Magazín

Produktové aktuality

Nikon Z 800 mm f/6,3 VR S - představujeme teleobjektiv s největším přiblížením pro systém Z

Martin LukešAktualizováno: 6. 4. 2022 v 18:00 • Rubrika: Produktové aktuality

Nikon Z 800 mm f/6,3 VR S - představujeme teleobjektiv s největším přiblížením pro systém Z

Přesto, že od představení systému Z bezzrcadlovek Nikon uběhlo teprve 3,5 roku, už se může pochlubit téměř třicítkou nativních objektivů a více než dvacet dalších si můžete pořídit od výrobců třetích stran. Pořádný teleobjektiv s extrémním ohniskem fanouškům této značky stále chyběl. Tedy až dosud. Dnes byl představený pevný objektiv s ohniskem 800 mm, který je určený pro bezzrcadlovky Full-frame, ale pasuje samozřejmě i na fotoaparáty se snímačem APS-C.

Obsah

Teleobjektiv s pevným ohniskem Nikon Z 800 mm f/6,3 VR S

Dnes potěšíme nejednoho milovníka sportovní fotografie, wild-life a mnoho dalších fotografů, kteří fotografují na extrémně velké vzdálenosti. Společnost Nikon představuje nový teleobjektiv s pevným ohniskem Nikon Z 800 mm f/6,3 VR S.

Jde o poměrně unikátní objektiv, který překvapí hned několika parametry. Patrně největší předností této novinky je jeho hmotnost. Přes extrémní ohniskovou vzdálenost váží pouhých 2 385 g, což je o více než 2,2 kilogramy méně, než starší obdoba objektivu Nikon 800 mm f/5,6 E AF-S FL ED VR, který byl určený pro zrcadlovky. Ten je navíc o 16% větší. Díky nízké hmotnosti se dá mnoho záběru komponovat z ruky, bez toho aniž by to vyžadovalo monopod, nebo stativ. Zvyšuje se tím celkový komfort při fotografování, ale také rychlost při manipulaci s objektivem a celková fotografická pohotovost.

Objektiv je navíc velmi vyvážený, především díky těžišti, které je posunuté blíže k tělu fotoaparátu. To usnadňuje nejen plynulé sledování pohybu, ale také jeho zastavení.

A když už jsme v tom srovnávání, tak potenciální zájemce jistě potěší i cena, která je 3x nižší oproti zrcadlovkové verzi objektivu.

Nikon Z objektiv | Megapixel

Naprostou samozřejmostí je u teleobjektivů v této tříde optická stabilizace. Pokud se navíc zkombinuje s mechanickou stabilizací kompatibilních bezzrcadlovek, dosahuje účinost až 5,5 EV. To v praxi znamená, že na místo času 1/800 s, který je minimálně potřebný k tomu, abyste fotografii udrželi z ruky neroztřesenou, vám bude stačit čas kolem 1/20 s. A to je dost zásadní rozdíl.

Objektiv má speciálně navržený Fresnelův optický člen (PF) a antireflexní vrstvy Nikon Nano Crystal Coat, které výrazně zvyšují kontrast obrazu a potlačují reflexy, závoje a jiné světelné neduhy. Kromě těchto speciálních vrstev je vybavený 3 ED členy, 1 optickým členem SR a přední čočka je opatřená fluorovou vrstvou, která slouží jako ochranný prvek, ale také usnadňuje jeho údržbu.

Nikon Z 800 mm | Megapixel

Nestačí vám 800 mm? Žádný problém!

Pokud by se někomu zdálo ohnisko 800 mm málo, lze využít oba typy extendru TELEKONVERTORU Z TC-1,4× a Z TC-2×. Ty prodlouží ohniskovou vzdálenost na 1 120 mm a 1 600 mm. Pokud k tomu připočteme crop faktor při použití na bezzrcadlovkách formátu APS-C, dostáváme se na úctyhodných 1 680 mm nebo dokonce 2 400 mm. To je zhruba padesátinásobné přiblížení v porovnání s perspektivou lidského oka!

Další předností nového teleobjektivu je velmi tiché a samozřejmě absolutně přesné zaostřování. To se děje uvnitř objektivu, takže odpadá jakýkoliv vnější pohyb při použití AF. Mimo to si lze navíc pomocí mechanického přepínače nastavit dvě polohy FULL (∞ až 5 m) a ∞ až 10 m, a to zrychluje proces zaostření pokud víte, že budete fotografovat pouze na určitou konkrétní vzdálenost.K objektivu lze použít fotografické filtry. Ty se neumisťují na přední optický člen, nýbrž se zasouvají do speciálního modulu v jeho zadní části.

Celá kosntrukce objektivu je utěsněná proti prachu i vlhkosti a nechybí ani těsnící kroužek, který chrání přechod bajonetů mezi objektivem a tělem fotoaparátu.

Součástí objektivu je doplňkové příslušenství, a to kryt objektivu LC-K106 (přední kryt), krytka objektivu LF-N1 (zadní krytka), sluneční clona HB-104, popruh na krk LN-3 a pouzdro na objektiv CL-L3
 

Chci Nikon Z 800 mm

Vzhledem ke svým technickým parametrům a především pak extrémní ohniskové vzdálenosti v kombinaci s nízkou váhou najde tento objektiv uplatnění především v žánrech jako je sportovní a reportážní fotografie, fotografování zvířat ve volné přírodě, pořizování snímků během nejrůznějších leteckých show stejně jako architektonických detailů na velkou vzdálenost.

Základní technická specifikace Nikon Z 800 mm f/6,3 VR S

 • Bajonet: Nikon Z
 • Formát: FX / DX
 • Ohnisko: 800 mm (1 200 mm na DX)
 • Světelnost: f/6,3
 • Nejvyšší clonové číslo: f/22
 • Počet lamel clony: 9
 • Konstrukce: 22 optických členů / 14 skupin
 • Úhel záběru:  3°10´ FX, 2 ° DX
 • Systém ostření: vnitřní
 • Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 5 metrů
 • Poměr zvětšení: 0,16×
 • Stabilzace: optická
 • Možnost filtrů: ano (zásuvné kruhové)
 • Velikost:  × 385 mm × 140 mm
 • Hmotnost: 2 385 g

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.