Recenze NISI 15 mm f/4 pro Sony E

Václav Tršo

Václav Tršo • 29. 03. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kovové zpracování
  • Chod clonového mechanismu
  • Kresba
  • Podání světelných bodů ve fotografii (“sunstars”)

Co se nám nelíbí

  • Světelnost
  • Pouze manuální ostření

Představení NISI 15 mm f/4 pro Sony E

Představení NISI 15 mm f/4 pro Sony E

Představení

Společnost NISI se proslavila výrobou excelentních, ale cenově stále dostupných variabilních ND filtrů nebo systému deskových filtrů. Ihned po uvedení této novinky na trh, jsem se nemohl dočkat, až si objektiv vyzkouším. Narovinu neměl jsem moc velká očekávání a nedokázal jsem si představit, jak velice dobrý může být objektiv od výrobce filtrů. 

Hned na začátek ovšem mohu konstatovat, že jsem byl z objektivu velmi příjemně překvapen. Na první pohled zaujme ultraširoký úhel záběru 15 mm a na druhý možná trochu zklame světelnost, nicméně objektiv není dělaný na focení ve špatných světelných podmínkách z ruky, ale je spíše určen na stativ a využívá se ve vyšších clonových číslech. Velmi nestandardní konstrukce clonového mechanismu na moderní objektiv poněkud překvapí, ale je velmi příjemné vidět výrobce, kteří se nedrží hlavního proudu a dokáže zariskovat s objektivem jako je tento.

NISI 15 mm f/4 pro Sony E

Optické vlastnosti

Objektiv byl navržen především pro dvě specifické optické vlastnosti. Ostrost objektivu v kombinaci s unikátním podáním světelných bodů známým pod výrazem “lens sunstar”.


Jako u téměř jakéhokoliv lepšího objektivu, který je uveden na trh, vás i zde optické vlastnosti jako je ostrost a kontrast velmi příjemně překvapí. Již od plně otevřené clony f4 je kresba na velmi dobré úrovni s nejlepšími výsledky mezi clonou f6.3 až clonou f11, kde pocítíte mírný nástup difrakce a následné měknutí obrazu. Překvapivě ale v rozmezí f11 až f22 je obraz stále na výborné úrovni.


Podání světelných bodů, neboli renderování světelných “hvězdiček”je velmi unikátní a díky mechanismu clony s “pouhými” deseti lamelami clony začíná být toužený efekt přítomný, již od plně otevřené clony f4. Jednotlivé lamely nejsou zakřivené, narozdíl od běžných clonových lamel v moderních objektivem, a to ještě více podtrhuje vzhled světelných hvězd.

Rád bych zde viděl o něco lepší světelnost. Něco okolo f2.8 by bylo ideální, ale člověk nemůže mít vše. Perspektiva tohoto extrémně širokoúhlého objektivu bude skvělá pro optické zvětšení malých místností či pro tvorbu velmi dramatických “hero” portrétů. Opatrně ovšem na úroveň deformace, kterou objektiv produkuje.

NISI 15 mm f/4 pro Sony E

Kompatibilita

Velikou výhodou tohoto objektivu je možnost jeho pořízení nejen na Sony E bajonet, což bylo v poslední velmi populární, ale také pro bajonety dalších velkých hráčů ve světě bezzrcadlovek jako je Nikon Z, Canon RF nebo Fujifilm X. Díky absenci autofokusu a plně manuální konstrukci, zde není žádný problém z hlediska kompatibility, ostření ani v komunikaci s clonovým mechanismem. Ať již máte kterýkoliv z výše zmíněných bajonetů, výrobce vás má pokryté.

NISI 15 mm f/4 pro Sony E

Mechanické zpracování

První věcí, kterou vás objektiv na první kontakt ohromí je jeho prémiové zpracování. Kov a další kov všude kam se podíváte. Dokonce i sluneční clona je vyrobena z kovu, což je na dnešní poměry u objektivů i několinásobně dražších, než tento velmi vzácné. Manuální ostření chodí krásně plynule, ale zároveň je dostatečně tuhé pro přesnou kontrolu.

Bíle označení na černém exteriéru je krásně viditelné a nepůsobí, že bude mít tendenci se odírat. Přední závit 72 mm je na takto širokém full-frame objektivu také pěkný bonus, nejspíše nebudete muset kupovat nové filtry. Co mě po mechanickém zpracování velmi zaujalo je chod clonového mechanismu, jakoby clonový kroužek ladně klouzal po dokonale hladkém povrchu s velmi jemným kliknutím mezi celými clonovými čísly.

NISI 15 mm f/4 pro Sony E
NISI 15 mm f/4 pro Sony E

Doporučení

Pro koho je tento objektiv tedy určený? Vzhledem k počtu dostupných bajonetů a velmi přívětivé ceně objektivu si myslím, že Nisi by tento objektiv rádi viděli prakticky v každé fotovýbavě. Jedinou překážkou může být samozřejmě pouze manuální ostření. Objektiv je určen výhradně pro moderní bezzrcadlovky, které jsou přeplněné různými ostřícími asistenty a nenechají vás v tom samotné.

Pokud tedy hledáte na trhu manuální širokoúhlý objektiv, který je schopný pokrýt full- frame snímač v rozumných rozměrech a s velmi dostupnou cenovkou i excelentním kovovým zpracováním je tento objektiv jasnou volbou. Objektiv je jako dělaný pro fotografování krajiny, nočního města, architektury nebo interiérů a skvěle poslouží i v jakékoli jiné aplikaci.

NISI 15 mm f/4 pro Sony E


 

Popis a parametry

Popis a parametry

Nový objektiv od společnosti NiSi pro milovníky krajiny – ultra širokoúhlý NiSi 15mm f/4. Lehký a kompaktní design s hmotností 470 gramů se dokonale hodí pro bezzrcadlové fotoaparáty. Snadno si ho vezmete kamkoli s sebou a díky jedinečnému ultra širokoúhlému efektu můžete fotografovat cokoli, od přírody, noční oblohy, přes street fotografii až po akční a kreativní portrétové fotografie. Jedná se o manuální objektiv s celokovovým tělem.

Nový ultra široký NISI 15 mm f/4

Odolný a bezpečný

Tělo s celokovovou konstrukcí zajišťuje objektivu odolnost a bezpečnost dokonce i v náročném prostředí. Ostřící prstenec má kuličkové ložisko, které umožňuje plynulou manipulaci a zajišťuje pohodlné a přesné nastavení. Jak přední, tak zadní část je vybavena matnou povrchovou úpravou, která zabraňuje odrazům a odleskům.

V přední části se nachází 72mm závit, který podporuje standardní 72mm cirkulární filtry a samozřejmě také oblíbené systémy držáků 100m filtrů NiSi. Můžete tak fotografovat a zároveň experimentovat a snadno používat různé filtry.

Optická konstrukce se skládá z 12 členů v 10 skupinách a zahrnuje 1 oboustranný asférický člen a 2 členy s extra nízkým rozptylem světla pro zajištění nejlepšího optického výkonu. Díky této optické konstrukci jsou chromatická aberace, zkreslení a vinětace objektivu minimální.

Objektiv využívá technologii antireflexní vrstvy, aby docházelo k lepší propustnosti světla a minimalizovali se odlesky a rušivé světlo.

Díky 10 rovným lamelám clony dokáže objektiv vytvořit efekt zářící hvězdy v celém rozsahu světelností od f/4 až po f/22, při kterém díky optické konstrukci objektivu nedochází k žádným odrazům. To potvrzuje fakt, že na vytvoření efektu zářící hvězdy není potřeba malá clona. Minimální zaostřovací vzdálenost je 0,2 m, takže přiblížené objekty vystupující do popředí působí úchvatně.

Fotografie ostré až do krajů

 

Objektiv

Typ bajonetu Sony E
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 15
Minimální ohnisková vzdálenost 15 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 15 mm
Světelnost pevného objektivu 4
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 4
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 12 členů / 10 skupin
Stabilizátor optický Ne
Délka objektivu 89 mm
Počet lamel clony 10
Vhodný pro žánr Krajina, Interiéry, Architektura, Street foto, Noční obloha
Rozdělení podle ohniska Širokoúhlý
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevné ohnisko

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 20 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 470 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ne

Ostatní

Číslo produktu 15MM F4 E-MOUNT
Značka NISI

Filtry

Průměr filtru 72 mm

Zobrazit popis a parametry