Recenze Nikon Zfc tělo

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 08. 07. 2021

Hodnocení

Hodnocení

Ačkoliv jsem tento model slovy mistra “opravdu nečekal”, tak jsem velmi rád, že se jej Nikon rozhodl vydat. Jen trochu doufám, že se nejedná o pouhý krátkodobý výkřik, na který bude promptně zapomenuto a výrobce se jej pokusí udržet naživu lepší nabídkou objektivů. To bylo totiž to, o čem jsem psal již v úvodu. Vynikající fotoaparát vhodný nejen pro nadšence, který má však možnost pouhých dvou APS-C objektivů a na další ohniska či větší clony musí fotograf sáhnout po (na APS-C fotoaparát zbytečně velkých) FX objektivech. Třeba se mýlím a Nikon pracuje na lepším výběru DX objektivů. Pokud si vezmou inspiraci u konkurence a vyrobí například 23 mm f2, 35 mm f2 a 50 mm f1,8 či podobné pro tento snímač, tak mají na trhu opravdu silného konkurenta aktuálním APS-C lídrům. Dosvědčí to už jen to, že jsem jej vůbec nechtěl do Nikonu vracet. Opravdu mě bavilo s ním fotit.

Celkové
hodnocení

90 %


Obrazová kvalita:

85 z 100

Konstrukce a zpracování:

85 z 100

Ovládání:

90 z 100

Funkční výbava:

95 z 100

Poměr cena/výkon:

90 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • design
 • tělo z hořčíkové slitiny
 • kožený grip
 • hliníková ovládací kolečka
 • jasný hledáček
 • tichá a rychlá závěrka
 • výborné automatické zaostřování
 • kvalita obrazového výstupu
 • USB-C nabíjení a napájení
 • výklopný displej
 • ještě jednou design
 • výdrž baterie
 • snadné spojení s aplikací Snapbridge

Co se nám nelíbí

 • tlačítko spouště bez závitu
 • slabší výběr DX objektivů

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Nikon Z fc tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Nikon Z fc tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Nikon Z fc tělo

Představení Nikon Z fc tělo

Představení Nikon Z fc tělo

Měl jsem tu čest si během posledních několika dní naplno vyzkoušet předprodukční model nového Nikonu Z fc a musím říct, že mě opravdu nadchl. Tak moc, až mě to trochu mrzí. Proč? To vám povím na konci této recenze. Nejdřív však musíme někde začít, a to nejlépe u jedné z předních vlastností tohoto fotoaparátu, kterou je samotný design.

Nikon Zfc tělo: Recenze | Megapixel

Design

Je vůbec nutné zde design zdůrazňovat? Nikon Z fc je krásný fotoaparát! Styl je nejen inspirovaný legendárním modelem FM2, ale prakticky skoro stejný. Od rozměrů, stříbrného těla s koženým gripem či hliníkových otočných mechanických voličů, různých parametrů expozice až po stejný tvar krytu hledáčku a použití toho samého fontu v nápise “Nikon”. Jedná se o fotoaparát, na kterém si očividně Nikon dal opravdu záležet. Na vrchní straně fotoaparátu nalezneme otočné voliče pro hodnotu ISO, rychlost závěrky a palcem snadno přístupnou kompenzaci expozice. Pokud jste někdy fotografovali například na X-T1/2/3/4 od Fujifilmu, tak se zde budete cítit jako doma.

Dále na vrchní stranu Nikon umístil přepínač expozičních režimů v pořadí M/A/S/P a Auto, tlačítko pro nahrávání videa a malé “old-school” LCD okénko zobrazující aktuální hodnotu clony objektivu. Volič rychlosti závěrky nabízí pouze celá clonová čísla, po přepnutí do režimu ⅓ STEP však lze využívat kolečka na zadní straně fotoaparátu. Zde totiž máte možnost měnit rychlosti, jak již název napovídá, po třetinách. Pokud například využíváte prioritu clony (A) a čas řídí fotoaparát sám, tak je vrchní kolečko deaktivováno.

Jediné, co bych horní části fotoaparátu vytknul, je nezakomponování tradičního závitu do tlačítka spouště, jak například dělá již výše zmíněný Fujifilm nebo jak bylo také k nalezení u původního Nikonu FM2.

Zadní strana fotoaparátu je pak rozvržena jako dnes již běžný Nikon Z fotoaparát. Přehledné ovládání, všechna tlačítka snadno přístupná a minimální riziko nechtěných stisků. Novinkou je však plně otočný displej ideální pro selfie fotografii a vloggery. Pro ty, kteří chtějí zesílit onen “retro” pocit, lze displej plně schovat, což doplňuje design fotoaparátu, díky koženému pokrytí zadní strany displeje.

Nikon Zfc tělo: Recenze | Megapixel

Funkčnost

Interně je Nikon Z fc prakticky shodný s Nikonem Z 50. Nabízí stejný a stále výborný 20,6 megapixelový snímač. Novinkou je však například implementace USB-C konektoru nejen pro rychlejší datový přenos, ale také pro možnost napájení fotoaparátu za chodu, což ocení nejeden filmař. Už není třeba shánět falešné baterie s napájecími adaptéry.

Stačí pouze připojit dostatečně silnou USB nabíječku. Jednou z hlavních vlastností, kterou mě Nikon Z fc velmi mile překvapil, bylo automatické zaostřování a sledování subjektu. Fotoaparát ostří rychle, svižně a dá se mu věřit. Rozpoznávání obličejů a očí zvládá na jedničku i přes sluneční brýle. Vybraný subjekt drží a nepustí, dokud jej vidí.

Závěrka cvaká příjemně a tiše. Rozhodně nijak nenaruší fotografovanou scénu. Elektronický hledáček má na papíře sice pouze 2,36 megapixelů, ale při reálném používání nabízí obraz ostrý, rychlý a naprosto uspokojivý. Obraz v hledáčku je jasný a text je bez problému čitelný.

Nikon Zfc tělo: Recenze | Megapixel

Obrazová kvalita

Pokud jste viděli fotografie z Nikonu Z 50, tak již víte, co Z fc dokáže díky použití stejného obrazového snímače. V době, kdy jsem psal tuto recenzi, jsem měl k dispozici pouze předprodukční model a žádný RAW procesor nebyl schopný TIFF soubory naplno otevřit, takže jsem prakticky mohl pracovat pouze s JPEGy. To však nový Nikon Z fc nedrželo zpět. Fotky byly i tak krásné a stále se s nimi dalo relativně slušně pracovat. Mile mě překvapil výkon při vyšších citlivostech ISO. Zde se však jedná o plně subjektivní pocit, neboť já sám mám hladinu snesitelného šumu ve fotografii posunutou opravdu vysoko.

Barvy, fotoaparát produkuje tradičně “Nikoňácké”. Přesné, bez nádechu do tepla či studena, jak je zvykem u jiných výrobců. Scény zachycuje věrně a dynamický rozsah má slušný. APS-C snímače už dávno nejsou berličkou pro náročné, kreativní a zkušené fotografy a Nikon Z fc je toho dalším důkazem.

Nikon Zfc tělo: Recenze | Megapixel

Závěr

Ačkoliv jsem tento model slovy mistra “opravdu nečekal”, tak jsem velmi rád, že se jej Nikon rozhodl vydat. Jen trochu doufám, že se nejedná o pouhý krátkodobý výkřik, na který bude promptně zapomenuto a výrobce se jej pokusí udržet naživu lepší nabídkou objektivů. To bylo totiž to, o čem jsem psal již v úvodu. Vynikající fotoaparát vhodný nejen pro nadšence, který má však možnost pouhých dvou APS-C objektivů a na další ohniska či větší clony musí fotograf sáhnout po (na APS-C fotoaparát zbytečně velkých) FX objektivech.

Třeba se mýlím a Nikon pracuje na lepším výběru DX objektivů. Pokud si vezmou inspiraci u konkurence a vyrobí například 23 mm f2, 35 mm f2 a 50 mm f1,8 či podobné pro tento snímač, tak mají na trhu opravdu silného konkurenta aktuálním APS-C lídrům. Dosvědčí to už jen to, že jsem jej vůbec nechtěl do Nikonu vracet. Opravdu mě bavilo s ním fotit.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Po dokoupení gripu naprosto optimální APS-C kamarád v super retro stylu a v super poměru cena/výkon. Mám jako druhé tělo k Nikon d780, takže trochu boj ve střídání zrcadlo/bezzrcadlo, ale ideální jako první krok na přechod k bezzrcadlům. Zatím splňuje očekávání. Jen čekám, až dostane Sigma povolení k výrobě svých skel se Z bajonetem. Zatím pouze F přes redukci.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
david, Ostrava - Zábřeh, 17.12.2023

5

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Popis a parametry

Popis a parametry

Nikon Z fc je první fotoaparát řady Z, který má současně tradiční design i pokročilé funkce. Je inspirován ikonickou jednookou zrcadlovkou Nikon FM2. Nový APS-C CSC fotoaparát s rozlišením 20,9 MPX a EXPEED 6 procesorem se postará o vynikající obrazovou kvalitu, vysokou rychlost, i o skvělý odstup od šumu při nízké hladině osvětlení. Výklopný displej fotoaparátu nabízí flexibilitu při záznamu videosekvencí nebo fotografování autoportrétů. Díky podpoře 4K videoformátu a ostření na oko je fotoaparát skvělou volbou i pro filmaře.

Vzhled klasické ikony fotoaparátů Nikon – nyní v řadě Z

Černé tělo se strukturovaným povrchem. Jemně broušený kovový stříbrný rámeček. Fotoaparát mirrorless Z fc má charakteristický vzhled filmových jednookých zrcadlovek Nikon – a jeho objektiv NIKKOR Z ve speciálním provedení do tohoto designového schématu perfektně zapadá. Původní designové detaily z přístrojů minulých dob jsou zde stěžejním prvkem. Plus reálný tvůrčí výkon dnešních technologií.

Spolehlivý výkon

Fotoaparát Z fc se vyznačuje nejen ikonickým vzhledem. Díky obrazovému snímači s vysokým rozlišením a širokému automatickému rozsahu citlivostí ISO 100–51 200 nabízí tento fotoaparát vynikající ostrost, detaily a brilanci obrazu – ve dne i v noci. Rychlé a plynulé automatické zaostřování umožňuje fotografovat frekvencí až 11 snímků za sekundu. Vždy tak zachytíte požadovaný okamžik bez ohledu na to, jak krátce může celá akce trvat. Díky širokému rozsahu citlivostí ISO a automatickému zaostřování pro nízkou hladinu osvětlení můžete pokračovat ve fotografování i po západu slunce

Prvotřídní kvalita zpracování

Tělo fotoaparátu Z fc je vytvořené z hořčíkové slitiny, stejného materiálu, jaký využívají profesionální fotoaparáty Nikon. Tento fotoaparát s optimálním vyvážením hmotnosti a odolnosti je zkonstruován tak, aby vás doprovázel všude tam, kam vás zavede vaše inspirace.

Intuitivní ovládání

Jednotlivé voliče umožňují ovládat čas závěrky, korekci expozice a citlivost ISO bez nutnosti vstupovat do menu fotoaparátu. Fotoaparát lze nastavit rovněž tak, aby bylo možné použít pro nastavení času závěrky nebo korekce expozice příkazové voliče. Ještě pohodlnější práci s fotoaparátem nabízí malý kontrolní panel. Ten je umístěn na horní straně fotoaparátu a umožní jediným pohledem ověřit clonu zobrazením aktuálně používaného clonového čísla.

Elektronický hledáček s kruhovým okulárem

Elektronický hledáček s rozlišením 2,36 Mpx má kruhové zakončení okuláru – stejně jako u optického hledáčku fotoaparátu Nikon FM2. Uvidíte tak vše jasně a hledáček se aktivuje v okamžiku přiblížení fotoaparátu k oku. 

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení snímače 20,9 Mpx
Rozlišení fotografií 5568x3712
Technologie snímače CMOS
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 23,5x15,7
Crop faktor 1,5 x

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXPEED 6

Objektiv

Typ bajonetu Nikon Z

Ostření

Počet AF bodů 209

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 16:9, 3:2
Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 25
Rychlost sériového snímání 11 sn./s
HDR Ano
Datové razítko Ne
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech
Bracketing Ano

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejkratší expoziční čas 1/4000

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku v bodech 2360000
Zvětšení hledáčku 1,02 x

Displej

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 1
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano

Blesk

Synchronizační čas blesku 1/200
Sáňky pro externí blesk Ano
Externí blesk v balení Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ne

Záznam

Formáty souborů MP4, JPEG, MOV, MPEG-4, RAW
Maximální rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Video formát MPEG-4, AVC/H.264, H.264, MPEG-4
Stereo zvuk Ano

Obecné

Podle použití Pro Youtubery a vloggery, Rodinný, Pokročilý, Poloprofesionální

Rozhraní a napájení

Výdrž baterie ve snímcích 320 snímků
Rozhraní USB-C, HDMI, Wi-Fi
Způsoby napájení Akumulátor
Typ baterie EN-EL25 pro Nikon

Fyzikální specifikace

Materiál Hořčík
Rozměry v mm 134,5 × 93,5 × 43,5
Hmotnost 445 g
Barva černá, stříbrná

Paměťové karty

Typ paměťové karty SD

Ostatní

Číslo produktu VOA090AE
Příslušenství v balení akumulátor, nabíječka, popruh, krytka
Značka Nikon
Typ produktu Bezzrcadlovka

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 90 %
Obrazová kvalita 85 %
Konstrukce a zpracování 85 %
Ovládání 90 %
Funkční výbava 95 %
Poměr cena/výkon 90 %

Bezdrátové sítě

Wi-Fi Ano

Ke stažení

Zfc - Návod.pdf

Zobrazit popis a parametry

Doporučené příslušenství

Doporučené příslušenství

Všechno příslušenství