Recenze Nikon Z 26 mm f/2,8

Tomáš Kivader

Tomáš Kivader • 12. 03. 2023

Hodnocení

Hodnocení

Celkově vzato mě objektiv potěšil, jak kvalitou výstupů, tak i kvalitou zpracování. Při jeho oznámení jsem očekával, že se bude jednat o levněji vyrobený objektiv s plastovým bajonetem bez clony v balení. Konečnou otázkou tak zůstává jen, jestli si raději pořídíte o něco kvalitnější a drobnou dvacetšestku nebo raději sáhnete po levnější a o kousek větší dvacetosmičce v moderním či klasickém stylu. Všechny tyto varianty si k nám můžete přijít vyzkoušet a osahat si, která vám sedne nejlépe!

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Velikost
  • Váha
  • Kovový bajonet
  • Clona a krytka v balení

Co se nám nelíbí

  • Nemožnost použití filtrů bez clony

Představení Nikon Z 26 mm f/2,8

Představení Nikon Z 26 mm f/2,8

Je to sotva pár měsíců, co jsme se dozvěděli o vývoji tohoto drobného fullframového objektivu pro bezzrcadlovky, o Nikonu Z 26 mm f/2,8. Na rozdíl od spousty jiných, je tento již dostupný k prodeji a nemusíte na něj tedy čekat.

Nikon Z 26 mm f/2,8 | Megapixel

Jedná se o nejmenší objektiv, který aktuálně v zetkovém systému najdete. Délka samotného objektivu je pouhých 23,5 mm, což je méně, než má např. FTZ II adaptér. Díky tomu je to ideální volba pro focení streetu a na každodenní nošení. I hmotnost objektivu je velmi příjemná, jde o zhruba 130 gramů. Jsem zvyklý nosit foťáky v ruce bez popruhů a v tomto případě mi přišlo, jako kdybych nesl jen samotné tělo s nasazenou krytkou.

Redukce velikosti a hmotnosti však naštěstí neměla vliv na kvalitu zpracování. Dvacetšestka má kovový bajonet (na rozdíl od objektivů Nikon Z 28 mm f/2,8 (SE) a Nikon Z 40 mm f/2 (SE)) a rovněž je utěsněná proti prachu a stříkající vodě. Drobnou nevýhodou je, že objektiv při ostření vyjíždí. Tato vlastnost je nevýhodná i při zapnutí fotoaparátu s nasazenou krytkou na objektivu. Jakmile je krytka nasazená plně, tak při zapnutí fotoaparátu vyskočí na obrazovce chybová hláška, kvůli které nelze ani přistoupit do menu či prohlížet fotky. Tato záležitost by však mohla být do budoucna opravena firmwarovým updatem.

Nikon Z 26 mm f/2,8 | Megapixel

Skvělou vlastností tohoto objektivu je jeho minimální zaostřovací vzdálenost, jež odpovídá asi 20 cm. Objektivem tak můžete fotit i poměrně blízké objekty (maximální zvětšení dosahuje 0,19x). Objektiv je seskládaný z osmi optických členů v šesti skupinách a je vybaven sedmilamelovou clonou s rozsahem od f/2,8 až po f/16. Díky této cloně vypadá rozmazané pozadí na fotkách s nižším clonovým číslem opravdu pěkně.

Na objektivu najdete tichý příkazový kroužek s hladkým chodem, na který lze nastavit mimo manuálního zaostřování i ovládání citlivosti ISO, clony, korekce expozice a dalších parametrů.

Jak jste si nejspíše všimli, nikde jsem nezmínil možnost nasazení filtrů nebo dokonce použitý závit. Je to proto, že samotný objektiv není filtrovým závitem vybaven. Pro nasazení filtru je zapotřebí sluneční clona, která na sobě zároveň nese 52mm závit. Naštěstí je tato clona HB-N111 součástí balení. Drobným detailem, který potěší, je i to, že krytka objektivu jde nasadit i s našroubovanou sluneční clonou a není tak zapotřebí klasická krytka do závitu (avšak pokud byste ji preferovali, dá se nasadit i ta).

Nikon Z 26 mm f/2,8 | Megapixel

Popis a parametry

Popis a parametry

Nikon Z 26 mm f/2,8 –⁠  flexibilní širokoúhlý objektiv s kapesními rozměry pro bezzrcadlovky systému Nikon Z. I přes své mimořádně kompaktní rozměry dosahuje vysokého vykreslovacího výkonu a mimo jiné nabídne dokonale rozostřené pozadí, všestranný výkon při slabém osvětlení a kreativní zorné pole. Upevňovací bajonet je kovový a tubus objektivu i pohyblivé části jsou utěsněny vůči prachu a stříkající vodě.

Kapesní rozměry

Nikon Z 26 mm f/2,8 je se svými rozměry dosud nejkompaktnějším objektivem formátu FX řady Nikon Z. Objektiv měří pouhých 23,5 mm na délku a váží jen 130 gramů, díky čemuž bude skvělým diskrétním parťákem nejen pro street fotografii. 

Vynikající výkon automatického ostření

Nový, prostorově úsporný systém ostření využívá krokový motor (STM) k jednotnému pohybu všech prvků objektivu. To zkracuje celkovou délku tubusu a vytváří pozoruhodnou konzistenci v celém rozsahu ostření od cca 20 cm do nekonečna. 

Brilantní kvalita obrazu

Důmyslně navržený optický vzorec, zahrnující tři asférické (AS) čočky, poskytuje maximální ostrost s minimální sférickou aberací a zakřivením pole.

Odolná konstrukce

Kovový upevňovací bajonet dodává tomuto tenkému objektivu bezpečnou pevnou konstukci. Tubus objektivu a všechny pohyblivé části jsou utěsněné vůči prachu a vodním kapkám pro bezstarostné fotografování i v náročných podmínkách. 

Přizpůsobitelný ovládací kroužek

Tichý příkazový kroužek s hladkým chodem lze nastavit tak, aby ovládal citlivost ISO, clonu, korekci expozice a další parametry.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon Z
Optický zoom 1 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 26
Minimální ohnisková vzdálenost 26 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 26 mm
Světelnost pevného objektivu 2,8
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 8 členů / 6 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x
Typ sluneční clony HB-N111
Délka objektivu 23,5 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Makro / Detail, Reportáže, Street foto, Video
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 20 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 130 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu JMA108DA
Značka Nikon

Filtry

Průměr filtru 52 mm

Zobrazit popis a parametry