Magazín

Produktové aktuality

Nový firmware pro bezzrcadlovky Nikon Z9, Z6 II, Z7 II. Nová 600GB paměťová karta a vývoj gripu MC-N10 pro dálkové ovládání

Martin LukešVydáno: 14. 4. 2022 v 20:23 • Rubrika: Produktové aktuality

Nový firmware pro bezzrcadlovky Nikon Z9, Z6 II, Z7 II. Nová 600GB paměťová karta a vývoj gripu MC-N10 pro dálkové ovládání

Jedno moudré latinské přísloví říká Vox populi, vox Dei, neboli Hlas lidu, hlas boží. Možná i proto společnost Nikon pečlivě sbírá postřehy a podněty uživatelů a na jejich základě následně navrhuje, ale také upravuje a vylepšuje své produkty. Výsledkem této spolupráce je často nějaká záplata, odborně řečeno firmware, která odstraňuje případně chyby, nebo vylepšuje některé funkce a parametry daného fotoaparátu. A právě z takového firmwaru se dnes mohou těšit uživatelé profesionálních bezzrcadlovek řady Nikon Z9, Z6II a Z7II. Kromě toho výrobce představil také extrémně rychlou, vysokokapacitní paměťovou kartu CFexpres 600 GB. Navíc byl ohlášen vývoj gripu pro dálkové ovládání bezzrcadlovek Nikon Z.

Obsah

Firmware 2.0 pro bezzrcadlovku Nikon Z9

V případě firmwaru pro novou vlajkovou loď fotoaparátů Nikon, kterou je model Z9, jde opravdu o velmi zásadní aktualizaci. Ta mimo jiné nabízí například záznam videa ve formátu RAW s rozlišením 8,3K/60p přímo do fotoaparátu. Nově bude k dispozici také extrémně ostrá stopáž 4K/60p Ultra HD převzorkovaná z 8K. Tím ale výčet novým možností zdaleka nekončí. Ve formátu ProRes RAW HQ (max. 4K/60p) a Nikon N-RAW (max. 8K/60p a 4K/120p) bude po aktualizaci možné natáčet 12bitový záznam přímo ve fotoaparátu. K dalším funkcím patří zobrazení monitoru vlnového průběhu (osciloskopu), červený rámeček indikace záznamu a uživatelské menu i pro pohodlné zobrazení nastavení videa během záznamu.

Z nového firmwaru se mohou těšit nejen videotvůrci, ale také fotografové. Po nahrání aktualizace lze nastavit systém autofokusu tak, aby využíval až 20 volitelných vzorků velkoplošných zaostřovacích polí. Dále jde zvýšit obnovovací frekvence hledáčku až na 120 sn./s. Dalšího vylepšení se dočkala vyrovnávací paměť a nově lze také vyvolat pozici zaostření s využitím více tlačítek fotoaparátu.

Firmware 1.4 pro bezzrcadlovky Z6 II a Z7 II

Tato záplata zlepšuje automatické volby zaostřovacích polí při ostření na objekty v popředí uprostřed obrazového pole. Při natáčení videa se pro změnu dočkáte lineárního manuálního zaostřování, které umožní velmi přesně reprodukovat přeostření z bodu A do bodu B. Mimo to se oba modely nově stanou kompatibilními s dálkovým ovládáním Bluetooth Nikon ML-L7.

Paměťová karta Nikon CFexpress 600 GB

Další novinkou z portfolia společnosti Nikon je vysokokapacitní paměťová karta CFexpress (typ B) s extrémně vysokou rychlostí zápisu, která splňuje ty nejvyšší standardy pro natáčení videa ve vysokém 8K rozlišení. Velikost uložiště 600 GB nabízí naprostý komfort pro zápis dlouhých záznamů. Rychlost 1 700 MB/s (čtení) /1 500 MB/s (zápis) boří mantinely možnosti malých záznamových médií.

Chci CFexpress 600 GB

 

Grip MC-N10 pro dálkové ovládání bezzrcadlovek Nikon Z

Mimo již zmiňovaných novinek společnost Nikon ohlásil vývoj nového gripu, který je určený pro systém bezzrcadlovek Nikon Z. Ten by měl umožnit dálkové ovládání těchto fotoaparátů prostřednictvím kabelového připojení.

Nový grip umožní ovládat nejrůznější funkce fotoaparátu a zvýší tak efektivitu nahrávání videa a fotografování.

Komunita Nikon

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.