Nový Panasonic GH4 potěší i náročné kameramany Produktové aktuality

Nový Panasonic GH4 potěší i náročné kameramany

Luděk BouškaAktualizováno: 7. 2. 2014 v 16:24 • Rubrika: Produktové aktuality

Panasonic oficiálně oznámila svůj nový Lumix GH4, který dokáže zaznamenávat video ve 4K. GH4 má tělo z hořčíkové slitiny utěsněné proti povětrnostním vlivům, 49 oblastí pro automatické ostření jak při videu, tak při pořizování fotografií. Je to profi model každým coulem. Svědčí o tom například možnost připojení XLR portů, ale také další výjimečné vlastnosti. I když umí fotit stejně skvěle, jako jeho předchůdce GH3, je evidentní, že je GH4 určen především pro filmaře. A to pro ty nejnáročnější.

Panasonic Lumix DMC-GH4 

Klíčové vlastnosti

Spolehlivost a trvanlivost

Je dostatečně pevný, aby vydržel i náročné použití v těžkém terénu, Panasonic LUMIX DMC-GH4 je vyroben z hořčíkové slitiny a je utěsněn proti vnikání prachu a vlhkosti. Závěrka je vyrobena tak, aby spolehlivě fungovala i po vyfocení více, než 200 000 fotek.

High Performance Professional závěrka

Jednotka závěrky se může pochlubit nejen profesionální spolehlivostí, ale také nejkratším časem 1/8000s. Tak krátký čas je velice důležitý, pokud chcete se světelným objektivem dosáhnout minimální hloubky ostrosti i při dostatečně silném osvětlení. Synchronizační čas pro práci s bleskem je 1/250s. 

16.05 Mpx Digital Live MOS Sensor

16.05 Mpx Digital Live MOS Sensor dosahuje vysoké kvality záznamu obrazu i s nastavením vysokých citlivostí s velice rychlou odezvou. Přibližně o 50% vyšší rychlost přenosu signálu potlačuje účinek tzv. rolling shutter při použití elektronické závěrky nebo nahrávání videa. Live MOS Sensor přináší rozšířený dynamický rozsah při nízkých citlivostech ISO. Skvěle pracující redukce šumu umožňuje pořizování expozic až 60 minut dlouhých.

VFR (Variable Frame Rate) Time Lapse Shot / Stop motion animace

VFR (Variable Frame Rate) umožňuje záznam Full-HD videa s volitelnou frekvencí záznamu. Umožňuje tak zachytit zpomalené a nebo zrychlené záběry přímo ve fotoaparátu bez nutnosti pozdějšího zpracování v počítači.

Venus Engine Advanced Image Processor 

Obrazový procesor Venus Engine dramaticky zvyšuje výkon, který je potřebný pro vysokorychlostní zpracování signálu s vysokým datovým tokem, jaký má 4K video. Velmi dobře pracující redukce šumu umožňuje použít maximální citlivost ISO 25600 se zachováním věrnosti barev a dynamického rozsahu scény.

Wi-Fi s NFC technologií

Panasonic LUMIX DMC-GH4 integruje Wi-Fi připojení s technologií NFC (Near Field Communication). S aplikací Panasonic Image App můžete snadno sdílet fotografie i natočená videa na chytré telefony a nebo tablety. Připojíte se ale i s telefonem, který není kompatibilní s NFC technologií, stačí jen oskenovat QR kód z displeje fotoaparátu.

Duální OLED displeje - LVF & monitoru

Panasonic LUMIX DMC-GH4 se může pochlubit dvěma skvělými OLED displeji. Ten v hledáčku má rozlišení 2359000 px a zvětšení cca 1.34x / 0.67x. Výklopný OLED displej na zadní straně má úhlopříčku 3" a rozlišení 1036000 px. Tyto vynikající displeje dosahují  vysokorychlostní odezvu s minimální časovou prodlevou. OLED displej v hledáčku se může pochlubit kontrastem 10 000:1 a vynikající reprodukcí barev.

Burst High-Speed Shooting

Panasonic LUMIX DMC-GH4 nabízí vysokorychlostní snímání 12 snímků za sekundu (s AFS), série až 40 snímků v RAW a nebo 100 snímků v JPEGu. Při průběžném zaostřování AFC je maximální rychlost snímání 7,5 sn/s.

Contrast AF s DFD technologie

Advanced Contrast AF systém s DFD (Depth from Defocus) zkracuje dobu potřebnou pro správné zaostření. Panasonic LUMIX DMC-GH4 určuje vzdálenost k objektu vyhodnocením 2 snímků s různou hloubkou ostrosti, se současným porovnáním údajů o optických vlastnosech objektivu, to vše během chvilky. V důsledku toho je dosaženo správného zaostření během cca 0,07 sekundy.

Face / Eye Detection AF

Kromě běžných funkcí Face Recognition AF, umožňuje GH4 zaostřit pomocí Face Detection AF / Eyepřímo na oči.

Elektronická závěrka a Silent Mode

Panasonic LUMIX DMC-GH4 se může pochlubit elektronickou závěrku, která díky super rychlému čtení signálu ze snímače minimalizuje efekt Rolling ShutterTichý režim přepne závěrku z mechanického na elektronický mód, vypne všechny zvuky a potlačí pomocné světlo AF, takže fotografovat můžete skutečně nepozorovaně.

Pro Quality Video 

Panasonic LUMIX DMC-GH4 pokračuje v cestě za profesionální kvalitou videa. Využijte 4K (Cinema 4K: 4096x2160/24 fps a QFHD 4K: 3840x2160/až 30 fps) nahrávání videa v MOV/MP4, nebo ultra vysoké přenosové rychlosti 200 Mbps (ALL-Intra) nebo 100 Mbps (IPB) bez časového omezení záznamu. Objevte celou řadu high-end funkcí pro profesionální nahrávání videa.

49-Area AF / nastavitelný Multi AF režim

Počet zaostřovacích polí se zvýšil z 23 bodů u GH3 na 49 bodů u GH4 pro větší flexibilitu při zaostřování. Vícebodové ostření rozšiřuje flexibilitu ještě více o možnost zaostřovat také pomocí skupiny zaostřovacích bodů.

Zpracování RAWů přímo v přístroji 

Panasonic LUMIX DMC-GH4 přináší možnost zpracování RAW snímků přímo ve fotoaparátu. Nastavení barevného prostoru (sRGB/AdobeRGB), vyvážení bílé, kompenzaci expozice, kontrastu, highlights/shadow, saturace, redukci šumu a ostrost můžete flexibilně upravit ještě na místě fotografování přímo podle vašich potřeb. 

Real-Time Výstup HDMI

Panasonic LUMIX DMC-GH4 je schopen v reálném čase poskytovat výstup (04:02:02/8 bitů nebo 4:02:02/10 bitů) na externí monitor nebo na záznamové zařízení pomocí volitelného micro HDMI kabelu. To je ideální řešení pro profesionální práci, která vyžaduje plnou kontrolu nad zaznamenanými výsledky. Můžete si zvolit, jestli chcete zaznamenávat, nebo obraz pouze sledovat.

Focus Peaking

Tato funkce známá z některých fotoaparátů a nebo profesionálních videokamer ukazuje pomocí barevného zvýraznění správné zaostření. Takový obraz můžete sledovat jak v hledáčku, tak na displeji, ale také třeba na displeji mobilu, nebo tabletu, pokud je připojíte pomocí WiFi.

Ukázková videa


Tisková zpráva:

Panasonic DMC-GH4 – světově první DSLM s možností záznamu ve 4K rozlišení

Praha, 7. 2. 2014 – Panasonic představuje DSLM fotoaparát DMC-GH4 jako nástupce modelu DMC-GH3, který ve svém segmentu způsobil převrat vynikajícím výkonem při záznamu videa. I v případě DMC-GH4, dosáhla kvalita obrazu fotografií a videa výrazného zlepšení díky vyzrálým technologiím Panasonic.

Pro DMC-GH4 zcela nově vyvinutý 16,05megapixelový Digital Live MOS senzor vyniká citlivostí i rychlostí odezvy, a potlačuje tak efekt štěrbinové závěrky i při použití elektronické závěrky nebo při záznamu videa. Uživatel se tedy nemusí obávat při „švenkování“ zkreslených svislic. Obrazový procesor Venus Engine, rovněž nově vyvinutý pro GH4, výrazně zvýšil výkonnost fotoaparátu díky novému čtyřjádrovému procesoru, který umožňuje vysokorychlostní zpracování signálu potřebné například pro nahrávání 4K videa. S integrovaným systémem redukce šumu DMC-GH4 dovoluje pořizovat záběry s citlivostí až ISO 25600. Kromě citlivosti má tento model oproti svému předchůdci lepší také výkon, rozlišení a barevného podání tedy parametry, které vedou ke zvýšení kvality obrazu. Lepší resp. rychlejší je také sekvenční snímání - 12 snímků za sekundu.

DMC-GH4 se rovněž snaží překlenout mezeru mezi spotřebitelskými a profesionálními videokamerami. Jedním z nejvýznamnějších prvků je 4K záznam videa (Cinema 4K: 4096x2160 / 24 snímků za sekundu a QFHD 4K: 3840x2160 /do 30 snímků za sekundu) ve formátu MOV/MP4. S novým Lumixem je možné nahrávat také Full-HD videa s ultravysokým datovým tokem 200 Mbit/s (ALL-Intra) nebo 100 Mbit/s (IPB) MOV, MP4 (LPCM), AVCHD Progressive a AVCHD různých snímkových frekvencí. Pro potřeby profesionálů může být systémová frekvence flexibilně nastavena v rozmezí 59,94 Hz (23,98 Hz) / 50 Hz / 24Hz . I při současném nahrávání videa fotoaparát poskytne pomocí volitelného micro HDMI kabelu výstup obrazu v reálném čase na externí monitor. Bez postprodukčního zpracování jde s GH4 vytvořit VFR (Variable Frame Rate) nebo časosběrné (Stop Motion) animace. Kromě toho má nový model integrovánu řadu praktických funkcí pro profesionální záznam videa.

Vysoce přesný kontrastní autofokus (Contrast AF system) je v DMC-GH4 posílen integrací DFD (Depth from Defocus) technologie, která zkracuje čas ostření pro dosažení ultravysokorychlostního AF cca 0,07 sekundy. Nejen rychlost, ale také funkčnost je vylepšena přidáním AF s detekcí očí (Eye Detection AF) nebo 49bodového AF s uživatelským multi režimem. 

DMC-GH4 se může pochlubit také nově vyvinutými, vysoce přesnými, vysokorychlostními duálními OLED (Organic Light-Emitting Diode) displeji s 2,359 miliony bodů u LVF hledáčku (Live View Finder) a 1,040 milionem obrazových bodů na zadním displeji. LVF a zadní monitor dosahují užitím OLED technologie minimální časové prodlevy při přepnutí z hledáčku na displej. OLED displej použitý v LVF hledáčku má zároveň vysoký kontrast 10 000:1 a vynikající reprodukci barev, čímž se v zobrazení těsně přibližuje tradičním optickým hledáčkům.

Odolnost hlavních prvků DMC-GH4 a rámu z jednoho odlitku je vyřešena použitím hořčíkové slitiny. Jeho konstrukce je prachotěsná a rovněž odolná vůči stříkající vodě díky krytům, které chrání všechny spoje i ovládací prvky. Životnost závěrky při rychlosti 1/8000 je 200 000 cyklů. Ve výbavě nechybí ani Wi-Fi či NFC technologie. Soubory typu RAW navíc mohou být zpracovány přímo ve fotoaparátu. 

Maloobchodní cena setu GH4K se bude na českém trhu pohybovat okolo 40 000 Kč. Lumix GH4 bude na českém trhu dostupný od měsíce dubna letošního roku v černém provedení.Zobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, ptal jsem se kolegy, který se natáčení videa věnuje a on doporučuje provést v nastavení HDMI výstupu downkonverzi ze 4K do FullHD. Pravděpodobně se ale bude jednat o problém dronu, nikoliv GH4.

  Luděk Bouška - Megapixel, 11.05.2015 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Dobrý den, lze při zapnutém 4K natáčení ovlivnit datový tok / rozlišení, které jde z HDMI? Když spojím foťák s DJI LightBridge, při přepnutí na 4K obraz přestane fungovat.

  Adam Kysel, 04.05.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím