Magazín

Produktové aktuality

Nikon Z9 přebírá otěže. Nabízí sériové snímání s rychlostí až 120 fps i 8K ProRes RAW video

Tom KalousAktualizováno: 3. 11. 2021 v 8:55 • Rubrika: Produktové aktuality

Nikon Z9 přebírá otěže. Nabízí sériové snímání s rychlostí až 120 fps i 8K ProRes RAW video

Modelem Z9 vstupuje společnost Nikon do segmentu sportovních a reportážních profi fotografů. Novými funkcemi a vlastnostmi této vlajkové lodi ale oslovuje také řadu dalších foto i video tvůrců, kteří mají ty nejvyšší nároky.

Obsah

Snímač a procesor

Nikon Z9 je vybaven 45,7Mpx CMOS snímačem vlastní výroby. Celý přístroj pohání vysoce výkonný procesor EXPEED 7, který umožňuje vysokorychlostní sériové snímání v kadenci 30 fps při JPEG formátu a až 20 fps při focení do formátu RAW. Novinkou u tohoto přístroje je také možnost nastavení sériového snímání až neuvěřitelných 120 fps. Tato funkce je omezena rozlišením 11 Mpx s plným automatickým ostřením, což je pořád více než 4 K video. Díky této funkci (C+) už nezmeškáte žádný moment. Přeji vám hodně trpělivosti při třídění fotek. :)

Obrazový snímač v kombinaci s procesorem je tak rychlý, že eliminuje tzv. rolling shutter neboli zkreslení i při rychlých pohybech. Umožnil tak inženýrům společnosti Nikon odstranit u přístroje Nikon Z9 mechanickou závěrku a ponechat pouze tu elektronickou. Čas závěrky 1/32 000 s v kombinaci s možností nastavení ISO 64 umožňuje dosáhnout neuvěřitelné hloubky ostrosti i v těch nejextrémnějších světelných podmínkách. Díky odstranění mechanické závěrky bylo také umožněno sériové snímání bez jakéhokoliv zatmění hledáčku (black-out). Takže budete po celou dobu focení krásně vidět focený subjekt i při jeho rychlém pohybu.

Klíčové vlastnosti

  • 45,7Mpx CMOS snímač
  • 30 fps JPEG sériové snímání
  • 20 fps Raw sériové snímání
  • 120 fps JPEG sériové snímání s 11Mpx rozlišením
  • 8K/30p a 4K z 8K, s ProRes 4:2:2 HQ
  • 8K/60p, 12-bit 8K N-Raw a 4K ProRes Raw s budoucím firmware updatem
  • Interní 10-bit N-Log a HLG
  • 3,69M OLED EVF
  • Duální CFexpress Typ B sloty
  • Foťák bez mechanické závěrky

Chci Nikon Z9

Video funkce

I zde model Z9 překonává všechny konkurenty na trhu. Tato profi bezzrcadlovka vám umožní záznam videa v maximálním rozlišení 8K 24/30 fps s možností nepřetržitého záznamu po dobu 125 minut. Ve 4K pak můžete využít super zpomalených záběrů s rychlostí 120pExterní disky najdete v naší nabídce také. Společnost Nikon rovnou ohlásila, že s budoucím updatem firmwaru budete moci nahrávat 8K/60p ProRes RAW 4:2:2 HQ.

Video záznam podporuje plný AF s ostřením na oči. Novinkou je také nový formát N-RAW, který zajistí, že bude velikost souborů únosná. I přes to vám doporučuji ty externí disky. :)

Konstrukce a zpracování

Jak již jsem psal, Nikon Z9 je bezzrcadlovka cílící na ty nejvyšší mety. Profesionální fotografové udělají pro dokonalou fotku cokoliv a jdou za ní po hlavě. Přesně pro tyto případy je novinka vyrobena z odolné hořčíkové slitiny a je plně utěsněna proti povětrnostním vlivům, díky čemuž snese i tu největší zátěž. 

A jelikož si profesionál nemůže dovolit přijít o jediny snímek či záběr, i v tomto modelu je duální slot na paměťové karty CFExpress typu B a je možné simultálnní záznam na obě karty najednou.

Cenovka za profesionální novinku Nikon Z9 se zastavila na 152 990 Kč. Amatéři kroutí hlavou, ale profíci přesně vědí za co platí! Za tuto cenu dostanete robustní stroj, který vás nenechá ve štychu v žádné situaci. Dokážete díky němu zachytit i to, co bylo doposud téměř nemožné a opět vám o hodně usnadní práci. 

Chci Nikon Z9

Recenze Nikon Z9

A to není vše! Společnost Nikon také představila 2 nové objektivy a adaptér. Pojďme se na ně podívat.

NIKKOR Z 100-400 mm f/4,5-5,6 VR S

Univerzální telezoom v kompaktním provedení. Tohle sklo vás dostane ještě blíž. Má velmi rychlé ostření a také stabilizaci, která se u takto dlouhého ohniska velmi hodí. Minimální zaostřovací vzdálenost na nejkratším ohnisku je 0,75 m a na nejdelším ohnisku 0,98 m.

Cena objektivu je 76 490 Kč.

Chci Nikon Z 100-400 mm

Nikon Z 24-120 mm f/4 S

I tento objektiv je velice univerzální a kompaktní. Díky světelnosti f/4 jsme se dostali na hezkou velikost a váhu 630 g. Objektiv zaručuje vynikající optickou kvalitu v celém rozsahu ohniskových vzdáleností. Optická konstrukce sestává z 16 členů ve 13 skupinách a obsahuje speciální optické členy, které eliminují projevy barevných a sférických vad pro pozoruhodný jas a přesnost barev. Nejkratší ostřící vzdálenost 35 cm a největší měřítko zobrazení 1:2,5 umožňují zaznamenat dokonale ostré snímky detailních záběrů.

Cena objektivu je 30 990 Kč

Chci Nikon Z 24-120 mm f/4 S

Nikon adaptér FTZ II

Adaptér bajonetu FTZ II druhé generace umožňuje komfortnější použití objektivů s bajonetem Nikon F na fotoaparátech Nikon Z. Vylepšená ergonomie přináší dostatek prostoru pro komfortní umístění prstů při zachycení fotografií na výšku – i v případě použití rukavic. Ať použijete jakýkoliv objektiv s bajonetem Nikon F, nedojde ke ztrátě kvality obrazu. Objektivy NIKKOR, které nemají redukci vibrací (VR) získají zcela novou úroveň ostrosti.

Cena adaptéru je 7 290 Kč

Chci FTZ II adaptér

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.