Recenze Nikon Df

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 11. 12. 2013

Hodnocení

Hodnocení

Nikon Df je foťák pro fajnšmekry, kteří si potrpí nejen na retro designu, ale také na vysoké kvalitě fotek při špatném světle. Ovládání a držení je velice příjemné a rychle si na něj zvyknete. Odolné tělo se nemusíte obávat vzít i do horších klimatických podmínek, protože je utěsněné proti vnikání prachu a vlhkosti. Hledáte-li do své fotovýbavy pracovního koně, který nezklame, ale ještě dobře vypadá, budete s Nikonem Df asi spokojeni.

Celkové
hodnocení

85 %


Obrazová kvalita:

93 z 100

Konstrukce a zpracování:

90 z 100

Ovládání:

85 z 100

Funkční výbava:

85 z 100

Poměr cena/výkon:

70 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 16 Mpx
 • snímač velikosti FX (jako kinofilmové políčko)
 • skvělá kvalita fotek při špatném světle
 • 39 zaostřovacích bodů
 • citlivost až ISO 204 800
 • utěsněné tělo z hořčíkové slitiny
 • velký a přehledný 8 cm displej
 • hledáček se 100% zobrazením
 • retro design a mechanické otočné ovladače

Co se nám nelíbí

 • nejkratší čas jen 1/4000s
 • poměrně vysoká cena

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Nikon Df tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon Df tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Nikon Df tělo

Představení Nikon Df tělo

Představení Nikon Df tělo

Nikon Df je jiný hned na první pohled. Vzhledem připomíná klasickou filmovou zrcadlovku z doby před 25 lety, ale uvnitř se ukrývají nejmodernější technologie naprosto odpovídající dnešním standardům. V některých ohledech pak Nikon Df ty dnešní standardy dokonce o dost převyšuje.

Obrazová kvalita

To zásadní, co kromě neuvěřitelně povedeného designu Nikon Df nabízí, je kvalitní snímač. Je stejný, jako u profesionálního přístroje Nikon D4. Rozlišení má tedy také 16 Mpx a velikost stejnou, jako kinofilmové políčko. Jedná se tedy o fullframe snímač (FX), který díky své velikosti a relativně malému počtu obrazových bodů, nabízí skvělý výkon při nastavení vysokých citlivostí.

Kvalitu obrazu nejlépe posoudíte na ukázkových snímcích, ale pokud mám hodnotit slovně, tak Nikon Df velice potěší každého, kdo rád fotí za špatného světla bez stativu. Df jsem měl na vyzkoušení jen velice krátce, takže ukázkové fotky nejsou moc různorodé, ale i tak je z nich zcela jasně poznat, kde je tento přístroj nejsilnější. Je to právě při nastavení vysokých citlivostí.

Podle nezávislých testů vyšel Nikon Df dokonce nejlépe ze všech momentálně vyráběných přístrojů, pokud jde o hladinu šumu (prosinec 2013). Musím poctivě říci, že mi to na první pohled tak dobré nepřišlo – porovnával jsem se svým Nikonem D800, na který jsem zvyklý. Ale když jsem nastavil redukci šumu vysokých citlivostí na maximální hodnotu, neměl jsem nejmenší problém s používáním nejvyšší „nativní“ citlivosti snímače ISO 12800. Výsledek je myslím vynikající. Samozřejmě můžete nastavit i vyšší (softwarově zvýšené) citlivosti až do ISO 204800, ale tam už to taková sláva není. Nicméně i citlivost ISO 25600 je bez problémů použitelná.

Dynamický rozsah a barvy jsou vynikající a při nastavení Picture Control si můžeme JPEG vyladit přesně podle svého gusta. Nastavení Active D-lighting zvyšuje dynamický rozsah softwarově (ale ne jenom, změní se i nastavení expozice, pokud používáte automatické a poloautomatické režimy nastavení expozice), jedná se tedy v podstatě o projasnění stínů. Při nastavení na maximum dokáže Df zachytit skutečně extrémně kontrastní scény velice dobře – s minimem přepalů a s čitelnými stíny. Doporučuji ale tuto funkci používat tak do ISO 1600 – 3200, pokud není zrovna dostatek světla. Pokud totiž fotíte téměř po tmě na vysoké citlivosti, ujíždí stíny výrazně do fialova. Je to tedy stejné, jako u ostatních modelů, třeba jako u zmíněného D800.

Konstrukce a zpracování

Jak je poznat už ze samotného vzhledu přístroje, je Nikon Df „nováčkem“ v modelové řadě zrcadlovek Nikon. Nemá tedy žádného předchůdce. Tělo je vyrobeno z hořčíkové slitiny a je utěsněno proti vnikání prachu a vlhkosti. To je tedy špička. Někoho možná trochu zamrzí absence vestavěného blesku, ale design je design...

Na těle najdeme malý stavový displej, který zobrazuje jen stav baterky a nastavenou clonu a čas. Všechny ostatní údaje se zobrazují vzadu na hlavním displeji. Trochu mi vadilo, že například při změně nastavení AF systému se zadní displej rozsvítí. To mě rušilo, když jsem měl foťák u oka. Ne vždy je nutné sledovat nastavení na velkém displeji, když je to vidět i v hledáčku.

Ovládací prvky, o kterých bude ještě řeč níže, jsou vyrobeny velice solidně a mají příjemný chod, nejdou ani moc snadno a ani moc ztuha. Prostě tak akorát. Jednotlivé voliče mají aretační tlačítka, takže se nestane, že byste si nevědomky přenastavili třeba citlivost, nebo expoziční režim.

Velice příjemný je velký hledáček, který zobrazuje 100% obrazového pole. Uvidíte v něm všechny důležité údaje potřebné při focení. Uvidíme v něm také celkem 39 zaostřovacích bodů, z nichž prostředních 9 je křížových. Subjektivně mi přišlo, že jsou nahuštěny příliš v prostředku, ale při praktickém focení to vůbec nevadilo. Automatické zaostřování nabízí stejnou citlivost jako u vlajkové lodi přístrojů Nikon - digitální zrcadlovky D4 - a umožňuje tak zaostřovat již od −1 EV a využívat přitom optiku se světelností f/8.

Externí blesk synchronizuje až do 1/200s, ale je možno ho využívat i v režimu vysokorychlostní synchronizace, takže pak není problém blýskat i do daleko kratších časů – přirozeně s odpovídajícím snížením výkonu.

Funkční výbava

Výbava nejrůznějšími funkcemi není nijak bohatá, jak se dalo čekat podle vzhledu, ale nic podstatného žádnému fotografovi chybět určitě nebude. Odpovídá profi modelům, takže nenajdeme plně automatické a přednastavené režimy. To se mi líbilo. Na dnešní dobu docela netypické je také to, že Nikon Df není vybaven možností natáčení videa.

To jen podtrhuje určení tohoto retro modelu. Je prostě stvořen pro fotografy. Pro ty, kteří jsou zvyklí nad záběrem přemýšlet a chtějí mít přehled nad nastavením hned na první mrknutí.

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Jak používat nástroj pro porovnání obrazové kvality?

V náhledech pod hlavní fotografií si můžete vybrat z modelů fotoaparátů, ke kterým máme srovnávací fotografie dostupné. Vzájemně porovnat můžete až 4 fotoaparáty. Posouváním levého horního náhledu si pak volíte výřez v rámci fotografie, na kterém lze srovnat kvalitu vyfoceného objektu. Tento výřez si můžete posouvat taktéž přesouváním obdélníkového výřezu v rámci velké fotografie.

Popis a parametry

Popis a parametry

Nikon Df je nová digitální zrcadlovka formátu FX(full-frame) v retro stylu. Je vybavená stejným obrazovým snímačem s 16,2 miliony pixelů jakým disponuje i vlajková loď zrcadlovek Nikon D4 . Přístroj nabízí díky širokému dynamickému rozsahu a vysoké citlivosti k působení světla s hodnotou až neuvěřitelných ISO 204 800 (ekvivalentní hodnota) snímky s bohatými detaily a jemnou tonální gradací v téměř libovolném osvětlení. Nikon Df vypadá jako klasická kinofilmová jednooká zrcadlovka Nikon, ale s vysoce citlivým AF systémem, bezchybným měřením expozice a vysokou rychlostí je plný nejmodernějších technologií.

Hlavní rysy

Obrazový snímač CMOS formátu FX (obrazové pole ve velikosti kinofilmu) s 16,2 milionu pixelů

Fotoaparát Df vybavený stejným obrazovým snímačem jako vlajková loď fotoaparátů Nikon – přístroj D4 – nabízí snímky s výjimečnou úrovní detailů a jemnou tonální gradací.

Obrazový snímač CMOS formátu FX (obrazové pole ve velikosti kinofilmu) s 16,2 milionu pixelů

Ikonický design Nikon

Design inspirovaný klasickými kinofilmovými jednookými zrcadlovkami Nikon a technologie přejaté z nejmodernějších profesionálních digitálních jednookých zrcadlovek Nikon orientují fotoaparát Df na ryzí, klasickou fotografii.

Ikonický design Nikon

Snadno přenosný fotoaparát s obrazovým polem ve formátu kinofilmu

Díky kompaktnímu tělu s hmotností přibližně 710 g si můžete užívat tvůrčí vzrušení při fotografování s formátem FX na všech vašich fotografických výpravách.

Snadno přenosný fotoaparát s obrazovým polem ve formátu kinofilmu

Fenomenální výkon za nízké hladiny osvětlení

Fenomenální výkon za nízké hladiny osvětlení

Rozsah citlivostí ISO 100–12 800, který lze dále rozšířit až na hodnotu 204 800 (ekvivalentní hodnota), umožňuje získat s fotoaparátem Df snímky s jemnými detaily a minimální úrovní šumu i při fotografování za náročných světelných podmínek.

Rychlost a vysoký výkon

Rychlost a vysoký výkon

Fotoaparát se spouští za přibližně 0,14 s* a zpoždění závěrky činí pouhých 0,052 s*. Rychlé sériové snímání umožňuje pracovat frekvencí až 5,5 obr./s při použití formátu FX i DX.

EXPEED 3

EXPEED 3

Rychlý a výkonný systém zpracování obrazu Nikon zaručuje výjimečně brilantní snímky se skvěle reprodukovanými barvami a vynikající gradací i při fotografování s vysokými citlivostmi ISO.

Vysoce citlivé 39bodové automatické zaostřování s AF modulem Multi-CAM 4800: Nabízí rychlé a přesné zaostření ve stěžejních částech obrazového pole. Pracovní rozsah zaostřování začíná hodnotou –1 EV a systém podporuje světelnost f/8. Čtyři režimy činnosti zaostřovacích polí – včetně režimu 3D sledování objektu – poskytují ostré výsledky bez ohledu na to, jestli se fotografovaný objekt nachází mimo střed obrazu a/nebo se rychle či zcela nepředvídatelně pohybuje. Rovněž bylo vylepšeno automatické zaostřování s detekcí kontrastu pro lepší operativnost, přesnost a rychlost při fotografování v režimu živého náhledu.

Elegantní mechanické voliče: Vroubkované mechanické voliče spojují komfort a spolehlivost nastavení pro jednoduché a jisté fotografování. Voliče umožňují nezávisle nastavovat citlivost ISO, korekci expozice, expoziční režim a snímací režim a nabízejí tak přístup ke všem parametrům důležitým pro fotografování bez nutnosti použití menu fotoaparátu.

Kompatibilita s objektivy NIKKOR bez systému AI: Unikátní sklopná páčka propojení expozimetru umožňuje nasadit na fotoaparát Nikon Df i historické objektivy NIKKOR bez systému AI. Při fotografování s objektivy bez systému AI v expozičním režimu A (časová automatika) nebo M (manuální expoziční režim) lze s pomocí jednoduchých nastavení fotoaparátu využívat měření expozice při plně otevřené cloně (ekvivalentní objektivům AI).

Výkonný optický hledáček: Optický hledáček se skleněným pentagonálním hranolem zobrazuje přibližně 100 % obrazového pole při 0,7násobném zvětšení a nabízí rovněž režim zobrazení s vymezením formátu DX.

Osvědčená kvalita Nikon: Fotoaparát je stavěn tak, aby odolal náročným podmínkám, a využívá horní, spodní a zadní kryt z odolné a současně lehké hořčíkové slitiny a systém těsnění na stejné úrovni jako digitální jednooká zrcadlovka Nikon D800 pro zvýšenou odolnost proti prachu a vlhkosti.

Odolná závěrka: Vysoce přesná závěrka je testována na 150 000 pracovních cyklů a nabízí nejkratší čas 1/4000 s a synchronizační čas pro práci s bleskem 1/200 s.

Rozměrný 8cm (3,2“) monitor LCD s 921 000 pixely, širokým pozorovacím úhlem a tvrzeným krycím sklem. Nabízí jasný a brilantní obraz s širokým rozsahem reprodukovaných barev.

Režim tiché expozice: Ideální režim pro diskrétní fotografování, při kterém je znatelně redukován hluk návratu zrcadla po expozici.

Dvouosý elektronický virtuální horizont:Umožňuje kontrolovat polohu fotoaparátu vůči horizontu a jeho náklon směrem nahoru a dolů (na monitoru LCD) nebo polohu fotoaparátu vůči horizontu (v hledáčku).

Systém detekce motivu: Obrazový snímač fotoaparátu a 2016pixelový RGB snímač poskytují přesná data systému detekce motivu, který optimalizuje expozici, automatické zaostřování a vyvážení bílé barvy bezprostředně před spuštěním závěrky pro získání perfektních výsledných snímků.

Jednotka čištění obrazového snímače:Snižuje hromadění prachu před obrazovým snímačem.

Bodové měření vyvážení bílé barvy:Umožňuje vysoce přesné manuální nastavení vyvážení bílé barvy pomocí bodového měření vyvážení bílé barvy zvolené části obrazového pole při fotografování v režimu živého náhledu. Terčík měření pro volbu měřené oblasti lze přemisťovat pomocí multifunkčního voliče, což dovoluje rychle získat aktuální data i u vzdálených objektů, aniž by bylo nutné používat standardní šedou kartu.

Volitelné obrazové pole: Formát DX. Formát DX může být aktivován automaticky vždy při použití objektivu typu DX. Při fotografování v režimu živého náhledu pomáhá fotoaparát Nikon Df s tvorbou kompozice snímků volitelným zobrazením pomocných linek vymezujících obrazové pole s poměrem stran 1 : 1 nebo 16 : 9.

Optimální úroveň detailů v podmínkách s vysoce kontrastním osvětlením: Dva režimy fotoaparátu pomáhají zachytit detaily ve světlech a stínech nebo při fotografování v protisvětle. Režim HDR (vysoký dynamický rozsah) je ideální pro statické objekty a režim Active D-Lighting je ideální pro pohyblivé objekty. Oba režimy umožňují zvolit intenzitu svých účinků.

Vestavěné kreativní nástroje: Předvolby Picture Control umožňují ještě před expozicí jemně doladit parametry, jako je doostření, sytost barev a barevný odstín. Rozsáhlé menu retušování poskytuje přístup k množství nástrojů a efektů.

Energeticky úsporný design: Umožňuje pořídit až 1400 snímků* (při použití baterie EN-EL14a a režimu jednotlivých snímků).

Paměťová média: Fotoaparát je kompatibilní s paměťovými kartami SDXC standardu UHS-I a kartami Eye-Fi.

Systém kreativního osvětlení Nikon:Fotoaparát je plně kompatibilní se systémem kreativního osvětlení Nikon (vedoucí zábleskový systém v oboru) zahrnujícím množství všestranných blesků pro tvůrčí zábleskovou fotografii, které lze používat přímo na fotoaparátu nebo mimo fotoaparát.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)
Podle použití Poloprofesionální, Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 16,2 Mpx
Rozlišení fotografií 3200x2128, 2400x1592, 1600x1064
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ne
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 36 x 23,9

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXPEED 3

Objektiv

Typ bajonetu Nikon F
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Počet AF bodů 39
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
Korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV, ± 3 EV po 1/2 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 50
ISO - maximální citlivost 204800

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/4000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 5,5 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
Scénické režimy Vestavěné základní předvolby Standardní, Neutrální, Živé, Monochromatické, Portrét a Krajina; možnost modifikace parametrů u vybraných předvoleb Picture Control; možnost uložení uživatelských předvoleb Picture Control
Panorama Ne
HDR Ano
Datové razítko Ne

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 100 %
Dioptrická korekce -3 až +1
Zvětšení hledáčku 0,7 x

LCD

Velikost displeje 3,2 "
Rozlišení displeje 921000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ne
Stavový displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/200
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe, X kontakt (PC synch)
Dálkové řízení extreního blesku Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ano

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů JPEG, RAW, TIFF
Audiozáznam Ne
Zvuková poznámka Ne
Časosběrné snímání Ne
Integrovaný GPS Ne
Stereo zvuk Ne

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová
Wi-Fi Ne
Výdrž baterie (sn.) 1400 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně Ano
Rozhraní USB, mini HDMI
Typ akumulátoru EN-EL14
Způsoby napájení Akumulátor
LAN Ne

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 144 x 110 x 67
Hmotnost 760 g
Barva černá, stříbrná
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu VBA380AE
Příslušenství v balení BS-1, krytka těla BF-1B, baterie EN-EL14a, nabíječka MH-24, DK-26, popruh AN-DC9, kabel USB UC-E6
Ocenění TIPA 2014
Značka Nikon

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 85 %
Obrazová kvalita 93 %
Konstrukce a zpracování 90 %
Ovládání 85 %
Funkční výbava 85 %
Poměr cena/výkon 70 %

Zobrazit popis a parametry