Recenze Nikon Zfc Vlogger Kit

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 09. 07. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • design
 • tělo z hořčíkové slitiny
 • kožený grip
 • hliníková ovládací kolečka
 • jasný hledáček
 • tichá a rychlá závěrka
 • výborné automatické zaostřování
 • kvalita obrazového výstupu
 • USB-C nabíjení a napájení
 • výklopný displej
 • ještě jednou design
 • výdrž baterie
 • snadné spojení s aplikací Snapbridge

Co se nám nelíbí

 • tlačítko spouště bez závitu
 • slabší výběr DX objektivů

Představení Nikon Z fc Vlogger Kit

Představení Nikon Z fc Vlogger Kit

Měl jsem tu čest si během posledních několika dní naplno vyzkoušet předprodukční model nového Nikonu Z fc a musím říct, že mě opravdu nadchl. Tak moc, až mě to trochu mrzí. Proč? To vám povím na konci této recenze. Nejdřív však musíme někde začít, a to nejlépe u jedné z předních vlastností tohoto fotoaparátu, kterou je samotný design.

Design

Je vůbec nutné zde design zdůrazňovat? Nikon Z fc je krásný fotoaparát! Styl je nejen inspirovaný legendárním modelem FM2, ale prakticky skoro stejný. Od rozměrů, stříbrného těla s koženým gripem či hliníkových otočných mechanických voličů, různých parametrů expozice až po stejný tvar krytu hledáčku a použití toho samého fontu v nápise “Nikon”. Jedná se o fotoaparát, na kterém si očividně Nikon dal opravdu záležet. Na vrchní straně fotoaparátu nalezneme otočné voliče pro hodnotu ISO, rychlost závěrky a palcem snadno přístupnou kompenzaci expozice. Pokud jste někdy fotografovali například na X-T1/2/3/4 od Fujifilmu, tak se zde budete cítit jako doma.

Dále na vrchní stranu Nikon umístil přepínač expozičních režimů v pořadí M/A/S/P a Auto, tlačítko pro nahrávání videa a malé “old-school” LCD okénko zobrazující aktuální hodnotu clony objektivu. Volič rychlosti závěrky nabízí pouze celá clonová čísla, po přepnutí do režimu ⅓ STEP však lze využívat kolečka na zadní straně fotoaparátu. Zde totiž máte možnost měnit rychlosti, jak již název napovídá, po třetinách. Pokud například využíváte prioritu clony (A) a čas řídí fotoaparát sám, tak je vrchní kolečko deaktivováno.

Jediné, co bych horní části fotoaparátu vytknul, je nezakomponování tradičního závitu do tlačítka spouště, jak například dělá již výše zmíněný Fujifilm nebo jak bylo také k nalezení u původního Nikonu FM2.

Zadní strana fotoaparátu je pak rozvržena jako dnes již běžný Nikon Z fotoaparát. Přehledné ovládání, všechna tlačítka snadno přístupná a minimální riziko nechtěných stisků. Novinkou je však plně otočný displej ideální pro selfie fotografii a vloggery. Pro ty, kteří chtějí zesílit onen “retro” pocit, lze displej plně schovat, což doplňuje design fotoaparátu, díky koženému pokrytí zadní strany displeje.

Funkčnost

Interně je Nikon Z fc prakticky shodný s Nikonem Z 50. Nabízí stejný a stále výborný 20,6 megapixelový snímač. Novinkou je však například implementace USB-C konektoru nejen pro rychlejší datový přenos, ale také pro možnost napájení fotoaparátu za chodu, což ocení nejeden filmař. Už není třeba shánět falešné baterie s napájecími adaptéry.

Stačí pouze připojit dostatečně silnou USB nabíječku. Jednou z hlavních vlastností, kterou mě Nikon Z fc velmi mile překvapil, bylo automatické zaostřování a sledování subjektu. Fotoaparát ostří rychle, svižně a dá se mu věřit. Rozpoznávání obličejů a očí zvládá na jedničku i přes sluneční brýle. Vybraný subjekt drží a nepustí, dokud jej vidí.

Závěrka cvaká příjemně a tiše. Rozhodně nijak nenaruší fotografovanou scénu. Elektronický hledáček má na papíře sice pouze 2,36 megapixelů, ale při reálném používání nabízí obraz ostrý, rychlý a naprosto uspokojivý. Obraz v hledáčku je jasný a text je bez problému čitelný.

Obrazová kvalita

Pokud jste viděli fotografie z Nikonu Z 50, tak již víte, co Z fc dokáže díky použití stejného obrazového snímače. V době, kdy jsem psal tuto recenzi, jsem měl k dispozici pouze předprodukční model a žádný RAW procesor nebyl schopný TIFF soubory naplno otevřit, takže jsem prakticky mohl pracovat pouze s JPEGy. To však nový Nikon Z fc nedrželo zpět. Fotky byly i tak krásné a stále se s nimi dalo relativně slušně pracovat. Mile mě překvapil výkon při vyšších citlivostech ISO. Zde se však jedná o plně subjektivní pocit, neboť já sám mám hladinu snesitelného šumu ve fotografii posunutou opravdu vysoko.

Barvy, fotoaparát produkuje tradičně “Nikoňácké”. Přesné, bez nádechu do tepla či studena, jak je zvykem u jiných výrobců. Scény zachycuje věrně a dynamický rozsah má slušný. APS-C snímače už dávno nejsou berličkou pro náročné, kreativní a zkušené fotografy a Nikon Z fc je toho dalším důkazem.

Závěr

Ačkoliv jsem tento model slovy mistra “opravdu nečekal”, tak jsem velmi rád, že se jej Nikon rozhodl vydat. Jen trochu doufám, že se nejedná o pouhý krátkodobý výkřik, na který bude promptně zapomenuto a výrobce se jej pokusí udržet naživu lepší nabídkou objektivů. To bylo totiž to, o čem jsem psal již v úvodu. Vynikající fotoaparát vhodný nejen pro nadšence, který má však možnost pouhých dvou APS-C objektivů a na další ohniska či větší clony musí fotograf sáhnout po (na APS-C fotoaparát zbytečně velkých) FX objektivech.

Třeba se mýlím a Nikon pracuje na lepším výběru DX objektivů. Pokud si vezmou inspiraci u konkurence a vyrobí například 23 mm f2, 35 mm f2 a 50 mm f1,8 či podobné pro tento snímač, tak mají na trhu opravdu silného konkurenta aktuálním APS-C lídrům. Dosvědčí to už jen to, že jsem jej vůbec nechtěl do Nikonu vracet. Opravdu mě bavilo s ním fotit.

Popis a parametry

Popis a parametry

Nikon Z fc je první fotoaparát řady Z, který má současně tradiční design i pokročilé funkce. Je inspirován ikonickou jednookou zrcadlovkou Nikon FM2. Nový APS-C CSC fotoaparát s rozlišením 20,9 MPX a EXPEED 6 procesorem se postará o vynikající obrazovou kvalitu, vysokou rychlost, i o skvělý odstup od šumu při nízké hladině osvětlení. Výklopný displej fotoaparátu nabízí flexibilitu při záznamu videosekvencí nebo fotografování autoportrétů. Díky podpoře 4K videoformátu a ostření na oko je fotoaparát skvělou volbou i pro filmaře.

Vzhled klasické ikony fotoaparátů Nikon – nyní v řadě Z

Černé tělo se strukturovaným povrchem. Jemně broušený kovový stříbrný rámeček. Fotoaparát mirrorless Z fc má charakteristický vzhled filmových jednookých zrcadlovek Nikon – a jeho objektiv NIKKOR Z ve speciálním provedení do tohoto designového schématu perfektně zapadá. Původní designové detaily z přístrojů minulých dob jsou zde stěžejním prvkem. Plus reálný tvůrčí výkon dnešních technologií.

Spolehlivý výkon

Fotoaparát Z fc se vyznačuje nejen ikonickým vzhledem. Díky obrazovému snímači s vysokým rozlišením a širokému automatickému rozsahu citlivostí ISO 100–51 200 nabízí tento fotoaparát vynikající ostrost, detaily a brilanci obrazu – ve dne i v noci. Rychlé a plynulé automatické zaostřování umožňuje fotografovat frekvencí až 11 snímků za sekundu. Vždy tak zachytíte požadovaný okamžik bez ohledu na to, jak krátce může celá akce trvat. Díky širokému rozsahu citlivostí ISO a automatickému zaostřování pro nízkou hladinu osvětlení můžete pokračovat ve fotografování i po západu slunce

Prvotřídní kvalita zpracování

Tělo fotoaparátu Z fc je vytvořené z hořčíkové slitiny, stejného materiálu, jaký využívají profesionální fotoaparáty Nikon. Tento fotoaparát s optimálním vyvážením hmotnosti a odolnosti je zkonstruován tak, aby vás doprovázel všude tam, kam vás zavede vaše inspirace.

Intuitivní ovládání

Jednotlivé voliče umožňují ovládat čas závěrky, korekci expozice a citlivost ISO bez nutnosti vstupovat do menu fotoaparátu. Fotoaparát lze nastavit rovněž tak, aby bylo možné použít pro nastavení času závěrky nebo korekce expozice příkazové voliče. Ještě pohodlnější práci s fotoaparátem nabízí malý kontrolní panel. Ten je umístěn na horní straně fotoaparátu a umožní jediným pohledem ověřit clonu zobrazením aktuálně používaného clonového čísla.

Elektronický hledáček s kruhovým okulárem

Elektronický hledáček s rozlišením 2,36 Mpx má kruhové zakončení okuláru – stejně jako u optického hledáčku fotoaparátu Nikon FM2. Uvidíte tak vše jasně a hledáček se aktivuje v okamžiku přiblížení fotoaparátu k oku. 

Typ fotoaparátu

Podle použití Pro Youtubery a vloggery, Rodinný, Pokročilý, Poloprofesionální

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 20,9 Mpx
Rozlišení fotografií 5568x3712
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 3:2
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 23,5x15,7

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru EXPEED 6

Objektiv

Crop faktor 1,5 x

Zaostřování

Počet AF bodů 209

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 25

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejkratší expoziční čas 1/4000

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Rychlost sériového snímání 11 sn./s
HDR Ano
Datové razítko Ne

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 2360000
Velikost hledáčku 0,39 "
Zvětšení hledáčku 1,02 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano

Blesk

Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/200
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Externí blesk v balení Ne
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ne

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Formáty souborů MP4, JPEG, MOV, MPEG-4, RAW
Rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Audiozáznam Ano
Zvuková poznámka Ne
Bracketing Ano
Časosběrné snímání Ano
Počet audio kanálů 2.0
Video formát MPEG-4, AVC/H.264, H.264, MPEG-4
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Výdrž baterie (sn.) 320 snímků
Rozhraní USB-C, HDMI, Wi-Fi
Typ akumulátoru EN-EL25
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 134,5 × 93,5 × 43,5
Barva černá, stříbrná

Ostatní

Číslo produktu VOA090K005
Příslušenství v balení akumulátor, nabíječka, popruh, krytky
Značka Nikon

Zobrazit popis a parametry

Doporučené příslušenství

Doporučené příslušenství

Všechno příslušenství