Recenze Nikon D3100

Martin Lukeš

Martin Lukeš • 19. 09. 2011

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 14 Mpx
 • vynikající obrazová kvalita i při vysokých ISO
 • režim průvodce v češtině
 • FullHD videosekvence s průběžným AF
 • 11 bodový AF
 • snadné ovládání
 • české menu

Co se nám nelíbí

 • nic podstatného nenalezeno

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Nikon D3100 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon D3100 tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Nikon D3100 tělo

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Nikon D3100 tělo

Představení Nikon D3100 tělo

Nikon D3100 je na první pohled velmi podobný svému předchůdci D3000, ale už na ten druhý se od něj celkem dost liší.

Velkou změnou je možnost živého náhledu a také natáčení Full HD videa, tohle předchůdci docela chybělo a znevýhodňovalo ho to vůči konkurentům. Ale aby toho nebylo málo, Nikon šel v inovacích dál. Nejen, že přidal video, ale rovnou nabízí i možnost automatického ostření během natáčení. Nový režim automatického ostření má označení AF-F, tedy "fulltime", neboli nepřetržité zaostřování, které funguje po celou dobu natáčení bez nutnosti namáčknutí spouště.

Velikou poklonu si ale zaslouží obrazová kvalita. Rozlišení vzrostlo z 10 Mpx na 14 Mpx a z hlediska šumu je naprosto běžně použitelné ISO 800 a i při ISO 3200 je šum stále ještě na velmi slušné úrovni, posuďte na ukázkových snímcích. I když bylo velmi špatné počasí a mizerné světlo, fotky vyšly až překvapivě dobře. Dá se říci, že díky procesoru a novým funkcím a možnostem úpravy obrazu jsou obrazové výsledky na daleko lepší úrovni, než tomu bylo u předchůdce. Naprosto vynikající je funkce D-Lighting, která dovolí zaznamenat ve vynikající kvalitě i scény s velkými rozdíly mezi světlými a stinnými místy.

Nikon D3100 je prostě velký krok kupředu a i když je tento přístroj určen především začínajícím fotografům, jeho výkon můžeme klidně zařadit o třídu výš. Právě začínající fotografy velmi potěší režim průvodce, který je doplněn i názornými obrázky, ale především je už v češtině.

Megapixel videorecenze Nikon D3100 tělo

Megapixel videorecenze Nikon D3100 tělo

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Popis a parametry

Popis a parametry

Poukaz na 4x čištění snímacího čipu v hodnotě 2 000 Kč zdarma! Nikon D3100 je snadno použitelná digitální zrcadlovka, která produkuje překrásné rodinné snímky. Ať již budete pořizovat rodinný portrét nebo fotografovat rychle se pohybující batolata, režim Průvodce vám vždy ukáže, jak okamžitě získat skvělé snímky. Funkce D-Movie umožňuje zaznamenávat videoklipy Full HD. Rozlišení 14,2 Mpx, LCD 3,0 palce.

Nikon D3100

Neuvěřitelně snadno použitelný fotoaparát Nikon D3100 produkuje překrásné rodinné snímky. Ať již budete pořizovat rodinný portrét nebo fotografovat rychle se pohybující batolata, režim Průvodce vám vždy ukáže, jak okamžitě získat skvělé snímky. Funkce D-Movie umožňuje zaznamenávat videoklipy Full HD a zachycovat veškeré akce ve vynikající kvalitě ve dne i v noci. Pokročilý obvod pro zpracování obrazu Nikon EXPEED 2 maximalizuje výkonnost obrazového snímače CMOS s 14,2 milionů pixelů pro neuvěřitelně brilantní snímky s živými barvami. Přístroj D3100, který nabízí v oblasti jednookých zrcadlovek neuvěřitelně nízkou hmotnost, umožňuje snadno pořizovat skvělé rodinné snímky v libovolném prostředí.

 • Obrazový snímač CMOS formátu DX s 14,2 milionu pixelů pro živé snímky s výraznými barvami, nízkou úrovní šumu a jemnou tonální gradací.
 • Systém zpracování obrazu EXPEED 2 pro vylepšený záznam videosekvencí, vysokou citlivost a maximální kvalitu obrazu.
 • Vysoká citlivost ISO (100-3200) - s možností rozšíření až na hodnotu 12 800: možnost automatické regulace citlivosti Auto ISO a manuálního zvýšení citlivosti až na hodnotu ISO 12 800 za pomoci nastavení Hi2. Lze tak použít kratší časy závěrky a výrazně snížit riziko rozmazání snímků při fotografování rychle se pohybujících objektů a při fotografování za nízké hladiny osvětlení.
 • Režim průvodce: rychle a snadno použitelný asistenční režim. Průvodce se vás dotáže, jaký snímek chcete pořídit, a automaticky upraví nastavení fotoaparátu pro dosažení nejlepšího možného výsledku. Na monitoru se zobrazují návodné obrázky, které ukazují, co se stane s vašimi snímky po aplikaci doporučovaných nastavení.
 • Videoklipy D-Movie - v rozlišení Full HD (1920 × 1080): záznam překrásných ozvučených videosekvencí ve vysokém rozlišení (HD). Velký obrazový snímač fotoaparátu a vysoká citlivost ISO společně nabízejí výjimečnou kvalitu obrazu. Za pomoci objektivů NIKKOR lze dosáhnout kinematografických efektů a přímo ve fotoaparátu lze provádět jednoduchou editaci pořízených klipů mazáním záběrů nebo ukládáním zvolených snímků ve formě statických snímků.
 • Živý náhled s automatickou volbou motivových programů: možnost snadno určovat výřez snímků za pomoci LCD monitoru. Automatická volba motivových programů vybírá nejvhodnější motivový program na základě analýzy scény a fotografovaného objektu a zaostřovací režim Nepřetržité zaostřování (AF-F) udržuje fotografovaný objekt správně zaostřený i bez nutnosti stisknutí tlačítka spouště.
 • Rozměrný 7,5 cm (3") LCD monitor s vysokým rozlišením usnadňuje kontrolu základních informací o fotoaparátu a potěší při prohlížení a úpravách uložených snímků a videosekvencí.
 • Řezavě ostrý 11bodový AF systém pro rychlé a přesné automatické zaostřování ve stěžejních oblastech obrazového pole. Čtyři režimy činnosti zaostřovacích polí včetně režimu 3D-tracking AF poskytující ostré výsledky bez ohledu na to, jestli se fotografovaný objekt nachází mimo střed obrazu a/nebo se rychle či zcela nepředvídatelně pohybuje.
 • Funkce Active D-Lighting automaticky zachovává detaily ve světlech a stínech pro získání úchvatných snímků s přirozeným kontrastem.
 • Předvolby Picture Control umožňují uživatelsky přizpůsobit vzhled a působení výsledných snímků ještě před jejich pořízením. K dispozici je šest pevných předvoleb pro optimalizaci snímků: Standardní, Živé, Neutrální, Monochromatické, Portrét a Krajina.
 • Rozsáhlé menu Retušování pro možnost úprav a vylepšování snímků přímo ve fotoaparátu. K dispozici jsou techniky jako Korekce červených očí a Rychlé vylepšení, stejně tak jako Filtrové efekty.
 • Zabudovaný duální systém redukce prachu: jednotka čištění obrazového snímače a systém kontroly toku vzduchu v zrcadlovém boxu fotoaparátu udržují prach mimo obrazový snímač a zaručují tak čisté snímky bez skvrn.
 • Lehké tělo a vynikající ergonomie: bezpečný grip umožňující komfortní držení fotoaparátu. Snadnost ovládání posilují také samostatné ovládací prvky pro často používané funkce, jako jsou živý náhled, D-Movie a volba snímacích režimů.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)
Podle použití Pro začátečníky

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 14,2 Mpx
Rozlišení fotografií 3456x2304, 4608x3072, 2304x1536
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 23,1 x 15,4

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXPEED 2

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 12800

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka
Minimální životnost závěrky 100000 cyklů
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 3 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
Scénické režimy Portrét, Krajina, Děti, Sporty, Makro, Noční portrét, Noční krajina, Párty/interiér, Pláž/sníh, Západ slunce, Úsvit/soumrak, Portrét zvířat, Světlo svíčky, Květy, Podzimní barvy, Jídlo, Silueta, High-key a Low-key), Programová automatika s flexibilním pro
Datové razítko Ano

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 95 %
Dioptrická korekce -1,7 až +0,5
Zvětšení hledáčku 0,8 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 230000
Živý náhled (Live View) Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/200
Korekce zábleskové expozice - 3 EV až + 1 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, MPEG-4, RAW
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Počet audio kanálů 1.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát MPEG-4, AVC/H.264

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová
Výdrž baterie (sn.) 550 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně Ano
Rozhraní USB, HDMI, AV
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Plast
Rozměry v mm 124 x 96 x 75
Hmotnost 455 g
Barva černá, červená

Ostatní

Příslušenství v balení Dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL14 (s krytkou kontaktů), nabíječka baterií MH-24, popruh AN-DC3, A/V kabel EG-CP14, krytka okuláru hledáčku DK-5, krytka sáněk pro upevnění příslušenství BS-1, gumová očnice DK-20, krytka těla BF-1B, disk CD-ROM se so
Značka Nikon

Externí blesk

Směrné číslo 13

Zobrazit popis a parametry