Recenze Nikon Z7 II tělo

Martin Lukeš

Martin Lukeš • 27. 11. 2020

Hodnocení

Hodnocení

V druhé generaci full-frame bezzrcadlovky Nikon Z7 II doladil výrobce všechny drobné nedostatky, kterými trpěl první model. V tuto chvíli mě nenapadá nic co by mohl v tomto modelu postrádat i náročnější fotograf. Vysoké rozlišení které tato bezzrcadlovka nabízí atakuje hranici kategorie středního formátu a tak myslím, že může být skvělou alternativou pro někoho kdo se zabývá tisky ve větším formátu. Typicky to mohou být reklamní a produktový fotografové, ale také krajináři, portrétisté a ti co se zaměřují na fotografování architektury. Tento model nezklame zřejmě ani nikoho, kdo by se chtěl tu a tam věnovat natáčení videa. Nikon Z7 II může být také vstupní bránou do světa bezzrcadlovek, pro všechny ortodoxní a zaryté zrcadlovkáře, protože zvládne plnohodnotně nahradit tradiční koncept DSLR.

Celkové
hodnocení

95 %


Obrazová kvalita:

98 z 100

Konstrukce a zpracování:

95 z 100

Ovládání:

95 z 100

Funkční výbava:

97 z 100

Poměr cena/výkon:

90 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Vysoké rozlišení
 • Stabilizace snímače
 • Slot na dvě karty
 • Video 4K@60p
 • Vyrovnávací paměť 77 RAW / 200 JPEG
 • Možnost napájení přes USB

Co se nám nelíbí

 • Nemá integrovaný blesk
 • Pomalejší sekvenční snímání
 • ISO do 25 600

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Nikon Z7 II tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon Z7 II tělo v Galerii

Představení Nikon Z7 II tělo

Představení Nikon Z7 II tělo

Recenze Nikon Z7 II

Když bylo zhruba v polovině roku 2018 oficiálně ohlášeno, že se společnost Nikon rozhodla vstoupit na trh full-frame bezzrcadlovek a to hned dvojicí fotoaparátů Nikon Z6 a Nikon Z7, reakce byly celkem vlažné. Důvodů bylo hned několik. Šlo o modelovou řadu s novým bajonetem, což znamená nové objektivy. Konkurence měla v té době náskok několika generací, co se plnoformátových bezzrcadlovek týče. A ke všemu tomu tyto modely nenabízely dva sloty na kartu ani tolik skloňované automatické ostření na oči a bez toho přece žádný seriózní fotograf nemůže existovat. Samozřejmě že může a že jde z mé strany o nadsázku. Jak se říká, kdo chce psa být, hůl si vždycky najde.

Spousta drobných nedostatků u těchto dvou bezzrcadlovkových pinoýrů bylo dodatečně vyřešeno aktualizací firmwaru a nové objektivy řady S ukázaly, že jim může jen málo kdo konkurovat a že nový bajonet Z byla sázka na tu správnou kartu. No a co víc, oba modely se dostaly mezi lidi a našly si oblibu nejen mezi hobby fotografy, ale i mezi ostřílenými profesionály. A že to Nikon myslí s touto řadu smrtelně vážně dokazuje nástup nové generace zetkových bezzrcadlovek, které jsou modely Nikon Z6 II a Nikon Z7II.

Stejně jako v případě svých předchůdců jde o dvojici na první pohled velmi podobných fotoaparátů, které se liší v některých detailech, tak aby si mohl vybrat každý, podle toho, jakému druhu fotografie se chcete věnovat. Určitě se tedy nedá říci, že Z6 II je nižší model, protože má v názvu nižší číslovku, je levnější a některé parametry má v uvozovkách horší.

V obou případech jde o plnohodnotnou pokročilou, nebo chcete-li profesionální bezzrcadlovku vyšší třídy, která je určená jak fotografům, pak videomakerům.

Základní technická specifikace Nikon Z6 II a Nikon Z7 II

Stejně jako v předchozí generaci je Nikon Z6 II je spíše reportážní fotoaparát, který sází především na rychlost a to jak ostření, tak sekvenčního snímání a dále na nižší hladinu šumu při vyšších citlivostech, byť na úkor rozlišení, které u podobného typu fotografie není až zas tak důležité.

Oproti tomu Nikon Z7 II disponuje téměř dvojnásobným rozlišením, což je vykoupeno pomalejší snímkovou sekvencí, menším rozsahem citlivosti a méně citlivým automatickým zaostřováním při horších světelných podmínkách. Jde tedy o fotoaparát určený spíš pro méně dynamické snímky jako například portrét, krajina, produktová fotografie, architektura, nebo reklamní fotografie. To ale neznamená, že by se s ním nedala vyfotografovat nějaká reportáž, nebo sport. Sekvence 10 sn./s a maximální ISO 25 600 jsou pořád dost slušné parametry i na dynamičtější fotografování v extrémnějších světelných podmínkách.

Klíčové rozdíly mezi starší a novou generací

 Technické parametry Nikon Z6 Nikon Z6 II Nikon Z7 Nikon Z7 II
Obrazový procesor EXPEED 6 Dual EXPEED 6 EXPEED 6 Dual EXPEED 6
Vylepšená odezva hledáčku Ne Ano Ne Ano
Potlačení blackoutu hledáčku Ne Ano Ne Ano
Paměťové medium 1x CFe / XQD 1x CFe / XQD + 1x SD UHS II 1x CFe / XQD 1x CFe / XQD + 1x SD UHS II
Rychlost sekvenčního snímání 12 sn./s 14 sn./s 9 sn./s 10 sn./s
Vyrovnávací paměť (12-bit beztrátový) 35 124 23 77
Nejdelší čas závěrky 30 sec 900 sec 30 sec 900 sec
Počet AF bodů 273 273 493 493
Rozsah citlivosti AF -3.5 až +19 -4.5 až+19 EV -2 až +19 -3 až +19
Eye AF při Wide Area AF Ne Ano Ne Ano
Eye AF při videu Ne Ano Ne Ano
Maximální rozlišení videa 4K @ 30p 4K @ 60p 4K @ 30p 4K @ 60p
HLG / HDR výstup Ne Ano Ne Ano
Časosběrné focení  a videa Ne Ano Ne Ano
Firmware Update přes Snapbridge Ne Ano Ne Ano
Baterie EN-EL15b EN-EL15c EN-EL15b EN-EL15c
Výdrž baterie (CIPA) 310 snímků 340 snímků 330 snímků 360 snímků
Bateriový grip MB-N10 MB-N11 MB-N10 MB-N11
Ovládání na bateriovém gripz Ne Ano Ne Ano
Napájení z externího zdroje Ne Ano Ne Ano
USB dobíjení a přenos Ne Ano Ne Ano
Váha 585 g  615 g  585 g  615 g 
Velikost 134 x 101 x 68 mm 134 x 101 x 70 mm 134 x 101 x 68 mm

134 x 101 x 70 mm

Jak vidíte z předchozí tabulky, nejde v tomto případě o nějakou revoluci, ale spíše o velmi příjemná evoluční vylepšení, které zvyšují praktičnost obou nových modelů. Ostatně ani výrobce nijak neskrývá, že jde v podstatě o upgrade, což ostatně napovídá i samotné označený nových modelů.

Ergonomie

Co se týče ergonomie a ovládání, tak zde se žádné změny nekonají, což je v podstatě mnohdy ta lepší varianta. Nikon v tomto směru sází na cestu určitého konzervatismu, který se ale jednoznačně vyplácí. Ovládací prvky na těle fotoaparátu jsou rozmístěny přesně tak jak na předchozí generaci což jistě potěší všechny fotografy, kteří se rozhodnou pro upgrade. V podstatě jediným rozdílem dva milimetry navíc v hloubce těla, které přibyly směrem k zadnímu displeji. To ale tak nepatrná změna, že pokud nemáte oba modely vedle sebe, tak si ji ani nevšimnete. Patrně největším důvodem zvětšení objemu těla je slot na druhou paměťovou kartu, jehož absence byla u přechozího modelu tolik propíraná. Mimochodem duální slot na SD / CFexpres umožňuje rozdělit zvláště videa a zvláště statické snímky, nebo můžete na jednu kartu ukládat JPEG a na druhou RAW soubory a stejně tak jde mezi kartami kopírovat jednotlivé soubory včetně možnosti vytváření duplicitních souborů pro bezpečné zálohování.
Stejně jako ergonomie a ovládací prvky, zůstala zachována i struktura menu. Jde o klasickou vertikální kaskádu, která se osvědčila už i digitálních zrcadlovek Nikon. I díky němu patří fotoaparáty této značky k těm nejpřívětivějším, co se týče intuitivního ovládání, a tak v podstatě není důvodem cokoliv měnit.

Ovládání

Oba nové modely mají kromě hlavního displeje, který je výklopný, navíc s možností dotykového ovládání, ještě druhý stavový displej. Ten je umístěn v horní části fotoaparátu. Slouží především k náhledu expozičních hodnot čímž se šetří výdrž baterie. Ta je mimochodem nová a jde o typ Nikon EN-EL15c. Díky ní vzrostla výdrž o 20 snímků u obou modelů. U Z6 II je to 340 fotografií a u verze Z7 II dokonce 360 záběrů. Tento údaj sice není nikterak oslniví, nicméně jde o oficiální hodnotu uváděnou podle poměrně přísného měření CIPA. V běžném provozu není problém z baterie vyždímat i 500 až 600 snímků v závislosti na používání a provozní teplotě.

Vzhledem k tomu, že déle než 12 let fotografuji na digitální systém Nikon je pro mě, čistě subjektivně, ovládání velmi příjemné, a to ať už jde o rozložení ovládacích prvků po těle fotoaparátu, nebo co se struktury menu týče. Líbí se mi že jsou tlačítka citlivosti ISO, korekce expozice a červené RECORD vpravo u spouště a dají se tak velmi dobře ovládat jednou rukou. V tomto směru musím pochválit i samotný grip, díky kterému je úchop pohodlný a dostatečně pevný i když nedržíte fotoaparát obouruč. Stejně tak tlačítko sekvenčního snímání, menu a zvětšovací a zmenšovací lupy jsou umístěna na zadní straně tak, aby byla dostupná pro palec pravé ruky. Jsou to sice jen drobné detaily, ale v praxi, když se snažíte ulovit ten vytoužený okamžik jde mnohdy o zlomky vteřina, a tak podobné vychytávky hodně zpříjemňují práci, jak tu amatérskou, tak profesionální.

Další věc kterou bych vypíchl a kterou využívám i na své zrcadlovce jsou dvě přední funkční tlačítka mezi gripem a objektivem. Ty jsou opět velmi dobře dostupný pro prsty, kterými držíte grip fotoaparátu, a navíc si pod ně můžete uložit funkce které používáte nejčastěji. Já tam mám nastaveny funkce HDR a režim tichého snímání elektronické závěrky, protože zrovna to jsou prvky, se kterými pracuji velmi často.

Postřehy z praxe


Rozlišení videa Nikon Z6 II

 • 3 840 × 2 160 (4K UHD): 30p (progresivní) / 25p / 24p (60p k dispozici po aktualizaci firmwaru (zdarma, očekává se v únoru 2021)
 • 1 920 × 1 080: 120p / 100p / 60p / 50p / 30p / 25p / 24p
 • FULL HD zpomalený záznam: 30p × 4 / 25p × 4 / 24p × 5

Rozlišení videa Nikon Z7 II

 • 3 840 × 2 160 (4K UHD): 60p (progresivní) / 50p /30p / 25p / 24p
 • 1 920 × 1 080: 120p/ 100p /60p / 50p / 30p / 25p / 24p
 • Full HD zpomalený záznam: 30p × 4 / 25p × 4 / 24p × 5

Formát videa je u obou modelů MOV a MP4, komprese videa H.264/MPEG-4 a formát záznamu zvuku lineární PCM (pro videa zaznamenaná ve formátu MOV), AAC (pro videa zaznamenaná ve formátu MP4).


 

Megapixel videorecenze Nikon Z7 II tělo

Megapixel videorecenze Nikon Z7 II tělo

Popis a parametry

Popis a parametry

Absolutní novinkou od společnosti Nikon je CSC fotoaparát Nikon Z 7II, který navazuje na úspěšného předchůdce model Z 7. Je osazen Full-frame 45,7 Mpx BSI CMOS a EXPEED 6 procesorem. A tak zvládne natáčet v rozlišení 4K/60p (4K UHD video : N-Log & 10-Bit HDMI) a jeho snímková frekvence je až 10 sn./s. (V jedné sérii tak lze pořídit až 200 snímků JPEG v plném rozlišení nebo 77 12bit nekomprimovaných snímků RAW). Citlivost ISO lze nastavit v rozsahu 64-25600. Systém Automatického ostření se 493 body pracuje až do -4 EV. Vylepšený AF zahrnuje velkoplošná zaostřovací pole pro fotografování lidí i zvířat. Fotoaparát disponuje 5ti osou stabilizací obrazu. Je vybaven duálním slotem pro paměťové karty SD UHS-II a XQD. Potěší vás OLED EVF hledáček s rozlišením 3,6 Mpx a 3,2“ dotykový výklopný displej s rozlišením 2,1 Mpx. Díky Wi-Fi připojení lze využívat oblíbenou aplikaci SnpadBridge. Tělo je odolné vůči povětrnostním vlivům.

Nikon Z7 II

Společnost nikon představila nový Full-frame CSC fotoaparát Nikon Z 7II, který v každém směru vyhoví vašemu prahnutí po dokonalém detialu. Nezáleží na tom, jakou formou chcete pracovat se světlem, Nikon Z 7II vám vždy poskytne maximální výkon pro vaší stoprocentní spokojenost při realizaci všech tvůrčích záměrů.

Když práce, opravdovou vášní

Nedovolte, aby vznikaly nepříjemné překážky mezi vámi a nekompromisní úrovní zpracování vaší vize. Od úplných detailů, které skrývají velké příběhy, až po široké pohledy plné precizních detailů. Od zcela komplexního portrétu až po kinematografické akce. Svobodná tvorba s možností zachytit každý detail.

Maximální výkon s více detaily

Pomocí dvou obvodů sloužících k samotnému zpracování obrazu EXPEED ve svém nitru, vám Nikon Z 7II s formátem snímače FX ve vysokém rozlišení, vyhoví bez sebemenší námahy ve všech oblastech vaší tvorby. Větší dynamický rozsah vás naprosto uhrane. Napomáhá tak vznikubrilantnějšího obrazu v širokém rozmezí citlivostí ISO. Ostřit budete nyní se stoprocentní jistotou a to i při fotografování za extrémně nízké hladiny osvětlení.

Rychlost a spolehlivost na maximu

Pomocí dvou slotů paměťových karet získáte prostor pro přizpůsobení všem pracovním postupům. Dokážete rozdělit statické snímky od videí nebo soubory RAW od souborů JPEG. Dále budete mít možnost kopírovat jednotlivé soubory mezi kartami. Konfigurujte sloty pro případ přeplnění a nebo zálohování. Využít lze paměťové SD karty UHS-II v jednom slotu a ve druhém karty XQD nebo nejnovější a extrémně rychlé karty CFexpress.

Perfektní automatické zaostřování v široké oblasti

Systém hybridního automatického zaostřování je konstruován k opravdu velké citlivosti. Nabídne vám široké pokrytí s vysokou přesností a dokonce si pamatuje i předchozí vybrané zaostřovací pole při aktivaci z pohotovostního režimu. Měření expozice s využitím objektivu světelnosti f/2 (a vyšší) dostupné až do −4 EV.

Tiché fotografování, déle a rychleji

Frekvence sériového snímání dosahuje až 10 sn./s. To poskytuje více flexibility, zatímco kombinace větší vyrovnávací paměti a dvou slotů paměťových karet umožňují nepřerušené fotografování. Vytvoříte až 200 snímků JPEG v plném rozlišení nebo 77 12bit nekomprimovaných snímků RAW v sérii.

Oslnivý dynamický rozsah

Detaily jako jsou struktury, vzory a barvy. To vám díky svému vysokému dynamickému rozsahu nabídne Nikon Z 7II i při použití vysokého a nízkého ISO. Jeho tonální gradace je až neskutečně jemná a reprodukce odstínů pleti, vás oslní svou působivou přesností. Záznam videa v rozlišení až 4K/60p vám umožní vykreslit dynamické scény ve fascinujících detailech.

Sledování objektu

I malé objekty lze přesně sledovat. Tuto funkci budete moci zapínat a vypínat pomocí tlačítka spouště nebo ji budete moci přiřadit tlačítku Fn na fotoaparátu, nebo objektivu.

Lidé a zvířata

Zatím co ostření s detekcí očí zaostřuje na lidské oči, tak ostření s detekcí zvířat vám to samé dopřeje u koček a psů. A tak spolehlivě zaostříte na oči jak při fotografování, tak při natáčení videa.

Přednosti objektivů Nikon Z

Bezesporu je optický systém Nikon Z nejpokročilejší, jakým se společnost Nikon může pochlubit. Bajonet Nikon Z disponuje extrémně velkým průměrem a řada výjimečných objektivů NIKKOR Z se stále rozšiřuje. Tvorba se světlem je nyní na mnohem vyšší úrovni než kdy dříve. Jakýkoli objektiv, jakákoli světelnost. Vyšší jasy, prostorová hloubka a bez pochyby ostrost.

Hledáček na úrovni

EVF elektronický hledáček s vysokým rozlišením 3,69 Mpx, vám poskytne plynulý a nepřerušovaný obraz i při opravdu vysoké snímací frekvenci. Výpadky obrazu jsou zde eliminovány pomocí vysoká obnovovací frekvence a tak neztratíte přehled o tom, co se před vámi děje.

Přizpůsobitelné informační obrazovky

Ty vám možní rychlou úpravu nastavení (jejich zobrazení lze při fotografování i zcela zakázat). Pokud tedy při fotografování v živém náhledu vyklopíte displej, EVF se sám vypne a šetří tak energii pro další práci.

Nekompromisní ostrost při vysokých clonách

Pokud vytváříte fotografie s velkou hloubkou ostrosti, potěší vás, že Nikon Z 7II dokáže potlačit účinky ohybu světla, ty se totiž výrazněji projevují při větším zaclonění objektivu. Lze tak fotografovat vše od krajin počínaje až po městská panoramata. Přitom můžete clonit a nebát se ztráty rozlišení.

Odolnost jak má být

Vyražte do prašných ulic, na horské stezky nebo fotografujte u vody. Tělo Z 7II je zhotoveno z extrémně pevné, ale lehké hořčíkové slitiny. Díky tomu se nejen snadno přenáší, ale je i dostatečně odolný. Je zde kompletní utěsnění vůči prachu, nečistotám a vlhkosti.

Tolik snímků s jedním nabitím

Nikon Z 7II využívá energeticky nejúčinnější možný způsob a tak spolu s jeho novou baterií umožňuje pořídit více fotografií na jedno nabití. Bude-li potřeba je k dispozici i úsporný režim.

Trvalé napájení

V průběhu dlouhého procesu fotografování můžete Nikon Z 7II trvale napájet (a rovněž nabíjet baterii) přes USB-C kabel. TO je zcela ideální například pro pořizování časosběrných (Timelapse) sekvencí.

Vertikální fotografování

V nabídce je i samostatně volitelný multifunkční Battery Pack MB-N11, který je vybaven integrovanými ovládacími prvky pro fotografování na výšku. Umožní vám výměnu baterie beze ztráty napájení.

Dálkově ovládaní

S volitelným bezdrátového dálkovým ovládáním WR-R11b a bezdrátovým dálkovým ovládáním WR-1 budete moci fotografovat a dálkově ovládat externí blesky, jako je například Nikon SB-5000.

Aktualizace firmwaru a SnapBridge

Aplikace Nikon SnapBridge je stále se vyvíjející a nyní vám umožní i aktualizovat firmware přes vaše chytré zařízení. Aplikacilze použít i k dálkovému ovládání při fotografování a natáčení videa. Můžete také filtrovat a sdílet soubory JPEG nebo RAW s chytrým zařízením nebo počítačem. Přímo z aplikace lze přidávat hashtagy a informace o autorských právech.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 45,7 Mpx
Rozlišení fotografií 8256 × 5504
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 5:4
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 35.9 x 23.9

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXPEED 6

Objektiv

Typ bajonetu Nikon Z
Stabilizátor optický Ne
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Počet AF bodů 493

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 32
ISO - maximální citlivost 102400

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy M
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 9 sn./s
Prodleva samospouště 5
Panorama Ne
HDR Ne

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 3690000
Zvětšení hledáčku 0,8 x

LCD

Velikost displeje 3,2 "
Rozlišení displeje 2100000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Externí blesk v balení Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano

Záznam

Typ paměťového media XQD, SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Audiozáznam Ano
Bracketing Ano
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 330 snímků
Rozhraní USB-C
Typ akumulátoru EN-EL15b
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 134 x 101 x 68
Hmotnost 675 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu VOA070AE
Ocenění TIPA 2019
Značka Nikon

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 95 %
Obrazová kvalita 98 %
Konstrukce a zpracování 95 %
Ovládání 95 %
Funkční výbava 97 %
Poměr cena/výkon 90 %

Ke stažení

Návod - Nikon Z7 II CZ

Zobrazit popis a parametry