Recenze Nikon Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR

Jiří Vacek

Jiří Vacek • 28. 12. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Ostrost i na nejdelším ohnisku
  • Cena
  • Váha
  • Stabilizace
  • Přenos kontrastu

Co se nám nelíbí

  • Vinětace

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Nikon Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Nikon Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR

Představení Nikon Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR

Představení Nikon Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VRS oznámením nové zrcadlovky Nikon Z 50, přicházejí také dva  nové základní objektivy. První je zakladní objektiv Nikkor Z 16-50 mm f / 3,5-6,3 VR pancake zoom. Není to objektiv, který by vás zaujal svojí velikostí (nejmenší základní objektiv od Nikonu), ale převážně svojí kvalitou obrazu. Pokud jste však nadšeným sportovním, krajinářským nebo portrétním fotografem, pak budete z tohoto objektivu Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,5 VR maximálně nadšený.

Překvapení
 

Když se řekne základní objektiv, tak je to vlastně objektiv pro základní seznámení s fototechnikou, kde si ho buď kupujete v sestavě, abyste pokryli univerzální ohnisko začínajícího fotografa, aby vám nic neuniklo a později většinou poznáte, že vám chybí ostrost, rychlost ostření, přenos kontrastu a převážně světelnost...

A jak je to u tohoto objektivu? Řekl bych to také? Určitě ne! Protože absolutně nechápu, co vývojáři z Nikonu předvedli. Mně snad příjde, že si chtěli udělat srandu a ukázat, že i nejlevnější teleobjektiv dokáže být tak ostrý, jako objektiv za 50 000, a to myslím opravdu vážně. Tohle je opravdu úžasně ostrý objektiv v celém rozsahu.

Ano, budete si říkat: Vždyť je to plasťák... ale čemu to vlastně vadí? Při výměně objektivu se u bajonetu nic neulomí a kdyby náhodou jo, tak výměna zadního členu bajonetu není žádná drahá záležitost. Co ale maximálně oceníte je jeho váha. To že je objektiv levný a lehký neznamená nyní, že by nemohl být i kvalitní.

Konstrukce


Tím, že se jedná o základní objektiv, tak i jeho konstrukce je naprosto jednoduchá. Uvidíte zde pouze zoomovací kroužek, který je doplněný multifunkčním kroužkem. Prostě u tohoto objektivu nenajdete žádné další ovladače, přepínače a tlačítka. Tady si musíte zvyknout, že veškeré ovládání musíte řešit přes menu. Objektiv nemá ani zámek proti vysouvání, ale při chůzi se mi to samovolně nestalo. Při zoomování se samozřejmě vnitřní část tubusu vysouvá a když když máte zoom na maximum, tak se jeho velikost zdvojnásobí.


Technické info


Průměr závitu na filtry má 62 mm a sluneční clona s označením HB-90A bohužel v balení nenajdete a musíte si dokoupit, je to standart který Nikon bohužel nedává. Váha je krásných 405 g.
Minimální zaostřovací vzdálenost je 0,5 m na nejširší ohnisko a 1 m na nejdelší ohnisko. Zaostřovací vzdálenost je výborná a neměl jsem žádný problém s odstupem (portrétní fotografie). Díky blízké zaostřovací vzdálenosti docílíte krásně rozostřeného pozadí.

Přidáním jednoho skleněného prvku ED poskytuje výbornou kompenzaci chromatické aberace a snímky jsou tak zase o něco čistší bez viditelných vad v protisvětle.
Obrovskou chloubou tohoto objektivu je stabilizace objektivu s označením VR. Parametry uvádí výkon až 5 EV. Osobně jsem tomu moc nechtěl věřit, ale při testování ve zhoršených podmínkách, kde objektiv nemá ideální světelnost, mně stabilizace dost podržela a musím uznat, že je to výborný pomocník. Při testování jsem skutečně nenarazil na rozmazaný snímek.
Čeho si rozhodně všimnou filmaři, je tiché a plynulé ovládání clony, které je optimalizované pro záznam filmu a tudíž minimalizuje blikání.


Vinětace


Bohužel tu je, je dost viditelná a ztrácí se na cloně f/8, ale opakuji, že znatelně se sníží, nebo až odstraní, přímo v nastavení fotoaparátu, anebo úpravou v každém programu.

Můj názor

Konečně Nikon přišel s objektivem, kde jsou tři hlavní klady a to jsou: levný, ostrý, lehký!
Kamarádům jsem většinou tyhle setové objektivy nedoporučoval, ale podle mě je tohle výborný teleobjektiv, který vám umožní fotit výřezy v krajině, sportovní fotografii a krásně ostré portrétní fotky s rozmazaným pozadím.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

3

Objektiv mi vyhovuje na cesty svou malou váhou a s tělem N-Z50 nezabere moc místa...

Ověřený zákazník
V Valeček, 01.01.2020

3

Popis a parametry

Popis a parametry

Nikon Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR - ekvivalent u formátu FX / kinofilmu: 75–375 mm, s minimální zaostřovací vzdáleností 50 cm. Jeho optická soustava je složena z 16 členů z nichž je jeden s extrémně nízkým rozptylem. V zasunutém stavu je objektiv extrémně kompaktní a váží 405 gramů.

Kompaktní teleobjektiv se zoomem

Rychle zaostřující objektiv s rozsahem ohniskových vzdáleností 50–250 mm – od normální po teleobjektiv (ekvivalent u formátu FX / kinofilmu: 75–375 mm).

Nejkratší zaostřitelná vzdálenost pouze 0,5 m

Umožňuje zaostřit na objekty, které jsou blíže.

Vestavěná redukce vibrací

umožňuje fotografovat s časy závěrky delšími až o 5 EV, než by bylo jinak možné.

Bezhlučný ovládací kroužek

Ovládá klíčové funkce včetně manuálního zaostřování, ovládání clony a korekce expozice.

Dobrá přenosnost

V zasunutém stavu je objektiv extrémně kompaktní a váží 405 gramů.

Objektiv

Typ bajonetu Nikon Z
Optický zoom 5 x
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 75-375
Minimální ohnisková vzdálenost 50 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 250 mm
Světelnost objektivu zoom 4,5-6,3
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4,5
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 6,3
Maximální clona (F) 16
Konstrukce objektivu 16 členů / 12 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 1,5 x
Typ slunecní clony HB-90A (není součástí balení)
Délka objektivu 110 mm
Počet lamel clony 7
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače APS-C
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 50 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 405 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu JMA707DA
Značka Nikon

Filtry

Průměr filtru 62 mm

Zobrazit popis a parametry