Recenze Nikon D90

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • velké rozlišení 12,9 Mpx
 • snímač CMOS
 • ISO až 6400
 • pokrytí hledáčku 96% (pentagonální hranol)
 • korekce EV +/- 5
 • funkce D-lighting
 • 11 zaostřovacích polí
 • živý náhled
 • 3,0 LCD s vysokým rozlišením
 • videosekvence 1280 x 720 - 24 obr./s (AVI)
 • 4, 9 nebo 72 obrázků v náhledu prohlížení
 • HDMI výstup

Co se nám nelíbí

 • nemá češtinu
 • tělo nemá utěsnění proti prachu a vlhkosti

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Nikon D90 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon D90 tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Nikon D90 tělo

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Nikon D90 tělo

Představení Nikon D90 tělo

Dlouhou dobu se mluvilo o tom že taková ta opravdová „revoluce" v oblasti digitálních zrcadlovek již zřejmě skončila a že výrobci kromě vyššího rozlišení už v podstatě nemají co nabídnout. To samozřejmě byla velká výzva pro výrobce a tak se společnost Nikon rozhodla, že znovu překvapí fotografickou veřejnost.

Ohromit se rozhodla právě novým modelem s označením Nikon D90 a již po prvních testech a zkušenostech s touto zrcadlovkou, lze bez nadsázky říci, že jde o fotoaparát doslova revoluční. Všem amatérským fotografům, kteří nechtěli investovat do pro někoho zbytečně velké a těžké D300, a čekali na nástupce dnes již legendárního modelu Nikon D80, se v tomto roce splnil sen. V čem je ale mezi těmito modely takový rozdíl? To je asi první otázka, která napadne každého. Rozdílu zas není tolik co do počtu, ale na druhou stranu každé vylepšení u této novinky stojí opravdu za to.

Kromě kosmetické změny designu, se vylepšení dočkal TFT LCD display. Zvětšil se na 3,0" LCD a jeho rozlišení vzrostlo na neuvěřitelných 920 000 pixelů. To umožňuje kontrolovat detaily snímků a editovat fotografie přímo ve fotoaparátu.

Změna, kterou na první pohled nepostřehneme, ale která je v podstatě změnou nejpodstatnější je samotné srdce fotoaparátu. Starý model CCD snímače nahradil vynikající CMOS snímač o velikosti 23,6 x 15,8 mm a rozlišením 12,9 Mpx. Jedná se o stejný snímač, který je použitý ve vyšší modelové řadě Nikon D300.

Díky tomuto snímači lze použít bez jakékoliv ztráty kvality ISO 1600 a v krajních případech i ISO 3200. Pak už se šum na fotografiích projeví, ale pouze při plném zvětšení a navíc jde o šum monochromatický, který ve snímku neruší a naopak se strukturou hodně blíži struktuře kinofilmového zrna. Citlivost lze nastavit v extrémně špatných světelných podmínkách až na hodnotu ISO 6400.

Při vyjmenování dalších superlativ by tato recenze obsáhla možná několik stránek a proto zmíním poslední funkci. A právě ta odstartovala novou revoluční vlnu ve třídě DSLR. Jde o první digitální zrcadlovku na světě, která umožňuje natáčet videoskvence. Díky živému náhledu tak lze kontrolovat natáčené video rovnou na LCD. Mnozí fotografové se pousmějí, k čemu taková funkce u zrcadlovek vlastně je a namítnou, že kdo chce natáčet, má si koupit video kameru. I já jsem patřil k této skupině „oponentů". Když jsem si ale vyzkoušel že u videa mohu použít stejnou citlivost jako u fotografování a mohu stejně tak používat ruční „zoomovaní" a manuální doostřování budu se k této funkci stavět méně skepticky. Navíc téměř každá amatérská videokamera má dost velké omezení ohniska objektivu. Na Nikon D90 lze ale nasadit v podstatě jakýkoliv objektiv s bajonetem Nikon F, takže funkce videa funguje například i s objektivem 10,5mm (rybím okem), který má zorný úhel záběru 180°. Díky tomu lze natáčet i extrémně širokoúhlé záběry.

Megapixel videorecenze Nikon D90 tělo

Megapixel videorecenze Nikon D90 tělo

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Popis a parametry

Popis a parametry

Poukaz na 4x čištění snímacího čipu v hodnotě 2 000 Kč zdarma! Výkonná digitální jednooká zrcadlovka formátu DX s 12,3 milionu pixelů, zpracováním obrazu EXPEED, širokým rozsahem citlivostí ISO 200 až ISO 3200, živým náhledem, systémem detekce motivu a nastaveními pro optimalizaci snímků. Funkce D-Movie pro záznam videosekvencí. Znáte z TV!

Vykročte vpřed s novým fotoaparátem Nikon D90

Konečně je tu digitální jednooká zrcadlovka s funkcí záznamu videosekvencí

Společnost Nikon Europe dnes ohlašuje další fotoaparát střední třídy jednookých zrcadlovek formátu DX: Nikon D90. Jedná se o první digitální jednookou zrcadlovku střední třídy na světě vybavenou funkcí záznamu videosekvencí, která skýtá vynikající filmové výsledky, výbornou obrazovou kvalitu a vysoce výkonné funkce převzaté od fotoaparátu Nikon D300, který je vlajkovou lodí nové generace přístrojů formátu DX. Fotoaparát D90 otevírá zcela nové možnosti fotografickým nadšencům všech kategorií. Nejvyšší kvalitu garantuje nový obrazový snímač CMOS formátu DX s 12,3 milionu pixelů a koncepce digitálního zpracování obrazu Nikon. Pokročilé funkce, jako je režim živého náhledu, detekce motivu, funkce Active D-Lighting, nastavení pro optimalizaci snímků a rozsah citlivostí ISO 200-3200 (včetně doplňkových nastavení Hi1 - ISO 6400 a Lo1 - ISO 100), poskytují maximální tvůrčí možnosti v prakticky libovolné situaci. Snadnou ovladatelnost zajišťuje ergonomické tělo s intuitivně rozmístěnými ovládacími prvky.

Jordi Brinkman, Product Manager u společnosti Nikon Europe B.V, říká: „Technologie pro zpracování obrazu D90, které byly převzaty z modelu D300, a inovativní funkce jako je režim živého náhledu, režim D-Movie, detekce motivu a nastavení optimalizace snímků, znovu potvrzují vedoucí pozici společnosti Nikon v oblasti technologií pro záznam a reprodukci obrazu. Díky novátorskému, vysoce výkonnému obrazovému snímači CMOS a extrémně širokému rozsahu citlivostí ISO, si můžeme být jisti, že tento nový fotoaparát zaujme všechny nadšené fotografy hledající nové cesty ve fotografii.

Vynikající kvalita obrazu

Fotoaparát D90 díky svému dokonalejšímu obrazovému snímači CMOS formátu DX s 12,3 milionu efektivních pixelů produkuje snímky s množstvím jemných detailů, které lze snadno zvětšovat na velké formáty. Volitelné citlivosti v rozsahu ISO 200-3200 (plus citlivosti Hi1 - ISO 6400 a Lo1 - ISO 100) umožňují pořizování snímků s nízkou úrovní šumu, množstvím detailů a tonální gradací překonávající všechna očekávání. Technologie EXPEED fotoaparátu D90 byla optimalizována pro dosažení vysoce kvalitního a rychlého zpracování obrazu, což jsou vlastnosti, které již proslavily profesionální digitální jednooké zrcadlovky Nikon. Koncepce EXPEED také přispívá k mimořádné výkonnosti ostatních funkcí
a režimů, včetně režimu živého náhledu a nového systému detekce obličeje. Pro potlačení známého problému se ztrátou detailů u vysoce kontrastních motivů je k dispozici funkce Active D-Lighting, která pomocí lokálních úprav kontrastu ve světlech a stínech snímků v reálném čase optimalizuje reprodukci kritických míst obrazu. A aby nebylo příležitostí ke kreativitě málo jsou zde volitelná nastavení pro optimalizaci snímků, která umožňují uživatelsky přizpůsobit výsledný vzhled a náladu pořizovaných snímků volbou jedné ze šesti pevných předvoleb zahrnujících nové předvolby Portrait (Portrét) a Landscape (Krajina).

Pomocná ruka

Systém detekce motivu u D90, využívá 420pixelový RGB senzor, který byl prvně uveden u špičkových fotoaparátů Nikon D3 a D300, a který analyzuje scénu a barevnou informaci získanou z fotografovaného objektu. Na základě zjištěných údajů fotoaparát ještě před otevřením závěrky optimalizuje nastavení autofokusu a systémů řízení expozice a vyvážení bílé barvy. Přístroj D90 rovněž automaticky detekuje obličeje až pěti osob v záběru a umožňuje tak pořizování špičkově ostrých portrétních snímků s vynikající expozicí a přirozenější reprodukcí odstínů pleti. 11bodový AF systém fotoaparátu využívá informace o barvách fotografovaného motivu při doostřování pohybujících se objektů.

Jakmile pořídíte snímky podle svých představ, nabídne vám fotoaparát D90 množství editačních funkcí umožňujících uživatelům snadno upravovat zaznamenané snímky přímo ve fotoaparátu. K dispozici je několik nových editačních funkcí: Funkce Distortion Control (Korekce zkreslení) koriguje geometrické zkreslení obrazu, funkce Straighten (Vyrovnání) koriguje sklon snímků a funkce Fisheye (Rybí oko) vytváří optický efekt podobný záběru z objektivu rybí oko. K dispozici je také široká nabídka režimů pro snadný výběr a zobrazení požadovaných snímků, přehrávání stránek s až 72 náhledy snímků, přehrávání podle kalendáře a zobrazení histogramu pro aktuálně viditelnou část snímku.

Záznam živých scén

Fotoaparát D90 je první digitální jednookou zrcadlovkou střední třídy nabízející funkci záznamu videosekvencí, která umožňuje pořizovat tvůrčí videoklipy ve formátu Motion JPEG s vynikající kvalitou obrazu. Obrazový snímač fotoaparátu D90, který je mnohem větší než obrazový snímač průměrné videokamery, nabízí vyšší kvalitu obrazu, menší hloubku ostrosti a výjimečnou výkonnost při pořizování videosekvencí za nízké hladiny osvětlení. Široké spektrum objektivů NIKKOR nabízí vysokou všestrannost od modelů rybí oko, přes širokoúhlé objektivy až po superteleobjektivy a zvyšuje tvůrčí možnosti i působivost pořízených záznamů. Videosekvence lze díky unikátnímu systému vestavěného mikrofonu/reproduktoru přehrávat i na fotoaparátu včetně zvukového doprovodu.

Přístroj D90 je vybaven hledáčkem s pentagonálním hranolem, který zobrazuje 96 % obrazového pole. Není-li však pozorování obrazu v hledáčku praktické, stačí pouze stisknout tlačítko režimu živého náhledu a použít 3" LCD monitor s pozorovacím úhlem 170° a 920 000 pixely v režimu živého náhledu podporujícím tři režimy automatického zaostřování s detekcí kontrastu: Face priority AF (priorita zaostření na obličej), Wide Area (velkoplošná zaostřovací pole) a Normal Area (standardní zaostřovací pole). Nejste-li si jisti vhodným nastavením fotoaparátu, můžete vyzkoušet pokročilé motivové programy vyžívající funkci Active D-Lighting a systém optimalizace snímků pro získání perfektních snímků za všech okolností.

Zachycení všech snímků

Není nic nepříjemnějšího než vybitá baterie v okamžiku, kdy se chystáte pořídit vítězný snímek. Společnost Nikon proto vytvořila přístroj D90 tak, aby byl maximálně energeticky efektivní a umožnil pořídit až 850 snímků na jedno nabití baterie ve fotoaparátu. Přesnost expozic závisí na přesnosti závěrky a elektronicky řízená závěrka fotoaparátu byla speciálně navržena tak, aby vyhověla požadavkům na dlouhou životnost. Mechanismus závěrky byl podroben náročným testům na 100 000 spouštěcích cyklů. Fotoaparát je kdykoliv připraven snímat. Díky impozantnímu startu během 0,15 s, zpoždění závěrky 65 milisekund a snímací frekvenci 4,5 obr./s vám neunikne žádný zásadní okamžik. S možností zobrazovat náhledy až 72 snímků, vytvářet ozvučené prezentace Pictmotion, opatřovat snímky souřadnicemi (s využitím volitelného zařízení GPS), okamžitě přenášet snímky na server „my Picturetown" a s HDMI kompatibilitou nebylo sdílení a organizování snímků nikdy tak snadné, jako nyní.

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová, Bezdrátová
Výdrž baterie (sn.) 850 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně Ano
Rozhraní USB, HDMI, AV
Způsoby napájení Akumulátor

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)
Podle použití Pokročilý

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 12,3 Mpx
Rozlišení fotografií 2144x1424, 4288x2848, 3216x2136
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 23,6 x 15,8

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXPEED

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 125
ISO - maximální citlivost 6400

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka
Minimální životnost závěrky 150000 cyklů
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 4,5 sn./s
Prodleva samospouště 20, 2
Scénické režimy Portrét, Krajina, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Sporty, Interiér, Svíčka, Autoportrét, Západ slunce, Ohňostroj, Kuchyně, Dokumenty, Pláž a sníh, Mazlíček

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 96 %
Dioptrická korekce -2 až +1
Zvětšení hledáčku 0,94 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 920000
Živý náhled (Live View) Ano
Stavový displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/200
Korekce zábleskové expozice - 3 EV až + 1 EV po 1/2 EV, - 3 EV až + 1 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku Ano
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů AVI, JPEG, RAW
Rozlišení videa HD ready (1280×720)
Audiozáznam Ano
Bracketing Ano
Počet audio kanálů 1.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát MPEG-4, AVC/H.264

Fyzikální specifikace

Materiál těla Plast
Rozměry v mm 132 x 103 x 77
Hmotnost 620 g
Barva černá

Ostatní

Číslo produktu VBA230AE
Příslušenství v balení Dobíjecí lithium-iontová baterie EN-EL3e, Rychlonabíječka MH-18a, A/V kabel EG-D2, USB Cable UC-E4, Gumová očnice DK-21, Řemínek AN-DC1, Krytka těla, Krytka okuláru hledáčku DK-5, Krytka sáněk pro příslušenství BS-1, Krytka LCD monitoru BM-10, Disk CD-ROM
Značka Nikon

Externí blesk

Směrné číslo 13

Zobrazit popis a parametry