Recenze Nikon D3400 tělo

Martin Lukeš

Martin Lukeš • 09. 12. 2016

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Vysoké rozlišení 24 Mpx
 • Automatické ISO v manuálním režimu
 • ISO až 25 600
 • funkce SnapBridge
 • nízkoenergetický Bluetooth (BLE)
 • nízká hladina šumu
 • výdrž baterie 1200 snímků (CIPA)
 • režim GUIDE (průvodce)
 • kompaktní rozměry

Co se nám nelíbí

 • chybí vstup na externí mikrofon
 • 95% pokrytí hledáčku

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Nikon D3400 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon D3400 tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Nikon D3400 tělo

Představení Nikon D3400 tělo

Představení Nikon D3400 tělo

 

Přesto že je základní modelová řada zrcadlovek Nikon, do které spadá i model D3400, určena spíše začínajícím a méně náročným uživatelům, přináší tato novinka spoustu pokročilých funkcí a parametrů.

Digitální zrcadlovka Nikon D3400 nahrazuje zhruba po 2,5 letech svého předchůdce D3300. Na první pohled se od sebe tyto dva modely moc neliší, ale pár vylepšení přece jenom přibylo. Tím nejvýznamnějším je funkce Snap Bridge, díky které lze propojit fotoaparát s chytrým zařízením jako je například tablet, nebo mobilní telefon. Velkou výhodou je, že jsou přístroje spojeny prostřednictvím nízkoenergetické Bluetooth (BLE). Což značně šetří spotřebu baterie. Toto propojení navíc přináší nejenom bezdrátové sdílení fotografií, ale také update informací o poloze, pokud je na chytrém zařízení zapnuté GPS.
Dalšího výrazného posunu se dočkala baterie, jejíž výdrž vzrostla ze 700 na 1200 snímků, měřeno podle mezinárodního standardu CIPA. To už z nové zrcadlovky dělá celkem zajímavého společníka na tůry v končinách, kde nemá fotograf přístup k elektrické energii. V tomto směru má zrcadlovka i poměrně zajímavé rozměry a váhu a celkově spadá spíše do třídy kompaktnějších DSLR.

Co se týče základních parametrů tak jde v podstatě o moderní digitální zrcadlovku, která svého majitele nebude brzdit při běžném rodinném fotografování. Ve spojení s nějakým pevným objektivem, může zastávat i funkci pracovního nástroje například při reportážích, dokumentech, nebo produktové fotografii. Samozřejmě ho ale obrazově nelze srovnávat s profesionální technikou, která je ale také o několik řádů dražší.

Obrazový snímač DX (APS-C) disponuje rozlišení 24 Megapixelů, což je dostatečné množství i pro potřeby větších tisků jako je A4, nebo A3 a to v plné tiskové kvalitě. Ze snímače byl navíc odstraněn low-pass filtru, což by mělo zaručovat ostřejší a prokreslenější záběry s více detaily. Tak jako každá současná zrcadlovka nabízí možnost ukládat fotografie ve formátu JPEG, nebo RAW, byť je ve 12 bitové barevné hloubce.

Autofokusový systém Multi-CAM 1000, který je vybaven 11 ostřícími body je plně kompatibilní s objektivy řady AF-S G a E a i s novou řadou AF-P, která je osazena krokovými motory, které jsou plynulejší při natáčení videa.

To umí Nikon D3400 zaznamenávat ve Full HD
(1920 × 1080 px) rozlišení, se snímkovou frekvencí 60p. Video je ukládáno ve formátu MOV s kodekem H.264/MPEG-4 AVC.

Kromě standardní automatických a přednastavených scénických režimu má novinka také režim fotografických efektů, ve kterých naleznete například simulaci dětského fotoaparátu, fotografické ilustrace, živých barev, pop artu, efekt miniatury, high-key a low-key, nebo imitace nočního vidění.

Kromě těchto zábavných filtrů lze zapnout také vzdělávací režim průvodce GUIDE, který uživatele provede kompletním nastavením a funkcemi fotoaparátu.


Pokročilejší fotografové se nemusí bát, že by chyběli manuální a polo manuální režimy P, S, A, M. Přístroj je vybaven jak programovou automatikou, tak preferencí clony a času a samozřejmě plně manuálním režimem.

Co se expozičních hodnot týče, tak nabízí Nikon D3400 standardní rozsahy času v rozmezí 30s – 1/4000s. Citlivost ISO lze nastavit až do hodnoty 25 600, což je na amatérský fotoaparát velmi slušné. Navíc mají vysoké hodnoty citlivosti velmi dobrý odstup od šumu, takže už dávno neplatí, že je ISO použitelné maximálně do hodnot 400. Přístroj zvládne bez problémů i ISO 3200, nebo 6400 a pro dokumentární účely, lze použít i krajní hodnoty citlivosti. Tam už se sice nějaký šum objeví, ale má poměrně slušnou charakteristiku a netrpí na barevné mapy a rastry.
Korekce expozice se stejně jako u profi přístrojů pohybuje v rozmezí +/- 5EV.


Velmi příjemnou funkcí je také automatická citlivost ISO, kdy si navíc můžete omezit maximální hodnotu citlivosti, nejdelší čas závěrky a to dokonce i v plně manuálním režimu. Krom toho na rozdíl od konkurence lze v manuálním režimu při automatické citlivosti hýbat s korekcí expozice. Tato funkce se mi u pokročilejších modelů skvěle osvědčila například při fotografování koncertů, divadla, sportu, nebo i rodinných momentek, kdy se mění světelné podmínky a fotograf nemá čas při každé změně štelovat ISO.

Drobným zklamáním může být pro někoho absence wi-fi a konektoru na externí mikrofon. Je ale zřejmé, že kdo chce od zrcadlovky víc musí si připlatit a obě funkce naleznete v pokročilejších modelových řadách.Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Jak používat nástroj pro porovnání obrazové kvality?

V náhledech pod hlavní fotografií si můžete vybrat z modelů fotoaparátů, ke kterým máme srovnávací fotografie dostupné. Vzájemně porovnat můžete až 4 fotoaparáty. Posouváním levého horního náhledu si pak volíte výřez v rámci fotografie, na kterém lze srovnat kvalitu vyfoceného objektu. Tento výřez si můžete posouvat taktéž přesouváním obdélníkového výřezu v rámci velké fotografie.

Popis a parametry

Popis a parametry

Nikon D3400 je nová základní zrcadlovka vhodná pro nové objektivy AF-P vybavenými krokovým motorkem AF pro tišší a rychlejší ostření. Tyto objektivy jsou vhodné i pro natáčení videa a plně s nimi spolupracují pouze modely D3300, D5300, D5500 a nyní D3400. Nikon D 3400 je vybaven Bluetooth modulem pro snadné spárování s chytrým zařízením a lze tak snímky rovnou sdílet. Díky optimalizaci výdeje energie D3400 zvládne na jedno nabití pořídit až 1200 snímků, což je o 500 více než u předchozího modelu D3300.

SDÍLEJTE OKAMŽITĚ SNÍMKY S VYUŽITÍM FUNKCE SNAPBRIDGE¹: TRVALÉHO PROPOJENÍ FOTOAPARÁTU S CHYTRÝM ZAŘÍZENÍM

Obohaťte svou přítomnost na sociálních sítích za pouhé sekundy snímky v kvalitě digitálních jednookých zrcadlovek! Převratná funkce Nikon SnapBridge využívá technologii Bluetooth® low energy (BLE)² pro trvalé nízkoenergetické spojení fotoaparátu D3400 a chytrého telefonu nebo tabletu. Propojení fotoaparátu s chytrým zařízením je snadné. Jakmile je jednou provedeno, zůstává vždy aktivní. Fotoaparát je schopen synchronizovat snímky s chytrým zařízením během fotografování bez ohledu na to, kde se nacházíte, a bez nutnosti pokaždé znovu navazovat spojení. Nemusíte mít obavy z vybíjení baterie fotoaparátu a můžete pokračovat v používání chytrého zařízení bez přerušení. Funkce SnapBridge pracuje na pozadí a provádí přenos snímků. Stačí jen uchopit chytré zařízení a vaše snímky již jsou zde: snímky synchronizované během fotografování jsou automaticky převzorkovány na menší velikost pro snadné prohlížení a rychlý přenos na sociální média. Fotoaparát je schopen synchronizovat snímky s chytrým zařízením i v době, kdy se nachází v režimu spánku. Zobrazovací výkon fotoaparátu D3400 vám umožní vytvářet obsah, kterého se vaši příznivci nebudou moci nabažit. Funkce SnapBridge umožňuje tento obsah sdílet v libovolném okamžiku.

LEPŠÍ SNÍMKY VE VŠECH SITUACÍCH: MALÁ DIGITÁLNÍ JEDNOOKÁ ZRCADLOVKA PRO LIBOVOLNÉ SNÍMACÍ PODMÍNKY

Lehký fotoaparát D3400, který je dostatečně kompaktní pro snadné přenášení, je brilantním fotoaparátem pro tvorbu nezapomenutelných snímků a videosekvencí ve vysokém rozlišení. Přístroj nabízí dlouhodobý provoz a díky konstrukci s nízkou spotřebou energie a baterii s vysokou kapacitou umožňuje pořídit až 1 200 snímků na jedno nabití³. Rozměrný 7,5cm (3˝) monitor LCD s vysokým rozlišením umožňuje vytvářet kompozice snímků, kontrolovat výsledky a aplikovat speciální efekty, přičemž vždy poskytuje brilantní zobrazení. A na každém místě máte k dispozici zabudovaný Režim průvodce, který nabízí v případě potřeby asistenci krok za krokem. Pokud jste nováčky v oblasti fotografování digitálními jednookými zrcadlovkami nebo se chcete naučit více, Režim průvodce je ideálním asistentem: tento režim vám stejně jako odborný poradce ukáže, jak přesně přizpůsobit nastavení fotoaparátu, abyste dosáhli vynikajících snímků a videosekvencí.

VÝHODA DIGITÁLNÍ JEDNOOKÉ ZRCADLOVKY NIKON: PŘESNOST A KRÁSA

Pouze když použijete digitální jednookou zrcadlovku Nikon, získáte rychlost, přesnost a ovládání dostačující k zcela snadnému pořízení výjimečně brilantních snímků. Bez ohledu na to, jestli fotografujete blízké nebo vzdálené objekty, zaostří perfektní systém automatického zaostřování (AF) vždy rychle fotografovaný objekt a udržuje jej zaostřený. Po zahájení akce může fotoaparát D3400 fotografovat rychlou frekvencí 5 sn./s a zachytit tak pět vynikajících snímků každou sekundu. Legendární objektivy NIKKOR konzistentně produkují snímky, které vynikají barvami a brilancí. A proslavená ergonomie výrobků Nikon zaručuje snadnou dostupnost klíčových ovládacích prvků. Díky optickému hledáčku fotoaparátu je tvorba kompozice snímků mnohem příjemnější než při fotografování chytrým telefonem nebo kompaktním fotoaparátem. Toto je skutečná fotografie: přiložíte oko k hledáčku a vidíte brilantní aktuální záběr objektivu. Obraz v hledáčku není narušován dopadajícím slunečním světlem ani jinými rušivými prvky, takže se můžete soustředit na fotografovaný objekt. Fotografování s využitím hledáčku rovněž znamená, že získáte stabilní držení fotoaparátu a dosáhnete stabilnějších snímků, zejména při fotografování vzdálených objektů dlouhým teleobjektivem.

SKVĚLÉ KINEMATOGRAFICKÉ ZÁŽITKY: FULL HD VIDEOSEKVENCE

S fotoaparátem D3400 je pořizování statických snímků pouhou polovinou zábavy. Máte-li příležitost k záznamu videosekvencí, umožní vám funkce D-Movie fotoaparátu zaznamenávat plynulé videosekvence Full HD s jemnými detaily snímací frekvencí až 50p/60p. Kontinuální zaostřování zaručuje perfektně ostrou stopáž rychlých akcí. A navíc můžete díky širokému rozsahu citlivostí ISO fotoaparátu snadno filmovat pouliční scény v noci nebo zaznamenávat zábavné situace na společenských setkáních v interiérech. Pokud chcete přidat záznamům více dramatičnosti, umožní vám široká nabídka objektivů Nikon DX NIKKOR snadno produkovat kinematograficky působící videosekvence, které vám bude závidět každý, komu je ukážete. Při fotografování vysoce světelnými objektivy DX NIKKOR s pevnou ohniskovou vzdáleností, jako je AF-S DX NIKKOR 35 mm f/1,8G, máte možnost zvýraznit zabíraný objekt na krásně rozmazaném pozadí. Objektiv AF-P DX NIKKOR 18–55 mm dodávaný v sadách s fotoaparátem vám umožní zaznamenat stopáž videosekvencí prakticky bez jakýchkoli provozních zvuků fotoaparátu.

BUĎTE TVOŘIVÍ: ZABUDOVANÉ SPECIÁLNÍ EFEKTY A PŘEDVOLBY PICTURE CONTROL

Fotoaparát D3400 je dobře vybavený na to, aby vás podpořil v tvůrčí činnosti. Deset různých efektů vestavěných ve fotoaparátu umožňuje snadno pořizovat snímky s dotykem tvůrčího ducha. Stačí jen vybrat požadovaný efekt a aplikovat jej ještě před expozicí. Menu retušování fotoaparátu poskytuje maximální svobodu s efekty dodávajícími atmosféru již pořízeným snímkům. A mezi pokročilejšími možnostmi jsou k dispozici předvolby Picture Control, pomocí kterých jemně doladíte nastavení, jako je kontrast a sytost barev, pro získání snímků s požadovaným vzhledem přímo ve fotoaparátu. Pořízené snímky můžete přímo na místě rovněž oříznout jednoduchým stisknutím tlačítka „i“ během použití funkce zvětšení výřezu snímku. A propojitelnost fotoaparátu pomocí funkce SnapBridge umožňuje využívat výhod chytrých telefonů nebo tabletů pro pokračování v tvůrčím procesu. S bezproblémovou synchronizací fotoaparátu můžete snáze než doposud kontrolovat svou tvorbu na chytrém zařízení nebo upravovat snímky dále ve své oblíbené aplikaci.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)
Podle použití Pro začátečníky

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 24,2 Mpx
Rozlišení fotografií 6000x4000
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 23,6 x 15,6

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXPEED 4

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F (AF-P kompatibilní)
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Počet AF bodů 11
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 25600

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 5 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2, Programovatelná, 5
Scénické režimy Předvolby Standardní, Neutrální, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina; možnost modifikace parametrů zvolené předvolby Picture Control. Motivové programy (portrét; krajina; děti; sporty; makro; noční portrét); režimy se speciálními efekty (noční vidění
Panorama Ano
HDR Ano

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 95 %
Zvětšení hledáčku 0,85 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 921000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ne
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/200
Korekce zábleskové expozice ± 3 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, MPEG-4, RAW
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Časosběrné snímání Ne
Integrovaný GPS Ne
Video formát MPEG-4, AVC/H.264
Stereo zvuk Ne

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Bezdrátová
Wi-Fi Ne
Výdrž baterie (sn.) 1200 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně Ano
Rozhraní USB 2.0, HDMI
Typ akumulátoru EN-EL14a
Způsoby napájení Akumulátor
LAN Ne

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 124 x 98 x 76
Hmotnost 395 g
Barva černá, červená
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Příslušenství v balení Dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL14a (s krytkou kontaktů), nabíječka baterií MH-24, gumová očnice DK-25, krytka těla BF-1B, popruh AN-DC3
Značka Nikon

Zobrazit popis a parametry