpoznat a přepne se do režimu DX. To se v hledáčku projeví "zastíněním" těch oblastí, které se nebudou podílet na výsledném snímku, takže vidíme jakoby výřez fotografované scény. Samozřejmě, že s režimem DX dochází i ke snížení rozlišení. DX režim je možno aktivovat i manuálně, což se velmi hodí například při použití teleobjektivů, takže tím dojde v podstatě k prodloužení ohniska, stejně jako kdybychom je použili na DSLR s menším snímačem.

 

Nikon D3 je přístroj, od kterého je možno požadovat naprosté maximum a který je schopen nám maximum v plné míře nabídnout. V dnešní době se svými vlastnostmi dost vymyká vžitým měřítkům, takže je poměrně obtížné srovnávat ho s jinými modely. Nabízí toho totiž tolik, co zatím žádný jiný přístroj.

Podívejte se na základní funkce tohoto přístroje a kompletní obsah základního balení v naší videoprezentaci.

 

 

Nahoru

Parametry

Typ fotoaparátu
Typ fotoaparátu: Digitální zrcadlovka (DSLR)
 
Obrazový snímač
Formát snímače: Full Frame / FX
Rozlišení: 12,1 Mpx
Obrazový snímač: CMOS
Rozlišení fotografií: 1392x920, 1776x1416, 2080x1384, 2128x1416, 2656x2120, 2784x1848, 3184x2120, 3552x2832, 4256x2832
Poměr stran snímku: 3:2
Stabilizátor snímače: Ne
 
Objektiv
Crop faktor: 1 x
 
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Bodové, Středové, Zónové
Korekce expozice: ± 5 EV po 1/2 EV, ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost: 100
ISO - maximální citlivost: 25600
 
Závěrka
Nejdelší expoziční čas: 30
Nejkratší expoziční čas: 1/8000
 
Fotografování
Expoziční režimy: A (Av), Auto, M, P, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 9 sn./s
Prodleva samospouště: 10, 2, 20, 3
 
Hledáček
Typ hledáčku: Optický
Pokrytí hledáčku: 100 %
 
LCD
Velikost displeje: 3 "
Rozlišení displeje: 922000
 
Záznam
Typ paměťového media: CF (Compact Flash)
 
Fyzikální specifikace
Rozměry v mm: 160 x 157 x 88
Hmotnost: 1240 g
 
Ostatní
Ocenění: EISA
Značka: Nikon

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím