Recenze Nikon D300 tělo

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • rozlišení 12 Mpx
  • skvělá obrazová kvalita
  • vynikající funkce D-Lighting
  • funkce Live View
  • robustní kovové tělo
  • zatěsnění proti vnikání prachu a vlhkosti
  • osvědčené ovládání a snadný přístup k funkcím
  • prvotřídní rychlost až 8 sn/s

Co se nám nelíbí

  • méně pohotový přístup k živému náhledu
  • vysoké nároky na kvalitu optiky

Představení Nikon D300 tělo

Představení Nikon D300 tělo

Pro koho je určen

Nikon D300 je fotoaparát se snímačem formátu DX s rozlišením 12 Mpx, s robustním kovovým tělem zatěsněným proti vnikání prachu a vody, s vynikajícím 51 bodovým ostřícím systémem, stejným jako u čistě profesionálního modelu D3.

Dá se říci, že D300 je jen o trochu zmenšený a zjednodušený, ale především daleko levnější "bratr" po všech stránkách daleko výkonnějšího D3. Tomu odpovídá i jeho předpokládané určení, jeho možností skvěle využijí všichni velmi nároční fotografové, ať se jedná o profesionála a nebo velmi zapáleného amatéra.

Ovládání

Ovládání je velice podobné jako u předchozích typů, takže s přechodem na novější model rozhodně nebudete mít nejmenší problémy. Přibyly některé nové funkce, jako je například živý náhled (Live view), zapíná se stejným otočným voličem, který slouží k nastavování režimů snímání. Osobně mi to připadá jako ne zcela šťastné řešení, protože v situacích, kdy se hodí kompozici "rychle překontrolovat" na displeji, není tato funkce zrovna snadno dostupná. To je ale patrně jediná výtka, kterou k ovládání D300 mohu mít. Všechny ovládací prvky jsou rozmístěny na povrchu přístroje stejně, jak jsme zvyklí u ostatních modelů tohoto výrobce.

Obrazová kvalita

Obrazová kvalita je na vynikající úrovni, což asi nikoho nepřekvapí. Naprosto vynikající je funkce D-Lighting, která zajišťuje projasnění stínů i při velmi kontrastníck scénách a mnozí fotografové, kteří se kdy potýkali s dynamickým rozsahem mi dají jistě za pravdu, že je to funkce doslova j nezaplacení.

Skvělé je i vyvážení bílé a podání barev působí velmi přirozeně. O nic hůře na tom pak není ani šum při nastavení vyšších citlivostí, jak můžete vidět na některých ukázkových snímcích, i ISO 1600 je naprosto bez problémů použitelné a to samozřejmě neskutečně rozšiřuje možnosti použití tohoto vynijakícího přístroje. Za tuto ve své třídě naprosto jedinečnou obrazovou kvalitu vděčí D300 především novému procesoru Expeed, který je použit právě i v D3.

 

Nikon D300 je prostě přístroj, který nezklame snad nikoho. I když se nejedná o čistě profesionální přístroj, podává naprosto profesionální výsledky, tedy pokud mu dopřejeme také profesionální optiku.

Podívejte se na základní funkce tohoto přístroje a kompletní obsah základního balení v naší videoprezentaci.

 

Popis a parametry

Popis a parametry

Kurz Jak ovládat zrcadlovku od nás dostanete zdarma, při nákupu zrcadlovky do 24. 12. 2009! Poslední kus skladem - lehce poškrábaný u stavového displeje. Velice výkonná DSLR určena profesionálům a náročným amatérům nabízí mnohem víc, než 12,3 milionu pixelů a skvělou kvalitu obrazu, rychlou snímací frekvenci 6 obr./s, odolnost proti prachu a vodě, zcela nový AF systém s 51 ostřícími body, automatické čištění snímače a živý náhled na vynikajícím displeji s vysokým rozlišením. ČIŠTĚNÍ ČIPU ZDARMA!

Nikon uvádí D300, profesionální jednookou zrcadlovku nové třídy

společnost Nikon Europe dnes uvedla digitální jednookou zrcadlovku D300, fotoaparát vytvářející nový standard profesionální výkonnosti v kompaktním provedení. Snadno použitelný fotoaparát D300 formátu DX nabízí vynikající kvalitu obrazu, multifunkční technologie a rychlou reakci. Se špičkovou velikostí obrazu 12,3 milionu pixelů ve své třídě, rychlou snímací frekvencí 6 obr./s, jednotkou automatického čištění obrazového snímače a 3" LCD monitorem s rozlišením VGA v kombinaci s legendární odolností fotoaparátů Nikon je model D300 přelomovým řešením pro fotografy hledající pokročilou digitální jednookou zrcadlovku kompaktních rozměrů.

„S nejmodernějšími technologiemi a osvědčenou ergonomií Nikon vytváří model D300 nový standard pro profesionální fotografy s omezeným rozpočtem", říká Robert Cristina, Brand Manager, Nikon Professional Products, Europe. „D300 je fotoaparát, který lze vzít skutečně kamkoli, nabízející rychlou reakci a snadné použití pro všechny, kteří to myslí s fotografováním vážně".

Rychlost a vysoký výkon
Fotoaparát D300 je plný nejmodernějších profesionálních technologií vytvořených pro dosažení nejvyšší kvality obrazu. Obrazový snímač CMOS formátu DX s 12,3 milionu pixelů generuje v kombinaci s rychlou standardní snímací frekvencí 6 obr./s (resp. až 8 obr./s při použití volitelného multifunkčního Battery packu) obrazové soubory vhodné pro prakticky libovolný výstup. Fotoaparát D300 nabízí rychlý start, rychlou reakci a vynikající všestrannost splňující požadavky širokého spektra fotografických úkolů. Přístroj se spouští za pouhých 0,13 s a má prakticky nepozorovatelné zpoždění závěrky 45 ms.

Úžasná přesnost
Fotoaparát D300 je vybaven jednotkou automatického čištění obrazového snímače, která pomocí vysokofrekvenčních vibrací odstraňuje veškerý prach ulpělý na ploše nízkoprůchodového filtru obrazového snímače. Fotoaparát se vyznačuje širokým rozsahem citlivostí ISO 200-3200, který lze navíc rozšířit o nastavení Lo 1 (ekvivalent ISO 100) a Hi (ekvivalent ISO 6400). Vysoká kvalita obrazu je podpořena rovněž novým systémem detekce scény Nikon, který využívá osvědčený 1005pixelový RGB snímač měření expozice, modifikovaný pro schopnost detekce tvaru a pozice objektu před expozicí snímku. Tento systém také napomáhá novému 51bodovému autofokusu při prediktivním zaostřování objektu na základě jeho barvy a zvyšuje přesnost expozice a vyvážení bílé barvy. Fotoaparát D300 nabízí živý náhled, který umožňuje pozorovat aktuální záběr objektivu na LCD monitoru fotoaparátu a využívá dva režimy vhodné pro fotografování z ruky a ze stativu. V obou režimech živého náhledu lze použít autofokus.

Vyšší kvalita snímků se systémem EXPEED
Systém zpracování obrazu EXPEED je srdcem fotoaparátu D300, které umožňuje zachycovat a zpracovávat ohromná množství obrazových dat při vysokém rozlišení. Systém EXPEED zahrnuje hardware i roky zkušeností společnosti Nikon se zpracováním obrazových dat. Systém EXPEED fotoaparátu D300 je vybaven 14bitovým A/D převodníkem a 16bitovým zpracováním dat, společně přispívajícími k dosažení výsledků s význačným rukopisem společnosti Nikon. Výsledné snímky se vyznačují vysokou sytostí barev, přesným barevným podáním, jemným odstupňováním odstínů pleti a výjimečnou úrovní zaznamenaných detailů.

Připraven na zítřek
Fotoaparát D300 byl vytvořen zcela ve znamení systémů High definition. Od 3" LCD monitoru s rozlišením VGA a pozorovacím úhlem 170° až po rozhraní HDMI je fotoaparát D300 připraven na obrazové prostředí zítřka. Ovládací prvky fotoaparátu D300 byly vytvořeny tak, aby poskytovaly snadné ovládání - s přehledným horním kontrolním panelem a informační obrazovkou na zadním LCD monitoru měnící barvu textů v závislosti na okolním osvětlení. Zcela intuitivní 8polohový multifunkční volič činí volbu libovolného z 51 zaostřovacích polí triviální záležitostí.

Odolný a spolehlivý
Fotoaparát D300 pokračuje v dlouhé tradici vysoké odolnosti a spolehlivosti přístrojů Nikon. Tělo fotoaparátu je zhotoveno z hořčíkové slitiny a jeho závěrka je testována na 150000 cyklů. Přístroj D300 je rovněž konstruován tak, aby poskytoval vysokou míru odolnosti proti vnikání prachu a vody.

Systém Nikon Total Imaging System
Stejně jako model D3 není ani přístroj D300 pouhým samostatným fotoaparátem, ale je součástí kompletního systému Nikon napomáhajícího fotografům pořizovat vynikající snímky. Fotoaparát D300 je kompatibilní s objektivy NIKKOR, blesky, příslušenstvím a softwarem systému Nikon Total Imaging System poskytujícího kompletní řešení
pro libovolný fotografický úkol.

Jednou ze součástí příslušenství sloužící k prodloužení doby provozu na baterii, přidávající praktické ovládací prvky pro fotografování na výšku a zvyšující maximální snímací frekvenci na 8 obr./s* je volitelný multifunkční Battery pack MB-D10. Kompaktní Battery pack MB-D10 se upevňuje jednoduchým způsobem na spodní stranu fotoaparátu. Na rozdíl od ostatních přídavných rukojeťových zdrojů nezabírá MB-D10 místo v prostoru pro baterii fotoaparátu, takže umožňuje fotografovat s využitím dvou baterií EN-EL3e a/nebo umožňuje přidat do kombinace zdrojů energie výkonnou baterii EN-EL4a. Fotoaparát D300 včetně MB-D10 lze napájet rovněž pomocí tužkových baterií AA.
*Vyžaduje baterii EN-EL4a.

Bezdrátové sítě
Nikon je průkopníkem v oblasti bezdrátového přenosu snímků. Nyní, s novým bezdrátovým síťovým rozhraním WT-43 začíná éra bezdrátových sítí s více fotoaparáty. Nejenže lze přenášet snímky („push") na servery a dálkově ovládat fotoaparát, rozhraní WT-4 navíc umožňuje dálkové procházení náhledů snímků uložených ve fotoaparátu. V bezdrátovém prostředí lze vytvářet sítě složené až z pěti fotoaparátů D300, prohlížet současně náhledy snímků ve všech fotoaparátech a vybírat snímky k odeslání do počítače („pulled") zatímco fotografové pokračují ve fotografování.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 12,3 Mpx
Rozlišení fotografií 2144x1424, 4288x2848, 3216x2136
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXPEED

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Počet AF bodů 1
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 6400

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 6 sn./s
Prodleva samospouště 20, 2

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 100 %
Dioptrická korekce -2 až +1
Zvětšení hledáčku 0,94 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 920000
Živý náhled (Live View) Ano
Výklopný displej Ne
Stavový displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/250
Korekce zábleskové expozice ± 3 EV po 1/3 EV
Dosah vestavěného blesku 12 m
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku Ano

Záznam

Typ paměťového media CF (Compact Flash)
Formáty souborů JPEG, RAW

Obecné

České menu Ne

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 147 x 114 x 74
Hmotnost 825 g

Ostatní

Příslušenství v balení akumulátor EN-EL3e, rychlonabíječka MH-18a, USB kabel, video kabel, krytka objektivu, krytka LCD, popruh, krytka okuláru hledáčku, gumová očnice, CD-ROM se softwarem
Značka Nikon

Externí blesk

Směrné číslo 12

Zobrazit popis a parametry