Recenze Nikon D5100

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 05. 04. 2011

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • vysoké rozlišení 16,2 Mpx
 • ISO 100 - 25.600
 • sériové snímání 100 snímků jpeg / 16 RAW
 • FULL HD video 1920 × 1080p 30/25/24 fps
 • Výklopný LCD 3.0 (920.000px)
 • režim HDR
 • 6 uměleckých efektů
 • podpora karet SD, SDHC, SDXC, Eye-Fi
 • váha a velikost
 • životnost závěrky minimálně 100.000 cyklů

Co se nám nelíbí

 • pokrytí hledáčku 95%
 • nemá motor autofokusu (využívá ten v objektivech)
 • plastové tělo

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Nikon D5100 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon D5100 tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Nikon D5100 tělo

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Nikon D5100 tělo

Představení Nikon D5100 tělo

Nová digitální zrcadlovka Nikon D5100 je výrobcem řazena do kategorie fotoaparátů pro náročnější amatéry. To samozřejmě potvrzují funkce, technické parametry, ale i obrazová kvalita. Na první pohled připomíná spíše nižší modelovou řadu Nikon D3000/D3100, zdaní, ale v tomto případě klame. Daleko blíže má k vyššímu modelu Nikon D7000. Oba fotoaparáty totiž využívají stejný snímač CMOS s rozlišením 16,2Mpx a stejný procesor Expeed 2. K největším přednostem fotoaparátu patří velký LCD s vysokým rozlišením a možností vyklápění a otáčení. Rozšířena byla také citlivost ISO 100 - 25.600. Přístroj dokáže natáčet videosekvence v délce 20 minut a rozlišení FULL HD 1920 × 1080p 30/25/24. Pro kreativnější fotografy je kromě plně manuálního ovládání připraveno také 6 uměleckých efektů, ke kterým patří například efekt miniatury, Low Key, High Key nebo selektivní barvy. V poměru cena / výkon bude tento fotoaparát patřit zcela určitě ke šlágrům letošní sezóny. Závěrem lze říci, že bude jistě dělat čest svému předchůdci a možná si můžeme shrknout pár základních rozdílů mezi těmito modely. Všechny výhody samozřejmě hovoří pro tuto žhavou novinku.

 

Nikon D5100 x Nikon D5000

 • rozlišení: 16,2 Mpx x 12,3Mpx
 • ISO: 25.600 x 6.400
 • sekvence: 100 x 63 snímků - jpeg a 16 x 11 snímků RAW
 • velikost LCD: 3.0" x 2.7"
 • rozlišení LCD: 921.000 x 230.000
 • vyklápění LCD: do strany x dolu
 • procesor: Expeed 2 x Expeed
 • převodník 14 bit x 12 bit
 • váha: 510g x 560g

 

Megapixel videorecenze Nikon D5100 tělo

Megapixel videorecenze Nikon D5100 tělo

Hodnocení zákazníků (7)

Hodnocení zákazníků (7)

4.6667

Ověřený zákazník
Veronika Hadrabová, 07.10.2015

5

Po přechodu z Nikonu D60 jsem naprosto spokojen.Hodně režimů focení,fotky jsou super i na vyšší iso, i iso 2000 je koukatelné.Fotil jsem třeba našeho kocoura doma při horším dením světle a i na iso 1600 byla fotka čistá bez nakého šumu.To bych u d60ky nedal :o).Noční focení jsem zatím nezkoušel ale věřím že bude určitě lepší než u d60.Výklopný display velká výhoda při focení ze země a podobně.Dobrá výdrž baterie.Celkově se kvalita vyfocených fotek o dost zlepšila (používám set 18-55 a 55-300).Fotky mne přijdou ostřejší a je mín šumu.Funkce D-light perfektní a odšumování jsem zatím moc nevyužíval.Má i HDR. Rychlost a tichost snímaní oproti d60. Jsem velice spokojen a vzhledem k mým omezenym finančním možnostem jsem chybu neudělal.Viz tento odkaz a mé první perly.<a href="http://www.photoserver.eu/galerie_autor.php?autor_id=1011743" rel="nofollow">http://www.photoserver.eu/galerie_autor.php?autor_id=1011743</a>

Ověřený zákazník
Petr Hlavatý, 03.09.2014

5

Na svou třídu, cenu a s 18-105kou to je perfektní univerzál.

Ověřený zákazník
Václav Kotál, 24.01.2013

5

Velmi dobrý fotoaparát doporučuji .

Ověřený zákazník
Pavel Horák, 10.07.2012

5

Jako amater maximalni spokojenost, jednoduche ovladani, mohu jen doporucit. Delsi doda dodani, pry zpusobena vypadkem vyroby v Asii, jednani Megapixelu ferove, bez problemu.

Ověřený zákazník
Vladimir Matoušek, 14.05.2012

4

Velmi dobré tělo vzhledem k cenové relaci.S ohledem na bohaté zkušenosti s D5000 je D5100 dokonalejší svým vybavením funkcemi a hlavně českým menu.Velmi dobrý přístroj pro náročné amatéry.Trochu mi vadí s ohledem na bezpočnost přístroje vyklápění obrazovky do boku.

Ověřený zákazník
Jíří Krákora, 18.04.2012

4

Asi nejlepší poměr cena k výkonu ve své kategorii. Všechny automatické funkce jsou bezvadné. Za nevýhodu považuji velmi malý grip, rozmístění a počet ovládacích tlačítek na něm. (A to myslím, že mezi uživateli budu patřit k těm s menšíma rukama.) Trochu to brzdí ovládání těch ne zcela automatických funkcí. Na druhou stranu je to přístroj pro amatéry a na ovládání si lze docela rychle zvyknout.

Ověřený zákazník
Pavla Roupcová, 17.04.2012

5

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Jak používat nástroj pro porovnání obrazové kvality?

V náhledech pod hlavní fotografií si můžete vybrat z modelů fotoaparátů, ke kterým máme srovnávací fotografie dostupné. Vzájemně porovnat můžete až 4 fotoaparáty. Posouváním levého horního náhledu si pak volíte výřez v rámci fotografie, na kterém lze srovnat kvalitu vyfoceného objektu. Tento výřez si můžete posouvat taktéž přesouváním obdélníkového výřezu v rámci velké fotografie.

Popis a parametry

Popis a parametry

Poukaz na 4x čištění snímacího čipu v hodnotě 2 000 Kč zdarma! Vynikající jednooká zrcadlovka formátu DX vybavená množstvím tvůrčích funkcí. Přístroj nabízí obrazový snímač CMOS s 16,2 milionů pixelů, výklopný a otočný LCD monitor, funkci D-Movie, funkci HDR, Speciální efekty, citlivosti ISO 100–6400 (v rozšířeném režimu 25600) a 11bodový AF systém. Perfektní prostředek pro stimulaci vaší tvořivosti.

Nikon D5100

Obrazový snímač CMOS formátu DX s 16,2 milionů pixelů:

nabízí živé snímky s výraznými barvami, nízkou úrovní šumu a jemnou tonální gradací.

Vysoká citlivost k působení světla (ISO 100-6400)

s možností dalšího manuálního zvýšení až na hodnotu ISO 25 600 pomocí nastavení Hi2. Umožňuje použít kratší časy závěrky pro snímky s jemnými detaily a minimálním šumem při fotografování rychle se pohybujících objektů a při fotografování za nízké hladiny osvětlení. Možnost automatické regulace citlivosti ISO.

Obvod pro zpracování obrazu EXPEED 2:

optimalizuje veškeré funkce fotoaparátu pro dosažení vyšší výkonnosti a maximální kvality obrazu.

7,5cm (3") výklopný a otočný LCD monitor s širokým pozorovacím úhlem a 921 000 pixely:

umožňuje pořizovat jedinečné záznamy z libovolných úhlů. Boční mechanismus otevírání usnadňuje pořizování autoportrétů a použití stativu.

Videoklipy D-Movie - v rozlišení Full HD 1080p:

samostatné tlačítko záznamu videosekvence vpravo od tlačítka spouště usnadňuje stabilní držení fotoaparátu při přepínání mezi záznamem statických snímků a videosekvencí. Zaostřovací režim AF-F udržuje vše zaostřené a nastavitelný monitor fotoaparátu a režim speciálních efektů umožňují pořízení jedinečných snímků. Fotoaparát podporuje použití externího mikrofonu a nabízí snímací frekvence 30p, 25p a 24p.

Živý náhled s automatickou volbou motivových programů:

usnadňuje určení výřezu snímků na výklopném a otočném LCD monitoru. Automatická volba motivových programů vybírá nejvhodnější motivový program pro fotografovaný motiv. Režim využívá snadno volitelné zaostřovací režimy včetně režimu Zaostřování s detekcí tváří, který detekuje a sleduje tváře osob v záběru.
Řezavě ostrý 11bodový systém automatického zaostřování: nabízí rychlé a přesné automatické zaostřování ve stěžejních oblastech obrazového pole. Čtyři režimy činnosti zaostřovacích polí včetně režimu 3D sledování objektu poskytují ostré výsledky bez ohledu na to, jestli se fotografovaný objekt nachází mimo střed obrazu a/nebo se rychle či zcela nepředvídatelně pohybuje.

Sériové snímání frekvencí 4 obr./s:

umožňuje zachycovat rychle probíhající akce frekvencí 4 obr./s.

Speciální efekty:

umožňují pořizovat výrazné snímky a videosekvence s využitím speciálních efektů. Režim nabízí množství speciálních efektů včetně efektů Barevná skica, Efekt miniatury a Noční vidění, a efektu Selektivní barva, který umožňuje zvýraznit až tři vybrané barvy a převést ostatní barvy snímku na monochromatické.

Motivové programy

automaticky upravují nastavení fotoaparátu včetně předvoleb Picture Control a funkce Active D-Lighting a řeší tak obtížné fotografické situace s optimálními výsledky. Pro přístup k nejběžnějším motivovým programům stačí jednoduše otočit volič expozičních režimů do polohy SCENE. Na monitoru se zobrazují vzorové snímky jako pomůcka pro výběr vhodného motivového programu.

Režim Vysoký dynamický rozsah (HDR):

nabízí výjimečně detailní snímky vysoce kontrastních motivů. Přístroj při každém stisknutí tlačítka spouště pořídí dva snímky, z nichž vytvoří jediný snímek s extrémně velkým dynamickým rozsahem, nízkou úrovní šumu a bohatou barevnou gradací.

Rozsáhlé Menu retušování:

umožňuje upravovat a vylepšovat snímky a videosekvence přímo ve fotoaparátu. Menu nabízí široké spektrum efektů a filtrů, mezi které patří funkce Korekce perspektivy, Změkčovací filtr a funkce Omalovánky transformující snímky v perokresby.

Zabudovaný duální systém redukce prachu:

jednotka čištění obrazového snímače a systém kontroly toku vzduchu v zrcadlovém boxu fotoaparátu udržují prach mimo obrazový snímač a zaručují tak čisté snímky bez skvrn.

Kompatibilita s televizory HDTV:

fotoaparát je vybaven vestavěným konektorem HDMI s podporou standardu HDMI-CEC, takže jej lze připojit k libovolnému televizoru HDTV a pohodlně sledovat snímky a videosekvence a ovládat jejich přehrávání pomocí dálkového ovladače televizoru.

Infračervený přijímač na přední a zadní straně:

pomáhá předcházet neostrým snímkům při pořizování makrosnímků a autoportrétů.

Stereofonní zvuk:

volitelný stereofonní mikrofon Nikon ME-1 konstruovaný speciálně pro digitální jednooké zrcadlovky umožňuje zaznamenávat videosekvence včetně vysoce kvalitního stereofonního zvuku bez zaznamenání hluku automatického zaostřování. Mikrofon se dodává včetně ochrany proti větru a měkkého pouzdra.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)
Podle použití Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 16,2 Mpx
Rozlišení fotografií 4928x3264, 3696x2448, 2464x1632
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 23,6 x 15,7

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXPEED 2

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 25600

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka
Minimální životnost závěrky 100000 cyklů
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 4 sn./s
Prodleva samospouště 10, 20, 2
Scénické režimy Portrét, Krajina, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sporty, Interiér, Svíčka, Autoportrét, Západ slunce, Ohňostroj, Kuchyně, Dokumenty, Pláž a sníh, Mazlíček
HDR Ano

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 95 %
Dioptrická korekce -1,7 až +0,5
Zvětšení hledáčku 0,78 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 921000
Živý náhled (Live View) Ano
Výklopný displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/200
Korekce zábleskové expozice - 3 EV až + 1 EV po 1/2 EV, - 3 EV až + 1 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, MPEG-4, RAW
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát H.264
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová, Bezdrátová
Výdrž baterie (sn.) 660 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně Ano
Rozhraní USB, HDMI, AV
Typ akumulátoru EN-EL14
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Plast
Rozměry v mm 128 x 97 x 79
Hmotnost 510 g
Barva černá

Ostatní

Číslo produktu VBA310AE
Příslušenství v balení Dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL14 (s krytkou kontaktů), nabíječka baterií MH-24, popruh AN-DC3, A/V kabel EG-CP14, kabel USB UC-E6, krytka okuláru hledáčku DK-5, krytka sáněk pro upevnění příslušenství BS-1, gumová očnice DK-20, krytka těla BF-1B,
Značka Nikon

Externí blesk

Směrné číslo 13

Zobrazit popis a parametry