Nový profi Nikon D4 - poprvé v ruce Produktové aktuality

Nový profi Nikon D4 - poprvé v ruce

Aktualizováno: 6. 1. 2012 v 17:09 • Rubrika: Produktové aktuality

Včera večer společnost Nikon představila novou profesionální zrcadlovku Nikon D4. Byl jsem velmi rád, že jsem byl mezi prvními, kdo si ji mohli vyzkoušet. Tady jsou moje první dojmy.

Tisková zpráva je celkem dlouhá a nemá smysl jí se jen tak nakopírovat, raději se s Vámi podělím o to, co mě na nové "vlajkové lodi" zaujalo nejvíc. Nejdříve by se ale slušelo napsat základní technické parametry:

 • Snímač CMOS formátu FX s rozlišením 16,1 Mpx
 • Rychlost sériového snímání až 11 sn/s (s AF 10 sn/s)
 • rozsah citlivostí ISO 50 - 204 800
 • RGB snímač pro měření expozice, WB, autofokus s rozlišením 91 000 px
 • Full HD video
 • ostřící systém s 51 body
 • přepracované tělo a nové ovládací prvky
 • displej s úhlopříčkou 3,2" a rozlišením 921 000 px
 • nový procesor Expeed 3

A teď trochu podrobněji:

Především musím upozornit, že nový Nikon D4 není primárně určen pro práci v ateliéru (na to je - zatím - D3x). Je navržen tak, aby maximálně vyhovoval novinářům a reportérům. Důraz byl kladen především na rychlost a konektivitu, nicméně ihned musím dodat, že obrazová kvalita tím nijak neutrpěla. V porovnání se svým předchůdcem D3s má D4 při nastavení nižších ISO dokonce o něco lepší obraz a při nastavení vysokých hodnot je na stejné úrovni. To je velmi dobrá zpráva, uvědomíme-li si, že rozlišení narostlo na 16 Mpx. Jinými slovy: D4 je tou pravou volbou pro fotografy, kteří se často setkávají s extrémními světelnými podmínkami.

"Fotoaparát D4, vybavený obvodem pro zpracování obrazu nové generace EXPEED 3 společnosti Nikon, lehce zpracovává úlohy s velkým množstvím dat, aniž by se snižovala rychlost a kvalita, na které je každý profesionál zvyklý." To se píše v tiskové zprávě. Praxe je taková, že se do vyrovnávací paměti vejde série 200 JPEGů, nebo 70 RAWů.

Video ve vysílací kvalitě - profesionálním fotografům, kteří při své práci používají video, nabízí fotoaparát D4 veškerou flexibilitu pro širokou škálu filmových aplikací. Jde o velkoformátové videosekvence v nejlepším slova smyslu s kompletní nabídkou snímacích frekvencí 30p, 25p a 24p a s možností 60p, 50p, 30p a 25p při 720p. Videosekvence mohou být až 30 minut dlouhé (přibl. 29:59 min).
Za zmínku stojí velmi solidní záznam zvuku, samozřejmě s možností připojení externího mikrofonu a pro náročné uživatele, kteří potřebují nejčistší videovýstup pro profesionální úpravy videa, možnost výstupu nekomprimovaného živého náhledu videa do externích rekordérů a monitorů (přes HDMI).

Pohodlné přizpůsobitelné ovládací prvky - práce se živým náhledem je zdokonalena díky pohodlným přizpůsobitelným ovládacím prvkům. Není třeba otáčet příkazovým voličem. Motorické nastavení clony umožňuje jednodušší nastavení pomocí vyhrazených tlačítek na přední straně fotoaparátu. Vkládání indexů umožňuje označování důležitých záběrů na časové ose během nahrávání videosekvencí. Vyhledávání v pořízených videosekvencích je pak při zpracování videa snadnější.

Pokročilé rozpoznání scény s RGB snímačem s 91 tisíci body - při fotografování menších objektů je podstatně zdokonaleno sledování 3D objektů. Fotoaparát překvapivě přesně detekuje lidské obličeje, dokonce i při práci výhradně s použitím optického hledáčku. Taková přesnost podrobné analýzy záběru podporuje také přesnější automatické zaostřování a automatické měření expozice i v těch nejsložitějších světelných podmínkách.

Pokrokový modul snímače AF Multi-CAM 3500FX - modul snímače automatického zaostřování a jeho algoritmy významně zlepšují možnosti citlivosti na světlo za slabého osvětlení až na -2 EV (ISO 100, 20 °C / 68 °F). U D4 je zachován výkon 11 středových AF snímačů i při kombinované hodnotě světelnosti f/8. To je velké plus pro fotografování sportu a přírody, které nabízí novou úroveň možností detekce při kombinování, například objektivu AF-NIKKOR 600 mm f/4 s telekonvertorem NIKKOR 2.0x. Je-li kombinovaná hodnota světelnosti mezi f/5,6 a f/8, máte k dispozici výkon dokonce patnácti středových snímačů AF, z nichž devět je křížových. Tohle pokládám za jednu z nejúžasnějších novinek, kterou D4 přináší.

Nová vysoce odolná závěrka nabízí standardní životnost 400 000 cyklů, čas závěrky od 1/8 000 do 30 s a synchronizaci blesku až do 1/250 s. Inteligentní auto-diagnostický monitor závěrky a řídicí jednotka snižují spotřebu energie při delším otevření závěrky při natáčení videosekvencí.

Paměťová média - D4 má dva sloty pro karty. Jeden slot na vysokorychlostní karty CF (UDMA 7) a jeden slot na vysokorychlostní karty XQD s vysokou kapacitou.

Připojení - výkonná datová komunikace a řídící systém umožňují kabelový i bezdrátový přenos souborů v síti LAN snadněji než kdykoli předtím. Podpora bezdrátových sítí LAN je zajištěna pomocí kompaktního nově navrženého bezdrátového síťového rozhraní WT-5, který je vybaven režimy připojení HTTP a FTP a umožňuje také souběžné spuštění závěrky několika fotoaparátů vybavených rozhraním WT-5. Kabelové připojení LAN je poprvé integrováno do těla fotoaparátu.

Dvouosý elektronický virtuální horizont umožňuje přesnou kontrolu vyrovnání záběru pomocí displeje LCD nebo v hledáčku. Kontrolovat lze pozici fotoaparátu vzhledem k horizontální rovině a jejímu vrcholu (přední nebo zadní rotace).

Funkce HDR (High Dynamic Range) - pořídí při jediném stisknutí spouště jeden podexponovaný a jeden přeexponovaný snímek. Rozsah lze rozšířit až na 3 EV pro rozdílný vzhled plný sytosti barev a tonálních přechodů.

Možnost čtyř obrazových polí - poprvé si můžete vybrat jeden z nabízených režimů výřezu obrazu, které jsou všechny v hledáčku vizuálně maskovány. 5:4 (30,0 x 24,0 mm), 1,2x (30,0 x 19,9 mm) a formát DX (23,4 x 15,6 mm).

V názvu tohoto článku je spojení "poprvé v ruce". Tohle je další z velmi důležitých vylepšení. Když si totiž vezmete D4 do ruky, zjistíte, že byl navržen snad právě pro vaši ruku. I když se to na první pohled nezdá, tak změny tvaru těla nejsou pouhou změnou designu. Najednou máte pocit, že se všechny ovládací prvky nacházejí přesně tam, kde byste je čekali.

Již se nemohu dočkat až budu mít možnost fotit s D4 delší dobu.

Luděk Bouška

vedoucí fotografických kurzů a fotografický nadšenec :-)Zobrazeny komentáře (12 - 1)

 • 12

  Avatar

  Stejně když si uvědomíte, kde bychom my všichni remcalové byli bez Japonců ? Ještě dneska bychom tady fotili s ruskýma nebo německýma vykopávkama.

  Petr, 12.01.2012 | Reagovat

 • 11

  Avatar

  Petr Lusk už má určitě na cestě 1D X přímo na tratě Dakaru, Nikoni ať se jdou naložit. :)

  M, 12.01.2012 | Reagovat

 • 10

  Avatar

  Reaguje na 9 | okonce to má 16 mega, oproti 24 nexe7 nebo A65 či 77. Čímž nechci říci, že to je názavadu. Mnohdy opačně. Nicméně teď tu mám pár gigabajtů fotek ze sony A77, mnohé noční a řeknu Vám, že to je nářez. Když už jsme u toho.

  Taffey, 12.01.2012 | Reagovat

 • 9

  Avatar

  M+ by se s ním chtěl dokonce prohánět přírodou, páne Bože, vždyť to má 1340g jen tělo neze skla, musíte zůstat při zemi, vážení. Od fotek z Nexe 7 tyhlety fotky vůbec nepoznáte. Má to stejné rozlišení, můlžete používat stejná skla, kdeyž na to příjde, jen se nataháte, určitě to bude svinsky rychlé, ale rozhodně to není foťák pro prohánění se po lesích. Ale maso to určitě bude. Pro sportovní novináře a podobně.

  Vůbec netuším, co byste s tím aparátem dělali? , 12.01.2012 | Reagovat

 • 8

  Avatar

  Reaguje na 7 | en vrchol je uprostred te vodovahy. K pochopeni jak to autor myslel je potreba videt jak to funguje, je to v podstate prunik dvou rovin :-)

  ptc, 11.01.2012 | Reagovat

 • 7

  Avatar

  Moc Vás prosím mužete mi definovat vrchol roviny v rálném prostoru? Pokud to dokážete, tak si zasloužíte Nobelovu cenu a mou poklounu, vlastně nás všech.

  Rico, 10.01.2012 | Reagovat

 • 6

  Avatar

  Parametry jsou sice hezký, ale pořád záleží, kdo stojí za tím foťákem! :-) To totiž dělá ty fotky :-)

  Anonym, 07.01.2012 | Reagovat

 • 5

  Avatar

  neřekl bych, že je to tak nereálné, vždyť je to pár let, co D2x byla obdobnou špičkou (2005) a teď se prodává za cenu "turistických zrcadel"

  G, 07.01.2012 | Reagovat

 • 4

  Avatar

  Reaguje na 2 | Ano škoda,že i kdyby byla půjčovna těchto strojoven ,tak zálohu nezaplatím......jo to je pan profi fotopřístroj tedˇ si udržuje cenu, třeba za 5-6 let bude stát v bazaru 80-90t. Tak dobré světlo a dobré sny všem!

  M+, 07.01.2012 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  už se těším na D800 :)

  kamil, 07.01.2012 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Reaguje na 1 | jj.. věčná škoda , že my ji budeme mít v rukách leda tak ve snu... :-D

  Jura, 06.01.2012 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Novinářům a reportérům je určena....škoda, že jím nejsem ,tak se sní prohánět v přírodě to musí býti....

  M+, 06.01.2012 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím