Nikon představil výkonný základní DX zoom 16-80/2,8-4E ED VR a dva lehké superteleobjektivy Produktové aktuality

Nikon představil výkonný základní DX zoom 16-80/2,8-4E ED VR a dva lehké superteleobjektivy

Luděk BouškaVydáno: 2. 7. 2015 v 14:14 • Rubrika: Produktové aktuality

Nikon dnes představil nový výkonný objektiv formátu DX se zoomem. Objektiv NIKKOR DX 16–80 mm f/2,8–4 nabízí fotografům s vysokými nároky nejmodernější technologie a kompaktní provedení. Zároveň byly představeny dva nové profesionální superteleobjektivy 600/4 a 500/4, které využívají nejmodernější technologie a oproti předchůdcům mají až o 25% nižší hmotnost.

AF-S DX NIKKOR 16–80 mm f/2,8–4E ED VR

Tento pokročilý objektiv malých rozměrů se zoomem váží jen 480 g, je perfektně vyvážený na fotoaparátu a představuje ideální objektiv pro cestování. Široký rozsah ohniskových vzdáleností 16–80 mm snadno pokryje většinu snímacích situací a zachytí všechny motivy od rozsáhlých krajin až po portréty ve velkém měřítku. Vysoká světelnost f/2,8–4 nabízí výraznou výhodu za nízké hladiny osvětlení a působivá redukce vibrací Nikon s účinností 4 EV uchovává vysokou ostrost obrazu i při použití dlouhých časů závěrky. Nový objektiv je prvním objektivem formátu DX s nejmodernějšími profesionálními technologiemi Nikon včetně elektromagnetické clony a ochranné fluorové vrstvy. Poprvé u objektivu formátu DX jsou aplikovány rovněž hodnotné antireflexní vrstvy Nikon Nano Crystal Coat.

Zoom a vysoká světelnost

Nový objektiv NIKKOR DX 16–80 mm f/2,8–4 je působivým novým příslušenstvím pro odvážné fotografy. Tento všestranný objektiv s 5násobným zoomem pokrývá ohniskové vzdálenosti ekvivalentní hodnotám 24–120 mm u kinofilmu a formátu FX a jeho vysoká světelnost rozšiřuje fotografické příležitosti. Navíc máte k dispozici nejkratší zaostřitelnou vzdálenost 0,35 m.

Nejmodernější technologie

Elektromagnetická clona poskytuje přesnější expozice, zejména při použití vysokých snímacích frekvencí. Ochranné fluorové vrstvy Nikon aktivně odpuzují vodu, prach a nečistoty bez ovlivnění kvality obrazu a usnadňují čištění optiky bez poškození optických ploch. Objektiv je navíc prvním objektivem formátu DX vybaveným osvědčenými antireflexními vrstvami Nikon Nano Crystal Coat.

Stabilní obraz a tichý provoz

Nyní můžete fotografovat s použitím až o 4 EV delších časů závěrky než obvykle, aniž by došlo k degradaci snímků rozmazáním. Systém redukce vibrací je tichý, obsahuje dva režimy (Normal [Normální] pro běžné fotografování z ruky a Active [Aktivní] pro kompenzaci účinků mechanických vibrací) a automaticky rozpoznává použití stativu. Kompaktní ultrazvukový zaostřovací motor (SWM) umožňuje rychlé, tiché a přesné automatické zaostřování, což je velkou výhodou při záznamu videosekvencí. Pro kritické okamžiky při zaostřování je k dispozici zaostřovací režim M/A, který umožňuje bezproblémovou manuální úpravu automatického zaostření.

Vysoký optický výkon

Objektiv je konstruován tak, aby maximalizoval výkonnost dnešních digitálních jednookých zrcadlovek formátu DX s vysokým rozlišením, a využívá k tomu pokročilou optickou konstrukci se 17 čočkami uspořádanými do 13 optických členů. Objektiv obsahuje kromě antireflexních vrstev Nano Crystal Coat a ochranné fluorové vrstvy tři asférické optické členy a čtyři optické členy ze skla s extrémně nízkým rozptylem světla (ED). Pro dosažení vysoce kontrastních snímků v širokém rozmezí světelných podmínek a v celém rozsahu zoomu jsou minimalizovány reflexy, závoj a vady zobrazení.

 

Perfektní vyvážení – prvotřídní cestování

Objektiv NIKKOR DX 16–80 mm f/2,8–4 s hmotností pouhých 480 g a vynikajícím poměrem velikosti a výkonnosti je excelentním univerzálním objektivem a ideální volbou pro odvážné akce a cestování. Objektiv je optimálně vyvážený na těle fotoaparátu a jeho tubus je opatřen gumovým kroužkem chránícím proti klimatickým vlivům. 

Superteleobjektivy AF-S NIKKOR 600 mm f/4E FL ED VR a AF-S NIKKOR 500 mm f/4E FL ED VR

Oba objektivy obsahují nové optické konstrukce využívající lehké fluoritové optické členy, antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat a optická skla ED. Působivé snížení hmotnosti umožnilo využití fluoritových optických členů a hořčíkových slitin v mechanické konstrukci objektivů. Oba objektivy nabízejí rovněž další nové technologie. Mezi tyto technologie patří elektromagnetické ovládání clony pro konzistentnější, přesnější expozice při použití rychlého sériového snímání: funkce, kterou ocení každý fotograf rychlých akčních sportů.

Oba objektivy jsou vybaveny rovněž nejnovější verzí technologie redukce vibrací Nikon, která nabízí působivou výhodu možností použití o 4 EV delších časů závěrky než obvykle a zahrnuje režim SPORT pro snadné sledování rychlých akcí. Mezi další nové vybavení patří otočný prstenec se stativovým závitem a okem pro zabezpečení typu Kensington a zcela nová ložiska pro snadnou změnu orientace fotoaparátu. Oba objektivy jsou rovněž vybaveny fluorovými vrstvami Nikon, které aktivně odpuzují vodu, prach a nečistoty.

Lepší vyvážení

Nové objektivy mají díky použití fluoritových optických členů nízkou hmotnost, aniž by došlo k negativnímu ovlivnění kvality obrazu. Nový objektiv 500 mm s hmotností 3 090 g je o 790 g lehčí než jeho předchůdce a váží méně než současný objektiv 200–400 mm f/4 VR II. Nový objektiv 600 mm váží přibližně 3 810 g a je o působivých 1 250 g lehčí než jeho předchůdce. Oba objektivy se méně „převažují dopředu“ a využití fluoritových optických členů přispívá rovněž ke zlepšení optické výkonnosti. 

Vynikající stabilita a spolehlivost

Nejnovější generace technologie redukce vibrací Nikon poskytuje oběma objektivům působivou výhodu možností fotografovat o 4 EV delšími časy závěrky než obvykle. Činnost redukce vibrací je tichá a oba objektivy jsou vybaveny režimem redukce vibrací Nikon SPORT, stejně jako automatickou detekcí použití stativu. Režim redukce vibrací SPORT poskytuje při fotografování rychlých pohybů stabilní obraz v hledáčku a umožňuje dosahovat snímacích frekvencí sériového snímání a minimálního zpoždění závěrky na obdobné úrovni, jaké lze dosáhnout při vypnuté redukci vibrací. Objektivy jsou vybaveny rovněž elektromagnetickým ovládáním clony. Tento speciální mechanismus umožňuje lepší sledování objektu automatickým zaostřováním a zaručuje stabilnější automatické řízení expozice, zejména při fotografování vysokými snímacími frekvencemi.

Rychlé zaostřování

Ultrazvukový zaostřovací motor (SWM) Nikon zajišťuje extrémně rychlé a velmi tiché automatické zaostřování s možností snadné manuální úpravy zaostření. K dispozici jsou kromě manuálního režimu dva režimy automatického zaostřování: režim A/M upřednostňuje automatické zaostření i při použití zaostřovacího kroužku objektivu a režim M/A umožňuje ihned přepnout v libovolném režimu automatického zaostřování na manuální provoz. Nový omezovač rozsahu zaostřitelných vzdáleností u obou objektivů umožňuje fotografům limitovat zaostřovací rozsah, takže je výsledná rychlost zaostřování ještě vyšší. Spínač má dvě polohy: FULL (plný rozsah) a ∞ – 10 m u objektivu 600 mm, resp. FULL (plný rozsah) a ∞ – 8 m u objektivu 500 mm. Kromě toho byla snížena nejkratší zaostřitelná vzdálenost na 3,6 m u objektivu 500 mm a na 4,4 m u objektivu 600 mm.

Zlepšený optický výkon

Oba objektivy obsahují zcela přepracovanou optickou konstrukci složenou z 16 čoček ve 12 optických členech.

Objektiv 600 mm obsahuje čtyři optické členy ze skel s extrémně nízkým rozptylem světla (ED), objektiv 500 mm obsahuje tři tyto optické členy. Oba objektivy využívají antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat a dva fluoritové optické členy. Optické konstrukce minimalizují projevy barevné vady, výskyt závoje a reflexy. Dále jsou objektivy vybaveny devítilamelovou clonou s kruhovým otvorem pro získání přirozeně působící reprodukce neostrých míst obrazu a čistého oddělení objektu od pozadí.

Vylepšená ergonomie

Nové fluoritové optické členy nejen pomáhají snižovat celkovou hmotnost: tyto optické členy vedou rovněž k nižší hmotnosti předního konce obou objektivů a posunují těžiště směrem dozadu pro lepší stabilitu při práci.

Oba objektivy jsou vybaveny prstenci se stativovým závitem obsahujícími zcela nová ložiska pro hladší změnu nastavení fotoaparátu do orientace na šířku a na výšku. Pro lepší přenosnost objektivů byla patice pro montáž na stativ přemístěna blíže k zadní části objektivu, což umožňuje snadné nasazení dodávané sluneční clony na objektivy v obrácené poloze. S každým objektivem je dodáván rovněž prstenec pro montáž na jednonohý stativ, který nabízí lepší stabilitu při fotografování z jednonohého stativu. Oba objektivy zachovávají stávající zásuvný držák filtrů o průměru 40,5 mm.

Vynikající pracovní nástroje

Tyto objektivy pokrývají velké vzdálenosti pro fotografování motivů, jako jsou motorové sporty, venkovní sporty, velká zvěř i ptáci. Objektivy umožňují fotografovat v téměř libovolném světle a poskytují snímky s vynikající ostrostí a kontrastem. Vzhledem k tomu, že fotografování divokých zvířat a akčních událostí často znamená nepříznivé podmínky, jsou oba objektivy 500 mm a 600 mm vybaveny novým ochranným sklem s fluorovou vrstvou v přední části. Vrstva odpuzuje vodu, prach a nečistoty a rovněž usnadňuje čištění ochranného skla bez rizika poškození jeho povrchu. V kombinaci s odolnou konstrukcí objektivů a okem pro zabezpečení typu Kensington na prstenci se stativovým závitem jsou objektivy vybavené vším potřebným, aby přestály vysoké nároky profesionálního provozu.

Příslušenství

Objektivy AF-S NIKKOR 600 mm f/4 E FL ED VR a AF-S NIKKOR 500 mm f/4 E FL ED VR jsou kompatibilní s širokou nabídkou telekonvertorů AF-I/AF-S včetně telekonvertorů řady TC-20E, které umožňují zachování automatického zaostřování při použití na fotoaparátech s podporou světelnosti f/8. Oba objektivy jsou rovněž kompatibilní s novým (volitelným) kruhovým polarizačním filtrem C-PL405, který je vybaven kolečkem umožňujícím snadné otáčení filtrem po jeho vložení do objektivu.

Nikon v souvislosti s těmito objektivy uvádí rovněž dva nové kufry. Kufr CT-505 je určen pro objektiv 500 mm, zatímco kufr CT-608 slouží k ochraně objektivu 600 mm. Oba tyto odolné a současně lehké kufry jsou vybaveny sklopnou rukojetí pro snadné stohování a samostatným prostorem pro filtry a telekonvertory.  

Objektiv 600 mm je dodáván včetně nové sluneční clony HK-40 z jednoho kusu materiálu a objektiv 500 mm je dodáván včetně existující sluneční clony HK-34 z jednoho kusu materiálu. Další příslušenství dodávané s oběma objektivy zahrnuje prstenec Nikon pro montáž na jednonohý stativ, zásuvný filtr NC o průměru 40,5 mm, násuvný přední kryt a popruh LN-2.Zobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Avatar

  Odpověď na (3): Ano, to sklo má nové technologie, ale zrovna třeba elektromagnetickou clonu považuji za další "mrvítko", které zvyšuje cenu a náchylnost na závady. Že to bude opticky o třídy výš než 16-85 věřím, je zde generační obměna - kdyby tomu tak nebylo, bylo by něco špatně. A Nikon obecně nedělá špatná skla, má většinu dobrých a průměrných a i řadu špičkových, ale vyloženě špatná skla ne (snad hamba je jen 58/1.4 za tu cenu). Jenomže cenou jsou někdy úplně mimo. A když si srovnáme profi 24mm a 35mm f/1.4 Sigmy Art a odpovídající Nikony (a také Canony) při lepší kvalitě Sigem, tak rozhodně nemám pocit, že bych u Canikonu dával za sklo odpovídající hodnotu. Problém s cenou u tohodle skla je v tom, že za D7200 a tohle sklo dám víc než za D610 a 24-120/4. A to se opravdu nevyplatí. Ale názor Kena Rockwella bych nebral vážně... mě o jeho úrovni přesvědčilo, když jsem četl jak se vyjadřoval o Art Sigmách 35/1.4 a 18-35/1.8 :-)

  SpookY, 04.07.2015 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Dobrý den, já bych tedy varoval před ukvapenými závěry. Ona ta cena možná tak úplně mimo nebude. Kdo z Vás zná kvalitu tohoto objektivu? Zatím vidíme jen cenu plus nějaké parametry. I tak si nejsem jist, zda jste si všimli, že Nikon dal do tohoto objektivu technologie, které doposud žádné DX sklo nemělo (elektromagnetická clona, Nano Crystal Coat, Fluorine Coat) a že některé ty technologie mají žádoucí vliv na kvalitu/charakter fotek? No nic. Odkážu Vás na český Nikonblog, kde již mají test včetně 20 fotografií, z toho 17 "na plnou díru". Musím říct, že ty fotky se mi opravdu líbily. Ohledně ostrosti a kontrastu bych se nebál říct, že je to jiná liga než 16-85 a Sigma 17-70 C. Na druhou stranu distorze 4,35% na 16mm je příliš; Sigma 17-70 má 3,1% a 16-85 jen 2,5%. A třeba takový Ken Rockwell na tomto skle nic zvláštního neshledal, prý je to na úrovni 16-85, bohužel i konstrukčně. Je fakt, že za 30000 bych čekal bytelný objektiv na úrovni Nikonu 17-55/2,8. Tak nevím. Ale právě proto raději počkám až si objektiv trochu otestuju sám. Už se těším.)

  Michal M., 03.07.2015 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Přesně jak píše Miloš. Ten objektiv zabíjí cena, která je vyšší než za celou D7200. Full frame ekvivalent 24-120/4 se prodává od 22ti tisíc. Sigma má Contemporary sklo 17-70, plus-mínus totéž za třetinovou cenu, navíc s možností výměny bajonetu. Evidentně se Nikon snaží svoje DX uživatele přesunout na FX, nebo prostě vyhnat ke konkurenci. Všimněte si, že Nikon nemá pro DX prakticky žádná pevná světelná skla kromě 35/1.8 G DX. Absence FF ekvivalentních ohnisek 35mm a 85mm pro DX snímače je za patnáct let existence formátu DX do nebe volající. Podívejte se na Fuji X. Na Nikon DX není co vybrat, takže buď FX velká těžká drahá skla a přejít na FX, nebo pápá Nikone.

  SpookY, 03.07.2015 | Reagovat

 • 1

  Kotek

  Škoda, že ta 16-80 stojí 2x tolik, co současná 16-85. Udávaná cena 30.000 je docela dost...když za cca 1/3 ceny můžu mít Sigmu 17-70 se stejnou světelností. http://www.megapixel.cz/sigma-17-70mm-f-2-8-4-0-dc-macro-os-hsm-contemporary-pro-nikon

  Miloš, 02.07.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím