Recenze Nikon Z 50 mm f/1,2 S

Martin Jurák

Martin Jurák • 10. 01. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Špičkový optický výstup
  • Špičková světelnost f/1,2
  • Fantastický bokeh a podání přechodů hloubky ostrosti
  • Dobře korigované optické vady
  • Přesné a relativně rychlé ostření
  • Kvalitní zpracování, robustní sluneční clona
  • Utěsnění proti vniknutní prachu a vody
  • Programovatelné tlačítko a ovládací prstenec

Co se nám nelíbí

  • Výrazně větší rozměry a váha oproti méně světelné variantě
  • Vysoká pořizovací cena

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Nikon Z 50 mm f/1,2 S

Představení Nikon Z 50 mm f/1,2 S

Představení Nikon Z 50 mm f/1,2 S

Nikon nám naděluje již třetí pevný objektiv se základním ohniskem kolem 50 mm, tentokrát v supersvětelné variantě vybavené autofokusem cílící na profesionální fotografy s nejvyššími nároky. Po opticky fantastické a cenově dostupné Nikon Z 50 mm f/1,8 S a impozantním Noct Nikkoru f/0,95 s astronomickou cenovkou a limitací na manuální ostření se nám tak do rukou dostává novinka, která v sobě snoubí to nejlepší z obou světů. 

Tento objektiv také značí milník v historii Nikonu a objektivů Nikkor, jelikož se jedná o první objektiv od Nikonu se světelností f/1,2 vybavený autofokusem. Kvalitní konstrukce

Objektiv na první pohled i dotek působí robustním a kvalitním dojmem, vnější tubus je tvořen kombinací kovových, plastových a gumových částí. Konstrukce objektivu je uzavřená, ostření je kompletně interní, žádná část objektivu se tedy při použití nevysouvá. I díky tomu je objektiv utěsněn proti vniknutí prachu a vlhkosti. S délkou 15 cm a váhou lehce přes 1 kg to není žádný drobeček, přesto je ale ergonomie na dobré úrovni a s tělem Nikon Z7 je relativně dobře vyvážený a  nepůsobí příliš těžkopádně.

Téměř polovina délky objektivu je tvořena širokým ostřícím prstencem s pogumovaným povrchem, který má velmi příjemný a jemně tlumený chod pro přesné manuální ostření. Blíže bajonetu se pak nachází výrazně menší programovatelný prstenec, kterému je možné přiřadit funkce, jako například volbu clonového čísla či korekce expozice.

Na tubusu mezi mezi prstenci pak nalezneme informační OLED panel a dvě tlačítka. První tlačítko slouží k volbě informací zobrazených na informačním panelu, lze si tak zvolit mezi zobrazením klasické škály se zaostřenou vzdáleností, nebo aktuálním clonovým číslem. Funkce druhého tlačítka je volitelná a lze nakonfigurovat v menu fotoaparátu. Posledním ovládacím prvkem, který na tomto objektivu najdeme, je přepínač automatického a manuálního ostření, který nalezneme nejblíže bajonetu.

Přední část objektivu s gumovým prstencem, která na první pohled může působit jako ovládací kroužek, slouží pouze jako grip pro lepší úchop a manipulaci. Přední obruba je vybavena klasickým filtrovým závitem s průměrem 82 mm.  V balení přiložená sluneční clona je robustně konstruovaná a dobře chrání přední optický člen, navíc je vybavena zámkem s tlačítkem, takže bezpečně drží a nemůže se stát, že se samovolně povolí.

Špičková optika

Optická konstrukce tohoto objektivu je velmi komplexní, složená z 17 členů v 15 skupinách, včetně dvou členů z ED skla a tří asférických členů. Nikon zde také použil antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat a ARNEO Coat, které eliminují odlesky a možňují objektivu zachovat výborný kontrast i v protisvětle. Clona s rozsahem f/1,2 - f/16 je tvořena devíti lamelami.

O ostření se stará systém několika nezávisle pracujících ostřících motorů, díky kterým objektiv relativně rychle a přesně ostří při zachování tichého chodu. I přes velmi malou hloubku ostrosti je spolehlivost ostření velmi dobrá a konzistentní, skvěle funguje i v kombinaci s automatickým zaostřováním na oko. 

Minimální zaostřovací vzdálenost 43 cm patří k lepšímu průměru, není tedy problém ani se zaostřením na menší detaily. Objektiv také netrpí na drobné změny ohniska při přeostření, tzv. focus breathing, výborně tak poslouží i pro natáčení videa.

Výstup

Ostrost objektivu je na skvělé úrovni již od plně otevřené clony, výbornou ostrost si drží až do krajů obrazového pole. Rozlišovací schopnost objektivu je na fantastické úrovni s výbornou ostrostí i na náročnějším snímači Nikonu Z7. Podání obrazu je kontrastní a výborně zvládá i silné protisvětlo, bez rušivých odlesků či ztráty kontrastu.

Jednoznačným trumfem tohoto objektivu je bokeh, podání hloubky ostrosti je nádherně trojrozměrné, fotografie mají krásnou hloubku s měkkým a příjemným rozostřením mimo hloubku ostrosti, ale s výbornou ostrostí v zaostřené rovině. Objektiv výborně zvládá přechody z a do hloubky ostrosti a bokeh je příjemný a nerušivý i v náročných scénách s komplexním pozadím.

Optické vady jsou velmi dobře korigovány, chromatická aberace je poměrně dobře korigována a projevuje se pouze mírně při plně otevřené cloně. Vinětace je na cloně f/1,2 viditelná, není však rušivá, po zaclonění na F/2 prakticky mizí. Zkreslení je téměř nulové i bez zapnuté automatické korekce.

Závěrem

Jen málo objektivů v sobě dokáže skloubit extrémní světelnost se špičkovým obrazovým výstupem a pohotovostí automatického ostření. Tato nová padesátka to však s přehledem dokázala a opět ukazuje možnosti systému Nikon Z.
Určitě se nejedná o objektiv pro každého a díky své velikosti nebude první volbou jako objektiv na výlety či cestování. Kde však nabídne naprosto unikátní výsledky, je focení svateb, portrétu a fashion fotografie, ať už v ateliéru či venku. S kombinací jemného podání minimální hloubky ostrosti při zachování kritické ostrosti a také díky spolehlivému ostření se tak z něj pro uživatele Nikonu stává pomyslný svatý grál portrétních objektivů, který dokáže výsledky posunout o několik úrovní dál.

Popis a parametry

Popis a parametry

Objektiv řady Nikon Z s dechberoucími rozlišovacími schopnostmi, nedostižným AF systémem. Ohnisková vzdálenost 50 mm a vysoká světelnost f/1,2 z něj dělá skvělý nástroj pro fotografování portrétů, ale i pro video. Kombinace maximální světelnosti a 9lamelové clony, vytváří příjemný a symetrický bokeh, ale také ji oceníte při práci s malou hloubkou ostrosti. Optická soustava je složená ze 17 členů v 15 skupinách a obsahuje dva ED a tři asférické členy. Antireflexní vrstvy Nikon Nano Crystal Coat a ARNEO eliminují nežádoucí reflexy. Dále vám nabídne rychlý, plynulý a zároveň tichý AF. Při natáčení videa oceníte, že jsou téměř odstraněny změny ohniskové vzdálenosti při zaostřování. Objektiv je vybaven tichým příkazovým kroužkem a přizpůsobitelným tlačítkem Fn., OLED displejem pro kontrolu nad nastavenými hodnotami. Konstrukce je utěsněna proti povětrnostním vlivům.

Nikon Z 50 mm f/1,2 S

Společnost Nikon představila nový profesionální objektiv určený pro řadu Nikon Z, s fixní ohniskovou vzdáleností 50 mm a vysokou světelností f/1,2. Pochlubit se může překrásným a symetrickým efektem bokeh, ke kterému napomáhá i 9lamelová clona. Ostrost v celé ploše snímku je zde více než působivá. Zkrátka jde o jedinečný nástroj pro portrétní fotografy a milovníky videa.

Brilantní optika

Jeho vyspělá konstrukce je tvořena optickou soustavou, která je složena ze 17 čoček v 15 skupinách včetně dvou ED a tří asférických členů, které mají na starost korekci asférických aberací.

AF ostření cílené pro video

Systém automatického ostření je nejen rychlý a plynulé, ale i tiché. Což oceníte zejména při natáčení videa. Část, na kterou zaostříte, bude reprodukována ostře i při snímání z krátkých vzdáleností nebo při využití limitované hloubky ostrosti.

Fotografie, která pohltí

O účinné potlačení nežádoucích reflexů a závoje, se postarají antireflexní vrstvy Nikon Nano Crystal Coat a ARNEO a to i při fotografování v protisvětle.

Video kinematografické úrovně

Díky vysoké světelnosti budete mít maximální kontrolu nad hloubkou ostrosti. Změny ohniskové vzdálenosti při zaostřování jsou zde prakticky nezaznamenatelné.

Ovládání určené profesionálům

Objektiv je vybaven tichým příkazovým kroužkem a nastavitelným tlačítkem Fn. V defaultním nastavení je tento kroužek určen pro ostření, lze ho ale přenastavit pro ovládání clony nebo korekci expozice. Plnou kontrolu nad zásadními fotografickými informacemi vám umožní vestavěný informační OLED panel.

Odolá i v drsnějších podmínkách

Nikon Z 50 mm f/1,2 S je utěsněn proti působení prachu i vlhkosti. Důkladně utěsněny jsou všechny pohyblivé části tubusu i samotný bajonet. A tak je zamezen průnik prachu i mezi tělem fotoaparátu a objektivem.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon Z
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 50
Světelnost pevného objektivu 1,2
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 17 členů / 15 skupin
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x
Typ slunecní clony HB-94 (součást balení)
Délka objektivu 150 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Portréty, Zvířata, Fashion / Glamour, Street foto, Koncerty, Produkty
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 45 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1090 g

Ostatní

Číslo produktu JMA003DA
Značka Nikon

Filtry

Průměr filtru 82 mm

Zobrazit popis a parametry