Nikon představil profi přístroje Nikon D5 v FX formátu a D500 v DX formátu a další novinky Produktové aktuality

Nikon představil profi přístroje Nikon D5 v FX formátu a D500 v DX formátu a další novinky

Luděk BouškaAktualizováno: 6. 1. 2016 v 11:31 • Rubrika: Produktové aktuality

Nikon představil nový profesionální model s označením Nikon D5. Jedná se o fullframe přístroj s rozlišením 20 Mpx, ale především se zcela novým AF systémem, který nabízí 153 ostřících bodů. Maximální citlivost je neuvěřitelných ISO 3 280 000. Velmi podobné parametry nabízí další profi přístroj, ovšem vybavený DX snímačem. Nese označení NIkon D500, mnozí jej netrpělivě očekávají už mnoho let. Poslední novinkou je nový rádiově řízený blesk Nikon SB-5000.

Nikon D5 – nová vlajková loď mezi zrcadlovkami Nikon

Nikon uvádí nový fotoaparát D5 – digitální jednookou zrcadlovku formátu FX, která poskytne působivý výkon a přesnost profesionálům i amatérům vyžadujícím nekompromisní vybavení. Tento fotoaparát zachytí všechny vaše tvůrčí vize a je připraven jít ještě dále.

Přístroj D5 odmění vaše ambice fenomenálními snímky a vyhoví i nejvyšším možným fotografickým nárokům. Systém automatického zaostřování fotoaparátu nové generace se 153 zaostřovacími poli nabízí výjimečně široké pokrytí obrazového pole, ať již budete fotografovat automobilové závody nebo celebrity na červeném koberci. Nejvyšší rozšiřitelná citlivost k působení světla v historii výrobků Nikon umožňuje reálně vyfotografovat více, než můžete pozorovat svým zrakem. A filmovým tvůrcům jdoucím do extrémů umožňuje funkce D-Movie zaznamenávat videosekvence 4K UHD přímo ve fotoaparátu.

Nikon D5 posouvá hranice možností záznamu obrazu a vysoké odolnosti tak jako žádný přístroj před ním. Pokud vás vaše fotografie zavede do extrémních snímacích prostředí – kde budete mít pouze jednu příležitost k pořízení snímků – tento přístroj vás nezklame. Obrazový výkon fotoaparátu Nikon D5 je zcela výjimečný a profesionálové pracující v různých fotografických disciplínách využijí výhod ergonomických vlastností fotoaparátu a vylepšených pracovních postupů. Všechna tato vylepšení byla implementována na základě informací od fotografů a výrazně snižují stresové faktory spojené s profesionální fotografií.

Souhrn klíčových vlastností

 • Automatické zaostřování nové generace: nabízí působivých 153 zaostřovacích polí včetně 99 křížových snímačů. Citlivost automatického zaostřování začíná hodnotou jasu –4 EV (ISO 100, 20 °C) pro lepší výkonnost za nízké hladiny osvětlení. Díky využití křížových snímačů na okrajích oblasti činnosti automatického zaostřování jsou snáze rozpoznatelné objekty na okrajích obrazového pole a výrazně se zlepšilo fotografování na výšku. Nový obvod ASIC automatického zaostřování poskytuje za všech okolností maximální výpočetní výkon výhradně automatickému zaostřování.
 • Nový obrazový snímač a snímač měření expozice: nový obrazový snímač CMOS formátu FX s 20,8 milionu pixelů a nový RGB snímač měření expozice 180K (180 000 pixelů) společně zajišťují fenomenálně přesné rozpoznání objektu a detailní zachycení obrazu. Tonální gradace jsou bohatší a přesnější a nový systém zpracování obrazu EXPEED 5 zaručuje nedostižně vysokou kvalitu obrazu v rámci celého standardního rozsahu citlivostí ISO.
 • Vysoký výkon a přesnost: fotoaparát umožňuje pracovat frekvencí až 12 sn./s s využitím měření expozice a AF sledování, resp. frekvencí až 14 sn./s se zrcadlem fixovaným v horní poloze. AF sledování a viditelnost obrazu v hledáčku jsou nyní značně lepší při fotografování rychlých, nepředvídatelných akcí.
 • Výkonná vyrovnávací paměť: fotoaparát umožňuje pořídit až 200 snímků NEF (RAW) nebo velkých snímků JPEG v jedné rychlé sérii – dostatečný počet na zachycení kompletního finále ve sprintu na 100 metrů bez uvolnění tlačítka spouště.
 • Špičková citlivost ISO – od jasného slunečního světla až po astronomický soumrak: můžete si stanovit své vlastní limity, protože rozsah citlivostí ISO 100 až 102 400, který lze dále rozšířit až na hodnotu ISO 3 280 000 (ekvivalent nastavení Hi 5), nabízí možnosti bez hranic. Zažijte výjimečně brilantní snímky v celém standardním rozsahu citlivostí ISO.
 • Videosekvence s vysokým rozlišením 4K/UHD: můžete pořizovat videosekvence 4K (3 840 × 2 160 pixelů) frekvencí 30p/25p/24p s využitím nativního výřezu s daným počtem pixelů, což vám zaručí nejvyšší možnou kvalitu obrazu. K dispozici jsou rovněž Full HD videosekvence (1 080p) s frekvencí až 50p/60p ve více různých formátech obrazu.
 • Rychlý záznam snímků a 4× rychlejší přenos dat: dva sloty pro karty XQD, nový port USB 3.0 pro rychlé přenosy velkých množství dat, až 4× rychlejší bezdrátové připojení a 2× rychlejší než připojení Ethernet zaručují bleskurychlý pracovní postup.

Nikon D500 - profesionální výkon a rychlost v malém těle

Seznamte se s Nikonem D500: je to kompaktní spojení nejvyššího výkonu profesionální zrcadlovky Nikon D5 s unikátní pružností a použitelností formátu DX. Přenosný a výkonný, Nikon D500 vám ukáže nejrychlejší cestu ke skvělé fotografii a videu.

Souhrn klíčových vlastností

  • Automatické zaostřování nové generace: nabízí působivých 153 zaostřovacích polí včetně 99 křížových snímačů. Citlivost automatického zaostřování začíná hodnotou jasu –4 EV (ISO 100, 20 °C) pro lepší výkonnost za nízké hladiny osvětlení. Díky využití křížových snímačů na okrajích oblasti činnosti automatického zaostřování jsou snáze rozpoznatelné objekty na okrajích obrazového pole a výrazně se zlepšilo fotografování na výšku.
  • Kontinuální snímání rychlostí cca. 10 sn/s - až 200 snímků v 14-bit bezztrátově komprimovaném formátu RAW zachycuje rozhodující bleskový momenty
  • Kompaktní a lehký DX systém nabízí vynikající výkon a použitelnost a to zejména pro fotografování s velkým přiblížením
  • Natáčení 4K UHD videa (30p) - vhodný pro profesionální produkci
  • Nový procesor EXPEED 5 dosahuje vynikající kvality obrazu a citlivost až ISO 51 200, kterou lze rozšířit až na Hi 5 (ekvivalent ISO 1 640 000)
  • Dotykový a naklápěcí LCD displej s úhlopříčkou 8 cm/3.2-in. a rozlišením 2 359k pixelů zajišťuje pohodlné fotografování při komponování z nízkých nebo vysokých pozic
  • Podpora SnapBridge umožňuje připojit fotoaparát ke kompatibilnímu inteligentní přístroje přes vestavěný Wi-Fi® a Bluetooth®


Nikon uvádí rádiem řízený blesk SB-5000

Společnost Nikon obohatila ceněnou řadu svých profesionálních blesků o nový model SB-5000. Tento blesk Nikon Speedlight je prvním z řady blesků, který poskytuje rádiem řízený provoz a který je prvním kompaktním bleskem na světě se zabudovaným chladicím systémem.Blesk SB-5000 je zkonstruován tak, aby zvládal obtížné snímací podmínky, a je perfektním příslušenstvím pro profesionální fotografy, kteří požadují všestranné vybavení pro tvorbu komplexních osvětlení s využitím blesku na fotoaparátu i mimo fotoaparát. Bezdrátové rádiové ovládání odstraňuje potřebu přímé vzájemné viditelnosti mezi bleskem Master a blesky Remote a zvyšuje spolehlivost při fotografování za jasného slunečního světla. Nově zabudovaný chladicí systém Nikon umožňuje pořídit více než 100 expozic v rychlém sledu s plným výkonem záblesku. Tento lehký blesk kompaktní konstrukce s přehlednými ovládacími prvky nabízí nedostižný světelný výkon v terénu i ve studiu.

Plná kontrola v náročných situacích

Rychlý a spolehlivý blesk SB-5000 umožňuje fotografům pokročit směrem k náročnějším světelným scénářům. Blesk SB-5000 lze jako součást systému pokrokového bezdrátového osvětlení ovládat rádiově nebo tradičně prostřednictvím optických signálů (za předpokladu přímé viditelnosti mezi zařízeními), což znamená, že lze při osvětlení více blesky stále využívat i dosavadní blesky Speedlight. Unifikované nastavení blesku umožňuje nastavovat blesk SB-5000 prostřednictvím menu fotoaparátu nebo počítače se softwarem Camera Control Pro 2 v situacích, kdy je blesk nasazen na tělo fotoaparátu. Nový praktický chladicí systém navíc umožňuje pořídit s tímto kompaktním bleskem až 120 expozic v 5sekundových intervalech nebo až 84 expozic v třísekundových intervalech bez rizika přehřátí blesku. Tepelná ochrana nebyla nikdy lepší.

Další vybavení

 • Klíčové specifikace: blesk SB-5000 nabízí směrné číslo 34,5, pokrývá široký rozsah ohniskových vzdáleností 24–200 mm (14 mm při použití vestavěné širokoúhlé rozptylky) na formátu FX a poskytuje tři režimy rozložení osvětlení.
 • Kompaktní konstrukce a přehledné ovládací prvky: kompaktní tělo blesku váží pouhých 420 g. Přehledný kontrolní panel umožňuje zobrazení velké a snadno čitelné obrazovky informací. Hlavu blesku lze sklápět směrem dolů v úhlu 7 ° a vyklápět směrem nahoru v úhlu až 90 °, resp. otáčet ve vodorovném směru v úhlu 180 ° doleva a doprava.
 • Příslušenství: vestavěná širokoúhlá rozptylka a odrazná karta plus dodávaný difúzní nástavec rozšiřují v kombinaci s volitelnými barevnými filtry Nikon ještě dále vaše tvůrčí možnosti.

Společnost Nikon byla vždy průkopníkem v oblasti tvůrčího fotografického osvětlení a její vybavení trvale osvědčuje svou spolehlivost a všestrannost a představuje zcela integrovaný systém. Zabudování rádiového ovládání zaručuje, že nový blesk SB-5000 spolehlivě zvládne i často se vyskytující problémy, jaké představují překážky ve vzájemné viditelnosti zařízení a jasné sluneční světlo. A díky novému chladicímu systému, který zvyšuje počet po sobě pořiditelných záblesků a eliminuje nežádoucí prodlevy, poskytuje blesk SB-5000 špičkový, plně kontrolovaný výkon. Jde o působivý všestranný blesk pro profesionály, kteří požadují trvale vysoký výkon.Zobrazeny komentáře (29 - 1)

 • 29

  Bouška

  Reaguje na (28) | Dobrý den, to bohužel zatím netuším.

  Luděk Bouška - Megapixel, 14.01.2016 | Reagovat

 • 28

  D.

  Reaguje na (26) | Ano, je to škoda....protože je blesk nutný po všech stránkách. Bude zas větší odbyt prodeje blesků....nikon si myslí, že svých... a další asi zklamání ,že nikam neuložím své nastavení ,jako je třeba u D 7200...U1,U2. nebo se mýlím.?

  Milan D., 12.01.2016 | Reagovat

 • 27

  Avatar

  Vestavěný blesk je Achillovou patou zrcadlovek, takže v rámci nepromokavosti jej do Nikonu D500 nedali............ I ty nejlevnější zrcadlovky s "hloupým" vestavěným bleskem dokáží ovládat dálkově blesky, byť jenom jako pouhý odpalovač s nutností nastavovat vše ručně na tom kterém blesku.

  Jan Kocián, 12.01.2016 | Reagovat

 • 26

  Bouška

  Reaguje na (25) | Dobrý den, taky jsem se nad tím pozastavil. Je ale fakt, že u D810 používám vestavěný blesk vlastně pouze a výhradně k řízení externího blesku. Ale škoda to je.

  Luděk Bouška - Megapixel, 12.01.2016 | Reagovat

 • 25

  D.

  Reaguje na (24) | ....úžasný,jen škoda ,že nemá vestaven blesk,kolikrát se musí přisvětlit náhodně v situaci,ať v přírodě nebo kdekoliv pohotovostně ...takže buď nefotit, nebo mít stále s sebou blesk a není to škoda ?....asi dle Nikona né...

  Milan D., 12.01.2016 | Reagovat

 • 24

  Avatar

  Nikon D500, úžasný foťák, nástupce mého D300s!! Je SUPER!!

  Petr Zeman, 11.01.2016 | Reagovat

 • 23

  Avatar

  Teď jsem se dočetl, že vám na Nikonu D5 na přání vymění XQD sloty za CF sloty v autorizovaných servisech NIKON. Sice za poplatek, ale bez ztráty záruky.

  Jan Kocián, 11.01.2016 | Reagovat

 • 22

  Bouška

  Reaguje na (19) | Dobrý den, to zatím bohužel nevíme.

  Luděk Bouška - Megapixel, 11.01.2016 | Reagovat

 • 21

  Avatar

  Reaguje na (8) | - nejhorší je absence ekvivalentu 70-200 2.8 ... na DX je 70mm už hodně dlouhé a v reálných situacích prostě nejde 70..x používat (halové sporty). Bohužel 50-150 2.8 OS dělala jen Sigma a ta jej bohužel velmi rychle zařízla.

  martin, 11.01.2016 | Reagovat

 • 20

  Avatar

  Reaguje na (14) | Dle interního materiálu Nikonu bude D5 se 2 CF kartami dostupná později a otázkou je, zda se bude vůbec v Evropě prodávat. Každopádně zápis na CF karty nebude probíhat tak rychle jako XQD.

  makofoto, 10.01.2016 | Reagovat

 • 19

  Avatar

  Nevíte kdy zhruba vyjde 7300?

  Stanislav Cihlář, 10.01.2016 | Reagovat

 • 18

  Bouška

  Reaguje na (14) | Dobrý den, to zatím ještě nevíme.

  Luděk Bouška - Megapixel, 10.01.2016 | Reagovat

 • 17

  Avatar

  ... nemluvě o maximálním rádiovém dosahu 30 metrů.

  Jan Kocián, 09.01.2016 | Reagovat

 • 16

  Avatar

  Blesk SB-5000 umí dálkově ovládat jiné blesky pouze opticky (což umí i SB-910 nebo SB-900).......... rádiově lze u Nikonu ovládat blesky pouze s Nikonem D5 nebo Nikonem D500 prostřednictvím menu foťáku s tím, že si k blesku SB-5000 musíte dokoupit další příslušenství......... Takže je to docela na nic.

  Jan Kocián, 09.01.2016 | Reagovat

 • 15

  Avatar

  Uvádět guide number pro ISO 200 je marketingový podvod, ale nechápu, proč Nikon ve vlastním zájmu neuvádí maximální guide number při ISO 100........... Blesk SB-5000 má na ISO 100 guide number až 55! SB-910 je o vlásek slabší a nabídne "jenom" guide number 53.

  Jan Kocián, 08.01.2016 | Reagovat

 • 14

  Avatar

  Bude v prodeji jenom Nikon D5 pro 2 XQD karty, nebo jenom D5 pro 2 CF karty, nebo budete prodávat obě dvě verze D5?

  Jan Kocián, 08.01.2016 | Reagovat

 • 10

  Bouška

  Reaguje na (8) | Dobrý den, nezapomínejte ještě na Nikon 20/1,8G, ten je vynikající. Ale chápu Vás, třeba se dočkáme.

  Luděk Bouška - Megapixel, 08.01.2016 | Reagovat

 • 11

  Bouška

  Reaguje na (6) | Dobrý den, díky za nabídku, kdybych s tím měl nějaké problémy, dám Vám vědět...  ;)

  Luděk Bouška - Megapixel, 08.01.2016 | Reagovat

 • 12

  Bouška

  Reaguje na (5) | Dobrý den, kdy jste viděli jeden záběr delší, než cca 10s? Pokud má film (nebo video, to je jedno) za něco stát, je potřeba stříhat, měnit záběry, ... Osobně si z tříminutového omezení vůbec nic nedělám a myslím, že určitě nejsem sám.

  Luděk Bouška - Megapixel, 08.01.2016 | Reagovat

 • 13

  Bouška

  Reaguje na (3) | Dobrý den, přesně tak, Honzo. Napadlo mě úplně to samé...  :) Začínám si pohrávat s myšlenkou, že asi přece jen prodám svůj stařičký, ale skvělý Nikon D700 a vyměním ho za D500. Spolu s D810 by to totiž byla docela fajn kombinace.

  Luděk Bouška - Megapixel, 08.01.2016 | Reagovat

 • 9

  Bouška

  Reaguje na (4) | Dobrý den, hned jakmile se dostane do prodeje, vystavíme je na všech prodejnách. 

  Luděk Bouška - Megapixel, 08.01.2016 | Reagovat

 • 8

  Avatar

  A když už vypotili D500, bude KONEČNĚ k dispozici i nějaká DX světelná optika, nebo k tomu vydají prémiový 18-55mm f/šero-tma?? Fuji má skvělé 14mm, 23mm, 56mm a Samyang jim dělá 12mm. Na Nikon DX je jen obstarožní 35/1.8 G a 40/2.8 G makro. Nikon uvádí další DX tělo a NEMÁ na něj odpovídající optiku.

  SpookY, 08.01.2016 | Reagovat

 • 7

  D.

  Reaguje na (3) | Jasně ,že cena musí být vyšší , ještě kvalitní sklo a ten chlazený blesk a je sto tisíc málo...ale je profi ,tak si má vydělávat na sebe né...

  Milan D., 07.01.2016 | Reagovat

 • 6

  Špeta

  Osobně jsem cenu u D500 předpovídal na 69 tisíc, nakonec to bude 64 tisíc, u D5 jsem sekl víc, předpovídal jsem 169.900 a ono to je 189.900. Vycházím z cen v německu, které jsou už publikovány. Jinak pokud by Megapixel potřeboval helfnout s recenzí na D500 v terénu, tak bych si určitě víkend na to našel ;-)

  Marcel Špeta, 07.01.2016 | Reagovat

 • 5

  Špeta

  Reaguje na (1) | ano, ale v té nejvyšší kvalitě. Ono zapoměli někde napsat, že narozdíl od D500 má tři úrovně kvality a v té nejnižší také umí 29min 59sec. Četl jsem i jiný a velmi zajímavý názor, že omezení na 3 min je tam proto, aby to nebylo považováno za kameru a sportovní fotograf mohl se svoji foto akreditací na olympiádu, jinak by nemohl ...

  Marcel Špeta, 07.01.2016 | Reagovat

 • 4

  Avatar

  Kdy si budeme moct v Brně D5 osahat? :-)

  Jaroslav Večeřa, 07.01.2016 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Cena okolo 65 000 mi až tak mimo nepřijde. Jistě, že by nižší cena byla lepší, ale je to zcela nový přístroj. Není to up grade předchozích modelů, jak tomu bylo u D7000/D7100/D7200. Je to nová řada nebo spíše staronová (D300). Je to opravdu profi přístroj s 99 křížovými body AF, ovládání z profi strojů a vnitřnosti téměř totožné z D5. Ten kdo fotí jako nadšený amatér si jistě vystačí i s D7100 či D7200. A to, že to je DX ještě nediskvalifikuje přístroj z profi kategorie. To je poprvé po dlouhé době, když mě napadla kacířská myšlenka částečného návratu k DX :-). Tedy ne zcela, ale místo dvou FX těl provozovat jedno FX a D500.

  Honza H, 07.01.2016 | Reagovat

 • 2

  D.

  ....a cena kolem 65 000 kč ?? ..za dx D 500 ,no směšná cena né.....?

  Milan D., 06.01.2016 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Zapomněli jste dodat že D5 má 3 minutové omezení pro natáčení 4k videa..

  Martin Grauer, 06.01.2016 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Rok s Megapixelem 2016

  Zapojte se s námi do již 3. ročníku fotografické soutěže o nejlepšího fotografa roku 2016. I letos jsme si pro vás připravili 12 soutěžních kol,…

 • Mrazivé okamžiky

  Tepová frekvence stoupá, dech se zrychluje a ledový vítr bičuje promrzlou tvář. Pokoření další výzvy je na dosah. Zima otevřela svou náruč všem,…

 • Dynamická krajina

  Krajina patří všeobecně k jednomu z nejpopulárnějších a žánrů. Většina fotografů ráda cestuje objevuje nová místa a nové přírodní krásy a s oblibou…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím