Recenze Nikon Z5 + 24-200 mm

Popis a parametry

Popis a parametry

Společnost Nikon představila nový výkonný Full-frame CSC fotoaparát s 24,3Mpx CMOS snímačem a obrazovým procesorem EXPEED 6. Nabídne vám vysoký rozsah citlivost ISO 100-51200, rozšiřitelný na 102400 (s nízkým šumem a jemnými přechody). Dále hybridní AF systém s 273 ostřícími body s metodou fázové detekce a detekce kontrastu (pro fotografování i video). S podporou detekce oka / obličeje. Sériové snímání s rychlostí 4,5 sn./s. Video v rozlišení UHD 4K / 30 fps a Full HD /60 fps. Pěti osou stabilizaci obrazu (VR). Extrémně ostrý 0,5“ EVF hledáček s rozlišením 3,69 Mpx. Výklopný dotykový LCD displej s úhlopříčkou 3,2“ a rozlišením 1,04 Mpx. Bezdrátové připojení přes Wi-Fi a Bluetooth. Pro ukládání záznamu jsou zde dva sloty SD (UHS-II) paměťových karet. Aplikace Nikon SnapBridge pro přenos záznamu a dálkové ovládání. Váha 590 g.

Nikon Z5

Nový CSC fotoaparát Nikon Z5 s 24,3Mpx CMOS Full-frame obrazovým snímačem. Jedná se o jedinečný nástroj, díky kterému se vaše snímky a videa dostanou na zcela novou úroveň. Vybavený bajonetem Nikon Z, tedy největším dostupným upevňovacím bajonetem pro fotoaparáty s plným formátem snímače. A tak na obrazový snímač fotoaparátu dopadne více světla, což vám umožní svobodnější tvorbu a zachytit více detailů, prostorové hloubky a barev.

Vaše vize na Full-frame

Neuvěříte jak vysokou úroveň detailů vaše fotografie a videa získají a to bez ohledu na zachycovaný objekt. Nikon Z5 v kombinaci obrazového snímače ve formátu kinofilmu, výkonného procesoru pro zpracování obrazu EXPEED 6 a extrémně ostrého EVF učiní vaší tvorbu hračkou. Následně můžete z pořízených snímků vybírat výřezy a to bez ztráty detailů, což je ideální jak pro tisk, tak pro webové stránky.

Výsledky, které vás dostanou

Opravdu bohatá tonální gradace u vašich portrétů a extrémně malá hloubka ostrosti při natáčení videí. To vše vám dopřeje Full-frame obrazový snímač CMOS s rozlišením 24,3 Mpx. Ten naplno využívá velkého průměru bajonetu Nikon Z a s ním i výhod maximální propustnosti světla pro získání skvělých výsledků.

Bez ohledu na hladinu osvětelení

Nikon Z5 nabízí široký rozsah citlivostí ISO 100–51200 (rozšířitelný na 102400). Vychutnejte si maximální volnost s okamžitým přizpůsobením při změnách osvětlení. Nemusíte mít obavy z obrazového šumu. I při použití vysokých a nízkých citlivostí ISO získáte čisté snímky s působivým dynamickým rozsahem.

Pěti-osá stabilizace

Výkonná stabilizace obrazu s redukcí vibrací v pěti osách vám umožní fotografovat s až o 5 EV delšími časy závěrky. Ostré snímky a stabilní videa tak zachytíte bez ohledu na volbu objektivu NIKKOR Z.

Nedostižné ostření

Rychlý a přesný AF systém s hybridním automatickým ostřením má 273 polí. Nikon Z5 zaostří na objekty a udrží je ostré v libovolném místě obrazového pole.

Perfektní portréty

I v případě, že se objekt pohybuje, může Nikon Z5 ostřit na oko a udržovat toto zaostření. Vytvářejte působivé snímky lidí, psů a koček apod.

Světelné objektivy NIKKOR Z ve formátu kinofilmu

Nikon Z5 je kompatibilní s celou řadou objektivů NIKKOR Z ve formátu kinofilmu, jejichž nabídka se neustále rozšiřuje. V repertoáru jsou od extrémně širokoúhlých objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností až po teleobjektivy se zoomem. Jsou o poznání rychlejší, tišší a ostřejší než dosavadní dostupné objektivy. Vynikající výkon poskytují jak v případě statických snímků tak i videí. Zažijte tu dosud nepoznanou prostorovou hloubku s mírou detailů.

Dva SD sloty

Dva sloty pro SD paměťové karty (UHS-II) lze snadno nastavit tak, aby byl jeden používán pro fotografování a druhý jako záloha. Je zde i možnost do jednoho slotu ukládat videa a do druhého fotografie.

Lehká a odolná konstrukce

Odolné a současně lehké tělo Nikon Z5 vyrobené z hořčíkové slitiny je vybavené řadou těsnění. Ta jsou odolná vůči klimatickým vlivům, zabraňují vnikání prachu a vlhkosti do fotoaparátu. Nutno dodat, že zejména okolo všech pohyblivých částí a ovládacích prvků.

Ergonomie

Tělo Nikon Z5 je sice malé, ale stále snadno ovládatelné. Jeho rozměrný grip poskytuje pocit jistoty a hlavní ovládací prvky jsou perfektně rozmístěné.

Extrémně ostrý EVF

Elektronický hledáček s úhlopříčkou 0,5“ poskytuje rozlišení 3,69 Mpx. Díky tomu uvidíte přesně to, co zachytíte. Všechna nastavení expozičních hodnot jsou aplikována v reálném čase.

Nepřerušený provoz

CSC fotoaparát Nikon Z5 můžete nabíjet buď ve vypnutém stavu, nebo přes rozhraní USB. Což je velmi praktické, pokud chcete déle pracovat v interiéru nebo pokud chcete vytvářet například časosběrná videa.

LCD

Výklopný dotykový LCD displej s úhlopříčkou 3,2“ má rozlišení 1,04 Mpx. Můžete jej snadno nastavit do optimálního úhlu a dotykem i zaostřovat. Stejně jako na vašem chytrém telefonu i zde můžete přetažením prstu procházet snímky i videa, nebo poklepáním zobrazit obrazové pole ve 100% zvětšení.

Jasný rukopis

Dodejte svým fotografiím a videím nezaměnitelný autorský vzhled. Systém Nikon Picture Control vám umožní aplikovat unikátní tvůrčí filtry a kontrolovat výsledky v reálném čase v elektronickém hledáčku nebo na monitoru.

4K videa

Běžné každodenní okamžiky proměňte v kinematografické zážitky. Nikon Z5 dokáže zachytit ostrou stopáž videa ve 4K Ultra HD a to v kombinaci s objektivy NIKKOR Z, které umožňují dosažení působivé limitované hloubky ostrosti. Fotografovat můžete i během vytváření poutavých časosběrných videí.

Chytré propojení

Aplikace Nikon SnapBridge, spolu s vestavěným bezdrátovým připojením Wi-Fi a Bluetooth, vám usnadní sdílení souborů a váš chytrý telefon se tak přemění v opravdu výkonné příslušenství. Můžete tak snadno přenášet fotografie i natočená videa a proměnit své chytré zařízení ve vzdálený monitor nebo dálkový ovladač.

Nikon Z 24-200 mm f/4-6,3 VR

Tento extrémně kompaktní zoomový teleobjektiv určený pro Full-frame CSC fotoaparáty Nikon, je ideální volbou pro fotografování na cestách. Se svým velkým rozsahem ohniskových vzdáleností 24-200 mm, rychlým ostřením a příjemným bookehem, vám ve velké většině případů vystačí pouze toto jedno sklo. Díky svým rozměrům lze snadno uložit i do menších fotobrašen. Poskytuje bohaté detaily bez ohledu na to, jestli fotografujete, nebo točíte video. A díky utěsnění proti povětrnostním vlivům máte o další starost méně. Má na těle aretaci zoomu, která zachovává plné zasunutí objektivu i při uložení ve fotobrašně. Váha je pouhých 570 g.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_masthead--original

Opravdový kontrast

S asférickými optickými členy i těmi z ED skla, dosahuje minimálního zkreslení v celém rozsahu ohnisek. Při použití krátkých i delších ohnisek, pořídíte ostré snímky plné živých barev a vysokého kontrastu.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_asperical_ed_glass--original

Brilantně jasný obraz

Nikon ARNEO jsou antireflexní vrstvy, které si účinně poradí jak se závojem tak s nežádoucími odlesky. Vaše snímky budou mít podstatně vyšší obrazovou kvalitu i při fotografování širokoúhlými ohniskovými vzdálenostmi v blízkosti zdrojů světla. Věrného podání obrazu dosáhnete i u bodových zdrojů světla, jakými jsou například pouliční lampy v noci.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_arneo_coating--original

Se stabilizací do šera

Fotografujte s časy závěrky až o 4,5 EV delšími pomocí integrované redukce vibrací v objektivu. I snímky pořizované teleobjektivem při nedostatečném denním světle budou brilantnější. Při natáčení videa s širokoúhlým ohniskem, budou eliminovány nežádoucí účinky chvění fotoaparátu.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_low_light_performance--original

Ostré makro

Ať už se jedná o makro v běžné přírodě, vzory v krajině nebo i portréty, s nejkratší zaostřitelnou vzdáleností pouhých 0,5 m (při ohnisku 24 mm) máte absolutní kontrolu nad pořizovanými fotografiemi i na velmi krátkou vzdálenost.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_close_focusing--original

Taková videa z cest jste ještě neměli

Kombinujte vynikající kvalitu obrazu fotoaparátů Nikon Z s vyspělou optikou NIKKOR. Můžete tak pořizovat nádherná videa s obrazovým polem ve formátu kinofilmu. Bezhlučné automatické zaostřování v kombinaci s plynulou a stabilní regulací clony, to je záruka přirozených změn expozice při natáčení. Minimalizovány jsou i změny ohniskové vzdálenosti při zaostřování a změny zaostření při zoomování.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_travel_companion--original

Konstrukce, která něco vydrží

Objektiv je utěsněn proti povětrnostním vlivům. S velmi účinnou Fluorovou vrstvou, která efektivně odpuzuje prach a nečistoty, přesto nijak nesnižuje kvalitu obrazu.

nikkor_z_24-200mm_f4-6_3_vr_sealing--original

Typ fotoaparátu

Podle použití Pokročilý, Poloprofesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 24,3 Mpx
Rozlišení fotografií 6016 × 4016
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 35,9 × 23,9

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXPEED 6

Objektiv

Typ bajonetu Nikon Z
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Počet AF bodů 273

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Středové, Matrix
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 102400

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 4,5 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 3690000
Dioptrická korekce -4 až +2
Velikost hledáčku 0,5 "

LCD

Velikost displeje 3,2 "
Rozlišení displeje 1040000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/200
Korekce zábleskové expozice - 3 EV až + 1 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Audiozáznam Ano
Počet audio kanálů 2.0
Video formát MPEG-4, AVC/H.264, H.264, MP4
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 470 snímků
Rozhraní USB-C, mini HDMI, Jack 3,5 mm
Typ akumulátoru EN-EL15c
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 134 × 100,5 × 69,5
Hmotnost 590 g
Barva černá

Ostatní

Číslo produktu VOA040K004
Značka Nikon

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 90 %
Obrazová kvalita 92 %
Konstrukce a zpracování 93 %
Ovládání 95 %
Funkční výbava 90 %
Poměr cena/výkon 80 %

Zobrazit popis a parametry