Magazín

Produktové aktuality

Nová Sony Alpha A9 verze II je tu. Je o tolik lepší než ta předchozí?

Tom KalousAktualizováno: 4. 10. 2019 v 15:57 • Rubrika: Produktové aktuality

Nová Sony Alpha A9 verze II je tu. Je o tolik lepší než ta předchozí?

Jste sportovní fotograf a máte rád rychlost? Máme pro vás dobré zprávy! Společnost Sony představila nový, svižný fotoaparát Sony Alpha A9 Mark II. Je opravdu lepší než předchozí model a stojí si za něj připlatit?

Co se změnilo?

Je to 2 a půl roku od vydání první verze Sony A9. Za tu dobu se tento model stal velice oblíbeným mezi sportovními a reportážními fotografy, a to především kvůli rychlosti ostřícího systému, která nebyla doposud nikým překonána. Dále pak snímkovou frekvencí, která dosahuje až 20 snímků za vteřinu při elektronické závěrce a 5 snímků za sekundu s mechanickou závěrkou. Elektronická závěrka zůstala nepozměněna, ale mechanická se zrychlila a nyní je tedy možné snímat až 10 snímků za vteřinu, což určitě uvítáte. Snímač zůstal 24 megapixelový ovšem s vylepšenou stabilizací, která má nyní účinnost až 5,5 EV. Co se také změnilo a mění celkovou rychlost fotoaparátu je procesor. V těle Sony A9 II nalezneme nový, vylepšený procesor Bionz X, který přináší nový vítr do už tak vymazleného ostřícího systému. Ostření bude tedy ještě rychlejší a mnohem přesnější. Navíc získáme větší odstup od šumu při vyšších hodnotách ISO, lepší barvy a také prodlouží životnost baterie o 10 %. I když jsme tedy nedostali nový snímač, nový procesor určitě vylepší celkovou kvalitu. Mechanická závěrka dostala také funkci Anti-flicker, která zabrání vzniku nežádoucích pruhů například z LED obrazovek.

 

Ergonomie a utěsnění

Sony A9 II dostala nové tělo. Tedy nové, jak se to vezme. Je to podobné tělo, jako má Sony A7R IV. Má tedy větší a hlubší grip, takže se bude lépe držet. Profesionální fotografové se na svůj fotoaparát potřebují spolehnout. A to nejen za hezkého slunečného počasí, ale také za deště či chumelenici. Sony A9 IIvylepšené utěsnění právě proti dešti, mrazu a prachu. Změnily se komory na baterku i sloty na paměťové karty. Díky vylepšeným a lépe zapuštěným tlačítkům a joysticku se vám s fotoaparátem bude také lépe pracovat. Nově přibyl zámek korekce expozice, což byl velký problém při focení v poloautomatických režimech. Já osobně si to vždycky nevědomky přepnu a pak se divím, proč nemám správnou expozici.

Rychlost nejen při focení

Být reportér nebo sportovní fotograf vyžaduje být vždy pohotový a rychlý. A to nejen při focení neopakovatelných momentů, ale také při přenosu fotografií z fotoaparátu do počítače, aby mohlo být s daty nakládáno dle potřeby. Sony A9 II má vylepšené připojení pomocí ethernetového kabelu. Z původní přenosové rychlosti 100 Mbps se nyní stalo 1 000 Mbps! V těle také nalezneme USB-C konektor.

Unikátní záběr

Ovládání fotoaparátu na dálku už známe, jen je velmi omezené. S novou Sony A9 II můžeme na dálku plně kontrolovat, co fotoaparát dělá. Tuto funkci ocení také fotografové divoké přírody. Někdy podmínky vyžadují, aby byl člověk v dáli, protože se jinak zvíře tak blízko nikdy nepřiblíží. Ovládání na dálku nám také umožní zachytit nevšední snímky z neobvyklých úhlů.

Lepší přehled

Nově je možné označovat snímky hlasem. Ano, doba jde dopředu, a i toto je v dnes možné. Jak to funguje? Vyfotíte fotografii, podržíte tlačítko a mluvíte: "Fotbalista číslo 4 v souboji s fotbalistou 20 o míč na pomezí šestnáctky." a už fotku posíláte přes FTP do mediálního centra, kde dostanou fotku i s hlasovým, ale pozor i textovým označením.

A co video?

V posledních letech je video stále větším a větším tahákem. I na žurnalisty a sportovní fotografy je vyvíjen nátlak na pořízení nejen snímků, ale také krátkého klipu na doplnění atmosféry v místě dějiště. Video bylo dobré už u první verze A9, v tomto modelu máte možnost sledování oka v reálném čase. Ovládání je tedy velice jednoduché a intuitivní, takže si uživatel nemusí lámat hlavu s manuálním nastavení a tak dále.

Shrnutí závěrem

Dovolil bych si říci, že tento fotoaparát je velice specifický a není nikterak přínosný pro fotografy, kteří fotí krajinu, svatby nebo portréty. Je ale velikým krokem kupředu právě u sportovních fotografů, kteří vyžadují rychlost focení. Fotografů, kteří se pohybují na zasněžených svazích či prašných pouštích a potřebují vyfotit rychle se pohybující subjekty a následně bleskově odeslat fotografie ke zpracování a vypublikování. Sony je další společností, která naslouchá svým zákazníkům a plní jejich přání. Možná proto přicházejí s inovacemi, kterými tolik válcují konkurenci.

Cena Sony Alpha A9 Mark II je 140 990 Kč. Fotoaparát bude dostupný na přelomu listopadu a prosince. Vy už si ji však předobjednejte nyní, ať se na vás dostanou hned první kusy. Jako bonus k předobjednávce dostanete prodlouženou záruku na 5 let!

Předobjednat Sony A9 II


Sdílet na


Komentáře k článku

M

Reaguje na (1) | já myslím je vůbec nejsou špatné, kolik stojí canicon ve stejné kategorii?

8

Martin, 29. 11. 2019 |Reagovat

František Kolský

s tělem možná ne, ale já pak řeším objektivy. Pevná ohniska nejsou zrovna můj šálek čaje. Nemám vyhraněný styl a fotím opravdu uplně vše. Pokud bych chtěl k tělu dokoupit to samé, co mám teď u APSC Nikon, pořád jsem v šílených částkách. Ale neřešil bych to. Je to jen brek jednoho, co na to prostě nemá :)Své zákazníky si Sony samozřejmě najde a nachází.Reaguje na (6) |

7

František Kolský, 07. 10. 2019 |Reagovat

LS

Reaguje na (4) | V APSC Sony A6400 ve Fullframe Sony A7III pokud řešíte cenu. Ani s jedním neuděláte špatně.

6

Ladislav Svěnčík, 05. 10. 2019 |Reagovat

Reaguje na (4) | A co si koupit bazarovou A7 první nebo druhé generace...ty jsou doslova za hubičku. Objektiv 50 1.8 a 28. 2.0 a 85 1,8 – s tím se pohodlně vejdete do čtvrtiny ceny týhle bestie...

5

Jan Šlégr, 04. 10. 2019 |Reagovat

František Kolský

Reaguje na (2) | So Sony bezzrcadla bych šel hrozně moc, ale ta cenovka není slučitelná s mými možnostmi. NAd RX10 a dále jsem také uvažoval, než jsem zalétl do APSC s objektivy jsem v tom také za dost :) (Ale to samé v Sony by mě stálo tak 3x tolik), ale prostě ten bokeh a hloubku ostrosti na RX neuděláte. Fotím všechno a často rozostření chci. Ale určitě je RX III moc dobrá pro mnoho situací.

4

František Kolský, 04. 10. 2019 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (2) | Dobrý den, nová bezzrcadlovka váží 678 g.

3

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 04. 10. 2019 |Reagovat

MK

Reaguje na (1) | Sportka to jistí, jem by mě zajímalo kolik to váží ? Za druhé mam sony RX 10 a Sony RX 10 III maj těžší skla ale jsou to fotaky moje nejlepší.

2

Milan Klail, 04. 10. 2019 |Reagovat

František Kolský

Ty ceny Sony jsou prostě libové :)

1

František Kolský, 04. 10. 2019 |Reagovat