Recenze Nikon D7100

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 27. 03. 2013

Hodnocení

Hodnocení

Nikon D7100 je zrcadlovka určená pro náročné amatérské fotografy, kterým dokáže nabídnout doslova netušené možnosti. Díky rozlišení 24 Mpx a absenci low-pass filtru dosáhnete s D7100 skutečně vynikajících výsledků s prvotřídní ostrostí a zachycením detailů. Skvěle se tedy hodí jak pro krajináře nebo například fotografy architektury. Ale radovat se mohou i sportovní fotografové. Ti ocení jednak 51 bodový autofokus, rychlost 6 sn/s a také možnost fotit s 1,3x výřezem, čímž dojde ke zúžení záběru objektivu. Poměr ceny a výkonu je tedy velice vysoký a v případě, že z jakéhokoliv důvodu nechcete fullframe přístroj, je Nikon D7100 tou nejlepší zrcadlovkou s APS-C snímačem, jakou si momentálně můžete dopřát.

Celkové
hodnocení

88 %


Obrazová kvalita:

93 z 100

Konstrukce a zpracování:

85 z 100

Ovládání:

80 z 100

Funkční výbava:

92 z 100

Poměr cena/výkon:

90 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 24 Mpx
 • vynikající obrazová kvalita i při slabém světle
 • odstraněný low-pass filtr pro vyšší ostrost
 • přesné měření expozice
 • 51 ostřících bodů
 • Full HD video se stereo zvukem
 • displej s vysokým rozlišením
 • sériové snímání 6 sn/s
 • HDR režim
 • možnost připojení WiFi adaptéru
 • odolné tělo s kryty z hořčíkové slitiny

Co se nám nelíbí

 • díky rozlišení, vysoké nároky na kvalitu objektivů

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Nikon D7100 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon D7100 tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Nikon D7100 tělo

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Nikon D7100 tělo

Představení Nikon D7100 tělo

Digitální zrcadlovka Nikon D7100 je nástupcem velice populárního modelu Nikon D7000, se kterým má na první pohled skutečně hodně společného. Ale jen na ten první pohled. Při detailnějším zkoumání si můžete všimnout drobných rozdílů už na povrchu přístroje. Všechna hlavní vylepšení se samozřejmě ukrývají uvnitř a není jich málo. Ty úplně nejzásadnější jsou především nový snímač s rozlišením 24 Mpx, před kterým není použit low-pass filtr. Nový AF senzor s 51 zaostřovacími body je další velké plus.

Už jen tyto údaje svědčí o tom, že nový D7100 dokáže nabídnout skutečně mnoho i velice náročným fotografům, ať už se specializují na sport, nebo třeba na focení krajinek.

Hlavní rozdíly modelů D7000 a D7100:

 

Nikon D7000

Nikon D7100

rozlišení

16 Mpx

24 Mpx

 procesor        EXPEED 2         EXPEED 3

funkce HDR

Ne

Ano

 počet ostřících bodů           39 bodů          51 bodů
 loww-pass filtr před snímačem               Ano                Ne
 displej                3“               3,2“
 výřez (DX crop)                ne                ano

Obrazová kvalita

Za kvalitu fotek je zodpovědný především snímač, ale samozřejmě i obrazový procesor. Snímač má rozlišení 24 Mpx a velmi podobný už známe z nižšího modelu Nikon D3200, nebo o trochu výkonnějšího D5200. Tyto snímače jsou sice podobné, ale nikoliv totožné. To je také jeden z důvodů, proč není totožná ani kvalita fotek. Velký vliv má obrazový procesor EXPEED 3, který je jednak rychlejší, ale dovede si například lépe poradit se šumem při vysokých citlivostech.

Velmi zajímavou inovací je absence low-pass filtru. Tento filtr má na starosti odstraňování moiré při fotografování jemných pravidelných struktur (třeba proužky na košili, střešní krytina, jemné mřížky nebo sítě a podobně). Moiré se pak projevuje ve formě barevných skvrn nebo pruhů, které samozřejmě na fotografované předloze nejsou. Nevýhodou low-pass filtru je mírné zhoršení ostrosti fotek.

Odstraněním tohoto filtru bylo dosaženo lepší ostrosti fotek (nutno podotknout, že to není sice nijak zásadní, ale vidět to je). Nevím jak to konstruktéři v Nikonu udělali, ale i když jsem zkoušel fotit velice jemnou síťovanou strukturu fasády naší kancelářské budovy (ukázková fotka č. 10), moiré tam prostě není. To je skvělá zpráva především pro fotografy architektury, kteří se s pravidelnými strukturami setkávají velice často. Dobrá zpráva je to ale pro všechny ostatní, kteří si potrpí na co nejlepší ostrost fotek.

Jaké můžete očekávat výsledky, o tom se nejlépe přesvědčíte na ukázkových snímcích. Upřímně musím uznat, že jsem byl mile překvapen, hlavně při nastavení vyšších citlovostí jsem čekal daleko horší výsledky. Citlivost ISO 6400 jsem původně chtěl jen vyzkoušet "z nutnosti", ale jak můžete vidět na fotkách, je to myslím bez problémů použitelné. Dokonce jsem si vyzkoušel vyfotit srovnávací fotku s mým Nikonem D800 a u D7100 je šum jen skutečně o málo horší.

Při nízkých citlivostech je kvalita fotek vynikající, těžko něco vytknout. Hodně se mi líbil dynamický rozsah, který výborně podporuje i funkce Active D-lighting. Dokonce máte k dispozici i režim HDR, takže zachycení scén se skutečně velkým rozsahem jasů, je úplně bez problémů.

Jediné, na co je třeba si dát pozor, je výběr vhodného objektivu. U těch méně kvalitních totiž moc nepotěší horší ostrost při velkém zvětšení snímku. Snímače s menším rozlišením totiž nejsou na kvalitu objektivů tak "háklivé", takže si trochu horší ostrosti objektivu vlastně vůbec nemůžete všimnout, protože ji takový snímač vůbec není schopen odhalit.

Konstrukce a zpracování

Jak už jsem naznačil v úvodu,  v porovnání s D7000 na pohled moc rozdílů nenajdete. Je to jednak stereo mikrofon umístěný před sáňkami na připojení externího blesku a pak nepatrně změněné ovládání na zadní straně přístroje. Přibylo tlačítko „i“ pro snažší nastavování funkcí na zadním displeji. Ten se také změnil. Úhlopříčku má 3,2“ a rozlišení vzrostlo na cca 1 200 000 bodů. Je parádní, je na něm všechno skutečně pěkně vidět. Změnil se i displej uvnitř hledáčku, je lépe čitelný a změnila se barva podsvícení ze zelené na bílou.

Hledáček zůstal stejný, tedy s pentaprizmatickým hranolem a zobrazením 100% snímku, ale můžete v něm vidět hned dvě podstatná vylepšení. Tím prvním je 51 zaostřovacích bodů, na které jsme byli zvyklí třeba u D300s, nebo u profi modelů s FX snímačem. Zaostřovací senzor má také 15 křížových bodů a oproti zmíněným profi přístrojům zabírá znatelně větší plochu v hledáčku, což ocení především sportovní fotografové.

Ti pak využijí ještě další novinku a to možnost nastavení výřezu 1,3× z plochy snímače. Tahle „drobnost“ ještě o cca 30% zúží úhel záběru použitého objektivu, což je velké plus při použití teleobjektivů, kterým se tak jakoby prodlouží ohnisková vzdálenost.  Tento režim také umožňuje pracovat se snímací frekvencí až 7 obr./s a zaručuje automatické zaostřování ve větší ploše obrazového pole. Ostřící body se téměř dotýkají okrajů snímku. Samozřejmě dojde díky výřezu ke snížení na 15 Mpx, což je ale i tak stále víc, než dost.

Mnozí také  jistě ocení, že má také senzory na bezdrátové dálkové ovládání, ale i možnost připojení Wifi modulu WU-1a. Díky němu je možno sdílet fotky na tablet nebo chytrý telefon, ale jeho prostřednictvím můžeme přístroj také dálkově ovládat. Pomocí bezdrátového vysílače/přijímače WR-R10 a bezdrátového vysílače WR-T10 můžete bezdrátově ovládat spuštění závěrky, resp. můžete v kombinaci s dálkovým ovládáním WR-1 plně ovládat nastavení fotoaparátu.

Ovládání

Ovládací prvky i logika nastavování jednotlivých funkcí je téměř shodná s D7000. Došlo jen k minimálním změnám. Již zmíněné tlačítko „i“ a také ovladač režimů živého náhledu. Nyní je stejný, jako u výkonnějších modelů a umožňuje nastavit živý náhled ve dvou režimech: foto a video.

Funkční výbava

Výbava nejrůznějšími funkcemi je bohatá, jak se u této kategorie fotoaparátů dá očekávat. Kreativní amatérský fotograf využije kromě scénických režimů i nejrůznější fotografické efekty, které je ale možno aplikovat i na videosekvence. To je vynikající, protože úpravy videa v počítači nejsou zase tak jednoduché.

Funkce D-Movie zaznamenává Full HD videosekvence s frekvencí 60, 50, 30, 25, 24 snímků za sekundu. Maximální doba záznamu je obvyklých cca 30 minut. Výhodou oproti konkurentům je vestavěný stereo mikrofon a samozřejmě i možnost připojení externího mikrofonu.

Režim HDR, tedy fotografování snímků s vysokým dynamickým rozsahem jsem ocenil už u D5100 a osobně ho využívám velice často, pokud je v záběru příliš kontrastní scéna. Přístroj při každém stisknutí tlačítka spouště pořídí dva snímky, z nichž vytvoří jediný snímek s extrémně velkým dynamickým rozsahem, nízkou úrovní šumu a bohatou barevnou gradací. Funguje to skvěle, ale pro dosažení nejlepší kvality doporučuji použít stativ. Pokud tuto funkci kombinujete ještě s Active D-lighting (automaticky zachovává detaily ve stínech a světlech), výsledky jsou fantastické.

Vestavěný blesk má stále směrné číslo 12 (nic moc) a synchronizuje se až do 1/250s. Oproti nižším modelům je blesk (především externí) možno využívat i v režimu vysokorychlostní synchronizace, takže není problém blýskat i do daleko kratších časů – přirozeně s odpovídajícím snížením výkonu. Vestavěný blesk také můžete nastavit do režimu CMD, takže slouží jako řídící blesk pro ovládání externího systémového blesku umístěného mimo tělo přístroje. Tohle je jedna z hlavních výhod oproti zrcadlovkám nižší třídy, které tuto velmi praktickou funkci nenabízí.

Megapixel videorecenze Nikon D7100 tělo

Megapixel videorecenze Nikon D7100 tělo

Hodnocení zákazníků (14)

Hodnocení zákazníků (14)

4.9286

Splňuje všechna má očekávání, doporučuji

Ověřený zákazník
Andrea Dušková, 25.12.2016

5

Poměr cena výkon--- absolutní spokojenost

Ověřený zákazník
Adolft Titlbach, 15.12.2016

5

Spokojenost, zkusil jsem canon 70d a nikon 7100 pro mne vyhrává.

Ověřený zákazník
Vladimír Rybárik, 05.04.2016

5

Ověřený zákazník
Monika Korousová, 30.01.2016

5

Ověřený zákazník
Adam Zahrádka, 07.01.2016

5

super

Ověřený zákazník
Richard Jahnel, 25.12.2015

5

Ověřený zákazník
Miloš Zábrodský, 09.12.2014

4

Koupen pro manželku, jako náhrada za D80, pro mě velké překvapení, kam se technologie posunula (s D80 nelze srovnávat), velmi nízký šum i při vyšším ISO, v mnoha směrech šlape nepříjemně na paty mému FF D700. Po cca. tří týdenním testování nemám, co bych mu vytknul (velice nerad ho vždy manželce vracím) :).

Ověřený zákazník
Pavel Kalina, 03.12.2014

5

Hodně lidí říkalo že nejde o zrcadlovku, ale o objektiv, teď vím, že to není pravda. Jisto jistě jde hlavně o kvalitu skel, ale oproti mé předchozí D3200 dělá software D7100 rozhodně lepší fotky. Navíc je tu nepřeberné množství nastavení. Oceňuji hlavně množství bodů pro zaostřovaní a jeho režimy. Nikon D7100 předčil mé očekávání.

Ověřený zákazník
Jan Spívala, 28.11.2014

5

Ověřený zákazník
Josef Havlíček, 22.11.2014

5

Super tělo

Ověřený zákazník
Martin Kremla, 20.08.2014

5

Ověřený zákazník
Martin Bubal, 05.08.2014

5

Ověřený zákazník
Dušan Lošoth, 17.07.2014

5

Ověřený zákazník
Martin Hnátek, 17.04.2014

5

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Jak používat nástroj pro porovnání obrazové kvality?

V náhledech pod hlavní fotografií si můžete vybrat z modelů fotoaparátů, ke kterým máme srovnávací fotografie dostupné. Vzájemně porovnat můžete až 4 fotoaparáty. Posouváním levého horního náhledu si pak volíte výřez v rámci fotografie, na kterém lze srovnat kvalitu vyfoceného objektu. Tento výřez si můžete posouvat taktéž přesouváním obdélníkového výřezu v rámci velké fotografie.

Popis a parametry

Popis a parametry

Poukaz na 4x čištění snímacího čipu v hodnotě 2 000 Kč zdarma! Nikon D7100 je přímým nástupcem Nikon D7000, je vybaven CMOS snímačem formátu DX s 24,1 Mpx a procesorem EXPEED 3. Autofocus využívá 51 zaostřovacích polí včetně 15ti snímačů křížového typu. Další výhodou je 3,2" velký LDC displej s rozlišením 1 229Mpx.

24 megapixel CMOS

Obrazový snímač CMOS formátu DX s 24,1 milionů pixelů bez antialiasingového filtru: poskytuje extrémně ostrý obraz s nejjemnějšími detaily.

 • Citlivost ISO 100–6400 s možností dalšího zvýšení na ISO 25 600: zaručuje výjimečnou výkonnost za nízké hladiny osvětlení.

Výřez 1,3× z plochy obrazového snímače pro rozšíření možností formátu DX: nabízí účinek použití delších ohniskových vzdáleností, umožňuje pracovat se snímací frekvencí až 7 obr./s a zaručuje automatické zaostřování ve větší ploše obrazového pole.

EXPEED 3

Systém zpracování obrazu EXPEED 3: nabízí rychlý provoz, věrnou reprodukci živých barev a zlepšenou redukci šumu.

Automatické zaostřování profesionální úrovně: využívá 51 zaostřovacích polí včetně 15 snímačů křížového typu pro rychlé a přesné automatické zaostření.

Sériové snímání s frekvencí 6 obr./s: umožňuje zachycení i těch nejrychlejších akcí.

2016pixelový RGB snímač měření expozice se systémem detekce motivu: provádí vysoce přesná měření pro získání optimální expozice (AE), automatického zaostření (AF) a automatického vyvážení bílé barvy (AWB).

Plynulé video ve Full HD

Záznam Full HD videosekvencí D-Movie: pracuje ve formátu 1080 s frekvencí 60i/50i nebo 30p/25p/24p pro získání plynulých videosekvencí.

Výkonný hledáček: zobrazuje cca 100 % obrazového pole a nabízí zvětšení 0,94×.

Monitor LCD s vysokým rozlišením: 8cm/3,2“ monitor s cca 1 229 000 pixely a širokým pozorovacím úhlem.

Praktické přenosné provedení: výkonné vybavení v těle kompaktních rozměrů s hmotností pouhých 675 g.

 • Odolné tělo s kryty z hořčíkové slitiny: nárazuvzdorné a utěsněné proti prachu a klimatickým vlivům.

Dva sloty pro paměťové karty SD: umožňují postupný záznam snímků, zálohování nebo oddělený záznam snímků RAW a JPEG.

Snadno dostupné praktické funkce: zlepšené tlačítko ‘i’a možnost bodového vyvážení bílé barvy pro rychlé a přesné nastavení vyvážení bílé barvy v režimu živého náhledu.

Funkce Active D-Lighting (ADL): zachovává detaily ve světlech a stínech pro optimálně vyvážené snímky.

Vysoký dynamický rozsah (HDR): kombinuje dvě expozice na jediném snímku pro získání snímků kontrastních motivů s vysokou úrovní detailů.


Režim speciálních efektů: umožňuje vybírat a aplikovat efekty na statické snímky a videosekvence v režimu živého náhledu.

Bezdrátová propojitelnost: podpora bezdrátového mobilního adaptéru WU-1a.

Dálkové ovládání: pomocí bezdrátového vysílače/přijímače WR-R10 a bezdrátového vysílače WR-T10 můžete bezdrátově ovládat spuštění závěrky, resp. můžete v kombinaci s dálkovým ovládáním WR-1 plně ovládat nastavení fotoaparátu.

Objektivy NIKKOR: s vysoce oceňovanými objektivy NIKKOR plně využijete výhod obrazového snímače fotoaparátu s 24,1 milionů pixelů a režimem výřezu 1,3× při tvorbě výjimečných snímků a oceníte snadnou přenosnost objektivů formátu DX.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)
Podle použití Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 24,1 Mpx
Rozlišení fotografií 4800x3200, 3600x2024, 6000x4000, 3600x2400, 2992x2000, 2400x1600, 2992x1860, 2400x1344, 6000x3368, 4800x2696, 4494x3000
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 23,5 x 15,6

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXPEED 3

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F, Nikon F (AF-P kompatibilní)
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Počet AF bodů 51
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/2 EV, ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 25600

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 6 sn./s
Prodleva samospouště Programovatelná
Scénické režimy portrét; krajina; děti; sporty; makro; noční portrét; noční krajina; párty/interiér; pláž/sníh; západ slunce; úsvit/soumrak; portrét zvířat; světlo svíčky; kvetoucí příroda; podzimní barvy; jídlo
3D režim Ne
HDR Ano
Datové razítko Ne

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 100 %
Dioptrická korekce -2 až +1
Zvětšení hledáčku 0,94 x

LCD

Velikost displeje 3,2 "
Rozlišení displeje 1228800
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ne
Stavový displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/250
Korekce zábleskové expozice - 3 EV až + 1 EV po 1/2 EV, - 3 EV až + 1 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku Ano
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ne

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, MOV, MPEG-4, RAW
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Bracketing Ano
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát MPEG-4, AVC/H.264
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová, Bezdrátová
Wi-Fi Ne
Výdrž baterie (sn.) 950 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně Ano
Rozhraní USB, HDMI, výstup na sluchátka, vstup na mikrofon, AV
Typ akumulátoru EN-EL15
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík, Plast
Rozměry v mm 136 x 107 x 76
Hmotnost 675 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu VBA360AE
Příslušenství v balení Akumulátor EN-EL15, nabíječka MH-25, krytka hledáčku, popruh, usb kabel, gumová očnice, krytka těla, CD, manuál
Ocenění EISA, TIPA, DP Review - Gold award
Značka Nikon

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 88 %
Obrazová kvalita 93 %
Konstrukce a zpracování 85 %
Ovládání 80 %
Funkční výbava 92 %
Poměr cena/výkon 90 %

Ke stažení

Návod - Nikon D7100 (PDF)

Zobrazit popis a parametry

Doporučené příslušenství

Doporučené příslušenství

Všechno příslušenství