Nové špičkové kompakty a výkonný teleobjektiv Panasonic Produktové aktuality

Nové špičkové kompakty a výkonný teleobjektiv Panasonic

Luděk BouškaAktualizováno: 8. 1. 2016 v 15:23 • Rubrika: Produktové aktuality

Novinky, které představil Panasonic, zaujmou především ty, kteří chtějí fotit detaily z větší vzdálenosti. Pro majitele kompaktů s výměnnými objektivy systému Micro 4/3 je určen nový velice výkonný teleobjektiv utěsněný proti vnikání prachu a vlhkosti. Pokud ale preferujete ještě menší rozměry a hmotnost, potěší vás dva nové kompakty. Oba jsou vybaveny kvalitním zoomem s velkým snímačem, ovšem nový TZ100 má ještě k tomu velký snímač, takže kvalita fotografií je naprosto srovnatelná se zmíněnými kompakty s výměnnými objektivy.

LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400mm f/4,0-6,3 ASPH. POWER O.I.S.

Nový kompaktní a lehký zoomový teleobjektiv s obří ohniskovou vzdáleností a stabilizátorem POWER O.I.S. pro fotoaparáty se systémem Micro 4/3

Nový zoomový teleobjektiv LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm f/4,0-6,3 ASPH. POWER O.I.S. je čerstvý přírůstek do řady výměnných objektivů LUMIX G. Nový teleobjektiv, určený pro fotoaparáty se systémem Micro 4/3, má mimořádně dlouhé ohnisko 100-400 mm, tedy 200-800 mm v přepočtu na plnoformátový nebo filmový fotoaparát. Na tyto optické vlastnosti je přitom nečekaně malý a lehký, jeho délka činí jen 171,5 mm a váží 985 g. Mimoto je objektiv vybaven odolnými prvky proti nepřízni počasí (proti vlhku a prachu), takže ho lze využít pro náročnější práci v terénu (např. pro fotografování zvířat ve volné přírodě). Díky lehké konstrukci a kompaktnímu provedení ho lze v kombinaci se všemi systémovými kompakty LUMIX snadno použít bez nutnosti stativové objímky.

Kvalita objektivu zcela odpovídá vysokým standardům značky LEICA. Tvoří ho 20 optických členů ve 13 skupinách, mezi něž patří 2 ED členy a jeden UED člen s nízkou, resp. extrémně nízkou disperzí, a dále jeden asférický ED člen. Díky optickým členům ED a UED je kresba dokonale ostrá a bohatá na detaily i kontrast uprostřed snímku i při jeho krajích. Zároveň zmíněné členy přispívají k eliminaci chromatické aberace, tedy barevných kontur na přechodech jasů a stínů. A asférický člen výrazně napomohl celkovému zmenšení objektivu, jehož rozměry skutečně nenaznačují efektivní ohnisko 800 mm (v přepočtu na plnoformát). Teleobjektiv si velmi dobře vede i v detailní fotografii, maximální poměr zobrazení odpovídá 1:2 u plnoformátového snímače.

Objektiv LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm je vybaven interním ostřícím mechanismem s vlastním servomotorem, což znamená rychlé a tiché ostření a bezproblémovou spolupráci s přesným ostřícím mechanismem moderních fotoaparátů značky Panasonic, založeným na porovnávání kontrastu. Výhody se projeví jak při fotografování, tak i při natáčení videozáznamů. Nový objektiv se tak velmi dobře hodí i pro natáčení v moderním ultravysokém rozlišení 4K, kde na přesném ostření nesmírně záleží – především na delších ohniskových vzdálenostech.

Optický stabilizátor POWER O.I.S. umožňuje fotografovat z ruky s podstatně delším expozičním časem než bez stabilizace, aniž by hrozilo rozostření kresby vlivem chvění fotoaparátu. I při extrémních ohniskových vzdálenostech se tak můžeme obejít bez stativu. Objektiv navíc spolupracuje i se stabilizačním systémem Dual I.S. na fotoaparátu Panasonic LUMIX DMC-GX8. Clona má devět lamel a tudíž kruhový otvor, což znamená příjemnou kresbu v rozostřené oblasti při použití nízkých clonových čísel. Aktuální ohniskovou vzdálenost lze aretovat, aby nedošlo k zoomování vlastní vahou objektivu. O trvanlivost se stará mimo jiné kovový bajonet.

Ke stylovému dojmu, který k optické kvalitě objektivu LEICA DG VARIO-ELMAR 100-400 mm nepochybně patří, přispívá i elegantní kovové provedení.


Panasonic LUMIX DMC-TZ100 – Špičková obrazová kvalita a velký zoom do každé cestovatelské kapsy

Nejnovější kompaktní ultrazoom značky Panasonic má velký 1“ snímač 10x optický zoom a disponuje technologií 4K pro foto i video

Společnost Panasonic představila nový model LUMIX DMC-TZ100 – špičkový, velmi kompaktní fotoaparát určený hlavně na cesty. V mnohých ohledech se vyrovná mnohem dražším modelům s výměnnými objektivy. Navzdory malým rozměrům je nejnovější přírůstek do řady LUMIX TZ vybaven nejmodernějšími funkcemi a také 10x optickým zoomem, takže se na cestách jistě stane oblíbeným společníkem fotografů i kameramanů.

I přes své kompaktní rozměry je fotoaparát vybaven velkým snímačem s úhlopříčkou 1“, na jaký v této třídě narážíme jen výjimečně, a také obrazovým procesorem Panasonic Venus. Tato kombinace je zárukou kvalitních snímků v podstatě v jakémkoli prostředí. Kromě toho je k dispozici technologie 4K včetně funkcí 4K Photo nebo Post-Focus, díky nimž není nezbytně nutné vystihnout nejvhodnější okamžik ke stisku spouště nebo správnému zaostření – to vše lze řešit až dodatečně.. Díky jednoduchému ovládání, plnohodnotné výbavě a bohatým možnostem konektivity lze navíc fotografie i videozáznamy snadno sdílet s přáteli nebo rodinou.

Cestovatelské fotografie v maximální kvalitě

Velký snímač 1“ je větší než snímače podobných fotoaparátů, což znamená větší rozměr jednotlivých pixelů a tudíž i jejich lepší přirozenou citlivost na světlo. Snímky jsou tak plné detailů a působí přirozeně i při použití vysoké citlivosti, když je světla málo (například při východu nebo západu slunce). Procesor Venus se kromě toho stará o špičkové barevné podání, a vynikající provozní rychlost - u cestovatelských kompaktů nevídané. Jednotlivé odstíny a jasové tóny se zpracovávají odděleně a pak se znovu spojují, výsledky berou dech svou věrností.

Kromě fotografování umožňuje nový Panasonic také natáčet videozáznamy v ultravysokém rozlišení 4K. Ve formátu MP4 se videozáznam natáčí v rozlišení 3840x2160 bodů rychlostí 25 okének za vteřinu, do AVCHD lze točit ve Full HD (1920x1080) rychlostí 50p. V porovnání s běžným současným standardem Full-HD nabízí 4K čtyřikrát více pixelů v obrazu. Zážitek ze sledování se tak téměř vyrovná osobní zkušenosti při cestování.

Profesionální kvalita za všech okolností

4K kvalitu mohou kromě nadšených filmařů využít i fotografové. Nový LUMIX DMC-TZ100 je prvním cestovatelským kompaktem s funkcí 4K Photo, která umožňuje uložit libovolné okénko z videozáznamu jako samostatnou fotografii v rozlišení 8 megapixelů. Znamená to, že se nemusíte trápit se zachycením vhodného okamžiku v rychlých akčních scénách, třeba když se skokan zrovna noří do mořských vln. Pouze stisknete spoušť a poté si vyberete přesně ten jeden neopakovatelný okamžik, který vám vyhovuje a vytisknete si jej třeba ve formátu A3

Kromě toho je díky technologii 4K u nových modelů řady LUMIX TZ k dispozici i funkce Post-Focus, díky níž mohou fotografové napřed stisknout spoušť a teprve poté dodatečně zaostřit. Model TZ100 je vybaven mechanismem Light Speed Auto Focus s ostřením za pouhou 0,1 s a technologií Depth from Defocus (DFD). Tyto systémy dovedou společně spočítat vzdálenost mezi fotoaparátem a objektem, načež přístroj pořídí sérii záběrů zaostřených do různých oblastí scény (celkově se jich posuzuje 49). A fotograf si pak ze záznamu vybere, jakou část záběru chce mít ostrou a jakou mimo hloubku ostrosti – zda na detaily v popředí, na ústřední motiv ve středním plánu nebo na hejno ptáků v pozadí. Z jediného záběru lze tak získat více fotografií, z nichž každá bude působit úplně jinak.

Funkce pro kreativní fotografy

LUMIX DMC-TZ100 je vybaven celou řadou moderních praktických funkcí, výrobci si dali záležet především na snadném ovládání a rychlých reakcích přístroje. Rychlé akční fotografování usnadňuje mimo jiné elektronický hledáček, který má rozlišení 1 166 000 pixelů. A pokud vám nevyhovuje automatika, je k dispozici celá řada manuálních funkcí včetně snímání do surového formátu RAW – pomocí prstenců, voličů a dalších ovládacích prvků lze nastavit třeba clonu, expoziční čas nebo citlivost, k dispozici je ovšem i ruční ostření.

Snadné sdílení

O nejlepší snímky či videozáznamy se pak můžete snadno a rychle podělit s rodinou či přáteli. Fotoaparát je vybaven Wi-Fi i párováním s mobilními zařízeními pomocí QR kódů. Prostřednictvím mobilního zařízení tak lze přístroj vzdáleně ovládat a pak snímky nebo video posílat na webové stránky či sociální sítě.

Další funkce

 • Dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 1 040 000 bodů 
 • Hybridní optický stabilizátor s působením v 5 osách, elektronická vodováha 
 • Sekvenční snímání rychlostí 10 obr/s (v plném rozlišení bez přeostřování; při přeostřování max. rychlost 5 obr/s)
 • Automatické ostření s rozpoznáváním tváře a očí 
 • Zpracování snímků ve formátu RAW přímo ve fotoaparátu 
 • Automatické skládání panoramatických záběrů 
 • Bezdrátové ovládání z mobilního zařízení prostřednictvím aplikace Panasonic Image App

Panasonic LUMIX DMC-TZ80 – Nová perspektiva cestovatelské fotografie

Nový výkonný fotoaparát značky Panasonic nabízí 30násobný zoom a natáčení videozáznamů v rozlišení 4K


Panasonic představil také model LUMIX DMC-TZ80, další přírůstek do své oblíbené řady kompaktních ultrazoomových fotoaparátů na cesty. Díky malým rozměrům se vejde pohodlně do kapsy a s hmotností necelých 300 g ho s sebou můžete nosit celý den. Přesto je dostatečně robustní, aby v terénu nepřišel k úhoně.

Nový model řady TZ nabízí vynikající výkon a celou řadu moderních praktických funkcí v malém a lehkém těle. Snímač s rozlišením 18 megapixelů se výborně hodí na fotografování ve vysoké kvalitě za jakýchkoli okolností a díky natáčení v rozlišení 4K vám neunikne jediný detail. K dispozici je objektiv Leica s 30násobným optickým zoomem, takže vám na dovolené ani na jiných cestách už žádný záběr neuteče.

Jasný obraz, živé barvy a pořádný zoom

Fotoaparát je vybaven snímačem typu MOS s vysokou citlivostí a rozlišením 18 megapixelů, což znamená kvalitní kresbu detailů za všech okolností. Je úplně jedno, zda fotografujete na sluncem zalité pláži nebo při intimní večeři při svíčkách – i v hodně slabém světle se s fotoaparátem LUMIX DMC-TZ80 můžete těšit na jasný, ostrý a přirozeně působící obraz s minimem šumu. Kromě snímače se na tom podílí především výkonný obrazový procesor Venus, produkující mimo jiné živé a přitom zcela realistické barvy.

Kvalitní fotoaparát samozřejmě potřebuje i špičkovou optiku – v tomto případě objektiv renomované značky LEICA s 30násobným zoomem. Jeho rozsah odpovídá 24 – 720 mm u plnoformátového fotoaparátu a výrazně překonává běžný standard pro kompaktní modely. Díky němu lze v detailu zachytit i vzdálené objekty, aniž byste je nějakým způsobem rušili. To se obzvlášť hodí při fotografování zvěře v divoké přírodě nebo při „lovu“ momentek s kamarády nebo s rodinou.

Neopakovatelné okamžiky v rozlišení 4K

Panasonic LUMIX DMC-TZ80 umožňuje natáčet videozáznamy v ultravysokém rozlišení 4K, tedy v bezkonkurenční kvalitě. V porovnání s běžným současným standardem Full-HD nabízí 4K čtyřikrát více pixelů v obrazu, což znamená špičkovou kresbu detailů a dokonalé prokreslení barev v každé scéně. Zážitek ze sledování se tak téměř vyrovná osobní zkušenosti. Ve formátu MP4 se videozáznam natáčí v rozlišení 3840x2160 bodů rychlostí 25 snímků za vteřinu, do AVCHD lze točit ve Full HD (1920x1080) rychlostí 50p.

Videozáznamu v rozlišení 4K ovšem mohou využít i fotografové. Nový Panasonic je prvním cestovatelským ultrazoomem s funkcí 4K Photo, která umožňuje uložit libovolné okénko z videozáznamu jako samostatnou fotografii s 8 megapixely. Znamená to, že se nemusíte trápit se zachycením vhodného okamžiku v rychlých akčních scénách, když děti dovádějí v bazénu nebo delfíni vyskakují v mořských vlnách. Fotoaparát ho zachytí za vás.

A to není všechno. Díky natáčení ve 4K je k dispozici i převratná funkce Post-Focus, díky níž mohou fotografové napřed stisknout spoušť a teprve poté dodatečně zaostřit. Mechanismus pro automatické ostření spočítá vzdálenost mezi fotoaparátem a objektem a pořídí sérii záběrů zaostřených do různých oblastí scény (celkově se jich posuzuje 49). A fotograf si pak ze záznamu vybere, do jakého plánu záběru chce zaostřit – zda na rodinu v popředí, nebo na krajinu za nimi. Z jediného záběru lze tak získat více fotografií, z nichž každá bude působit úplně jinak.

Něco pro kreativní fotografy

Nestačí vám automatika a chcete rozvíjet své kreativní fotografické schopnosti? V takovém případě vám LUMIX DMC-TZ80 nabízí kompletní možnosti manuálního ovládání. Pomocí prstence na objektivu můžete nejen zoomovat, ale také nastavit clonu nebo expoziční čas. Dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 1 040 000 pixelů se zase výborně hodí k procházení menu a k výběru fotografických parametrů – obraz je vidět i v přímém slunci.

Snadné sdílení

O nejlepší snímky se pak stiskem jediného tlačítka můžete podělit s rodinou či přáteli. Právě ten jediný stisk stačí k připojení fotoaparátu k chytrému telefonu či tabletu, jehož prostřednictvím pak lze fotografie nebo videozáznamy nejen posílat na internet, ale také zobrazit na velké televizní obrazovce.

Další funkce

 • Elektronický hledáček s úhlopříčkou 0,5 cm a rozlišením 1 166 000 bodů 
 • Fyzický rozměr snímače MOS: 1/2,3” 
 • Hybridní optický stabilizátor s působením v 5 osách 
 • Automatické ostření metodou porovnávání kontrastu s technologií DFD 
 • Sekvenční snímání rychlostí 10 obr/s (v plném rozlišení bez přeostřování; při přeostřování max. rychlost 5 obr/s)
 • Automatické ostření s rozpoznáváním tváře a očí 
 • Bezdrátové ovládání z mobilního zařízení prostřednictvím aplikace Panasonic Image App


Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Rok s Megapixelem 2016

  Zapojte se s námi do již 3. ročníku fotografické soutěže o nejlepšího fotografa roku 2016. I letos jsme si pro vás připravili 12 soutěžních kol,…

 • Mrazivé okamžiky

  Tepová frekvence stoupá, dech se zrychluje a ledový vítr bičuje promrzlou tvář. Pokoření další výzvy je na dosah. Zima otevřela svou náruč všem,…

 • Dynamická krajina

  Krajina patří všeobecně k jednomu z nejpopulárnějších a žánrů. Většina fotografů ráda cestuje objevuje nová místa a nové přírodní krásy a s oblibou…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím