Recenze Nikon Z 24-200mm f/4-6,3 VR

Martin Jurák

Martin Jurák • 01. 02. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Vynikající ostrost, zejména v této třídě
  • Rozumné rozměry a váha
  • Dobré výsledky i v kontrastních podmínkách
  • Optická stabilizace
  • Zámek zoomu

Co se nám nelíbí

  • Světelnost
  • V rozích mírně horší kresba
  • Více plastových částí v konstrukci

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Nikon Z 24-200 mm f/4-6,3 VR od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon Z 24-200 mm f/4-6,3 VR v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Nikon Z 24-200 mm f/4-6,3 VR

Představení Nikon Z 24-200 mm f/4-6,3 VR

Představení Nikon Z 24-200 mm f/4-6,3 VR

Dnes se podíváme na zoubek novému objektivu od Nikonu určenému pro Full-Frame bezzrcadlovky Nikon Z s univerzálním rozsahem 24-200 mm, díky kterému výborně pokryje naprostou většinu fotografických žánrů - od krajinek, přes streetfoto až po focení zvířat. Vyloženě se tak nabízí jako optimální cestovní řešení pro případy, kdy nechceme nebo nemůžeme přibalit několik objektivů pro různé situace. Často však platí poučka, že čím je objektiv univerzálnější, tím více kompromisů má, pojďme se tedy podívat, jak si tento objektiv povede v naší recenzi.

Zpracování

I přes velký rozsah zoomu je objektiv příjemně kompaktní, minimální délka je 114 mm, při zoomování se objektiv vysouvá až na téměř dvojnásobek své délky. V konstrukci je použito více plastů, než v objektivech vyšší třídy, a například i zadní část tubusu je tvořena plasty. Použité materiály jsou kvalitní a konstrukce objektivu je solidní bez jakýchkoliv vůlí, bajonet zůstává kovový a nechybí kolem něj gumový kroužek proti vniknutí prachu a vlhkosti. Plastovější provedení se dobře podepisuje na váze a objektiv tak váží pouhých  570 g, což je jen o 70 g víc než setový Nikon 24-70 f4 S. V balení pak nechybí ani tvarovaná sluneční clona.

Zoomový prstenec, který tvoří téměř polovinu délky, je možné uzamknout na ohnisku 24mm, na kterém je objektiv nejkratší. I bez uzamčení jsem však neměl problém s tím, že by se objektiv samovolně vysouval. Za zoomovým prstencem nalezneme menší programovatelný prstenec, kterému lze kromě manuálního ostření přiřadit i jiné funkce, například volbu clony či korekci expozice. Marně by jsme zde však hledali přepínač automatického a manuálního ostření - pro tuto volbu tak bude nezbytné použít tlačítka či menu fotoaparátu.

Přední příruba objektivu je vybavena filtrovým závitem s průměrem 67 mm, kruhové filtry je možné použít i ty s vyšším rámečkem bez problému s vinětací.

Výbava

O ostření se stará rychlý a zároveň velmi tichý krokový motor, ostření je přesné a rychlé i ve zhoršených světelných podmínkách. Minimální zaostřovací vzdálenost je 0,5m od rovniny snímače na 24mm a 0,7m na 200mm, což zejména na dekší ohniska umožňuje fotit i velmi drobné detaily. Dobře korigována je také jemná změna ohniska při přeostření, tzv focus breathing. I díky těmto vlastnostem tak objektiv dobře poslouží i pro natáčení videa.

Optiku objektivu tvoří 19 členů v 15 skupinách, mezi nimi najdeme 2 členy z ED skla, 2 asférické čočky a speciální asférický ED člen. I přes to, že se nejedná o objektiv z vyšší třídy Nikkor S, najdeme zde použity kvalitní povrchové úpravy čoček - ARNEO Coat se podílí na skvělém chování objektivu v protisvětle a přední čočka je chráněna fluorovou vrstvou, která odpuzuje vodu a zároveň usnadňuje čištění.

Je trochu škoda poměrně rychlého nástupu vyšších clonových čísel, clona f4 platí pouze pro 24 mm a už při zazoomovaní na 50 mm jsme na f5,6, od cca 80 mm pak f6,3 pro zbytek rozsahu. Minimální clona se pak v závislosti na ohnisku pohybuje od f22 do f36, samotná clona je tvořena 7 zaoblenými lamelami. Náplastí na horší světelnost je zabudovaná optická stabilizace VR, která funguje excelentně a i na delší ohniska umožňuje použít výrazně kratší časy.


Výstup

Samotného mě až překvapila optická kvalita tohoto objektivu a ostrost které je schopen dosáhnout i na náročnějším snímači Nikonu Z7. Ostrost objektivu se ve středu obrazového pole prakticky vyrovná výbornému Nikonu Z 24-70 mm F4 S, v rozích sice ostrost mírně ubývá, stále se však jedná v této třídě o skvělý výkon který boří tradiční předsudky o kvalitě univerzálních superzoomů. 

Příjemné také je, že výstup si drží výbornou kvalitu na všech ohniscích prakticky bez ohledu na zvolenou clonu, a až nad clonou f16 ostrost mírně snižuje difrakce. Jedinou drobnou vadou na kráse je barevná vada, která se v některých světelných situacích projeví i přes zapnuté korekce v krajích snímků modrým zabarvením kontrastních přechodů.

Objektiv dobře zvládá i kontrastní podmínky a v i v silném protisvětle si výborně drží kontrast a netrpí na výrazné odlesky či závoje. Vinětace je mírně patrná pouze na nejširším ohnisku při cloně f4, po zaclonění či zazoomování prakticky mizí. Zkreslení je díky automatické korekci zcela potlačeno. Bokeh objektivu je nerušivý bez nežádoucích artefaktů, nicméně díky vyššímu clonovému číslu si hrátek s menší hloubkou ostrosti užijeme spíše při focení detailů.

Závěrem

Navzdory velkému rozsahu zoomu tento objektiv nabízí kvalitní, kontrastní výstup s minimem kompromisů. Volba mezi tímto objektivem a setovým 24-70 f4 tak bude méně o rozdílech v optické kvalitě a více o tom, zda považujeme za užitečnější větší rozsah zoomu nebo konstantní světelnost. Horší světelnost tohoto objektivu navíc více než slušně kompenzuje výkonná stabilizace, jedná se tak o optimální “jeden objektiv na vše”, který výborně poslouží zejména na cestách a výletech. 

Popis a parametry

Popis a parametry

Objektiv NIKKOR Z 24–200 mm f/4–6,3 VR obohatí řadu Nikon Z jako dokonalý objektiv na cesty, pomocí kterého můžete pořizovat snímky i videa s bohatými detaily. Je to jeden z nejkompaktnějších teleobjektivů se zoomem v současné nabídce a snadno se vejde do malé brašny. Velký bajonet Nikon Z umožňuje využít jedinečnou konstrukci s umístěním větších optických členů v zadní části, díky tomu je objektiv dokonale vyvážený a manipulace s ním velmi snadná. Optická konstrukce zajišťuje ostré snímky v živých barvách a s vysokým kontrastem, ať už snímáte širokoúhlé záběry nebo fotografujete s pomocí telobjektivu. Tvůrci videí mohou pořizovat nádherná plnoformátová videa díky vyspělé optické konstrukci NIKKOR, která umožňuje naplno využít vynikající obrazovou kvalitu fotoaparátů Nikon Z..

Nikon Z 24-200 mm f/4-6,3 VR

Tento extrémně kompaktní zoomový teleobjektiv určený pro Full-frame CSC fotoaparáty Nikon, je ideální volbou pro fotografování na cestách. Se svým velkým rozsahem ohniskových vzdáleností 24-200 mm, rychlým ostřením a příjemným bookehem, vám ve velké většině případů vystačí pouze toto jedno sklo. Díky svým rozměrům lze snadno uložit i do menších fotobrašen. Poskytuje bohaté detaily bez ohledu na to, jestli fotografujete, nebo točíte video. A díky utěsnění proti povětrnostním vlivům máte o další starost méně. Má na těle aretaci zoomu, která zachovává plné zasunutí objektivu i při uložení ve fotobrašně. Váha je pouhých 570 g.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_masthead--original

Opravdový kontrast

S asférickými optickými členy i těmi z ED skla, dosahuje minimálního zkreslení v celém rozsahu ohnisek. Při použití krátkých i delších ohnisek, pořídíte ostré snímky plné živých barev a vysokého kontrastu.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_asperical_ed_glass--original

Brilantně jasný obraz

Nikon ARNEO jsou antireflexní vrstvy, které si účinně poradí jak se závojem tak s nežádoucími odlesky. Vaše snímky budou mít podstatně vyšší obrazovou kvalitu i při fotografování širokoúhlými ohniskovými vzdálenostmi v blízkosti zdrojů světla. Věrného podání obrazu dosáhnete i u bodových zdrojů světla, jakými jsou například pouliční lampy v noci.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_arneo_coating--original

Se stabilizací do šera

Fotografujte s časy závěrky až o 4,5 EV delšími pomocí integrované redukce vibrací v objektivu. I snímky pořizované teleobjektivem při nedostatečném denním světle budou brilantnější. Při natáčení videa s širokoúhlým ohniskem, budou eliminovány nežádoucí účinky chvění fotoaparátu.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_low_light_performance--original

Ostré makro

Ať už se jedná o makro v běžné přírodě, vzory v krajině nebo i portréty, s nejkratší zaostřitelnou vzdáleností pouhých 0,5 m (při ohnisku 24 mm) máte absolutní kontrolu nad pořizovanými fotografiemi i na velmi krátkou vzdálenost.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_close_focusing--original

Taková videa z cest jste ještě neměli

Kombinujte vynikající kvalitu obrazu fotoaparátů Nikon Z s vyspělou optikou NIKKOR. Můžete tak pořizovat nádherná videa s obrazovým polem ve formátu kinofilmu. Bezhlučné automatické zaostřování v kombinaci s plynulou a stabilní regulací clony, to je záruka přirozených změn expozice při natáčení. Minimalizovány jsou i změny ohniskové vzdálenosti při zaostřování a změny zaostření při zoomování.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_travel_companion--original

Konstrukce, která něco vydrží

Objektiv je utěsněn proti povětrnostním vlivům. S velmi účinnou Fluorovou vrstvou, která efektivně odpuzuje prach a nečistoty, přesto nijak nesnižuje kvalitu obrazu.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_sealing--original

Objektiv

Typ bajonetu Nikon Z
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 200 mm
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 6,3
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 19 členů / 15 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 1 x
Typ slunecní clony HB-93 (součást balení)
Délka objektivu 114 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Interiéry, Architektura, Portréty, Sport, Zvířata, Reportáže, Noční obloha
Rozdělení podle ohniska Univerzální
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 50 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 570 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu JMA710DA
Značka Nikon

Filtry

Průměr filtru 67 mm

Zobrazit popis a parametry