Recenze Nikon D80 tělo

MaComiX X

MaComiX X • 02. 08. 2006

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • výborný hledáček
 • vynikající obrazová kvalita
 • množství funkcí
 • velký a dobře čitelný LCD
 • 11 ostřících bodů
 • dobře padne do ruky

Co se nám nelíbí

 • synchronizace s bleskem max. 1/200 sec.

Představení Nikon D80 tělo

Představení Nikon D80 tělo

Na fotoaparát Nikon D80 jsme se podívali poněkud podrobněji, než je obvyklé, protože si to podle našeho názoru opravdu zaslouží. Nejdříve tedy poněkud obecně. Jedná se o nástupce velmi oblíbeného modelu D70s, který ve své kategorii obtížně hledal konkurenci. Vypadá to, že D80 je na tom stejně, po svém předchůdci zdědil spoustu dobrých vlastností a ještě přidal další. Má vynikající rozlišení 10 Mpx, vylepšený systém automatického ostření a 11 AF bodů, větší vyrovnávací paměť, větší a jasnější hledáček, zvětšený kvalitní displej, ale asi největší pokrok je v programovém vybavení, tedy ve funkcích.

Při pohledu do hledáčku nás nadchne jeho velikost a jas. Je stejný jako u D200 a jeho vlastnosti jsou dány použitím pentagonálního hranolu. Ovládání je velmi podobné jako u 70s, má stejně řešené menu, které je ovšem rozsáhlejší, přibyla v něm záložka pro zpracování již vyfocených snímků. Každého určitě potěší skutečnost, že na povrch těla bylo vyvedeno tlačítko ovládání autofokusu. Trochu mě překvapilo, že v režimu prohlížení snímků je pro zvětšení a zmenšení náhledu použito tlačítek, oproti dřívějšímu použití otočného voliče, což mi přišlo praktičtější.

K dispozici jsem měl objektiv AF-S 18-135 DX a všechny ukázkové fotografie jsou jím pořízeny. Nejdříve mě zajímalo, proč je levnější oproti dřívějšímu 18-70? Na první pohled vypadají podobně. Oba mají vnitřní ostření, které je díky použití ultrazvukových motorů SWM velmi tiché a rychlé. Nový 18-135 má ale bajonet z plastu a chybí na něm těsnící manžeta omezující vnikání prachu dovnitř přístroje. Je tedy počítáno s tím, že tento objektiv nebude příliš často měněn za jiný. Díky vynikajícímu rozsahu to ani není potřeba, v přepočtu na kinofilm je rozsah cca 27-200mm, což naprosto dostačuje. Rozlišení 10Mpx je opravdu vynikající, kvalitu posuďte sami na ukázkových snímcích. Z hlediska šumu můžeme být také spokojeni, ISO 400 je běžně použitelné a ISO 800 také – ovšem již s přimhouřením oka. I další vyšší citlivosti vykazují stále podstatně vyšší kvalitu, než jsme schopni dostat z kinofilmu podobných vlastností.

Z nových funkcí jistě stojí za zmínku zavedení ČB režimu i s možností „softwarového nasazení filtrů“. Vynikající je také funkce D-lighting, která prosvětlí tmavá místa snímku. Možnost různých barevných úprav a používání různých filtrů přímo ve fotoaparátu je zajímavou novinkou. Využití je hlavně v případě, že nebudeme mít možnost do snímků zasáhnout později v PC, tedy například když chceme fotografie tisknout přímo na tiskárně.

Nikon D80 je tedy přístroj, který může nabídnout maximum i velmi náročným fotografům, kteří chtějí skvělou kvalitu, výborné ovládání a množství funkcí.

Fotoaparát Nikon D80 v praxi využívá: Pixel by Fresh

Digitální fotoaparáty Nikon v praxi používá: Jiří Dolejší - fotoblog

Fotoaparát Nikon v praxi používá: Martin .:TPY:. Vraný

Popis a parametry

Popis a parametry

Nová digitální SLR zrcadlovka, nástupce oblíbené D70s, která je výkonnější v mnoha ohledech! Vysoké rozlišení a skvělá obrazová kvalita, velikost a snadná čitelnost LCD, větší a jasnější hledáček, vynikající rychlost... D80 dokáže plně uspokojit i ty nejnáročnější fotografy. Rozlišení 10,2 Mpx, LCD 2,5 palce, SD karty. ČIŠTĚNÍ ČIPU ZDARMA!

Společnost Nikon Corporation s potěšením uvádí fotoaparát D80. S vestavěnými nejmodernějšími digitálními a fotografickými technologiemi nabízí tato nová, vysoce výkonná digitální jednooká zrcadlovka s výměnnými objektivy automatický provoz i pokročilé funkce pro uspokojení potřeb všech fotografů, kteří usilují o pořizování překrásných snímků a zachycení neopakovatelných okamžiků.

Fotoaparát D80 je vybaven novým obrazovým CCD snímačem formátu DX s 10,2 milionu efektivních pixelů pro novou úroveň rozlišení ve své kategorii, umožňující zvětšování snímků na velké formáty a tvůrčí práci s výřezy. Použití obrazového snímače formátu Nikon DX a bajonetu Nikon F zajišťuje bezkonkurenční kompatibilitu s širokým spektrem objektivů AF Nikkor a objektivů DX Nikkor konstruovaných speciálně pro digitální jednooké zrcadlovky Nikon.

Jednou z klíčových inovací vyvinutých pro fotoaparát D80 je společností Nikon konstruovaný obvod pro zpracování obrazu s vysokým rozlišením. Pokročilé vybavení převzaté z nejnovějších profesionálních digitálních jednookých zrcadlovek zahrnuje barevně nezávislé analogové předzpracování signálu a vysoce přesné 12bitové algoritmy pro zpracování digitálního obrazu, což v kombinaci znamená přirozeně působící snímky, které se vyznačují věrným barevným podáním a reprodukcí polotónů. Nový, specializovaný, vysoce výkonný obvod vynikajícím způsobem zrychluje činnost fotoaparátu na všech úrovních při současné nižší spotřebě energie.

Exkluzivní měření expozice 3D Color Matrix II zajišťuje optimálně exponované snímky i v nejnáročnějších snímacích podmínkách.

Jas fotografované scény není pouze měřen resp. průměrován, ale výstupní data z 420pixelového snímače jsou ještě před určením finální expozice automaticky vyhodnocována porovnáním s vestavěnou databází více než 30000 reálných scén.

K dispozici jsou rovněž variabilní integrální měření se zdůrazněným středem a bodové měření v místě aktivního zaostřovacího pole, stejně jako korekce expozice a expoziční bracketing. Sofistikovaná automatizace řízení expozice kombinovaná s možností plného manuálního ovládání činí z fotoaparátu D80 ideální vysoce výkonnou digitální jednookou zrcadlovku pro nadšené fotoamatéry.

Pokročilé automatické vyvážení bílé barvy (AWB) produkuje přirozené barvy změřením celého obrazového pole a přizpůsobením vyvážení bílé barvy světelnému zdroji. Pro ty, kteří si přejí vyšší míru kontroly, je zde všestranná nabídka šesti manuálních předvoleb pro vyvážení bílé barvy (Incandescent, Fluorescent, Direct Sunlight, Flash, Cloudy a Shade) a možnost manuálního změření hodnoty bílé barvy za pomoci bílého nebo šedého referenčního objektu.

K zajištění rychlého a přesného zaostření objektu v různých snímacích podmínkách slouží vylepšený 11bodový AF systém přístroje D80. Tento systém pracuje s vylepšenou verzí pokročilého AF modulu Nikon Multi-CAM 1000 s 11 zaostřovacími poli a novými funkcemi pro ještě vyšší míru spolehlivosti při zaostřování. Systém například umožňuje individuálně volit každé z 11 zaostřovacích polí a nabízí přepnutí centrálního zaostřovacího pole na velkoplošné. Nový režim činnosti zaostřovacích polí Auto-area AF detekuje objekty v rámci všech 11 zaostřovacích polí, automaticky určí, která zaostřovací pole obsahují hlavní objekt a aktivuje pouze tato zaostřovací pole.

Kdykoli se vyskytne neočekávaný výjev nebo důležitá událost, je přístroj D80 se spuštěním za pouhých 0,18 s ihned připraven k fotografování. Minimální zpoždění závěrky cca 80 ms zajišťuje okamžitou odezvu při fotografování, stejně jako rychlé a přesné zaostřování s vylepšeným 11bodovým AF systémem využívajícím pomocný AF reflektor. Zhotovené snímky jsou okamžitě zpracovány a rychle zaznamenány na vloženou paměťovou kartu SD. Prakticky okamžitě se zobrazují rovněž náhledy zhotovených snímků.

Sériové snímání s rychlou frekvencí 3 obr./s pro až 100 snímků JPEG (velikost FINE M nebo menší) činí akční fotografii realitou.

Vysoká výkonnost a vysoké rozlišení byly zabudovány do štíhlejšího, kompaktnějšího těla při zachování intuitivního ovládání, kterým jsou výrobky Nikon proslulé. Velikost, uspořádání a používání všech tlačítek a ovládacích prvků byly upraveny tak, aby se dosáhlo maximálně snadného použití.

Přístroj D80 je vybaven rozměrným a jasným hledáčkem se zvětšením 0,94x pro maximálně komfortní tvorbu kompozice snímků. Vestavěný volič dioptrické korekce usnadňuje přizpůsobení hledáčku individuálním zrakovým schopnostem uživatele. V hledáčku je rovněž možné aktivovat zobrazení pomocné mřížky pro snazší tvorbu kompozice snímků.

Nový, rozměrný 2,5" LCD monitor s vysokým rozlišením 230 000 pixelů nabízí široký pozorovací úhel 170° ze všech stran. Nové speciální tlačítko pro zvětšení obrazu usnadňuje prohlížení snímků a posouzení ostrosti při až 25násobném zvětšení. Nový RGB histogram je hodnotnou pomůckou pro přesnější vyhodnocení expozice. Mezi možnosti přehrávání snímků patří přehrávání jednotlivých snímků, přehrávání stránek náhledů se čtyřmi nebo devíti snímky, vylepšený histogram a indikace nejvyšších jasů.

Mezi vybavení fotoaparátu D80 patří rovněž standardní a pokročilá prezentace Pictmotion, která obsahuje množství volitelných stylů pro přechod mezi snímky a doprovodnou hudbu. Prezentace lze přehrávat na 2,5" LCD monitoru fotoaparátu nebo včetně zvukového doprovodu na televizoru (po propojení fotoaparátu s televizorem pomocí dodávaného A/V kabelu).

Nové rozhraní menu bylo vylepšeno pečlivým výběrem barevného kódování a použitím větších fontů pro lepší přehlednost, snadnější pochopení a jednodušší použití. Pomocí položky „My Menu" lze uživatelsky nastavit menu tak, aby se zobrazovaly pouze zvolené položky.

Exkluzivní vestavěné fotoeditační funkce v novém menu Retouch napomáhají dosažení konzistentně kvalitních výsledků a poskytují vyšší míru tvůrčí svobody bez použití počítače.

Funkce D-Lighting automaticky zvyšuje patrnost detailů ve světlech a stínech při optimalizaci celkové expoziční vyváženosti snímků. Funkce Redeye correction (Korekce červených očí) automaticky detekuje a kompenzuje rušivý efekt „červených očí", který se vyskytuje na některých snímcích zhotovených s pomocí blesku.

Funkci Trim (Oříznutí) lze použít k vytvoření menších souborů pro snazší sdílení nebo vyšší efektivitu u speciálních úkolů. Funkce Image Overlay (Prolnutí snímků) spojí dva vybrané snímky RAW (NEF) zhotovené fotoaparátem D80 a vytvoří nový kompozitní snímek. Mezi další možnosti patří Monochrome settings (Monochromatická nastavení) (černobílý režim, sépiové zbarvení snímků a kyanotypie) a Filtrové efekty (Sky-light, oteplující, barevné korekční).

Novou funkcí pro fotografování je Vícenásobná expozice, která vytvoří jediný snímek z až tří po sobě jdoucích snímků s efektem obdobným vícenásobné expozici u fotoaparátů na film.

Kreativní fotografování je stejně jednoduché, jako otočení voliče expozičních režimů fotoaparátu D80 na jeden ze sedmi automatických digitálních motivových programů. K dispozici jsou programy Auto, Portrét, Krajina, Makro, Sport, Noční krajina a Noční portrét automaticky optimalizující vyvážení bílé barvy, doostření, tonalitu (kontrast), barvy, sytost barev a barevný odstín tak, aby tato nastavení co nejlépe odpovídala fotografované scéně. Fotoaparát D80 nabízí rovněž manuální optimalizaci snímků pomocí menu s nastaveními Normal (Normální), Softer (Měkčí), Vivid (Živé), Portrait (Portrét), Custom (Uživatelské) a Black and white (Černobílé).

Novou funkcí pro fotografování je Vícenásobná expozice, která vytvoří jediný snímek z až tří po sobě jdoucích snímků s efektem obdobným vícenásobné expozici u fotoaparátů na film.

Kreativní fotografování je stejně jednoduché, jako otočení voliče expozičních režimů fotoaparátu D80 na jeden ze sedmi automatických digitálních motivových programů. K dispozici jsou programy Auto, Portrét, Krajina, Makro, Sport, Noční krajina a Noční portrét automaticky optimalizující vyvážení bílé barvy, doostření, tonalitu (kontrast), barvy, sytost barev a barevný odstín tak, aby tato nastavení co nejlépe odpovídala fotografované scéně. Fotoaparát D80 nabízí rovněž manuální optimalizaci snímků pomocí menu s nastaveními Normal (Normální), Softer (Měkčí), Vivid (Živé), Portrait (Portrét), Custom (Uživatelské) a Black and white (Černobílé).

Výkonný vestavěný blesk podporuje vysoce robustní řízení záblesku Nikon i-TTL pro vyšší přesnost vyhodnocení zábleskové expozice a lepší automatické vyvážení celkové expozice snímku. Řízení záblesku i-TTL rovněž pomáhá realizovat vestavěné funkce jako je Stroboskopický záblesk pro tvorbu pohybových efektů a Modelovací záblesk umožňující fotografům vizuálně posoudit celkové osvětlení a rozložení stínů ještě před zhotovením snímků.

Plná podpora systému pokrokového bezdrátového osvětlení umožňuje vestavěnému blesku pracovat jako řídící blesk pro dvě skupiny dálkově ovládaných podřízených blesků SB-800 a SB-600.

Pokročilé funkční vybavení fotoaparátu D80 poskytuje v kombinaci s výkonnými a kreativně inspirujícími komponentami systému Nikon Total Digital Imaging novou úroveň jednoduchosti ovládání, rozšířených tvůrčích možností a zábavy z fotografování. Na začátku je samozřejmě řada vysoce kvalitních výměnných objektivů AF a DX Nikkor. Dále maximální potenciál systému kreativního osvětlení Nikon s nabídkou funkcí jako je i-TTL řízení záblesku, pokrokové bezdrátové osvětlení, vysoce spolehlivá blokace zábleskové expozice, automatická vysoce rychlá FP synchronizace blesku a možnost vysoce precizní práce s bleskem v kombinaci s blesky SB-800, SB-600 a SB-R200.

Doplňky komfortního a praktického systému Total Imaging System zahrnují nový multifunkční Battery Pack s ergonomickým designem pro vyšší stabilitu a komfortnější fotografování na výšku.

Bezdrátové infračervené dálkové ovládání ML-L3 a kabelová spoušť MC-DC1 poskytují fotoaparátu potřebnou stabilitu při použití dlouhých expozic - například u snímků krajin a v makrofotografii.

Software Nikon PictureProject, dodávaný s každým nově zakoupeným přístrojem Nikon D80 usnadňuje přenos snímků do počítače, jejich editaci, organizaci a sdílení. Nabídka šablon funkcí usnadňuje tisk snímků, úpravu snímků pro zasílání pomocí e-mailu i tvorbu layoutů s několika snímky na stránce pro vytvoření kreativních alb.

Software Capture NX (volitelné příslušenství) je vysoce všestranný a elegantní nový fotoeditační software pro fotografy požadující vyšší míru tvůrčí svobody při zpracování snímků a plné využití potenciálu snímků ve formátu NEF (RAW). S inovativním uživatelským rozhraním, které poskytuje snazší přístup k výkonným a vizuálně intuitivním editačním nástrojům, je Capture NX silným nástrojem pro zpracování a editaci snímků, uspokojujícím - i díky možnosti práce se soubory JPEG a TIFF - široké spektrum nároků.

Nikon D80 vynikajícím způsobem kombinuje nejnovější technologie v oblasti digitální fotografie se snadným a rychlým ovládáním. Přidají-li se výhody systému Nikon Total Imaging System, bude každý zapálený fotograf zcela jistě nadšen z ovládání digitální jednooké zrcadlovky Nikon, jako z vynikajících snímků produkovaných přístrojem D80.

VÝZNAČNÉ VLASTNOSTI - D80

Výjimečná kvalita obrazu

 • Nový obrazový CCD snímač formátu Nikon DX s 10,2 milionu efektivních pixelů pro výjimečně ostré snímky s věrnými barvami při velikosti obrazu 3872 x 2592 pixelů.
 • Průmyslově nejmodernější obvod pro zpracování obrazu z profesionálních digitálních jednookých zrcadlovek Nikon. Barevně nezávislé předzpracování signálu před A/D konverzí pracující v harmonii s vysoce přesnými algoritmy pro digitální zpracování obrazu produkuje přirozeně působící snímky, které se vyznačují věrnými barvami a jemným odstupňováním polotónů.
 • Měření expozice 3D Color Matrix II dosahuje ideální expozice ve většině světelných podmínek. Měřící systém bere při určování expozice v úvahu jas, barvy, kontrast, aktivní zaostřovací pole a vzdálenost mezi objektem a fotoaparátem, a výsledná data porovnává s vestavěnou databází více než 30000 reálných scén pro okamžité získání maximálně přesných expozičních parametrů snímku. K dispozici je rovněž variabilní integrální měření se zdůrazněným středem a bodové měření v místě aktivního zaostřovacího pole.
 • Vylepšený 11bodový AF systém má stejný počet zaostřovacích polí jako profesionální fotoaparáty série D2, rozmístěné v prostorově efektivním uspořádání zaručujícím rychlý a přesný provoz. Každé z dostupných 11 zaostřovacích polí lze volit individuálně a centrální zaostřovací pole lze navíc přepnout na velkoplošné pole. Nový režim činnosti zaostřovacích polí Auto-area AF vyhodnocuje informace ze všech 11 zaostřovacích polí, automaticky určuje, která pole obsahují hlavní objekt snímku a aktivuje pouze tato zaostřovací pole.
 • Režim ISO AUTO automaticky upravuje nastavení citlivosti mezi ISO 100 až 1600 pro maximální využití daného osvětlení a dosažení optimální expozice. Citlivosti lze rovněž nastavovat manuálně, v rozmezí ISO 100 až 1600 v krocích po 1/3 EV, s možností dalšího zvýšení citlivosti nastavením hodnot HI-0.3, HI-0.7 a HI-1. Pro fotografování s využitím vysokých hodnot citlivosti ISO jsou k dispozici tři úrovně redukce šumu. Pro fotografování s využitím časů závěrky 8 s a delších je k dispozici rovněž redukce šumu pro dlouhé expozice.

Optimalizované a předvídatelné výsledky

 • Sedm digitálních motivových programů nastavitelných pomocí voliče expozičních režimů provádí automatizované úpravy vyvážení bílé barvy, doostření, tonality (kontrastu), barev, sytosti barev a barevného odstínu pro maximální přizpůsobení fotografované scéně. K dispozici jsou motivové programy Auto, Portrét, Krajina, Makro, Sport, Noční krajina a Noční portrét.
 • Snadno dostupná funkce pro manuální optimalizaci snímků umožňuje další přizpůsobení fotoaparátu fotografované scéně resp. záměrům fotografa. Tato funkce slouží k úpravě doostření, tonality (kontrastu), barevného režimu, sytosti barev a barevného odstínu pomocí volitelných nastavení Normal (Normální), Softer (Měkčí), Vivid (Živé), More vivid (Živější), Portrait (Portrét), Custom (Uživatelské) a Black-and-white (Černobílé).

Okamžitá odezva a vysoký výkon

 • Prakticky okamžitý start za 0,18 s umožňuje reagovat na všechny nenadálé výjevy.
 • Minimální zpoždění závěrky 80 ms (přibližně) zaručuje rychlou odezvu.
 • Rychlé sériové snímání s frekvencí 3 obr./s* umožňuje zhotovit až 100 snímků JPEG (velikost FINE M nebo menší), resp. až 6 snímků RAW (NEF).
 • Průměrná snímací frekvence při použití zaostřovacího režimu Continuous-servo AF, manuálního expozičního režimu nebo clonové automatiky, času závěrky 1/250 s nebo kratšího a dostatku volného místa ve vyrovnávací paměti.
 • Časy závěrky v rozsahu od 1/4000 s do 30 s včetně času B (bulb) poskytují plnou tvůrčí kontrolu.

Vestavěné editační funkce a efekty

 • Vestavěné kreativní efekty a editační funkce dostupné v novém menu Retouch:
 1. Funkce D-Lighting automaticky zvyšuje patrnost detailů ve světlech a stínech při optimalizaci celkové expoziční vyváženosti snímků.
 2. Funkce Red-eye correction (Korekce červených očí) automaticky detekuje a kompenzuje rušivý efekt „červených očí", který se vyskytuje na některých snímcích zhotovených s pomocí blesku.
 3. Funkci Trim (Oříznutí) lze použít k vytvoření menších souborů pro snazší sdílení nebo vyšší efektivitu u speciálních úkolů.
 4. Funkce Image Overlay (Prolnutí snímků) spojí dva vybrané snímky RAW (NEF) zhotovené fotoaparátem D80 a vytvoří nový kompozitní snímek, který lze uložit ve formátu RAW nebo JPEG.
 5. Funkce Monochrome settings (Monochromatická nastavení) (černobílý režim, sépiové zbarvení snímků a kyanotypie)
 6. Funkce Filter Effects (Filtrové efekty) (Sky-light, oteplující, barevné korekční)
 • Vícenásobná expozice vytvoří jediný snímek z až tří po sobě jdoucích snímků s efektem obdobným vícenásobné expozici u
  fotoaparátů na film.

Vynikající ergonomie pro efektivní práci a maximální všestrannost

 • Fotoaparát D80 se vyznačuje štíhlejším, kompaktnějším tělem s velikostí a uspořádáním ovládacích prvků podporujícími maximálně intuitivní ovládání.
 • Nový rozměrný 2,5" LCD monitor s pozorovacím úhlem 170° a novým speciálním tlačítkem pro zvětšení obrazu usnadňuje přesné a snadné posouzení ostrosti snímku možností až 25násobného zvětšení zobrazeného náhledu (u snímků velikosti „L"). Praktické zobrazované informace zahrnují RGB histogram i separátní histogramy pro jednotlivé barevné kanály.
 • Vestavená funkce prezentací zahrnuje pokročilou prezentaci Pictmotion s volitelnými styly přechodů mezi snímky a doprovodnou hudbou pro přehrávání na 2,5" LCD monitoru fotoaparátu (resp. včetně zvukového doprovodu na televizoru - po propojení fotoaparátu s televizorem pomocí dodávaného A/V kabelu).
 • Pečlivě vybrané barevné kódování menu a fonty větších rozměrů usnadňují vyhledání, pochopení a nastavení potřebných parametrů. Položka „My Menu" umožňuje tvorbu uživatelských menu, ve kterých se zobrazují pouze vybrané položky.
 • Jasný hledáček s pentagonálním hranolem a zvětšením 0,94x zajišťuje ten nejlepší obraz pro maximálně precizní kompozici.
 • Dobíjecí lithium-iontová baterie Nikon EN-EL3e poskytuje dostatečnou kapacitu pro zhotovení až 2700* snímků na jedno nabití, lze ji kdykoli dobíjet a je vybavena zařízením pro měření aktuální kapacity v reálném čase pro indikaci zbývající kapacity v procentech, indikací počtu snímků zhotovených od posledního nabití a indikací celkové životnosti.
 • Údaj získán za následujících testovacích podmínek: Plně nabitá baterie EN-EL3e; teplota 20 °C; objektiv Zoom-Nikkor AF-S DX 18-135 mm f/3,5-4,5G IF-ED; sériové snímání: Zaostřovací režim Continuous-servo AF; kvalita obrazu JPEG BASIC; velikost obrazu Medium; čas závěrky 1/250 s; namáčknutí tlačítka spouště do poloviny na dobu tří sekund a přeostření z nekonečna na nejkratší zaostřitelnou vzdálenost třikrát u každého snímku, zapnutí monitoru na pět sekund po zhotovení šesti snímků, opakování cyklu po automatickém vypnutí expozimetru.

Plná integrace do systému Nikon Total Imaging Systém

 • Bezkonkurenční kompatibilita s řadou objektivů AF Nikkor a speciálními objektivy pro digitální fotoaparáty DX Nikkor. (Při použití s fotoaparátem D80 nebo jakoukoliv jednookou zrcadlovkou formátu DX mají všechny objektivy AF a DX Nikkor obrazový úhel ekvivalentní objektivu s 1,5násobkem ohniskové vzdálenosti na kinofilmovém fotoaparátu.)
 • Kompatibilita se systémem kreativního osvětlení Nikon umožňuje fotoaparátu D80 plně spolupracovat s blesky SB-800, SB-600 a SBR200 a využívat výhod pokročilých monitorovacích předzáblesků i-TTL řízení zábleskové expozice pro získání přesně exponovaných snímků při využití osvětlení nepřímým zábleskem resp. při práci s bezdrátově ovládanými blesky. Blesky SB-800 a SB-600 jsou vybaveny rovněž velkoplošným pomocným AF reflektorem, který za nízké hladiny osvětlení vysílá na fotografovaný objekt rastr tvořený červeným světlem pro možnost zaostřování pomocí libovolného z 11 zaostřovacích polí AF modulu Multi-CAM 1000
  fotoaparátu D80.
 • Volitelný Battery Pack MB-D80 rozšiřuje možnosti fotoaparátu svým ergonomickým designem zvyšujícím stabilitu přístroje. K jeho napájení slouží buďto dvě baterie EN-EL3e a/nebo šest tužkových baterií AA*. Navíc je vybaven přídavnými příkazovými voliči a tlačítky spouště a expoziční paměti/blokace zaostření pro komfortnější fotografování na výšku.
 • Kompatibilní baterie AA zahrnují alkalické, Ni-MH, lithiové a nikl-manganové baterie.
 • Software PictureProject (dodávaný s fotoaparátem) obsahuje intuitivní uživatelské rozhraní poskytující rychlý a snadný přístup k výkonným nástrojům pro organizaci, editaci a sdílení snímků. Auto Enhance (Automatické vylepšení snímku) a další kreativní funkce jsou k dispozici klepnutím na praktická tlačítka, stejně tak jako funkce Mail (Pošta), Slideshow (Prezentace) a vypalování disků CD/DVD. Snímky lze organizovat pomocí jednoduchého přetahování myší (drag and drop) a vyhledávat podle jména, klíčového slova nebo data zhotovení. Nabídka šablon funkcí usnadňuje tisk snímků, úpravu snímků pro zasílání pomocí e-mailu i tvorbu layoutů s několika snímky na stránce pro vytvoření kreativních alb.
 • Software Capture NX (volitelné příslušenství) je vysoce všestranný a elegantní nový fotoeditační software Nikon pro fotografy požadující vyšší míru tvůrčí svobody při zpracování snímků a plné využití potenciálu snímků ve formátu NEF (RAW). S inovativním uživatelským rozhraním, které poskytuje snazší přístup k výkonným a vizuálně intuitivním editačním nástrojům, je Capture NX silným nástrojem pro zpracování a editaci snímků, uspokojujícím - i díky možnosti práce se soubory JPEG a TIFF - široké spektrum nároků.

 

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 10,2 Mpx
Rozlišení fotografií 3872x2592, 2896x1944, 1936x1296
Obrazový snímač CCD
Poměr stran snímku 3:2
Stabilizátor snímače Ne

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Počet AF bodů 11

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 3200

Závěrka

Typ závěrky Elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/4000

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Rychlost sériového snímání 3 sn./s

Hledáček

Typ hledáčku Optický

LCD

Velikost displeje 2,5 "
Rozlišení displeje 230000

Blesk

Vestavěný blesk Ano

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, RAW

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 132 x 103 x 77
Hmotnost 585 g

Ostatní

Číslo produktu VB140AE
Příslušenství v balení Gumová očnice DK-21, Krytka okuláru DK-5, A/V kabel EG-D2, USB kabel UC-E4, Disk CD-ROM se softwarem Picture Project, Nabíječka MH-18a, Dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL3e, Krytka těla BF-1A, Řemínek AN-DC1, Krytka LCD monitoru BM-7, Krytka sáněk pro
Značka Nikon

Zobrazit popis a parametry