Recenze Nikon D5500 tělo

Zpět na detail

Luděk Bouška

Recenzoval:
Luděk Bouška Další recenze

Hodnocení
Megapixelu:
88 %

Hodnoceni
zakazniků:
5 z 5

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 24 Mpx
 • velmi dobrá kvalita snímků i při slabém světle
 • přesné měření expozice
 • 39 ostřících bodů
 • Full HD video se stereo zvukem
 • výklopný dotykový displej s vysokým rozlišením
 • sériové snímání 5 sn/s
 • HDR režim
 • vestavěný WiFi modul

Co se nám nelíbí

 • díky rozlišení vysoké nároky na kvalitu objektivů
 • nemá vysokorychlostní synchronizaci s bleskem

Nahoru

Získaná ocenenění Nikon D5500 těloCo to je?

 • EISA

  EISA

  Ocenění EISA je udělováno od roku 1982 organizací 50 specializovaných magazínů, které se zabývají technickými novinkami. Tuto prestižní cenu mohou každoročně získat špičkové produkty v rámci několika produktových kategorií mimo jiné i fotoaparáty a objektivy.

 • TIPA 2015

  TIPA 2015

  Organizace TIPA (Technical Image Press Association) představuje uskupení odborných foto a video časopisů  po celém světě. Skládá se z 28 prestižních foto a video časopisů z 15 zemí na všech 5 kontinentech. Je partnerem organizace CJPC (Camera Journal Press Club), která představuje skupinu 11 nejlepších fotografických časopisů v Japonsku.
  Ocenění TIPA Awards představuje nejprestižní ocenění produktu z oblasti fotografie a videa na tomto trhu. Všechny produkty a všechny reklamy s produkty takto oceněnými nesou logo TIPA Awards, kdy toto logo představuje záruku kvality.

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Nikon D5500 tělo od členů naší Galerie

Přejít do Galerie

Snímky zachycené s pomocí Nikon D5500 tělo

Nahoru

Ukázkové video z Nikon D5500 tělo

Nahoru

Představení Nikon D5500 tělo

Nová digitální zrcadlovka Nikon D5500 je řazena do kategorie fotoaparátů pro náročnější amatéry. To potvrzují nejen funkce, ale i samotná konstrukce přístroje. Je to už pátá generace modelové řady zrcadlovek Nikon s označením D5xxx, ovšem nejedná se o žádné revoluční změny. Oproti předchozímu modelu D5300 se mírně změnil design a přibyl dotykový displej, naopak chybí GPS. Ale výrazně se zlepšil obrazový výstup.

Obrazová kvalita

Za kvalitu fotek je zodpovědný především snímač, ale samozřejmě i obrazový procesor. Snímač má rozlišení 24 Mpx a tak jako u předchůdce nemá low-pass filtr. To znamená, že ostrost snímků je při použití vhodných objektivů a s vypnutou redukcí šumu opravdu velice dobrá. Ovšem zapnutá redukce šumu (hlavně při vyšších citlivostech) se na kvalitě kresby bohužel dost podepisuje.

Jaké můžete očekávat výsledky, o tom se nejlépe přesvědčíte na ukázkových snímcích. Upřímně musím uznat, že jsem byl mile překvapen, hlavně při nastavení vyšších citlivostí jsem čekal daleko horší výsledky. Citlivost ISO 6400 je naprosto bez obav použitelná. Tedy až na tu zmíněnou redukci šumu, která sice šum velice účinně potlačí, ale zase zhoršuje kresbu.

Při nízkých citlivostech je kvalita fotek vynikající, těžko něco vytknout. Hodně se mi líbil dynamický rozsah, který podporuje i funkce Active D-lighting. Dokonce máte k dispozici i režim HDR, takže zachycení scén se skutečně velkým rozsahem jasů, je úplně bez problémů.

V porovnání s ostatními zrcadlovkami Nikon s podobnými parametry ale fotí D5500 výrazně lépe i přes to, že s některými z nich má stejný procesor. Jak si můžete ověřit v Nástroji na porovnání obrazové kvality, je kvalita fotek skutečně o mnoho lepší. Nejen věrnost barev, ale dokonce i ostrost (snímky testovací scény byly pořízeny stejným objektivem - myšleno stejným kusem). Nastavení všech testovaných fotoaparátů je samozřejmě také naprosto stejné.

Jediné, na co je třeba si dát pozor, je výběr vhodného objektivu. U těch méně kvalitních totiž moc nepotěší horší ostrost při velkém zvětšení. Snímače s menším rozlišením totiž nejsou na kvalitu objektivů tak "háklivé", takže si třeba zrovna trochu horší ostrosti vlastně vůbec nemůžete všimnout, protože ji takový snímač není schopen odhalit. Některé snímky jsem fotil se setovým objektivem Nikon 18-140mm a při maximálním zvětšení není kresba žádný zázrak. Ale s výkonnějšími objektivy je to daleko lepší.

Konstrukce a zpracování

Zpracování je prakticky totožné s předchozími modely. Ale změnil se otočný volič, který je nyní umístěn přímo na povrchu horní strany těla. Konstruktéři také velice dobře přepracovali grip, takže i když je celé tělo menší, připadá mi, že se daleko lépe drží.

Za velmi praktickou novinku ale pokládám dotykový displej s jehož pomocí je ovládání a prohlížení fotek zase o něco příjemnější a rychlejší.

Tělo je také vyrobeno z tvrzeného plastu a působí solidním dojmem. Daní za relativně nižší cenu přístroje je třeba hledáček, který je v porovnání s konkurenty sice srovnatelný, ale jeho zrcadlová konstrukce nesnese srovnání s hledáčky s pentagonálním hranolem z optického skla. Takový má třeba Nikon D7100 a je v něm prostě lépe vidět, je větší a jasnější.

Hledáček u D5500 zobrazuje cca 95% obrazového pole a uvidíte v něm všechny důležité údaje potřebné při focení. Uvidíme v něm také celkem 39 zaostřovacích bodů, z nichž prostředních 9 je křížových.

Moc se mi líbí vestavěný WiFi modul. Díky němu je možno sdílet fotky na tablet nebo chytrý telefon, ale jeho prostřednictvím můžeme přístroj také dálkově ovládat. Spárování proběhlo naprosto hladce, stačí jen nainstalovat aplikaci Nikon Wireless Mobile Utility a na fotoaparátu zapnout Wifi a je to.

Funkční výbava

Výbava nejrůznějšími funkcemi je bohatá, jak se u této kategorie fotoaparátů dá očekávat. Kreativní amatérský fotograf využije kromě scénických režimů i nejrůznější fotografické efekty, které je ale možno aplikovat i na videosekvence. To je vynikající, protože úpravy videa v počítači nejsou zase tak jednoduché.

Funkce D-Movie zaznamenává Full HD videosekvence s frekvencí 60, 50, 30, 25, 24 snímků za sekundu. Maximální doba záznamu je obvyklých cca 30 minut. Výhodou oproti konkurentům je vestavěný stereo mikrofon a samozřejmě i možnost připojení externího mikrofonu. U videa a samozřejmě i v režimu živého náhledu je nyní rychlejší ostření, ale s "klasickým ostřením" přes hledáček se to stále ještě nedá porovnat.

HDR, tedy fotografování snímků s vysokým dynamickým rozsahem jsem ocenil už kdysi u D5100 a osobně ho využívám velice často, pokud je v záběru příliš kontrastní scéna. Přístroj při každém stisknutí tlačítka spouště pořídí dva snímky, z nichž vytvoří jediný snímek s extrémně velkým dynamickým rozsahem, nízkou úrovní šumu a bohatou barevnou gradací. Funguje to skvěle, ale pro dosažení nejlepší kvality doporučuji použít stativ. Pokud tuto funkci kombinujete ještě s Active D-lighting (automaticky zachovává detaily ve stínech a světlech), výsledky jsou fantastické.

Nahoru

Megapixel videorecenze Nikon D5500 tělo

Nahoru

Hodnocení zákazníků

 • Ověřený zákazník
  Dalibor Vaigert, 11.05.2016
  5 z 5

 • Ověřený zákazník
  Jan Pala, 07.04.2016
  4 z 5

 • Ověřený zákazník
  Zdeněk Prejzek, 21.03.2016
  5 z 5

 • Zatím nemám ještě velké zkušenosti, ale zatím jsem velmi spokojen, jen kdyby cena chtěla být trochu rozumnější.

  Ověřený zákazník
  Aleš Houška, 28.12.2015
  5 z 5

 • Ověřený zákazník
  Adam Kahánek, 26.12.2015
  5 z 5

 • Ověřený zákazník
  Milan Samko, 06.05.2015
  5 z 5

Nahoru

Porovnání obrazové kvality

Jak používat nástroj pro porovnání obrazové kvality?

V náhledech pod hlavní fotografií si můžete vybrat z modelů fotoaparátů, ke kterým máme srovnávací fotografie dostupné. Vzájemně porovnat můžete až 4 fotoaparáty. Posouváním levého horního náhledu si pak volíte výřez v rámci fotografie, na kterém lze srovnat kvalitu vyfoceného objektu. Tento výřez si můžete posouvat taktéž přesouváním obdélníkového výřezu v rámci velké fotografie.

 • Nikon D5500 tělo

  Stáhnout fotku:

Nahoru

Parametry

Typ fotoaparátu
Typ fotoaparátu: Digitální zrcadlovka (DSLR)
Podle použití: Základní
 
Obrazový snímač
Formát snímače: APS-C
Rozlišení: 24,2 Mpx
Obrazový snímač: CMOS
Rozlišení fotografií: 6000x4000
Poměr stran snímku: 3:2
Automatické čištění snímače: Ano
Poměr stran snímače: 3:2
Stabilizátor snímače: Ne
Velikost snímače (mm): 23,5 x 15,6
 
Obrazový procesor
Typ obrazového procesoru: EXPEED 4
 
Objektiv
Crop faktor: 1,5 x
Typ bajonetu: Nikon F (AF-P kompatibilní)
 
Zaostřování
Počet AF bodů: 39
Pomocné světlo AF: Ano
 
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Bodové, Středové, Zónové
Blokování AE: Ano
ISO - minimální citlivost: 100
ISO - maximální citlivost: 25600
 
Závěrka
Typ závěrky: Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas: 30
Nejkratší expoziční čas: 1/4000
Bulb: Ano
 
Fotografování
Expoziční režimy: A (Av), Auto, M, P, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 5 sn./s
Prodleva samospouště: 10, 2, 20, 5
Scénické režimy: podzimní barvy,pláž,sníh,svíčka,dítě,západ slunce,jídlo,noční krajina, noční portrét, portrét, sport, speciální efekty
3D režim: Ne
HDR: Ano
Datové razítko: Ano
 
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy: Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace
 
Hledáček
Typ hledáčku: Optický
Pokrytí hledáčku: 95 %
Zvětšení hledáčku: 0,82 x
 
LCD
Velikost displeje: 3,2 "
Rozlišení displeje: 1037000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ano
Výklopný displej: Ano
 
Blesk
Vestavěný blesk: Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/200
Možnost připojení externího blesku: Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku: Ano
 
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Rozlišení videa: Full HD (1920×1080)
Časosběrné snímání: Ano
Video formát: H.264, MPEG-4
Snímková frekvence u videa: 60 sn./s
 
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Bezdrátová, Kabelová
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie (sn.): 820 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně: Ano
Rozhraní: HDMI, USB
Typ akumulátoru: EN-EL14, EN-EL14a
Způsoby napájení: Akumulátor
 
Fyzikální specifikace
Rozměry v mm: 124 x 97 x 70
Hmotnost: 420 g
 
Ostatní
Ocenění: EISA, TIPA 2015
Značka: Nikon
 
Hodnocení zboží
Celkové hodnocení: 88 %
Obrazová kvalita: 94 %
Konstrukce a zpracování: 85 %
Ovládání: 82 %
Funkční výbava: 87 %
Poměr cena/výkon: 90 %

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Hodnocení

Jakou používáme metodiku hodnocení?

Malý, ale šikovný. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat Nikon D5500. Konstrukce, nabídka funkcí a ovládání ho sice řadí mezi amatérské přístroje, ale kvalitou obrazu hravě strčí do kapsy i mnohem lépe vybavené konkurenty dokonce i z vlastní stáje. WiFi modul a dotykový displej dělají z tohoto malého a nenápadného foťáku téměř dokonalý přístroj dnešní doby. Určitě z něj budou nadšeni všichni, kdo své snímky rádi sdílí s přáteli, nechtějí nic slevit na jejich kvalitě a nechtějí se zatěžovat zbytečně velkou zrcadlovkou.

88 % Celkové hodnocení


Propadák - 0% Super - 100%

 • Obrazová kvalita: 94 z 100
 • Konstrukce a zpracování: 85 z 100
 • Ovládání: 82 z 100
 • Funkční výbava: 87 z 100
 • Poměr cena/výkon: 90 z 100

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Nikon D5500 tělo

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím